Στρώσιμο ηχείων. Τι γνώμη έχετε?


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
περίεργο...
από το μεσημέρι που το άφησα.....ακόμα δεν έσκασαν τα ''βαριά'' μέλη.... :biggrin:

δεν είναι μόνον οι κατασκευαστικές ανοχές των μεγαφώνων, αλλά όλων των εξαρτημάτων crossover, παθητικών και ενεργών φίλτρων, κλπ. Συνδυαζόμενα μεταξύ τους, μπορεί να προκαλούν διαφοροποίηση αρκετών dB στην τελική απόκριση συχνότητας από το σχεδιαστικό της στόχο, ενώ οι συχνότητες crossover να έχουν και αυτές ολισθήσει έως ±10%. Όλες αυτές οι αποκλίσεις ενδέχεται να γίνονται ακουστικά αντιληπτές από τους προσεκτικούς ακροατές.
σε πόσα db αναφέρεσαι όταν λες αρκετά?
και το ±10% από που προκύπτει?
και άντε το + να το καταλάβω....
το - όμως πως βγαίνει από ένα στρώσιμο?
 


Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
σε πόσα db αναφέρεσαι όταν λες αρκετά?
και το ±10% από που προκύπτει?
και άντε το + να το καταλάβω....
το - όμως πως βγαίνει από ένα στρώσιμο?
σε πόσα db αναφέρεσαι όταν λες αρκετά?
όσα πολλά ή λίγα μπορεις να φανταστείς ανάλογα με την υλοποίηση

και το ±10% από που προκύπτει?
μπορεί και περισσότερο, συνδυάζοντας κατασκευαστικές ανοχές που μπορεί μόνο για το QTS των μεγαφώνων woofer να φθάνουν και ±15% , ανοχές ευαισθησίας έως και ±3 dB, ανοχές εξαρτημάτων crossover έως και ±20%, κατασκευαστικές ανοχές και απώλειες καμπίνας, ............................

και άντε το + να το καταλάβω....
το - όμως πως βγαίνει από ένα στρώσιμο?
όπως ήδη έχω γράψει, το στρώσιμο δεν επηρεάζει τόσο σημαντικά την τελική επίδοση όσο οι διαφορές που παρατηρούνται από τις κατασκευαστικές αποκλίσεις μεταξύ ηχείων του ιδίου τύπου (που επίσης προανέφερα)
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.909
Τα περισσότερα ηχεία που είχα ήταν στρωμένα (μεταχειρισμένα ή demo). Μόνο 3 έχω αγοράσει κούτα.
Τα q acoustics 2010i, τα epos epic 2 και τα focal alpha 65. Στα q και στα focal δεν κατάλαβα διαφορές-αλλαγές στον ήχο με το χρόνο (τα focal τα έδωσα και νωρίς) αλλά στα epos... Δεν ξέρω στην αρχή ήταν λίγο ''επιθετικά'' και ''κάπως'', αλλά μετά από λίγο καιρό κατάλαβα διαφορές. Να ήταν ιδέα μου? Ίσως αλλά δεν συνέβη το ίδιο με τα άλλα....
Παίζει να ισχύει για κάποιους κατασκευαστές - μοντέλα?
101140279_10222468619453512_4179634341632016384_n.jpg


:lol: :lol: :biggrin:
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
όπως ήδη έχω γράψει, το στρώσιμο δεν επηρεάζει τόσο σημαντικά την τελική επίδοση όσο οι διαφορές που παρατηρούνται από τις κατασκευαστικές αποκλίσεις μεταξύ ηχείων του ιδίου τύπου (που επίσης προανέφερα)
Σωστότατος.
π.χ 2 παλιά μου ηχεία
Μετά τα 280 για να μην μετράει ο χώρος
Κάτι δεν μου κόλλαγε σωστα.
(μέτρηση petermeni)
681F2EE2-A3DE-4D65-A4A2-77492FEDD764.png
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
10% στα υλικά του κρος , ναι είναι μεγάλη απόκλιση και σίγουρα ακουστή.
Αλλά εδώ μιλάμε για , ηχητική διαφορά , σε ηχεία out of the box και μετά την πάροδο 200-300 ωρών.
Κάποιοι θεωρούν ότι ακούν άλλο ηχείο μετά από 300 ώρες.
Αυτό είναι το θέμα. Τους πιστεύουμε?
Ενα ζευγος fullrange με μεγαφωνα fostex Που ειχα πριν 10 χρονια, στην αρχη ειχαν απιστευτα ξερο μπασο.. μετα απο αρκετεεεες ωρες, μαλακωσαν πολυ. οχι οτι αποκτησαν πολυ περισσοτερο μπασο, αλλα η διαφορα ηταν 100% εμφανης ακομα και σε καποιο απαιδευτο αυτι..
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Το στρώσιμο μπορεί να αυξήσει κάπως την ενδοτικότητα των αναρτήσεων των woofer, όπως συμβαίνει επίσης και μετά από μία περίοδο πολύ έντονης λειτουργίας. Αυτό μπορεί να σημαίνει μερικά Hz χαμηλότερη συχνότητα συντονισμού της μονάδας.
Όμως επαναλαμβάνω αυτό που έγραψα προηγουμένως, ότι δηλαδή οι διαφορές που παρατηρούνται μεταξύ ιδίου τύπου ηχείων σε ένα ηχοσύστημα μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτερες.
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Τα full range είναι γνωστά για τις ιδιαιτερότητές τους και τις αναποδιές τους.
Κανένα full range δεν πάει γραμμικά , καλά , δλδ σε όλη την κλίμακα να παίζει στα +-3db. Αντε να δεχτώ και +-6db.
Αλλά μπα. Ούτε τα coral τα BETA 10 δεν πηγαίνουνε τόσο καλά.
Ολα τους έχουν περιοχές με εξάρσεις άνω των 6db και βυθίσεις , αναλόγως του κάθε μεγαφώνου και της υλοποίησης καμπίνας.





Δεν είναι όμως αυτό το θέμα μας.
Το θέμα μας όπως ξαναέγραψα έχει να κάνει με το πόσο αλλάζει και αν αλλάζει ο ήχος των ηχείων , με την πάροδο του χρόνου , ιδίως στις αρχικές 100-200 ώρες.
Το στρώσιμο μπορεί να αυξήσει κάπως την ενδοτικότητα των αναρτήσεων των woofer, όπως συμβαίνει επίσης και μετά από μία περίοδο πολύ έντονης λειτουργίας. Αυτό μπορεί να σημαίνει μερικά Hz χαμηλότερη συχνότητα συντονισμού της μονάδας.
Όμως επαναλαμβάνω αυτό που έγραψα προηγουμένως, ότι δηλαδή οι διαφορές μεταξύ δύο ιδίου τύπου ηχείων μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτερες.
Δεν υφίσταται πλέον στα περισσότερα της αγοράς.
Εχουν μετρηθεί ίδια ηχεία με απόκλιση 100 μονάδων μεταξύ τους , και έχουν βρεθεί , ίδια. Πηγή focal.
Δεν έχω λινκ είναι στο μιλητό αυτό.
Τα ίδια έχω ακούσει και για JBL , πάλι στο μιλητό , όχι μέσα από την JBL αλλά από επισκευαστή που ξέρω και εμπιστεύομαι απόλυτα.
Διαφορές έχουν ακουστεί σε κάποια ευρωπαικά , αλλά όχι ΄τιποτα μεγάλα νούμερα. Της τάξης του 1- 1,5 db , που μπορεί να είναι και άλλοι παράγοντες. Οπως σωστά γράφηκε , πχ cross over.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
H δε ενδοτικότητα των αναρτήσεων , το μόνο που επιτρέπει είναι λίγο καλύτερη απόκριση συχνότητας του woofer στα πολύ χαμηλά , που δεν θα είναι καν ακουστή. Ενα woofer που είναι προδιαγεγραμένο για 28hz , όσο και να μαλακώσει το spider και να αλλάξει η f3 , άντε να πάει στα 26hz άντε και στα 24hz. Ε και? Λες και πρόκειται να γίνει ακουστή η διαφορά από τα 28 στα 24hz.
Οπως λέει και ο τύπος σε ένα βίντεο που ανέβασα από την GR systems , αυτό που εισπράτουμε , δεν είναι ένας άλλος ήχος , αλλά ένα πιο χαλαρό μεγάφωνο , που δεν χοροπηδάει σαν μπαλάκι ,και όταν στρώσειπαίζει λίγο πιο χαλαρά και αυτό εισπράτεις . Μία μικρή , ζητούμενη χαλάρωση . Οχι τίποτα τραγικά πράγματα. Δείτε το πόστ #21 που περιγράφει τις απαντήσεις , από κάποιους κατασκευαστές , και θα καταλάβετε.
 



Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
συμπερασματικά, δεν χρειάζονται κάποια ειδική διαδικασία στρωσίματος τα ηχεία όταν τα αγοράζουμε ...

τώρα το κατά πόσο είναι ίδια μεταξύ τους δύο θεωρούμενα ίδια ηχεία, ας κάτσει ο καθένας μόνος του να μετρήσει τα δικά του ... μάλλον θα εκπλαγεί
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Σκάλωσες με τα δύο ηχεία μεταξύ τους.
Για άλλο πράγμα μιλάμε .
Εχω αρχαία , σχεδόν, coral μεγάφωνα , που μετράνε ακριβώς το ίδιο. Τα 4 woofers , τα 2 mids τα 4 tweeters.
Ακριβώς το ίδιο . Δεν έχω πάρει φω΄τος , αλλά είναι το ίδιο.
Οι ιάπωνες ήταν masters σε αυτό.
Το μόνο διαφορετικό είναι τα μαγνητικά τους παιδία , στα woofers , το ένα 11000gaus, 12000gaus, 10500gaus 12500gaus .
 
Last edited:

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Σκάλωσες με τα δύο ηχεία μεταξύ τους.
Για άλλο πράγμα μιλάμε .
απλά θέλω να τονίσω τη μεγάλη διαφορά που μπορεί να παρατηρήσει κάποιος σε δύο κατά τα λοιπά ίδια ηχεία

το στρώσιμο από την πλευρά του χρήστη δεν αποτελεί κάτι που θα διαφοροποιήσει σημαντικά τις αντιληπτές επιδόσεις των ηχείων, όπως και εσύ ανέφερες προηγουμένως
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Τα πάντα χρειάζονται στρώσιμο. Και οι μηχανές και οι άνθρωποι εννοείται. Και δεν έχει να κάνει με την απόδοση τους μόνο αλλά και την εν γένει καλύτερη λειτουργία στην πάροδο του χρόνου η οποία είναι συνάρτηση της απόδοσης ;)
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Πολύ ορθά το εκφράζεις και μπράβο σου.
ΟΜΩΣ τα μεγάφωνα , ελάχιστο χρόνο και περαιτέρω διαδικασίες χρειάζονται .
Ουσιαστικά , αν δείτε τα λινκς που έχω βάλει , μιλάνε άνθρωποι , που ΚΑΤΑΣΚΕΥΆΖΟΥΝ μεγάφωνα.
Είναι οι μόνοι γνώστες.
Οχι οι εταιρίες που κατασκευάζουν ηχεία. Αυτοί που φιάχνουν τα μεγάφωνα. Αμα δείτε τι λένε θα καταλάβετε , ότι ένα μεγάφωνο , μέσα σε πολύ λίγο χρόνο , φτάνει εκεί που πρέπει , και από κει και μετά ο χρόνος μετρά δυστυχώς ω΄ς γήρανση.
Μοιραίο αλλά έτσι είναι. Απλά το ενδιάμεσο διάστημα είναι μεγάλο.
Τα ΜΕΓΆΦΩΝΑ ξεκινούν την ζωή τους , ώς διάφορα υλικά , που διαμορφώνουμε , ενίοτε κακοδιαχειριζόμαστε εμείς.
Ειδικά όσον αφορά στα κινούμενα μέρη , υπάρχει ένας ιδιαίτερος τρόπος διαμόρφωσης , θερμικός , ενώ ταυτόχρονα , εγχύεται και ένα μυστήριο υλικό , ρεζίνη συνήθως , σε κάποια μέρη.
Δεν θα επεκταθώ , θα πω μόνο ότι ένα μεγάφωνο , μπορεί να φτάσει , να αποτελείται από έως και 200 κομμάτια.
Το πήγα ίσως πολύ μακριά , αλλά αυτοί που ξέρουν , εν κατακλείδι , φιάχνουν μεγάφωνα.
Οι υπόλοιποι φιάχνουν ηχεία.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Λοιπόοοον:

1) Διάβασα στα γρήγορα και διαγώνια το νήμα, και μάλλον θα συνεχίσω (αν συνεχίσω) να το διαβάζω έτσι. Βαριέμαι.

2) Δεν έχω στρώσει ποτέ ηχεία που αγόρασα, γιατί όλα ανεξαιρέτως τα ηχεία που έχω αγοράσει ήταν μεταχειρισμένα
(προς μεγάλη δυσφορία Ελληνα ντιούη που "έγινε επαγγελματίας κατασκευαστής" και φαίνεται πως θεωρεί οτι η κοινωνία του χρωστάει να αγοράζει τα ηχεία του...
"Ευτυχώς που υπάρχουν μουσικόφιλοι"
).
- Αααχ, το 'φχαριστήθηκα :biggrin:

3) Η υποκειμενική μου πάντως εντύπωση - βασισμένη στην επιστημονικότατη μέθοδο των φιλικών επισκέψεων όπου ακούς το νέο απόκτημα την μία σχεδόν άουτ οφ δε μποξ, και την δύο μετά από μερικές 'βδομάδες - είναι ότι εν γένει το άκουσμα αλλάζει σαφέστατα, δεν θέλει ρώτημα, και παύουμε να ασχολούμαστε άλλο. Βαριόμαστε.

4) ΈΧΩ όμως στρώσει λίγα μεγάφωνα, και ναι το άκουσμα σε όλα άλλαξε ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ, τόσο που το να αναρωτιέσαι και να μετράς πριν το στρώσιμο φαντάζει χάσιμο χρόνου. (Πληροφοριακά, προσφιλής μου μέθοδος στρωσίματος το "Dis is Da Drum" του Χάνκοκ, δυνατά και στο repeat, με τα μεγάφωνα πάνω στα κουτιά, αντικριστά και εκτός φάσης για να μη μας δείρουν οι γείτονες)

Σε μία μόνο περίπτωση ωστόσο, έγιναν μετρήσεις ηχείου από την αρχή λόγω... φόβου !
Συναρμολόγησα για ένα φίλο ένα ζευγάρι Basic Bass, και ο Τζωρτζάκης είχε φτιάξει ένα CD-στρωτήρι με μερικά δευτερόλεπτα ημίτονο 10Hz, μερικά δευτερόλεπτα παύση, κ.ο.κ.
Γούφερς, κάτι εξαμισάρια λόνγκ-θρόου της ΣΕΑΣ, με Fs γύρω στα 35Hz, γραμμική διαδρομή 6mm και μέγιστη νομίζω 17 ή 19mm.
Επειδή 10Hz ημίτονο είναι συνταγή καταστροφής, αυτί δίπλα στο μεγάφωνο και αργή αύξηση της έντασης μέχρι μόοοολις να αρχίσει να ακούγεται το προειδοποιητικό τσικ-τσικ του τέλους. Δεν μετρήθηκαν παράμετροι, αλλά η τάση εκείνη τη στιγμή - όπως ακριβώς οι γάτες: φόβος+περιέργεια.
Αμεσως πισωγύρισμα γύρω στα 8~10mm διαδρομής (με το μάτι) και κατόπιν συνεχής επίβλεψη.
Διάρκεια στρωσίματος 2~3 το πολύ ώρες, πρωί - απόγευμα για τρεις μέρες.

ΡΙΖΑΛΤΣ:

Την πρώτη-πρώτη φορά "10Hz Τσικ-Τσικ βόλτατζ" : 3,4VAC

Το επόμενο πρωί "10Hz Τσικ-Τσικ βόλτατζ" : 3,1VAC.
Εκεί είχα την φαεινή να πάω στο σουπερμάρκετ αφήνοντας το πλέιερ στο ρηπήτ, αλλά και την πρόνοια να περιορίσω την διαδρομή στα ~5mm. Όταν γύρισα την βρήκα ~17mm στο ένα ηχείο, και στις απαρχές Τσικ-Τσικ του τέλος στο άλλο!!!

Στο τέλος της τρίτης μέρας "10Hz Τσικ-Τσικ βόλτατζ" : 2,7VAC

Την τέταρτη μέρα το "10Hz Τσικ-Τσικ βόλτατζ" συνέχισε να πέφτει, αλλά πάρα πολύ αργά πλέον.
Ο ήχος από το αρχικό άκουσμα στην τέταρτη μέρα (ενδιάμεσα δεν παίχτηκε μουσική), άλλαξε όσο η μέρα με τη νύχτα, και όχι μόνο στο μπάσο.

5) Εκτός από το λινκ του Μάρκου, υπάρχει και αυτό, τώρα με μετρήσεις TS αλλά και επεξηγήσεις :

6) Ως προς την ολίσθηση των χαρακτηριστικών με το χρόνο, κάποιος είχε μετρήσει μερικά B110 δεκαετιών, και η Fs είχε ανέβει κατά 10Hz.
Νήμα με τίτλο "Can I better an LS3/5a ?" ή κάτι τέτοιο, στο diyaudio.com

7) Αυτά
 
Last edited:

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Χμμ , καλά , αν ποστάρω και γώ των δικών μου των coral θα σας φύγει η ούγια.
Δεν είναι αυτό το ζητούμενο παιδιά , δεν μετράμε ποιός την έχει μεγαλύτερη , αλλά κάτι άλλο.
Πάρτετο χαμπάρι γμτ μου.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top