Στρώσιμο ηχείων. Τι γνώμη έχετε?

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Διαβάζοντας διάφορα δεξιά και αριστερά είπα να τα συζητήσουμε και εδώ.
Πέραν των ήδη δοθέντων , και διαβάζοντας διάφορα άρθρα στο νετ , αλλά έχοντας και ο ίδιος εμπειρία από επισκευή μεγαφώνων αλλά και γενική ενασχόληση με ηχεία -μεγάφωνα , λέω να το συζητήσουμε.
 




Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Έτυχε να δω πρόσφατα τα παρακάτω βίντεο με τη γνώμη του Άντριου Τζόουνς σχετικά με το θέμα.
Τα εξηγεί πολύ καλά, και νομίζω δεν υπάρχει περιθώριο διαφωνίας...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Sorry manmar αλλά δεν έχω υπομονή να δω τα βιντεάκια.

Πιστεύω πως τα μεγάφωνα δεν θέλουν στρώσιμο.
Τα ηχεία θέλουν.
Έχουμε παράδειγμα εδώ μέσα με τον antman και τον Μελίδη που ήταν αυτήκοος μάρυρας.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Ούτε εγώ έχω την υπομονή να τα δω.
Τα ίδια ακριβώς , βίντεο υπάρχουν και σε ίδιο θέμα στο ASR.
Οι μετρήσεις πάντως του ΑΜΙΡ δείχνουν , ότι τα revel που χρησιμοποίησε , ουδεμία σχεδόν διαφορά δεν είχαν , στο πριν και το μετά. Μιλάμε για το KLIPEL που μετράει 500 σημεία την μία φορά για 1,3 ώρα και 1000 σημεία μετά για 2,3 ώρες.
Κάποιοι άλλοι στο asr λένε ότι υπάρχουν διαφορές , και έχουν και ένα πόστ ενός κατασκευαστή , που έχει κάνει μετρήσεις και ισχυρίζεται ότι υπάρχουν διαφορές, μετά το ΒURN IN.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Δεν ξέρω αν πρέπει να μιλάμε για στρώσιμο ηχείων ή για εξοικείωση των αυτιών μας στο νέο μας ηχείο.Θεωρητικά όλα τα μηχανικά μέρη έχουν διαφορετική συμπεριφορά μετά από κάποιες ώρες χρήσεις, αλλά αυτό αποκλείεται να είναι ακουστό. Κάποιοι υποστηρίζουν το ίδιο ακόμα και για το κροσοβερ. Από την άλλη, ίσως τα ηχεία μας να μην ακούγονται το ίδιο μετά από κάποια χρόνια (φθορά λόγω χρήσης-υπερβολική μερικές φόρες, φθορά λόγω καπνού, υγρασίας κλπ), αυτό το θεωρώ πιο πιθανό από την οποία διαφορά μετά από το στρώσιμο.
 


C

chrispo

Guest
Για να σας φύγει η απορία, πάρτε δύο ίδια ζευγάρια ηχεία, το ένα ¨στρωμένο ¨ και το άλλο ¨κούτα ¨.
Βάλτε τα δίπλα -δίπλα και πείτε μας ...:geek:
Όλα τα άλλα είναι απλά για να μιλάμε , με τις ώρες.:eek:
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Ωραίο θέμα....
Και τις ηχητικές διαφορές που μπορεί να προκύψουν μετά από 10-20 χρόνια έστω και με καλές συνθήκες και φροντίδα στη διάρκεια ζωής τους να πούμε....και πόση η αξία μεταπώλησης...ένα πολύ καλό και ακριβό ηχείο μετά από 10. Χρόνια πόση αξία μπορεί να χάσει;
Να μαθαίνουμε και οι νεότεροι
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Για να σας φύγει η απορία, πάρτε δύο ίδια ζευγάρια ηχεία, το ένα ¨στρωμένο ¨ και το άλλο ¨κούτα ¨.
Βάλτε τα δίπλα -δίπλα και πείτε μας ...:geek:
Όλα τα άλλα είναι απλά για να μιλάμε , με τις ώρες.:eek:
Δε μου έφυγε εμένα η απορία, ενώ γεννήθηκε κι άλλη: δύο ζεύγη ίδιων ηχείων ακούγονται ίδια?
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
οι κατασκευαστικές αποκλίσεις ενός συγκεκριμένου τύπου ηχείου είναι μεγαλύτερες μεταξύ ηχείων του ιδίου τύπου, ως προς αυτές που προκύπτουν μετά από το στρώσιμο
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Αν και δεν θα έπρεπε, παρόλα ταύτα έχουν παρατηρηθεί στο παρελθόν διαφορές μεταξύ ίδιων μεγαφώνων , όχι όμως τόσο μεγάλες. Τώρα πλέον που όλα βγαίνουν κίνα με μαζική παραγωγή από ρομπότ και ιστορίες , είναι πλέον όλα ίδια.
Στο παρελθόν οι αποκλίσεις ήταν όντως μεγαλύτερες και είχαν να κάνουν και με το quality control του κάθε κατασκευαστή.
Τώρα τα πράγματα είναι αλλιώς , ακόμα και για τους ευρωπαίους κατ/στες.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
δεν είναι μόνον οι κατασκευαστικές ανοχές των μεγαφώνων, αλλά όλων των εξαρτημάτων crossover, παθητικών και ενεργών φίλτρων, κλπ. Συνδυαζόμενα μεταξύ τους, μπορεί να προκαλούν διαφοροποίηση αρκετών dB στην τελική απόκριση συχνότητας από το σχεδιαστικό της στόχο, ενώ οι συχνότητες crossover να έχουν και αυτές ολισθήσει έως ±10%. Όλες αυτές οι αποκλίσεις ενδέχεται να γίνονται ακουστικά αντιληπτές από τους προσεκτικούς ακροατές.

Στο quality control εξαρτάται τι όρια του βάζεις. Όσο περισσότερο περιορίζεις τα όρια τόσο η συγκεκριμένη υλοποίηση αυξάνει το κόστος εκθετικά.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
10% στα υλικά του κρος , ναι είναι μεγάλη απόκλιση και σίγουρα ακουστή.
Αλλά εδώ μιλάμε για , ηχητική διαφορά , σε ηχεία out of the box και μετά την πάροδο 200-300 ωρών.
Κάποιοι θεωρούν ότι ακούν άλλο ηχείο μετά από 300 ώρες.
Αυτό είναι το θέμα. Τους πιστεύουμε?
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Αναλόγως του πόσες ώρες έχει δουλέψει μέχρι εκείνη την ημέρα.
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Αναλόγως του πόσες ώρες έχει δουλέψει μέχρι εκείνη την ημέρα.
Εχεις ένα ηχείο που παίζει για 1 χρόνο, στη συνέχεια το αποθηκεύεις για 10 μήνες,
το βάζεις αγγελία και κλείνεις ραντεβού με τον ενδιαφερόμενο για ακρόαση.
Το βγάζεις και το βάζεις να το ακούσει ή το δουλεύεις 2-3 μέρες για να "στρώσει" ?
.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Εντελώς προσωπικό το θέμα. Αφορά τακτικές του καθενός.
Εγώ μπορεί να το έβαζα να παίξει κανά δυό ώρες να σιγουρευτώ ότι είναι οκ. Κάποιος άλλος ίσως όχι.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top