Στρώματα ύπνου

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Dunlopilo Celcion plus για όποιον δεν θέλει να τον ζεσταίνει το στρώμα (και δεν είναι ο μόνος λόγος), Από το ίδιο υλικό βγάζει και μαξιλάρι και δεν το αλλάζω με τίποτα.
Τα dunlopillo φτιάχονται εδώ. Κόβονται και ράβονται εδώ. Η πρώτη ύλη (το αφρώδες υλικό) ίσως έρχεται από έξω, δεν γνωρίζω σε τι μορφή.
Και με κανονικές τάβλες γίνεται δουλειά. Απλά θέλει να αφήσεις ένα διάκενο 2-3 πόντους μεταξύ των ταβλών για να αερίζεται, αυτό ισχύει για όλα τα στρώματα θα έλεγα. Είχα φτιάξει καινούργιες για να είναι ακριβώς στο ίδιο ύψος με τα πλαϊνά του κρεβατιού μου (σιδερένιος σκελετός) και να μην καταπονείται σε γωνίες. Υπερβολή νομίζω.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Δεν την έχουν πια, η 90αρα πωλούνταν 169 ευρώ.

Η ποιο κοντινή είναι αυτή άλλα με λιγότερες ρυθμίσεις

Μαξιλάρι κορυφαίο το Dunlopillo αυτό έχω και εγώ με μάλλινο κάλυμμα DIY να μην με ιδρώνει επειδή αναγκάστηκα λόγω αυχενικού να χαμηλώσω το μαξιλάρι στα μέτρα μου, κανένα από τα στοκ δεν μου ταίριαζε. Έτσι μοίρασα στα παιδιά τα δυο λεπτότερα και στην γυναίκα το χοντρότερο!!
 
Last edited:

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Duxiana και dunlopilo τι γνώμη έχετε? Προς τα εκει γέρνω με αυτά που διαβάζω.
Τα ιδια προβληματα με την μεση που αναφερεις παρουσιασε το στρωμα της cocomat που εχω .
Εγω κοιμαμαι μπρουμητα και για να αλλαξω θεση βαζω δυναμη στους αγκωνες να σηκωθω ολοκληρος και να γυρισω .
Τα παιδια εχουν και αυτα cocomat αλλου τυπου με μεγαλυτερη ελαστικοτητα , επαναφορα που με βολευουν περισσοτερο.
Πιστευω οτι το στρωμα πρπει να εχει πολυ μεγαλη ελαστικοτητα ωστε να μην κατσει μετα απο καιρο
Μαλλον η καλυτερη λυση ειναι τα ανεξαρτητα ελατηρια τελικα σε συνδιασμο με καποιο ελαστικο φυσικο υλικο
Αυτα τα memory foam τα θεωρω μεγαλη απατη.
Οι ταβλες μαλλον πρεπει να ειναι ισιες τελικα . Στα παιδια το στρωμα τους δεν εχει παθει τιποτα και ειναι πιο οικονομικα και ανετα .
 

Μηνύματα
3
Reaction score
11
Καλησπερα σας....
Μετα απο πολυ ψάξιμο, διάβασμα σε αρκετά forum και επισκέψεις στα περισσότερα καταστήματα στην Θεσσαλονικη, κατεληξα τελικα στην αγορα νεου στρωματος κ προς το παρον ειμαι πολυ ικανοποιημένος. Καταληξαμε μαζι με την γυναικα μου σε candia strom nyx νε κοστος 1050 ευρω.
Το συγκεκριμενο ειναι αρκετα σκληρο με ενσωματωμενο ανωστρωμα, ανεξαρτητα ελατηρια, memory foam κ βαμβακερο πανι. Παρακατω σας παραθετω τις εντυπωσεις μου για ολα τα στρωματα που δοκιμασαμε κ παροτρυνω οποιον θελει να προχωρησει σε αγορα στρωματος, σιγουρα να το δοκιμασει, να ξαπλωσει κ να αφιερωσει λιγο χρονο.
Πριν αναφερθω στα στρωματα, αναφερω σημαντικο tip που κανενας απο τα καταστηματα δεν μας το ανεφερε κ προσωπικα πιστευω οτι παιζει τον μεγαλυτερο ρολο. Εννοω την βαση του στρωματος. Η δικη μας ειναι σουμιες δεκαετιας με τοξοειδη ξυλα που η αποσταση μεταξυ τους ειναι 7 ποντοι. Αποτελεσμα; Οτι στρωμα κ να σγορασεις, λογω ανεξαρτητων ελατηριων, θα χαλασει πολυ συντομα. Λυση; Τοποθετησα δυο φυλλα 0.3 χιλιοστα το καθενα απο πισινο ντουλαπας πανω στον σουμιε.Εκει πανω τοποθετηθηκε κ το καινουργιο στρωμα. Η μονη που μου το ανεφερε αυτο σαν tip ηταν η κοπελα στην candia strom αφου της το ειπα πρωτα εγω κ συμφωνησε απολυτα μαζι μου.
Περναω στις επισκεψεις-δοκιμες:

matt royal —— Αδιαφορο καταστημα. Ολα τα στρωματα απο 750 εως 3000 ευρω μας φανηκαν σχεδον τα ιδια. Δεν μας βολεψαν λογω του οτι θελαμε κ σκληρο στρωμα κ με memory foam.

elite strom. —- Δοκιμη στα sealy , μια απο τις κορυφαιες αμερικανικες εταιριες στρωματων. Πααααρα πολυ καλα, πολυ ποιοτικα στρωματa, αλλα αυτο που μας αρεσε ξεφευγε στα 1380 ευρω.

morfeas —-Ελληνικοτατη εταιρια, μας αρεσε ενα μονο απο τα στρωματα τους, το levander, στα 900 ευρω,.Αρκετα ποιοτικο, με δυο επιπεδα ανεξαρτητων ελατηριων κ ποτισμενο με λεβαντα. Δενειχε ομως memory foam.

grecostrom —- Αδιαφορα στρωματα. Το προηγουμενο που ειχαμε ηταν αυτης της εταιριας. Νομιζω οτι ειναι 3-4 επιπεδα κατω απο αλλες εταιριες. Μας ψιλοαρεσε ενα, αλλα το αποκλεισαμε αφου με 950 ευρω μπορουσαμε να παμε στο morfeas που ανεφερα πιο πανω.

mediastrom —-ωραια στρωματα, ποιοτικα. Οχι ολα. Δοκιμασαμε την καινουργια σειρα τους αλλα σε σκληρο που θελαμε φταναμε στα 1600 ευρω. Νομιζω οτι στην media για να παρεις κατι καλο πρεπε ι να περασεις τα 1500 ευρω. Επισης πληρωνεις κ λιγο ονομα.

Kingkoil και serta —- δεν μας αρεσαν καθολου. Τιμες λεει απο 2500 στα 600. Ρε ποιον δουλευετε; Αυτα μονο το wish τα κανει που πουλαει κινεζιες

bed n bath — δοκιμασαμε ενα haus πολυ ωραιο. Ποιοτικοτατο κ ηταν υποψηφιο μαχι με το candia. Στο τελος το αποκλεισαμε γιατι ειπαμε να παμε σε κατι ελληνικο κ για υποστηριξη εγγυησης κ λογω σκληροτητας. Το haus ηταν λιγο πιο μαλακο.

imperial strom — εντελως αδιαφορο, δεν ειχε κ πολλες επιλογες σε στρωματα. Δεν μας αρεσαν.

Γενικη εκτιμηση : ολοι μα ολοι οι πωλητες στρωματωνμου θυμησαν συνεργεια μοτοσυκλετων οπου ο ενας μηχανικος θαβει τον αλλον. Ετσι κ αυτοι, θαβανε οοοοολους τους αλους κ αυτοι ηταν οι καλυτεροι. Μιλαμε για καρτελ. Μην ακουτε κανεναν. Πηγαινετε, ξαπλωστε οοοοοσο θελετε κ ξανα κ ξανα. Ολοι τις ιδιες προδιαγραφες εχουν κ τος ιδιες πιστοποιησεις.
Στην τελικη τα λεφτα ειναι αρκετα....
Ελπιζω να μην σας κουρασα!!!
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Το memory foam είναι το πρώτο που θα σου πει ο κάθε φυσιοθεραπευτής ότι πρέπει να πετάξεις. Είτε σε μαξιλάρι είτε σε στρώμα είτε σε πάτο παπουτσιού. Μονό το λάτεξ θα σε πάει για μια δεκαετία.
Επίσης όπως διαπίστωσες ο σουμιές ή η βάση που έχουν στα καταστήματα κάτω από το υπό δοκιμή στρώμα παίζει τεράστιο ρόλο, στα στρώματα δε χωρίς ελατήρια, είναι απαραίτητη η καλή βάση αλλιώς άλλο πράμα δοκιμάζεις και αλλο φέρνεις στο σπίτι.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
11
Το memory foam είναι το πρώτο που θα σου πει ο κάθε φυσιοθεραπευτής ότι πρέπει να πετάξεις. Είτε σε μαξιλάρι είτε σε στρώμα είτε σε πάτο παπουτσιού. Μονό το λάτεξ θα σε πάει για μια δεκαετία.
Επίσης όπως διαπίστωσες ο σουμιές ή η βάση που έχουν στα καταστήματα κάτω από το υπό δοκιμή στρώμα παίζει τεράστιο ρόλο, στα στρώματα δε χωρίς ελατήρια, είναι απαραίτητη η καλή βάση αλλιώς άλλο πράμα δοκιμάζεις και αλλο φέρνεις στο σπίτι.
Μαλιστα. Ενταξει να το πεταξω. Αλλα να μου πει για ποιον λογο. Προκαλει βλαβες στο σωμα; Ειναι καρκινογονο; Δεν ειναι καλο για τους μυς; Και αν ναι για ποιον λογο; Αλλο να μην ειναι κατι καλο κ αλλο να εχει περιορισμενη διαρκεια ζωης. Δεν νομιζω ολοι αυτοι που τοσα χρονια προσπαθουν να εξελιξουν τα memory να κανουν τοσο μεγαλο λαθος. Εχει εταιριες κολοσσους που επενδυουν σε αυτο(πχ tempur) και πωλουν κ πανακριβα. Anyway, πιστευω οτι αφου βρισκομαστε στο 2020 κ αφου αυτη ειναι η νεα τεχνολογια κ δοκιμασμενη αρκετα πιστευω, προτιμησα να παρω κατι που ευελπιστω να το εχω χωρις προβληματα για τα επομενα 8-10 χρονια
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Μαλιστα. Ενταξει να το πεταξω. Αλλα να μου πει για ποιον λογο. Προκαλει βλαβες στο σωμα; Ειναι καρκινογονο; Δεν ειναι καλο για τους μυς; Και αν ναι για ποιον λογο; Αλλο να μην ειναι κατι καλο κ αλλο να εχει περιορισμενη διαρκεια ζωης. Δεν νομιζω ολοι αυτοι που τοσα χρονια προσπαθουν να εξελιξουν τα memory να κανουν τοσο μεγαλο λαθος. Εχει εταιριες κολοσσους που επενδυουν σε αυτο(πχ tempur) και πωλουν κ πανακριβα. Anyway, πιστευω οτι αφου βρισκομαστε στο 2020 κ αφου αυτη ειναι η νεα τεχνολογια κ δοκιμασμενη αρκετα πιστευω, προτιμησα να παρω κατι που ευελπιστω να το εχω χωρις προβληματα για τα επομενα 8-10 χρονια
Ποσο ειναι το παχος του memory foam ?
Χρειαζεται να αναποδογυριζεις η να αλλαζεις θεση στο στρωμα καθε 3- 6 μηνες?
Πως κοιμασαι μπρουμητα η ανασκελα ?
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
ανεφερε κ προσωπικα πιστευω οτι παιζει τον μεγαλυτερο ρολο. Εννοω την βαση του στρωματος. Η δικη μας ειναι σουμιες δεκαετιας με τοξοειδη ξυλα που η αποσταση μεταξυ τους ειναι 7 ποντοι. Αποτελεσμα; Οτι στρωμα κ να σγορασεις, λογω ανεξαρτητων ελατηριων, θα χαλασει πολυ συντομα.
Εμάς μας ενημέρωσαν από την Elite για το Sealy με τα πολύ μικρά ανεξάρτητα ελατήρια, οτι με >4 εκατοστά απόσταση δεν έχεις εγγύηση. Σε στρώματα με λιγότερο αριθμό ανεξάρτητων στα ίδια τετραγωνικά δεν έχεις, στην πραγματικότητα, θέμα.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
11
Ποσο ειναι το παχος του memory foam ?
Χρειαζεται να αναποδογυριζεις η να αλλαζεις θεση στο στρωμα καθε 3- 6 μηνες?
Πως κοιμασαι μπρουμητα η ανασκελα ?
Το παχος του memory ειναι 4 εκατοστα. Δεν χρειαζεται να αναποδογυριζεις το στρωμα. Μονο το κατω-πανω ανα 4-5 μηνες. Κοιμαμαι μπρουμητα
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Δεν λεω να το πετάξεις. Αλλα όταν πας σε φυσιοθεραπευτή θα σε ενημερώσει. Επίσης ωραία η πατέντα με το χαρνμποτ η το κοντραπλακε που σου είπαν στο κατάστημα 3 ή 4 mm (και οχι 0,3 αυτό μόνο σε λαμαρίνα) αλλά το στρώμα δεν θα αερίζεται οπότε αν έχεις υγρασία στο σπίτι να δώσεις προσοχή γιατί αν το αφήσεις και πιάσει υγρασία μετά δεν φευγει με τίποτα. Επειδή την πατεντα την είχα κάνει πολλά χρόνια πριν κατέληξα είτε στην βάση κρεβατιού που πουλάνε οι σοβαρές εταιρίες είτε στον σουμιέ που προανέφερα παραπάνω.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
«Είναι κρίμα να έχουμε τα κρεβάτια μόνο για ύπνο. Γιατί μπορεί κανείς να κάνει σε αυτά όλες τις δουλειές», υποστήριζαν κάποιοι Γερμανοί το 1970 και συνέχισαν το αστείο δημιουργώντας μια σειρά από φωτογραφίσεις και ιδέες για μια ζωή οριζόντιου τύπου...


Κρεβάτι – γραφείο για χρήση των διευθυντών νύχτα και μέρα ...

1582535873176.png




Κρεβάτι – ερμάρι για εργένηδες...

1582535904716.png




Κρεβάτι για μεγάλες οικογένειες...

1582535945895.png




http://www.mixanitouxronou.gr/pos-f...evma-tou-chipismou-ke-tou-entipou-life-style/
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Καλησπέρα σας !!

Μετά από επίσκεψη σε παρά πολλές εκθέσεις στρωμάτων κατέληξα ότι μου αρέσει περισσότερο το στρώμα king μιας ελληνικής βιοτεχνίας της attikastrom . Έχετε κάποια εμπειρία ;; Το λέω γιατί είναι της τάξεως 800-1000 ευρώ το στρώμα αυτό .
 

Μηνύματα
630
Reaction score
534
Εμείς προτιμήσαμε το terra της candia strom από την σειρά hyperion, το οποίο παραλάβαμε την Δευτέρα. Εκτός από το ίδιο το στρώμα, μας κέρδισε και η εξυπηρέτηση από το προσωπικό του καταστήματος της Αγίας Παρασκευής.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Καλησπέρα ! Και εμείς σε candia καταλήξαμε . Στο selene με επιπλέον ανώστρωμα από ενισχυμένο foam .
Περιμένουμε να μας έρθεις .

Εσάς πόσες μέρες έκαναν να σας το παραδόσουν ;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Καλησπέρα ! Και εμείς σε candia καταλήξαμε . Στο selene με επιπλέον ανώστρωμα από ενισχυμένο foam .
Περιμένουμε να μας έρθεις .

Εσάς πόσες μέρες έκαναν να σας το παραδόσουν ;
Εγώ πήρα ένα selene τέλος Φεβρουαρίου, το έφεραν μετά από 8-9 εργάσιμες.

Το παρήγγειλα online Δευτέρα βράδυ και το έφεραν την επόμενη εβδομάδα, Πέμπτη αν θυμάμαι καλά.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους,
Ψάχνω στρώμα για το παιδί μου 2,5 ετών αλλά να μπορεί να κοιμάται και κάποιος ενήλικας εαν χρειαστεί στο στρώμα. Απο αναζητήσεις και τηλεφωνικές επικοινωνίες κυρίως με καταστήματα που εμπορεύονται στρώματα διαφόρων εταιριών, καταλήγω στα:
  • Candia Strom Nebula
  • Candia Strom Celeste
  • Eco Sleep Dual Pocket Memory
Έχει κανείς να προετίνει/σχολιάσει για τα συγκεκριμένα; Για την Eco Sleep δεν είδα πολλές αναφορές στο φόρουμ.
Ευχαριστώ πολύ!
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Καλησπέρα σε όλους,
Ψάχνω στρώμα για το παιδί μου 2,5 ετών αλλά να μπορεί να κοιμάται και κάποιος ενήλικας εαν χρειαστεί στο στρώμα. Απο αναζητήσεις και τηλεφωνικές επικοινωνίες κυρίως με καταστήματα που εμπορεύονται στρώματα διαφόρων εταιριών, καταλήγω στα:
  • Candia Strom Nebula
  • Candia Strom Celeste
  • Eco Sleep Dual Pocket Memory
Έχει κανείς να προετίνει/σχολιάσει για τα συγκεκριμένα; Για την Eco Sleep δεν είδα πολλές αναφορές στο φόρουμ.
Ευχαριστώ πολύ!
Εγώ για τις μικρές έχω πάρει 2 Selene και είμαι γενικά ευχαριστημένος.

Ο βασικός λόγος που προτίμησα το συγκεκριμένο είναι πως έχει σκληρή στήριξη, κάτι που είναι το πιο σωστό για τα παιδιά. Δεν είναι όμως άβολο και για τους μεγάλους, μην φανταστείς δηλαδή σαν κάτι παλιά ορθοπεδικά που ήτανε σανίδες.

Το Nebula απ'ότι βλέπω το κατηγοριοποιούν σαν μεσαία στήριξη. Το Celeste δεν το βρίσκω καν στο site.

Υ.Γ. Και εννοείται στρώμα μόνο στις εκπτώσεις εκτός αν είναι πολύ άμεση ανάγκη! Το δεύτερο το πήρα τον Φλεβάρη, 75€ λιγότερο από ότι έχει τώρα και το πρώτο το είχα πάρει Black Friday πρόπερσι, ακόμα φθηνότερα.
 

Μηνύματα
630
Reaction score
534
Καλησπέρα ! Και εμείς σε candia καταλήξαμε . Στο selene με επιπλέον ανώστρωμα από ενισχυμένο foam .
Περιμένουμε να μας έρθεις .

Εσάς πόσες μέρες έκαναν να σας το παραδόσουν ;
Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά τώρα είδα την ερώτηση.
Παραγγείλαμε στις 27/2 (Πέμπτη) και παραλάβαμε στις 9/3 (Δευτέρα).
Η επόμενη παραγγελία μας που ήταν ταπητόστρωμα και προστατευτικό, που την κάναμε στις 10/3 δεν εκτελέστηκε (λόγω κλεισίματος της γραμμής παραγωγής μας είπαν) και την αναμένουμε μετά το άνοιγμα του εργοστασίου, τον Μάιο. Ελπίζω να προλάβατε εσείς...
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Μετά από νέο γύρο δοκιμών που κράτησε ένα μήνα περίπου αποφάσισω να κινηθώ προς το Duxiana 1001, το Τempur έφυγε για το εξοχικό, ευχαρίστως θα το έστελνα γενικά αλλα λυπαμαι να το πετάξω μετά απο 4 χρόνια χρήσης. Θα συγκρίνω αναλύτικά μόλις το παραλάβω και κλείσω ένα μήνα ύπνου.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top