Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Αλλα δεν ειδα ακομα γνωμες...τι εγινε???
πλεον κανενας δεν εχει αποψη?? μεχρι προχτες ολοι....
σας επιασν οι ντροπες???
Το HD κέρδισε το CD... :143:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.880
Reaction score
34.262
Κατι επισης κατα τη γνωμη μου παντα "κακο" ηταν οτι η σταθμη που ακουγαμε ηταν περιπου 80-85 db στα 4 περιπου με 5 μετρα..
Νομιζω χαμηλη.
Οποτε ηταν ακομα πιο δυσκολο να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.498
Απάντηση: Re: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Κατι επισης κατα τη γνωμη μου παντα "κακο" ηταν οτι η σταθμη που ακουγαμε ηταν περιπου 80-85 db στα 4 περιπου με 5 μετρα..
Νομιζω χαμηλη.
ε, όχι και χαμηλή! μια χαρά αρκεί για να αναδείξει τα 110+ db δυναμικού εύρους του βέις! :143::138::137::135:

(μ'αρέσει όλο και περισσότερο αυτό το "συγκριτικό"...)
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Κατι επισης κατα τη γνωμη μου παντα "κακο" ηταν οτι η σταθμη που ακουγαμε ηταν περιπου 80-85 db στα 4 περιπου με 5 μετρα..
Νομιζω χαμηλη.
Οποτε ηταν ακομα πιο δυσκολο να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα.
Εδώ σας θέλω! Εδώ φαίνεται τί σκαμπάζετε. Το ντεσιμπελόμετρο που δεν πήρατε χαμπάρι έλεγε παραπάνω! Αν πάτε σε συναυλία ακουστικών οργάνων θα τους ζητήσετε να ανεβάσουν το ποντεσιόμετρο. Είμαι σίγουρος. Θα τους πείτε ότι δεν παίζουν σωστά.
Ειλικρινά πρίν 30 + χρόνια όταν άρχισα να ακούω σε μέγαρα κλπ είχα αυτή την εντύπωση. Κατανοώ. Λ.Σ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.498
Απάντηση: Re: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Εδώ σας θέλω! Εδώ φαίνεται τί σκαμπάζετε. Το ντεσιμπελόμετρο που δεν πήρατε χαμπάρι έλεγε παραπάνω! Αν πάτε σε συναυλία ακουστικών οργάνων θα τους ζητήσετε να ανεβάσουν το ποντεσιόμετρο. Είμαι σίγουρος. Θα τους πείτε ότι δεν παίζουν σωστά. Λ.Σ.
άστα αυτά Λουκ, (εντάξει, όλοι άσχετοι είναι) και πες μας τις εντυπώσεις σου από τα ψηφιακά που άκουσες! :136::136::136:
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Re: Απάντηση: Re: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

άστα αυτά Λουκ, (εντάξει, όλοι άσχετοι είναι) και πες μας τις εντυπώσεις σου από τα ψηφιακά που άκουσες! :136::136::136:
Τί να σου πω αφού εσύ ξέρεις χωρίς να χρειαστεί να ακούσεις. Γιατί ρωτάς; Έτσι κι' αλλιώς το σύστημά μου δεν το έκρινες κατάλληλο, οπότε τί να πω! Χάλια, μαύρα χάλια! Λ.Σ.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Κ Η Δ Ε Ι Α ..........................μονο αυτο εχω να πω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Μηνύματα
6.668
Reaction score
5.204
Τα τσκ τσκ σ' έκαναν να αισθάνεσαι πρωταγωνιστής στο Star Trek, ή στο Back to The Future, κι αν δυναμώναμε πιο πολύ μπορεί και να γινόμασταν ήρωες στο Sorcerer's Apprentice!

 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
... τοτε το ηχειο αρχισε να κανει κατι περιεργους θορυβους (σαν σπινθυρισμους χωρις σπινθηρα). Φυσικα το προβλημα μεγενθυνοταν όταν αναιβαζα την ενταση... ηταν φανερο ότι θα ακουγαμε με καποιους περιορισμους. Πρωτον «όχι εντονο μπασο» και δευτερον «όχι μεγαλες εντασεις»...
Κατι επισης κατα τη γνωμη μου παντα "κακο" ηταν οτι η σταθμη που ακουγαμε ηταν περιπου 80-85 db στα 4 περιπου με 5 μετρα..
Τα τσκ τσκ σ' έκαναν να αισθάνεσαι πρωταγωνιστής στο Star Trek, ή στο Back to The Future, κι αν δυναμώναμε πιο πολύ μπορεί και να γινόμασταν ήρωες στο Sorcerer's Apprentice!
Μάλιστα...
Σπινθηρισμοί, χωρίς μπάσα και σε ανεπαρκείς εντάσεις, δηλαδή σύστημα που δεν μπορεί να αναδείξει δυναμικά και συχνοτικό εύρος. Τι συγκρίνατε άραγε, τον τρόπο προφοράς του συριστικού σίγμα της Dianna Krall; :142: Παίδες, εάν είχατε ένα καλό ραδιόφωνο, θα έπαιζε καλύτερα και από τις δύο πηγές. Χωρίς πλάκα.

Ελπίζω ότι μιας και το ζήσατε, καταλάβατε κι εσείς πλέον πως οι συνθήκες και το σύστημα είναι εντελώς ακατάλληλα για συγκριτικά, οποιουδήποτε επιπέδου.

Προγνωστικό: Το HD κέρδισε (τους ακροατές) κατά κράτος. :616:

...
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

γνωστό πάντως το πρόβλημα των σπιθηρισμών στα ηλεκτροστατικά, και θέλει προσοχή για να μη τρυπήσουν οι μεμβράνες...:144:

όντως, οι φωτός είναι άπαιχτες!

τελικά βρε θα μας πείτε τι σας άρεσε περισσότερο? (όχι τι έπαιξε πιο σωστά, αυτό το ξέρουμε:138::137:)
Αποκλειεις την περιπτωση να αρεσει σε ολους το σωστο? Ενας ηχος που ειναι πιο γεματος στην μεσαια και χαμηλη περιοχη ακουγεται καλλυτερα και ειναι και πιο σωστος, ενας ηχος πιο πλουσιος και διαφανος στην υψηλη περιοχη ειναι καλλυτερος και πιο σωστος. Που ειναι το προβλημα.

Ρε συ εχω πακεταρισμενο το πικαπ μου ακομη. Μηπως θελεις να σου το δανισω για καμμια βδομαδα με καποιους καλους δισκους (made by Japan & κατι σπεσιαλ του Λουκα, μπας και ξεκουφαθεις κι αρχισεις παλι ν ακους σωστα ?:143:).
Σοβαρα μιλαω παντως, σου το φερνω και σημερα αν θελεις. Αλλα δεν θα δωσεις τα βινυλια στα παιδια να τα κανουν τροχουλια για κάρο, οπως εκαναν με τα δικα σου!!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Να σας θυμησω κατι......κανατε τεστ σε μηχανες και οχι σε συνειδησεις ........πριν γραψετε......να το θυμαστε αυτο!!!!!!!!!!!!


Ετσι απλα και σιγουρα φιλικα!!!!!!!!!!!!



















Ειπαμε......καποια πραγματα αλλαζουν.....λογικο ειναι !!!!!!!!!!!!!!!!!!

και σκεψου οτι επαιζε το μικρο...........σκεψου να επαιζε και το μεγαλο......πολυ πικρα θα επεφτε!!!!!!!!!!!!!!!!



Ειπαμε....εξελιξη ειναι αυτη...........
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Βρίσκομαι στο ενδιάμεσο ενός λίγο μακρόχρονου πειραματισμού με καταγραφή σε καθημερινή βάση αλλαγής δεδομένων. Δεν επιτρέπετε να πω περισσότερα. Υπάρχει στο χώρο υγρασιόμετρο και καταγράφεται η καθημερινή του ένδειξη. Το τσικ που ακούγονταν μερικές φορές ήταν αποτέλεσμα του ότι το bias του ηχείου [ που στο Sound Lab έχει το προνόμοιο να είναι ρυθμιζόμενο] ήταν στο τέρμα. Την προηγούμενη φορά που ήρθε ο vastsar [δεν σας το είπε] δεν ακούγονταν κανένα τσιΚ.
Ένα χιλιοστό αν κατέβει το bias τότε δεν ακούς κανένα τσικ. Ελπίζω να λύθηκε η απορία.
Απλά ζητήθηκε να γίνει το συγκριτικό στο χώρο μου μετά την παραίτηση του Θέμη και δεν ήθελα να κάνω και εγώ το ίδιο, ούτε φυσικά έπρεπε να σταματήσω αυτό που έχω από την εταιρεία αναλάβει να κάνω και κάνω εδώ και λίγο καιρό. Λ.Σ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.498
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Αποκλειεις την περιπτωση να αρεσει σε ολους το σωστο?
τίποτα δεν αποκλείεται σ'αυτή τη ζωή... εκτός του να μου φέρεις το πικάπ σου! αυτό, ναι, αποκλείεται! δε βγάζω το βαρελάκι της μπύρας για να βάλω στη θέση του πικάπ! :143::135:
 

Μηνύματα
6.668
Reaction score
5.204
Σ αυτο το σημειο να ευχαριστησουμε τον οικοδεσποτη μας Λουκα Στεφανιδη για ολα τα καλουδια, λικερακι, πτι-φουρ, πρωτο πιατο, δευτερο, κυριως και γλυκο.Για το υπεροχο κρασι κ το πολυ καλο επιδορπιο.
Δεν ηξερα τι να πρωτοφαω!!!
Μπορουν κι οι υπολοιποι να το επιβεβαιωσουν!
Με τόσα βινύλια λογικό να μη χωράει ούτε ένα ποτήρι νερό στο τραπέζι! Άσε που μπορεί και να βρέχαμε κανά εξώφυλλο δίσκου. :136:

Πέρα από τα πειράγματα όμως, κι εγώ τα σιχαίνομαι τα κεράσματα, αφού τζάμπα αποπροσανατολίζουν από το αντικείμενο. Όποιος διψάει, ας πάει στην κουζίνα να πιει κάτι.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Ρε συ εχω πακεταρισμενο το πικαπ μου ακομη. Μηπως θελεις να σου το δανισω για καμμια βδομαδα με καποιους καλους δισκους (made by Japan & κατι σπεσιαλ του Λουκα, μπας και ξεκουφαθεις κι αρχισεις παλι ν ακους σωστα ?:143:).




Σοβαρα μιλαω παντως, σου το φερνω και σημερα αν θελεις.






Αλλα δεν θα δωσεις τα βινυλια στα παιδια να τα κανουν τροχουλια για κάρο, οπως εκαναν με τα δικα σου!!



Μα αφου για αυτο φτιαχτηκαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:143::143::143:




Ηρθε η ωρα να παρεις και συ Dac ...ετσι?????
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Δεν αφήνετε τα τσικ και τσακ και να μας πείτε οι παρόντες ποιό μέσον σας έπεισε περισσότερο, ποιό ήταν περισσότερο ρεαλιστικό στην αναπαραγωγή της μουσικής.

Αντε, γιατί ααααα.....
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Χρήστο μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις... :127:

Λουκά...
Για μια φορά στη ζωή σου άσε επιτέλους τις δικαιολογίες. Δεν είναι κακό και δεν θα σου χαλάσει το αναλογικό σου προφίλ. Όσον αφορά στο εμπορικό προφίλ, μπορεί και να σου το φτιάξει. Ελπίζω μετά την ήττα του αναλογικού στο δικό σου χώρο, να αλλάξεις κι εσύ μυαλά, να ανοίξεις λίγο τους ορίζοντές σου και να μην είσαι τόσο απόλυτος.

- Παρόλα αυτά και παρόλο που οι εντυπώσεις των ακροάσεων που έγιναν είναι υπέρ του ψηφιακού, επιμένω ότι οι συνθήκες ήταν άκρως ακατάλληλες και συνεπώς τα συμπεράσματα δεν πρέπει να θεωρηθούν απολύτως έγκυρα.

...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Δεν αφήνετε τα τσικ και τσακ και να μας πείτε οι παρόντες ποιό μέσον σας έπεισε περισσότερο, ποιό ήταν περισσότερο ρεαλιστικό στην αναπαραγωγή της μουσικής.

Αντε, γιατί ααααα.....

Αστα Χρησταρα μου......εχω σκασει..........μα να μην το περιμενουν και τελικα να ερχοντε τα πανω κατω!!!!!!!!!!





Μπραβο στον Βασιλη που θελει να χαρισει το πικαπ του στον ΕΑΡ..................
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Να σας θυμησω να μην ξεχνατε το ποστ 51.............την πρωτη γραμμη.....
 

Μηνύματα
6.668
Reaction score
5.204
Re: Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Το χου ις χου των ανθρωπων που κριθηκαν να αξιολογησουν

Γιαννης Flash. Οπαδος του ψηφειακου μεσου. Εχει το Weiss και το γνωστο κινεζακι Volfson. Συγκριση μεταξυ τους δεν εκανε για ψυχολογικους λογους (φανταζεσται να διαπιστωσει ότι το κινεζακι είναι καλλυτερο?) Νομιζω ότι εχει και δυο ζευγη ηχειων. Προετοιμαστηκε καλα για την μονομαχια, αφου ξυρισε το κεφαλι του για να μην τον εμποδιζουν οι τριχες στα αυτια του! Κανει και γυμναστικη για να διατηρειται σε φορμα και ευαιξια.
Δεν είμαι οπαδός. Θα έλεγα το αντίθετο. Λάτρης κάθε μέσου/αναπαραγωγέα μουσικής.

Προφανώς δεν έχεις έρθει σπίτι μου να δεις τι γίνεται...

Έχω κι εγώ ένα ταπεινό πικαπάκι και ακούω τα βινύλιά μου.



Και είμαι κι εγώ κάτοχος Atma-sphere, του S30, στο οποίο μάλιστα συνδέω κατά καιρούς το Weiss Dac202 ως dac/προενισχυτή.



Ο ήχος στου Λουκά μού φάνηκε γνώριμος, όπως και οι εντυπώσεις μου από το συγκριτικό αναμενόμενες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.358
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top