Στρώνουν τα καλώδια ρεύματος και πως?

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Η ταχύτητα έτσι κι αλλιώς είναι πάντα σχετική.
Πάρτε για παράδειγμα την βελόνα του πικάπ.
Αυτή λέμε ότι κινείται μέσα στο αυλάκι του δίσκου μας. Στην πραγματικότητα το αυλάκι είναι αυτό που κινείται κι όχι η βελόνα. Η βελόνα όταν δεν κινείται ο δίσκος παραμένει τελείως ακίνητη.

Για να επανέλθουμε στο θέμα μας περί στρωσίματος καλωδίων, θα επαναλάβω σε αυτό το σημείο ότι έχει παρατηρηθεί ότι τα διάφορα πλαστικά ή ελαστικά μονωτικά των καλωδίων θέλουν κι αυτά το χρόνο τους για να στρώσουν. Στην πραγματικότητα απαιτούν πολύ περισσότερο χρόνο για να στρώσουν. Τον ίδιο χρόνο, και πολύ περισσότερο, απαιτούν οι ηλεκτρονικές κολλήσεις είτε αυτές έχουν ασήμι είτε όχι.
O αέρας είναι το καλύτερο μονωτικό υλικό όταν παρεμβάλλεται μεταξύ των αγωγών. Το κακό με τον αέρα είναι η περιεκτικότητά του σε οξυγόνο. Το οξυγόνο είναι απαραίτητο για την διατήρηση της ζωής σε όλους τους ζώντες οργανισμούς αλλά και ταυτόχρονα καταστρεπτικό για όλους τους μη ζώντες οργανισμούς.

Αν θέλετε συνεχίζουμε, αλλά εγώ προσωπικά πιστεύω ότι το θέμα μας εδώ θα μπορούσε και να σταματήσει. Θα ήταν καλύτερα να ξεχάσουμε το στρώσιμο και να μην μας απασχολεί άλλο. Θα έρθει με το χρόνο και μάλιστα δωρεάν. Να κλαιμε καλύτερα τα χρήματα που δίνουμε στα πολύ ακριβά καλώδια, που στην πραγματικότητα τις περισσότερες φορές είναι πεταμένα λεφτά.
Μην πετάτε τα χρήματά σας σε εξωτικά καλώδια. Είναι προτιμότερο τα χρήματα που σας περισσεύον για τα interconnect να πάνε σε καλύτερη πηγή και στον προενισχυτή που είναι και το κέντρο ελέγχου όλων των interconnects.
Για τα καλώδια ρεύματος ισχύει το ίδιο. Εγώ πάντα φτιάχνω τα δικά μου χρησιμοποιώντας άριστα καλώδια που αγοράζω χύμα με το μέτρο.
Σκεφτείτε και τη λύση να φέρετε κάποια στιγμή από τον πίνακα μια ανεξάρτητη γραμμή τροφοδοσίας. Εκεί πρέπει να πάνε όλα τα λεφτά. Να ελέγξετε και τη γείωση του σπιτιού. Οι 3 στις 10 γειώσεις έχουν σοβαρό πρόβλημα, την ώρα που εσείς ψάχνετε ακόμα πως θα σας κάτσουν τα ακριβά interconnects που μόλις αγοράσατε.

Και κάτι άλλο που δεν έχουμε αναφέρει. μέχρι τώρα,
Ένας άριστος αγωγός για το ρεύμα είναι ταυτόχρονα και ένας άριστος αγωγός για τον θόρυβο που μεταφέρεται μαζί με το ρεύμα . Το τελευταίο όλοι το ξεχνάνε και κλαινε μετά. Τι κάνουμε λοιπόν ?
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Αναρωτιέμαι εάν κάποιος έχει καταλάβει και μπορεί να εξηγήσει τι πραγματικά συμβαίνει με το υποτιθέμενο στρώσιμο των καλωδίων (interconnects, ηχείων, κτλ). Τι ακριβώς δηλαδή συμβαίνει στα καλώδια μετά από 10 ή 100 ώρες λειτουργίας? (πέραν του ότι ψυχοακουστικά τα συνηθίζουμε)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απλα ακουγονται καλυτερα.
Αν θες να κανεις ενα δικο σου τεστ, αγορασε ενα ζευγαρι ιντερκονεκτ
μου δινεις το ενα για μια μερα και την αλλη στο δινω στρωμενο,
τα βαζεις και ακους.
Ποτε δεν με ενδιεφερε η θεωρια αλλα το αποτελεσμα,
και πραγματι υπαρχει διαφορα.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.240
Reaction score
27.870
Απάντηση: Re: Στρώνουν τα καλώδια ρεύματος και πως?

μου δινεις το ενα για μια μερα και την αλλη στο δινω στρωμενο,
Θα το στρώσεις σε μια μέρα βρε θηρίο;
Μήπως με το κόλπο της ηλεκτροκόλλησης;
Καμιά 180 - 200 Αμπέρ;
Ή έχεις άλλο κόλπο;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
εδω διαβαζω αυτα που ερχονται στο μυαλο του καθενος.
Αν αρχισω δεν θα τελειωνουμε.
Α και δεν θα ειναι η πρωτη φορα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Re: Απάντηση: Re: Στρώνουν τα καλώδια ρεύματος και πως?

Θα το στρώσεις σε μια μέρα βρε θηρίο;
Μήπως με το κόλπο της ηλεκτροκόλλησης;
Καμιά 180 - 200 Αμπέρ;
Ή έχεις άλλο κόλπο;
4 ωρες μου φτανουν.
Το πως ειναι αλλο θεμα.
Αλλα 4 ωρες μου φτανουν.
Η ηλεκτροκοληση δεν στρωνει ιντερκονεκτ,
αι θινκ
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Ας ξυσω και εγω κατι,
εδω καποιοι το εχουν χομπι.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.240
Reaction score
27.870
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Στρώνουν τα καλώδια ρεύματος και πως?

Η ηλεκτροκοληση δεν στρωνει ιντερκονεκτ,
αι θινκ
Έχεις δίκιο. Η ηλεκτροκόλληση είναι για χοντρά καλώδια ηχείων.
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αναρωτιέμαι εάν κάποιος έχει καταλάβει και μπορεί να εξηγήσει τι πραγματικά συμβαίνει με το υποτιθέμενο στρώσιμο των καλωδίων (interconnects, ηχείων, κτλ). Τι ακριβώς δηλαδή συμβαίνει στα καλώδια μετά από 10 ή 100 ώρες λειτουργίας? (πέραν του ότι ψυχοακουστικά τα συνηθίζουμε)
Σε αυτή τη ζωή συνηθίζουμε να αναρωτιόμαστε για πολλά υποτιθέμενα και μη, πράγματα. πχ: υπάρχει ζωή μετά το θάνατο; ο Θεός τι σύστημα έχει; τι μονάδα μέτρησης είναι το κοτζάμ; πόσα χρόνια διαρκεί ένα ζαμάνι; αφού ο άνθρωπος προέρχεται από τον πίθηκο γιατί υπάρχουν ακόμη πίθηκοι; πώς λέγεται η φέτα πριν κοπεί; οι γοργόνες κάνουν απολέπιση; τι γεύση έχουν τα λυσσακά κλπ.


...
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Σε αυτή τη ζωή συνηθίζουμε να αναρωτιόμαστε για πολλά υποτιθέμενα και μη, πράγματα. πχ: υπάρχει ζωή μετά το θάνατο; ο Θεός τι σύστημα έχει; τι μονάδα μέτρησης είναι το κοτζάμ; πόσα χρόνια διαρκεί ένα ζαμάνι; αφού ο άνθρωπος προέρχεται από τον πίθηκο γιατί υπάρχουν ακόμη πίθηκοι; πώς λέγεται η φέτα πριν κοπεί; οι γοργόνες κάνουν απολέπιση; τι γεύση έχουν τα λυσσακά κλπ.


...
Ωραία! Κατάλαβα. Να ρωτήσω τώρα το μηχανισμό της επίδρασης της κατευθυντικότητας των καλωδίων στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα ή μήπως η απάντηση είναι η ίδια με προηγουμένως?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ωραία! Κατάλαβα. Να ρωτήσω τώρα το μηχανισμό της επίδρασης της κατευθυντικότητας των καλωδίων στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα ή μήπως η απάντηση είναι η ίδια με προηγουμένως?
Όοοοοχι. Ευχαρίστως να σου εξηγήσω πως επιδρά η κατευθυντικότητα των καλωδίων στο ηχητικό αποτέλεσμα, ΑΝ μου εξηγήσεις πως αποκτούν κατευθυντικότητα τα καλώδια. :137:

p.s. Έχω σοβαρές υπόνοιες ότι εσύ μας δουλεύεις ψιλό γαζί. :114: Μήπως να άφηνες τις φιλοσοφίες και να μας ξεστράβωνες λίγο επί των θεμάτων που φαίνεται ότι έχεις εμπεριστατωμένη άποψη; Ξέρεις... μερικά πράγματα δεν κρύβονται. :109:

...
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Ένας κατανοητός λόγος ύπαρξης της κατευθυντικότητας ορισμένων καλωδίων interconnect, είναι όταν τα χρησιμοποιούμενα βύσματα σύνδεσης διαθέτουν γείωση της εξωτερικής θωράκισης του καλωδίου προς τη μία μόνο κατεύθυνση (συνήθως προς την πλευρά της συσκευής που δέχεται το σήμα). Αυτό συμβαίνει για την αποφυγή τυχόν βρόχων που λειτουργούν ως κεραίες εισαγωγής παρασίτων.

Αυτόν τον λόγο, νομίζω ότι κάπως τον καταλαβαίνω.

Τώρα, οι ισχυρισμοί κάποιων κατασκευαστών καλωδίων, ότι η κατευθυντικότητα επηρρεάζει το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα λόγω πχ
ανομοιομορφιών της κρυσταλλικής δομής του χαλκού (δομή σχήματος V - chevron), αποτέλεσμα της κατασκευαστικής διαδικασίας εξέλασης του μετάλλου, της ύπαρξης προσμίξεων και της οξείδωσης του χαλκού που μπορούν να οδηγήσουν ακόμη και σε διαφορετική σύνθετη αντίσταση του καλωδίου μεταξύ των δύο κατευθύνσεων (συμπεριφορά στοιχείου διόδου), και γι΄αυτό απαιτούνται μερικές εκατοντάδες ώρες λειτουργίας για το στρώσιμο των καλωδίων προς την ίδια κατεύθυνση, αυτούς τους λόγους ομολογώ ότι δεν τους αντιλαμβάνομαι πλήρως.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αχ ευρωπη
αχ ευρωπη
εσυ μας μαρανες
εσυ μας μαρανες
μου αρεσει εδω στην αυλη γιατι ο καθενας λεει οτι θελει
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
βαλε ενα σαντουιτς στη νοστιμη τοστιερα
με διπλο τυρι και ζαμπον βουργουνδιας
και μια μπυρα michelob παρακαλω
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Ένας κατανοητός λόγος ύπαρξης της κατευθυντικότητας ορισμένων καλωδίων interconnect, είναι όταν τα χρησιμοποιούμενα βύσματα σύνδεσης διαθέτουν γείωση της εξωτερικής θωράκισης του καλωδίου προς τη μία μόνο κατεύθυνση (συνήθως προς την πλευρά της συσκευής που δέχεται το σήμα). Αυτό συμβαίνει για την αποφυγή τυχόν βρόχων που λειτουργούν ως κεραίες εισαγωγής παρασίτων.

Αυτόν τον λόγο, νομίζω ότι κάπως τον καταλαβαίνω.

Τώρα, οι ισχυρισμοί κάποιων κατασκευαστών καλωδίων, ότι η κατευθυντικότητα επηρρεάζει το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα λόγω πχ
ανομοιομορφιών της κρυσταλλικής δομής του χαλκού (δομή σχήματος V - chevron), αποτέλεσμα της κατασκευαστικής διαδικασίας εξέλασης του μετάλλου, της ύπαρξης προσμίξεων και της οξείδωσης του χαλκού που μπορούν να οδηγήσουν ακόμη και σε διαφορετική σύνθετη αντίσταση του καλωδίου μεταξύ των δύο κατευθύνσεων (συμπεριφορά στοιχείου διόδου), και γι΄αυτό απαιτούνται μερικές εκατοντάδες ώρες λειτουργίας για το στρώσιμο των καλωδίων προς την ίδια κατεύθυνση, αυτούς τους λόγους ομολογώ ότι δεν τους αντιλαμβάνομαι πλήρως.
Την ίδια απορία έχω και εγώ....Τελικά καλώδια φτιάχνουν ή πυκνωτές?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
αχ ευρωπη
αχ ευρωπη
εσυ μας μαρανες
εσυ μας μαρανες
μου αρεσει εδω στην αυλη γιατι ο καθενας λεει οτι θελει
Γειά σου ρε argi που πήρες ακριβά καλώδια κι έγινες Ευρωπαίος! :137:
Αλί σε εμάς τους τσομπάνηδες. :114::114:

Ο καθένας λέει ότι θέλει. Άντε πες κι εσύ καμιά καλωδιοθεωρία (ξέρεις από αυτές τις χαϊεντάδικες τις απόλυτα τεκμηριωμένες :137:) να καούν τα κάρβουνα. :126:

...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Στρωνουν δεν στρωνουν, ειναι τοσο μικρη η διαφορα που δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να σε απασχολει. Απλα αμα τρωγεσε με τα ρουχα σου φυσικο ειναι να σε απασχολει και το στρωσιμο περιμενοντας οτι το συστημα θα παιξει.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Γειά σου ρε argi που πήρες ακριβά καλώδια κι έγινες Ευρωπαίος! :137:
Αλί σε εμάς τους τσομπάνηδες. :114::114:

Ο καθένας λέει ότι θέλει. Άντε πες κι εσύ καμιά καλωδιοθεωρία (ξέρεις από αυτές τις χαϊεντάδικες τις απόλυτα τεκμηριωμένες :137:) να καούν τα κάρβουνα. :126:

...
δεν πηρε τα πηρα, μου τα δωκανε
και γω βλαχακι του περαια ειμαι
η θεωρια ειναι μια
για παρτι σου εν οψη μεγαλης εβδομαδας
 

Attachments



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.779
Members
37.944
Νεότερο μέλος
MORPH
Top