Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82


Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Αλλη μια. Οταν στον υπολογισμό αποστάσεων μου βγάζει 120" σημαίνει οθόνη η εικόνα που θα προβάλεται θα είναι 120"? Γιατι το κουτί έχει αλλα 20cm.
Εννοεί τη διαγώνιο της εικόνας.

Για να βρεις το πλάτος της οθόνης, θα πρέπει στο πλάτος της εικόνας να προσθέσεις τη μαύρη μπορντούρα και το περιθώριο του μηχανισμού. Αυτά όμως ποικίλλουν από μοντέλο σε μοντέλο, συνεπώς καλύτερα να συμβουλευτείς τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.
 

Μηνύματα
545
Reaction score
33
Aν δεν κάνω λάθος ο Ανδρέας είχε πει οτι ο Sony θέλει 120".Μπορεί να γίνει πιο αναλυτικός/
Μου έχει κάτσει μια κατάσταση και μπορώ να τον πάρω στα 3300 το πρόβλημα μου είναι η απόσταση. Που μπορώ να βρω οθόνες 120" ηλεκτρικές η μή?
Στα 6,4m δεν μπορώ να δείξω 106" μόνο 120" δηλαδή το ζοομ θα είναι στο τέρμα? Δεν θα έχει επιπτωσεις στην εικόνα? Και τι gain oθόνη χρειάζεται ο Sony?
Sorry για τις ερωτήσεις αλλά τον είδα στην έκθεση διαβασα το εδώ συγκριτικό και τον είχα αποκλίσει λόγω τιμής και ζοομ. Ηρθε όμως η δυνατότητα να τον αποκτήσω σε σαφως καλύτερη τιμή και χρειάζομαι την βοήθεια σας.
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Αυτό που ψάχνεις δεν είναι το zoom (έτσι κι αλλιώς θα το έχεις κλειστό) αλλά το throw.

Για παράδειγμα, ο D-ILA μπορεί να σου δώσει 105" στα 6.4, αντί 120".
 

Μηνύματα
545
Reaction score
33
Αυτό που ψάχνεις δεν είναι το zoom (έτσι κι αλλιώς θα το έχεις κλειστό) αλλά το throw.

Συνεπώς δεν θα έχω κάποιου είδους αλλοίωση στην εικόνα?

Gain που θέλει Ο Sony?
Με την βάση δεδομένων έχεις κάνει καταπληκτυική δουλεια όταν μπορέσεις θα ήταν χρήσιμο ένα και με οθόνες προβολής.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Gain που θέλει Ο Sony?
Παρότι το gain είναι ένα σύνθετο ζήτημα με πολλές δυνητικές περιπλοκές, όσον αφορά τη φωτεινότητα υπάρχουν προδιαγραφές που ορίζουν τα αποδεκτά όρια. Για παράδειγμα, ο αναγνωρισμένος φορέας SMPTE ορίζει ως επιθυμητή τιμή τα 16 foot-Lamberts. Τα foot-Lamberts τα υπολογίζεις από τον τύπο: f-L = Κέρδος_Οθόνης * ANSI_Lumens_Προβολέα / Εμβαδόν_Οθόνης_Σε_Τετραγωνικά_Πόδια
(1 τετραγωνικό πόδι = 0,09 τμ)

Πρόσεξε ότι τα ANSI Lumens αφορούν το mode και τις ρυθμίσεις όπου θα παίζει ο προβολέας και τη συγκεκριμένη θέση του ζουμ. Καλό είναι επίσης να αφήσεις και ένα ικανό περιθώριο, για να αντιμετωπίσεις την πτώση απόδοσης της λάμπας με τη χρήση.
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Παρακαλώ να ανοιχτεί καινούριο θέμα για οτιδήποτε άσχετο με το συγκριτικό...
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Περισσότερο από ένα μήνα μετά και... καταϊδρωμένο :),
ήρθε η ώρα και για το Projectorcentral.com να παρουσιάσει τον IN82.
Τα συμπεράσματά του είναι ουσιαστικά ταυτόσημα με τα δικά μας:

Πλεονεκτήματα
  • Φωτεινότητα
  • Αντίθεση
  • Ευκρίνεια
  • Μαύρο
  • Χρωματική ισορροπία
Μειονεκτήματα
  • Rainbow effect
  • Προβλήματα στην απόπλεξη και στην κίνηση
  • Κάποια απώλεια πληροφορίας στα πολύ χαμηλά IRE
Σχολιάζει επίσης αρνητικά την πολύ υψηλή τιμή που πωλείται στην Αμερική (5.500 $). Αυτό συμβαίνει γιατί εκεί διατίθεται μόνο μέσω του δικτύου εγκαταστατών home-cinema (οπότε πέφτει το σχετικό "καπέλο"), πράγμα που βέβαια δε συμβαίνει σε εμάς.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Re: Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Περισσότερο από ένα μήνα μετά και... καταϊδρωμένο :),
ήρθε η ώρα και για το Projectorcentral.com να παρουσιάσει τον IN82.
Τα συμπεράσματά του είναι ουσιαστικά ταυτόσημα με τα δικά μας:

Πλεονεκτήματα

  • Φωτεινότητα
  • Αντίθεση
  • Ευκρίνεια
  • Μαύρο
  • Χρωματική ισορροπία
Μειονεκτήματα

  • Rainbow effect
  • Προβλήματα στην απόπλεξη και στην κίνηση
  • Κάποια απώλεια πληροφορίας στα πολύ χαμηλά IRE
Σχολιάζει επίσης αρνητικά την πολύ υψηλή τιμή που πωλείται στην Αμερική (5.500 $). Αυτό συμβαίνει γιατί εκεί διατίθεται μόνο μέσω του δικτύου εγκαταστατών home-cinema (οπότε πέφτει το σχετικό "καπέλο"), πράγμα που βέβαια δε συμβαίνει σε εμάς.

Άντε και κάτι καλό σ' εμάς σε σχέση με τους Αμερικάνους!!! Γιατί τα έχουνε όλα δικά τους!!:happy_9:
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Καλά τα 5500$ είναι σχεδόν 3800€ οπότε έχουμε σχεδόν ίδια τιμή
 

Μηνύματα
567
Reaction score
0
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Περισσότερο από ένα μήνα μετά και... καταϊδρωμένο :),
ήρθε η ώρα και για το Projectorcentral.com να παρουσιάσει τον IN82.
Τα συμπεράσματά του είναι ουσιαστικά ταυτόσημα με τα δικά μας:

Συγγνώμη που ρωτάω Max, αλλά μου φαίνεται ότι ο κυριούλης του Projectorcentral ξεκινάει ως εξής τα συμπεράσματά του:''[FONT=Arial,Helvetica][FONT=Arial,Helvetica]The InFocus IN82 and the Optoma HD80 are in many ways similar projectors. They both feature a single-chip DLP light engine in 1080p resolution, the same 1.2x zoom range, the same 36% fixed throw offset, a similar manual iris, and the same 300 watt lamp. It's not surprising that the IN82 and the HD80 are strikingly similar in performance.

Βγάλαμε εμείς (εσείς) κανένα τέτοιο συμπέρασμα??????????? Ότι, δηλαδή, όποιος προβολέας φοράει το ίδιο τσιπ μ' έναν άλλο, έχουν το ίδιο zoom,offset και λάμπα παίζουν το ίδιο καλά???????????? Δηλαδή, κατά τον κυριούλη?, η Infocus έφτιαξε έναν ίδιο προβολέα με την Optoma, άντε και λίγο καλύτερο, και αποφάσισε να τρελλαθεί πουλώντας τον τα διπλάσια λεφτά από τον 80άρη?????????? Ναι.......την άλλη φορά που θα θέλω ν' αγοράσω προβολέα, ξέρω τι θα πάρω.......όποιον θάβει το
[/FONT]
[/FONT]Projectorcentral......[FONT=Arial,Helvetica][FONT=Arial,Helvetica][/FONT][/FONT][FONT=Arial,Helvetica][FONT=Arial,Helvetica]
[/FONT]
[/FONT]
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Κοίτα, ότι τα περισσότερα reviews -έντυπα και ηλεκτρονικά- δεν είναι για να τα παίρνει κανείς τοις μετρητοίς, είναι αναμφίβολο. Το ίδιο συμβαίνει και με το συγκεκριμένο, όπου ο συντάκτης βάζει και ολίγη από υπερβολή. Πάντως και ο HD80 είναι πολύ αξιόλογο μηχάνημα, αρκεί να πέσεις σε καλό κομμάτι.<o:p></o:p>
Αν κοιτάξεις βέβαια παρακάτω, αναφέρει σε όλα ουσιαστικά τα επιμέρους στοιχεία υπεροχή του ΙΝ82 -εκτός από το θέμα της απόπλεξης και της κίνησης όταν δεν τροφοδοτείται με σήμα 1080p/24. Αυτό το παρατηρήσαμε έντονα κι εμείς στο πρώτο συγκριτικό, όπου είδαμε τον ΙΝ82 απέναντι στον W9000. Εκεί το σήμα ήταν 1080i/60 και τα προβλήματα κατά το panning, ήταν πολύ έντονα στον ΙΝ82.
Τα τεχνικά χαρακτηριστικά των φακών για ΙΝ82 και ΗD80 είναι πράγματι ταυτόσημα. Παρότι αυτό δε σημαίνει ότι έχουν και ακριβώς την ίδια απόδοση, επιβάλλει τους ίδιους περιορισμούς κατά την τοποθέτηση και την επιλογή τύπου οθόνης.<o:p></o:p>
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Πάντως και ο HD80 είναι πολύ αξιόλογο μηχάνημα, αρκεί να πέσεις σε καλό κομμάτι.<o:p></o:p>
Αυτο ισχυει για ολους τους προβολεις.Κανενας προβολεας (ιδιο μοντελο) δεν ειναι ιδιος με τον αλλο.

Πιστεψε με και οι τρεις HD80 που εχω δει παιζανε καλα.Ακομα και αυτος με τον αρκετα προβληματικο φακο.
Αν δεν ειχαμε με τον Ανδρεα (Cinemusic) την τρελλα και τις καποιες απαιτουμενες γνωσεις δεν θα καταλαβαιναμε τιποτα.
Η εικονα θα μας φαινοταν μια χαρα.

Τα ιδια βεβαια ισχυουν και για τον IN82.Μην ψαρωνει καποιος οτι επειδη ειναι λιγο πιο ακριβος ειναι και ολα τα κομματια ενταξει.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω πως αλλάζουν οι συσχετισμοί μεταξύ των δυο αν συνυπολογίσουμε προσοφορά του eshop προς,

Αρχική 3299 με ΦΠΑ
Προσφορά 2599 με ΦΠΑ

Ενδιαφέρομαι για αγορά του VW60 ειδικά σε αυτή την τιμή.

Ευχαριστώ
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω πως αλλάζουν οι συσχετισμοί μεταξύ των δυο αν συνυπολογίσουμε προσοφορά του eshop προς,

Αρχική 3299 με ΦΠΑ
Προσφορά 2599 με ΦΠΑ

Ενδιαφέρομαι για αγορά του VW60 ειδικά σε αυτή την τιμή.

Ευχαριστώ
Αγαπητε φιλε,
η τιμη ειναι οντως δελεαστικη ομως θα πρεπει να συνυπολογισεις
πως πλεον το μοντελο αυτο ειναι εκτος παραγωγης.
Θα σου προτεινα κατι απο τα τελευταια μοντελα σε αυτα τα χρηματα
περιπου...
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Άσε που σε λίγο βλέπω να "σκάνε" πολλοί ελαφρώς μεταχειρισμένοι 60ρηδες και IN82 ακόμα και 83 σε χαμηλότερες τιμές.
Μετά από τον 80 της SONY πολλοί νομίζω έχουν(με) σκεφτεί κάτι τέτοιο:116:
 

Μηνύματα
535
Reaction score
0
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Φίλε Joseph. Αν δεν υπήρχαν οι φαλάκες δεν θα κυκλοφορούσαν μόνο οι ξύπνιοι με τα καλύτερα πιπίνια. Γιατί όλοι όσοι ανέφερες είναι αρκετά καινούργια μοντέλα και τα συν πλην είναι αστεία για να πετάς λεφτά. Αν πάρεις χαμπάρι για κανένα 83 ειδοποίησέ με σε παρακαλώ γιατί κάποιος φίλος ενδιαφέρεται.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
0
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω πως αλλάζουν οι συσχετισμοί μεταξύ των δυο αν συνυπολογίσουμε προσοφορά του eshop προς,

Αρχική 3299 με ΦΠΑ
Προσφορά 2599 με ΦΠΑ

Ενδιαφέρομαι για αγορά του VW60 ειδικά σε αυτή την τιμή.

Ευχαριστώ
Γεια σας παιδιά,
φίλε μου αυτή η τιμή που σου έδωσαν είναι για τον infocus ή για τον sony?
Πάντως τον infocus τον βρίσκεις Αμερικη-Αγγλια-Αυστραλια με 2400-2700,
δεν νομίζω να εξίζει κάποιος να δώσει 4000-4200 για να τον πάρει απο εδώ....
 

Μηνύματα
29
Reaction score
0
Γεια σας παιδιά,
φίλε μου αυτή η τιμή που σου έδωσαν είναι για τον infocus ή για τον sony?
Πάντως τον infocus τον βρίσκεις Αμερικη-Αγγλια-Αυστραλια με 2400-2700,
δεν νομίζω να εξίζει κάποιος να δώσει 4000-4200 για να τον πάρει απο εδώ....
Τελικά είναι του Sony αυτη η τιμή,σορυ που δεν το προσεξα...:107:

Κατι άλλο ηθελα να ρωτίσω αν κάποιος μπορει να βοηθίσει,
εντάξυ ο ΙΝ82 εχει διαφορά στην εικόνα απο τον Sony-60,αυτές τις διαφορές ομως στην εντονη φωτηνότητα και στο ζωντανό χρώμα τις εχει και ο Χ10 της infocus,οπότε αξίζει η πάνω απο την διπλή τιμή για τον ΙΝ82 αντί του X10???
Βασικά ενδιαφερόμουν για τον νεο Panasonic 3000,αλλά άτομο που τους είδε δίπλα δίπλα μου είπε οτι ακόμα και ο Χ10 ειναι καλύτερος....
Οπότε και πάω για infocus,και το ερώτημα παραμένει....
Χ10 με 1700 ευρώ....ή ΙΝ82 με 4200 ευρώ????
Είμαι προβληματισμένος με το θέμα "διπλή τιμη-λεπτομεριες στην διαφορα" γιατι εχω πληρώσει 5800 για την LX508 Kuro,και ουσιαστικα με τα μισα λεφτα αν δεν εχεις τις τηλεοράσεις δίπλα δίπλα δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά....
 

Μηνύματα
535
Reaction score
0
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο η φωτεινότητα, τα καλύτερα μαύρα και τα artifacts, και εφόσον βλέπεις μέχρι 80-90 το πολύ ίντσες ο Χ10 δεν θα σε προδώσει. Αν ψάξεις τον βρίσκεις και κάτω απο 1500, όπως και τον 82 κάτω από 4000. Άν όμως ψάχνεις για τελειότητα τότε ξέχνα τον 82 και πήγαινε στον 83.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.678
Μηνύματα
2.869.796
Members
37.945
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top