Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Δεν ζωντανευουν οι νεκροι.....
οσο κι αν κλαις δεν ωφελει.


Ριτα Σακελλαριου
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Εμμανουήλ είμαι βαθιά συγκινημένος που βρέθηκε η πλησιέστερη προσέγγιση του αναλογικού ήχου. Να.... κάθε μέρα αυτό σκεφτόμουν σαν μουσικόφιλος. Βρε πότε θα βρεθεί... πότε θα βρεθεί... να ακούσουμε επιτέλους ορθούς ηχογραφημένους ήχους... και νάτο :138:

Μακάρι να βρούνε και τους ανάλογους καλλιτέχνες να το υποστηρίξουν για να κάνουν μία αξιόλογη δισκογραφία, παρακαταθήκη για το μέλλον. :136:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Δεν ζωντανευουν οι νεκροι.....
οσο κι αν κλαις δεν ωφελει.


Ριτα Σακελλαριου
(Πστ! Χαρούλα Λαμπράκη...) :114:
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Αυτό είναι και το κέρδος που αποκόμισαν τα παιδιά που πήγαν σε αυτή την "κόντρα".

ό,τι βγάζει ένα πολύ ακριβό πικάπ (πλατό, βραχίονας, κεφαλή, φόνο, καλώδια) το βγάζει άνετα κι ένα ντακ στο 1/10 της τιμής (και βγάλε), άσε που βγάζει και περισσότερη ανάλυση.
Kalo ayto...
Mhpws ayto einai to anekdoto twn eortwn?
Kalo...
 

Μηνύματα
5.197
Reaction score
18
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Kalo ayto...
Mhpws ayto einai to anekdoto twn eortwn?
Kalo...
Οχι. Αυτή είναι η άποψη των 3 από τους 4 της ακρόασης.
Και την εννοούν.
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Οχι. Αυτή είναι η άποψη των 3 από τους 4 της ακρόασης.
Και την εννοούν.
Niklaus,
οταν οι 3 απο τους 4 αυτα καταλαβαινουνε, τοτε καποιο προβλημα υπαρχει στα σιγουρα με το συστημα. Ας μην επεκταθουμε περαιτερω.

Εγω αναφερομαι στο ανεκδοτο των εορτων. Εχω διαβασει πολλα posts αυτων που αναφερουν τετοιες φαιδροτητες, οτι βαλε ψηφιακο με 10πλασιας αξιας αναλογικο, κλπ. Αυτα ειναι φαιδροτητες σκετες και ουδεμια σχεση εχουν με την πραγματικοτητα. Γελοιοτητες ολκης!

Αν υπαρχει ενα και μονο πραγμα στο οποιο κανενα ψηφιακο ποτε δεν επιασε τα βινυλια, αυτο ειναι η αναλυση. Η αναλυση του μεσου παντοτε ακουγεται και το βινυλιο παντα υπερειχε, και αυτη η αναλυση παντοτε φερνει και τα παρελκομενα. Οπως και η αναλυση της μπομπινας, δε συγκρινεται με το βινυλιο, αλλο τοσο περισσοτερη.

Οσοι γραφουνε τετοιες φαιδροτητες φανερωνουν αμεσως την απειρια τους, ελλειψη γνωσης και εμπειριας. Ας μεινει εκει το ζητημα.
 

Μηνύματα
1.456
Reaction score
70
Re: Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Αν υπαρχει ενα και μονο πραγμα στο οποιο κανενα ψηφιακο ποτε δεν επιασε τα βινυλια, αυτο ειναι η αναλυση. Η αναλυση του μεσου παντοτε ακουγεται και το βινυλιο παντα υπερειχε, και αυτη η αναλυση παντοτε φερνει και τα παρελκομενα. Οπως και η αναλυση της μπομπινας, δε συγκρινεται με το βινυλιο, αλλο τοσο περισσοτερη.
Μην μας το κρατάτε μυστικό. Πείτε κάτι παραπάνω..
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Niklaus,
οταν οι 3 απο τους 4 αυτα καταλαβαινουνε, τοτε καποιο προβλημα υπαρχει στα σιγουρα με το συστημα. Ας μην επεκταθουμε περαιτερω.

Εγω αναφερομαι στο ανεκδοτο των εορτων. Εχω διαβασει πολλα posts αυτων που αναφερουν τετοιες φαιδροτητες, οτι βαλε ψηφιακο με 10πλασιας αξιας αναλογικο, κλπ. Αυτα ειναι φαιδροτητες σκετες και ουδεμια σχεση εχουν με την πραγματικοτητα. Γελοιοτητες ολκης!

Αν υπαρχει ενα και μονο πραγμα στο οποιο κανενα ψηφιακο ποτε δεν επιασε τα βινυλια, αυτο ειναι η αναλυση. Η αναλυση του μεσου παντοτε ακουγεται και το βινυλιο παντα υπερειχε, και αυτη η αναλυση παντοτε φερνει και τα παρελκομενα. Οπως και η αναλυση της μπομπινας, δε συγκρινεται με το βινυλιο, αλλο τοσο περισσοτερη. (ασυνταξία)

Οσοι γραφουνε τετοιες φαιδροτητες φανερωνουν αμεσως την απειρια τους, ελλειψη γνωσης και εμπειριας. (ασυνταξία και πλεονασμός) Ας μεινει εκει το ζητημα.
Είπε ο έξυπνος - άνθρωπος - μυρμήγκι...:143::135::143:
 

Μηνύματα
5.197
Reaction score
18
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Niklaus...
Δεν ήμουν στο συγκριτικό clevermant και δεν μπορώ να πω περισσότερα από αυτά που διάβασα.
Ισως να εκφράστηκα λάθος. Ισως να έπρεπε να έχω γράψει πως αυτό τους "άρεσε περισσότερο".
Δεν νομίζω πως ακούμε όλοι το ίδιο ή/και τα ίδια, πολύ περισσότερο να έχουμε τα ίδια γούστα και εντυπώσεις.
Εγώ δεν μπορώ να κρίνω παρά μόνο για τα αυτιά μου, τα γούστα μου και τις ευκολίες/οικονομικά μου...
Ευελπιστώ με καταλαβαίνεις...
Ολα καλά από μένα!
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

24 bit / 352.8 KHZ !!!!

Επιτέλους θα μπορέσουμε να απολάυσουμε την αγαπημένη μας μουσική στην τελειοτερή της μορφή. Το μόνο που μένει είναι να ξαναβάλουμε τις αγαπημένες μας μελλοντικές μπάντες στο στούντιο να γράφουν σε αυτό το forma.

http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=1221177&postcount=158
Βρε Geovaz, αν το παραπάνω "επιχείρημα" (το οποίο έχεις "επικαλεστεί" πολλάκις) το γράφεις για χαβαλέ τότε καλά κάνεις...

Αν όμως το γράφεις στα σοβαρά, τότε τι να πω...

Διάβασε σε παρακαλώ λίγο πιο προσεκτικά τι έχει γράψει (μεταξύ άλλων) και ο ψαρουντουφεκάς παρακάτω και πιστεύω ότι θα καταλάβεις ότι αυτό που παρουσιάζεις ως "αδυναμία" των HD Formats είναι στην πραγματικότητα ένα από τα σημαντικότερά τους πλεονεκτήματα, μια και μας δίνει θεωρητικά τη δυνατότητα να απολαμβάνουμε το μέγιστο της διαθέσιμης ανά χρονική περίοδο τεχνολογίας ηχογράφησης, κάτι που δε μπορεί να συμβεί με κανένα υλικό μέσο μεταφοράς της μουσικής λόγω της φυσικής αδράνειας της αγοράς.

Δε θέλει και πολύ μυαλό ρε γμτ...



...
Δεν νομίζεις βρε Μάνο ότι η σύγκριση ενός μέσου ηχογράφησης με ένα (απαρχαιωμένο) μέσο μεταφοράς της - αναπαραγωγής, είναι τουλάχιστον αδόκιμη; Μέχρι χθες το 24/96 και τα φορμά υψηλότερης ανάλυσης από τα οποία φτιάχνονται βινύλια και cds ήταν στιβαγμένα αποκλειστικά στα studios. Η σύγκριση θα είχε νόημα αν βάζαμε στην μια μεριά το ψηφιακό master (ένα ψηφιακό αρχείο) και στην άλλη το αναλογικό (μια μπομπίνα). Αλλιώς η σύγκριση δεν αφορά στην υψηλή πιστότητα...

...
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Με κενό τις σελίδες 40-50 το διάβασα όλο το θέμα και τι να πω... ? :121:

Περισσότερη πλάκα απόλα έχει ότι η 'συνάντηση' έχει γίνει 'συγκριτικό' και ότι βγήκαν αποτελέσματα από αυτήν.... χαχαχαχα :137:
Όλοι επιβεβαίωσαν αυτό που από πριν πίστευαν και θυμηθήκαμε πάλι τα περί ψυχής και συναισθήματος.... :138:

Νάμαστε καλά να επαναλάβουμε τέτοια πειράματα με ασφαλή και τεκμηριωμένα συμπεράσματα !
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Ηρθες αργά. Κλείσαμε...
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Είμαι σε δίλημμα....
Να ακούσω τον DAVID MILES
Sorry για το off topic αλλά ποιός είναι αυτός;
Γιατί david miles έναν οικονομολόγο βρίσκω,που δεν έχω καμία διάθεση να τον ακούσω ούτε καν απο ραδιόφωνο..
Γιώργος μήπως λές για τον Miles Davis;

edit:
http://famousalbumcovers.blogspot.com/2009/06/david-miles-kind-of-brown.html
Αυτός είναι;
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Sorry για το off topic αλλά ποιός είναι αυτός;
Γιατί david miles έναν οικονομολόγο βρίσκω,που δεν έχω καμία διάθεση να τον ακούσω ούτε καν απο ραδιόφωνο..
Γιώργος μήπως λές για τον Miles Davis;

edit:
http://famousalbumcovers.blogspot.com/2009/06/david-miles-kind-of-brown.html
Αυτός είναι;
Οχι George, ο Davis είναι :112:
Τον κάνω "μάγο" για το Copperfield μετά.
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Ηρθες αργά. Κλείσαμε...
Σιγά μη μου πεις ότι έχασα και κάτι σημαντικό... :414:
Πάλι το σπίτι σου έδειξες και κάτι βινύλια που έχεις... αλλά αυτή τη φορά σε ξεπέρασαν.
Ο ΛΣ έχει καλύτερη κάβα από εσένα και ένας άλλος μας έφερε αποδείξεις για τις ακουστικές του εμπειρίες και το 'συναισθηματικό' του κύκλο... (που και αυτός μας έδειξε το 'σύστημά' του)
Το κακό είναι ότι έχεις κάνει σχολή και σε αντιγράφουν διάφοροι... :137:


Για τα άλλα... μου έκανε εντύπωση :
το -τσίκι-τσίκ- στα ηχεία, η υγρασία, τα 50 λεπτά για να σετάρεις μια κάρτα ήχου, οι ψηλές-μεσαίες-χαμηλές, η επαφή του ΛΣ με τους αρχαίους, ο υγραντήρας χώρου, ότι στο γραφείο του ο ΛΣ ακούει από cd (!!!) και η περιγραφή του για το 'τεστ' ! Μπορώ να σας πω ότι αν εξαιρέσεις τα 'τσίγκινα' και όχι χάλκινα πιατίνια..., σε μερικά τον καταλαβαίνω και πιστεύω ότι είναι ο πιο αναλογικός από την πλευρά του βινυλίου ! ...στα 'τεχνικά' είναι αδύναμος και στην θέληση να ΜΗΝ μάθει... πράγμα που είναι αντιχομπιστικό και καθόλου Χάη έντ...:138:
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Βρε Geovaz, αν το παραπάνω "επιχείρημα" (το οποίο έχεις "επικαλεστεί" πολλάκις) το γράφεις για χαβαλέ τότε καλά κάνεις...

Αν όμως το γράφεις στα σοβαρά, τότε τι να πω...

Διάβασε σε παρακαλώ λίγο πιο προσεκτικά τι έχει γράψει (μεταξύ άλλων) και ο ψαρουντουφεκάς παρακάτω και πιστεύω ότι θα καταλάβεις ότι αυτό που παρουσιάζεις ως "αδυναμία" των HD Formats είναι στην πραγματικότητα ένα από τα σημαντικότερά τους πλεονεκτήματα, μια και μας δίνει θεωρητικά τη δυνατότητα να απολαμβάνουμε το μέγιστο της διαθέσιμης ανά χρονική περίοδο τεχνολογίας ηχογράφησης, κάτι που δε μπορεί να συμβεί με κανένα υλικό μέσο μεταφοράς της μουσικής λόγω της φυσικής αδράνειας της αγοράς.

Δε θέλει και πολύ μυαλό ρε γμτ...
Alex το γράφω για να πικάρω την σύγχρονη στείρα δισκογραφία που έχει δώσει ελάχιστα παραδείγματα καλλιτεχνικής ποιότητας εν αντιθέσει με την δισκογραφία του 50-80.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Re: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Για το συγκριτικό,
έ, με το πικάπ που βάλατε,με την κεφαλή και το phono του συγκριτικού, τι περιμένατε να ακούσετε; Καλύτερη αναλογική αναπαραγωγή;
Το πικαπ αυτο ειναι ΛΑΘΟΣ, το ματσαρισμα κεφαλής-phono λαθος. Αμα λειπει η σχετικη γνωση, τσαμπα τετοια συγκριτικα - παρωδία.
Τελικα θα μας δωσεις απαντηση η οχι στις κορωνες που πεταξες. Γιατι τετοιες απο τετοιες ανυποστοτες δηλωσεις εχουμε χορτασει. Σε ρωτησαμε σε ξαναρωτησαμε αλλα αλλα αντι αλλων απαντας. Αν κατηγορεις κατι να ξερεις και να υποστηριζεις αυτα τα οποια λες.
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Τελικα θα μας δωσεις απαντηση η οχι στις κορωνες που πεταξες. Γιατι τετοιες απο τετοιες ανυποστοτες δηλωσεις εχουμε χορτασει. Σε ρωτησαμε σε ξαναρωτησαμε αλλα αλλα αντι αλλων απαντας. Αν κατηγορεις κατι να ξερεις και να υποστηριζεις αυτα τα οποια λες.
Καλα βρε παιδια, μη βαρατε! Δεν ειμαστε και ολημερις online...
Το πικαπ που επαιξε ειναι κατασκευαστικα λαθος εντελως! Δε χρεειαζεται να πω περισσοτερα διοτι θα παει μακρια η βαλιτσα και θα αρχισουν οι κατηγοριες και δεν εχω ορεξη. Μιας και ρωτας, στειλε private message και με χαρα θα σου απαντησω.

Επισης, η φορτωση της κεφαλης με το συγκεκριμενο τροπο δεν ειναι και οτι καλυτερο για να αναδειξεις τις αρετες της. Αμα θες περισσοτερα, στειλε PM. Για τα DAC, ΟΚ, δεν γνωριζω και τοσα πολλα απο HD digital sound, ομως σιγουρα εχουν γινει βηματα και μαλιστα μεγαλα. Απο τη στιγμη που ο φιλος μου Stig Bjorge ακουει και απο ψηφιακα μεσα, ο λογος μου περιττευει εντελως! Για να λεει αυτος οτι τα τελευταιας γενιας ψηφιακα παιζουν καλα, ε, δεν μπορει να εχει αδικο.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

:144:Βασιλη αμα παρεις pm με απαντησεις καντα :201:p(ublic)M να μαθουμε και εμεις οι ενδιαφερομενοι εραστες του αναλογικου:404:
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Re: Απάντηση: Re: Συγκριτικο κορυφαιας αναλογικης πηγης με ψηφιακη

Καλα βρε παιδια, μη βαρατε! Δεν ειμαστε και ολημερις online...
Το πικαπ που επαιξε ειναι κατασκευαστικα λαθος εντελως! Δε χρεειαζεται να πω περισσοτερα διοτι θα παει μακρια η βαλιτσα και θα αρχισουν οι κατηγοριες και δεν εχω ορεξη. Μιας και ρωτας, στειλε private message και με χαρα θα σου απαντησω.

Επισης, η φορτωση της κεφαλης με το συγκεκριμενο τροπο δεν ειναι και οτι καλυτερο για να αναδειξεις τις αρετες της. Αμα θες περισσοτερα, στειλε PM.
Δε νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμο και για εμάς τους λιγότερο γνώστες, να πείτε δημόσια τι ακριβώς συμβαίνει με τα κατασκευαστικά θέματα του πικάπ και την φόρτωση της κεφαλής;

Εγώ προσωπικά θα διαβάσω με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον τις πληροφορίες. Όποτε έχετε χρόνο θα εκτιμούσα απαντήσεις.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.911
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top