Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

<o:p></o:p>
Ένα σημείο ξεκάθαρο κατά την άποψή μου, είναι το ότι ο Infocus αποδίδει μεγάλα νούμερα on/off και ANSI contrast, όσο περισσότερο κλείνει η σταθερή ίριδά του, να σας θυμίσω σε αυτό το σημείο ότι στο συγκριτικό ο Infocus έπαιζε με την ίριδα στο 27, με το 0 να σημαίνει εντελώς κλειστή ίριδα και το 100 να σημαίνει εντελώς ανοιχτή. Αν λοιπόν μπορούμε να θεωρήσουμε ότι τα βήματα ρύθμισης της ίριδας είναι αναλογικά, τότε θα λέγαμε ότι παίζαμε με 73% κλειστή ίριδα στον Infocus.
<o:p></o:p>
Πιστεύω ότι όταν ένας μονότσιπος DLP προβολέας αποδίδει μεγάλα νούμερα on/off και ANSI contrast, είναι περισσότερο επιρρεπής στην εμφάνιση του rainbow. Το βασίζω αυτό στο γεγονός ότι έβλεπα rainbow και στον Sharp 21000 όταν έπαιζε στο High Contrast Mode, δηλαδή με εντελώς κλειστή ίριδα, αντίθετα δεν έβλεπα όταν έπαιζε με την ίριδα στο medium ή στο High Brightness Mode, δηλαδή εντελώς ανοικτή ίριδα. <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Θεωρείς Παναγιώτη ότι η μείωση της αντίθεσης θα ελάττωνε το rainbow το οποίο παρατήρησες;
Ακόμη ποια θα ήταν η παρενέργεια, σε τι θα χάναμε, εάν κάναμε κάτι τέτοιο;
Πάντως από τις παρατηρήσεις σας γίνεται σαφές ότι το θέμα αυτό θα πρέπει να το εξετάσει ο αγοραστεί, δηλαδή να τον δει πριν τον αγοράσει και να μην αρκεστεί στην άποψη άλλων περί του θέματος.
 


Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Ή απλά να δεις και να διαπιστώσεις εάν έχεις πρόβλημα, εάν σε ενοχλεί ή όχι. Πάρε και τη Lady σου μαζί.
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Re: Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Πάντως από τις παρατηρήσεις σας γίνεται σαφές ότι το θέμα αυτό θα πρέπει να το εξετάσει ο αγοραστεί, δηλαδή να τον δει πριν τον αγοράσει και να μην αρκεστεί στην άποψη άλλων περί του θέματος.
Σιγουρα ο αγοραστης θα πρεπει να δει πριν αγορασει αλλα το θεμα δεν σταματαει εκει.
Εσυ μπορει να μην βλεπεις αλλα να βλεπουν οι αλλοι.
Προσωπικα δεν θα ηθελα με τιποτα να μην εχω εγω προβλημα και να εχουν οι αλλοι διπλα μου οπως φιλοι/συγγενεις.
Με τον ανηψιο μου παιζουμε ποδοσφαιρακι στον προβολεα ωρες και σε καμια περιπτωση δηλαδη ουτε καν να το διαννοηθω δεν θα ηθελα να εχει μετα πονοκεφαλους.

Edit:
(Οι γυναικες δεν παθαινουν τιποτα μωρε :happy_8: )
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Εγω δυστυχως ειδα τα μηχανακια κατα την ωρα της ρυθμισης και δεν εχω αποψη .....Ισως καποια αλλη στιγμη να μπορεσω να τα δω...Απο αυτα που ειδα παντως,θα ελεγα οτι ο sony ειναι ενα μηχανακι οπως τα προηγουμενα της ιδιας εταιριας,με καλυτερη συγκλιση εμφανες....Απο μονο του αυτο δινει συν στην εικονα...
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Η δική μου μαρτυρία επί των πεπραγμένων θα είναι κάπως πιο γενική, μιας και το τι ακριβώς συνέβη φάνηκε τόσο από τις εντυπώσεις που προηγήθηκαν, όσο βεβαίως και από τις θαυμάσιες και εφ' όλης της ύλης φωτογραφίες. Συγκεκριμένα, συντάσσομαι με τις κριτικές των Ανδρέα Κ. και Παναγιώτη Βογιατζάκη.

Για τον InFocus έχω γράψει και στο προηγούμενο συγκριτικό. Επιγραμματικά, η καλύτερη εικόνα στην κατηγορία του και όχι μόνο. Εξακολουθώ να προτιμώ τον Sharp XV-Z21000 αλλά στην τιμή που αυτός πωλείται, φοβάμαι πως θα μείνει μόνος του να χαίρεται την υπεροχή του.

Ο Sony VPL-VW60 είναι ένα πανέμορφο μηχάνημα, το δε φινίρισμά του αδικείται από τις φωτογραφίες. Η εικόνα του, σε πολύ υψηλά επίπεδα και ότι θα περίμενε κανείς από έναν σύγχρονο προβολέα αυτής της κατηγορίας τιμής. Και μόνο το γεγονός ότι υπάρχουν ένα σωρό σκηνές στις οποίες φαίνεται ισότιμος με έναν άριστο DLP, είναι αρκετό.

Νομίζω πως το τοπίο της βιντεοπροβολής και των επιλογών που έχει κανείς στη διάθεσή του, είναι πλέον ξεκάθαρο. Δεν γνωρίζω τι μας επιφυλάσσει το μέλλον, αλλά σήμερα υπάρχουν άριστες επιλογές για όλα τα βαλάντια και γούστα.

Για μένα, το άνω όριο αυτή τη στιγμή τίθεται στα 5.000 ευρώ. Δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος για να δώσει κανείς περισσότερα. Εάν λοιπόν, αποφασίσει κάποιος να κινηθεί σε αυτήν την κατηγορία τιμής, τότε οι προτάσεις μου έχουν ως εξής:

  • Η καλύτερη εικόνα, ανεξάρτητα από τεχνολογία και λοιπά χαρακτηριστικά

    Αν είστε από τους τυχερούς που δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το RBE και διαθέτουν ευελιξία ως προς την τοποθέτηση, τότε έχετε μία και μόνον επιλογή: InFocus IN82.
    Θα σας μείνουν και χρήματα αρκετά για την αγορά ενός HTPC, HD player ή μιας καλής οθόνης.

  • Η καλύτερη εικόνα, αρκεί να μην προέρχεται από DLP

    Εάν το RBE σας είναι αφόρητο ή οι δύστροποι στην τοποθέτησή τους DLP σας προκαλούν ανυπέρβλητο πρόβλημα, τότε η επιλογή σας θα πρέπει να είναι ο Sony VPL-VW60.
    Ναι, είναι Sony, με ότι αυτό συνεπάγεται. Αλλά δεν υπάρχει εναλλακτική πρόταση. Μα, θα μου πείτε, και ο JVC DLA-HD1 τι είναι; Να σας πω τι είναι:

    1. Είναι μηχάνημα 10 μηνών. Και 10 μήνες στην βιντεοπροβολή είναι πολλοί.
    2. Η JVC ετοιμάζει τον διάδοχό του. Πως θα σας φανεί εάν λίγες μέρες μετά την αγορά του HD1 βγει ο HD2;
    3. Ο D-ILA δεν έχει CMS. Τα χρώματα του τα παντρεύεσαι, σ' αρέσουν ή όχι.
    4. Δεν κλειδώνει εύκολα στα 1080p/24. Αν αισθάνεστε τυχερός θα πρέπει να παλέψετε με HTPC, αλλά θα χρειαστείτε και κάτι περισσότερο από τύχη.
    5. Πιθανώς να πέσετε σε κομμάτι με έντονη χρωματική ανομοιομορφία.
    6. Πιθανώς να πέσετε σε κομμάτι με πρόβλημα σύγκλισης που δεν θα μπορεί να διορθώσει η λειτουργία που διαθέτει, καθώς αυτή διορθώνει ανά pixel (σε αντίθεση με τον Sony ο οποίος διορθώνει ανά 1/10 του pixel).

    Για όλα τα παραπάνω, ο Sony είναι εδώ και έχει τις λύσεις. Και σας τα λέει αυτά ένας άνθρωπος που δεν συμπαθεί αυτήν την εταιρεία. Εκτός, λοιπόν, και αν το μόνο που βλέπετε είναι έναστροι ουρανοί, το διάστημα και φωτισμένες πόλεις τη νύχτα, δεν βλέπω πως ο D-ILA μπορεί να αποτελέσει εναλλακτική πρόταση.

Φεύγοντας από την κατηγορία των 5.000 ευρώ, περνάμε στη μεσαία κατηγορία, αυτήν των 3.000 ευρώ. Η πρότασή μου έχει ως εξής:

  • Η καλύτερη εικόνα, ανεξάρτητα από τεχνολογία και λοιπά χαρακτηριστικά

    Και εδώ τα πράγματα είναι εύκολα. Παίρνετε ή τον BenQ W9000 ή τον Optoma HD80. Όποιον και να πάρετε θα μείνετε ευχαριστημένοι. Η προσωπική μου επιλογή είναι, όπως έχω αναφέρει και στο σχετικό συγκριτικό, ο BenQ.

  • Η καλύτερη εικόνα, αρκεί να μην προέρχεται από DLP

    Εδώ, τα πράγματα είναι κάπως πιο δύσκολα με την έννοια του ότι σε αυτήν την κατηγορία θα βρούμε μόνον LCD. Έχουν υποδεέστερη εικόνα σε σχέση με τους LCoS, συνεπώς η διαφορά υπέρ των DLP είναι μεγαλύτερη.

    Τυπικά, έχετε να επιλέξετε μεταξύ των Epson EMP-TW1000, Mitsubishi HC5000 και Panasonic PT-AE1000. Σας προτείνω τον Epson ως τη μόνη ουσιαστική επιλογή.

Τέλος, φτάνουμε στην μικρότερη κατηγορία τιμής, αυτή που οριοθετείται από τα 1.500 ευρώ. Φυσικά, αφήνουμε τη μεγάλη ανάλυση και περιοριζόμαστε στα 720x1280.

Εδώ, δεν μπορώ να διακρίνω δύο υποκατηγορίες όπως προηγουμένως. Ο λόγος ακούει στον μικρό Sony Topaz που είδαμε πρόσφατα. Εάν δεν έχετε πρόβλημα με το SDE, τον αγοράζετε χωρίς δεύτερη σκέψη. Εάν έχετε, τότε καλά θα κάνετε να το αποβάλλετε, δεδομένου ότι οι λοιπές προτάσεις, τόσο LCD όσο και DLP, είτε έχουν παιδικές ασθένειες είτε έχουν συμπληρώσει αρκετούς μήνες παρουσίας στην αγορά και αναμένονται αντικαταστάτες.


Κλείνοντας, θα ήθελα να τονίσω πως με όλα τα παραπάνω αναφέρομαι σε νορμάλ συνθήκες θέασης. Αν οι ανάγκες σας είναι ιδιαίτερες, τότε θα πρέπει να αναζητήσετε ιδιαίτερα μηχανήματα.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Γνωρίζει κανείς ποια έκδοση firmware είχε ο ΙΝ82 που δοκιμάσαμε;
Στο site της Infocus αναφέρεται η διάθεση από την 11/9 της καινούριας έκδοσης V2.5, με βελτιώσεις στην ποιότητα της εικόνας και την υποστήριξη 24p.
 


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Γνωρίζει κανείς ποια έκδοση firmware είχε ο ΙΝ82 που δοκιμάσαμε;
Στο site της Infocus αναφέρεται η διάθεση από την 11/9 της καινούριας έκδοσης V2.5, με βελτιώσεις στην ποιότητα της εικόνας και την υποστήριξη 24p.

Μολις πηγα και κοιταξα.
Το firmware ειναι το 2.5
 


Μηνύματα
57
Reaction score
3
Με αρκετή καθυστέρηση, χωρίς όμως να κοιτάξω ακόμα τι έχει γραφτεί από τους άλλους που παραβρέθηκαν στο συγκριτικό, θα γράψω και εγώ τι είδα την Παρασκευή από τα δύο μηχανήματα όπως ήταν ρυθμισμένα.

Αρχικά, πρόκειται για δύο πολύ καλά μηχανήματα που έρχονται για να αναβαθμίσουν την εικόνα που βλέπουμε και το hobby μας.

Παρακάτω παραθέτω πού υπερτερεί το κάθε μηχάνημα, στα δικά μου πάντα μάτια. Να σημειώσω πως rainbow βλέπω από ελάχιστο ως καθόλου.

Infocus ΙΝ82:
- ευκρίνεια
- χρωματική ακρίβεια
- τρισδιάστατη απεικόνιση (βάθος πεδίου)
- μαύρο
- φωτεινότητα

Sony VPL-VW60:
- κίνηση στα hd-dvd. Στο blue ray μου φάνηκαν και οι δύο παρόμοιοι στο θέμα της κίνησης (αν και υποτίθεται πως είναι κάτι που δε θα έπρεπε να σχολιάσω).

Για εμένα υπάρχει καθαρός νικητής (και όχι απλά στα σημεία) και χωρίς καν να αναλογιστούμε τον παράγοντα κόστος. :bravo:

Α!!! Και φυσικά ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά για διάφορα καλούδια (software, φαγώσιμα, κλπ κλπ) και κυρίως για την παρέα τους!!
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Re: Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Μολις πηγα και κοιταξα.
Το firmware ειναι το 2.5
:cool_4: Τους έστειλα πάντως κι ένα e-mail και τους ρωτάω για την ταχύτητα του τροχού και σε πόσα Hz δείχνει τα 24p. Να δούμε την απάντησή τους...
 

Μηνύματα
1.575
Reaction score
69
O ταχύτερος τροχός σε dlp τι ταχύτητα έχει και σε ποιον/ούς προβολεις συναντάται?
 

Μηνύματα
186
Reaction score
0
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Επί τέλους βρήκα και εγώ λίγο χρόνο για να γράψω τις εντυπώσεις μου από τα δύο καταπληκτικά μηχανάκια όπως οφείλω αφού ήμουν παρών σ' αυτό το καταπληκτικό από όλες τις απόψεις συγκριτικό. Δεν θα μπώ σε τεχνικές λεπτομέρειες γιατί α)δεν είμαι ειδικός κ β) έχω καλυφθεί πλήρως από τους προλαλήσαντες.
1) Ο Sony έχει όλα τα καλά που ανέφεραν τα υπόλοιπα παιδιά και συμφωνώ απόλυτα μαζί τους, όμως εμένα με ενόχλησε η πρασινο-κιτρινίλα του. Σίγουρα το φαινόμενο ήταν λιγότερα έντονο απ' ότι στον μικρό Topaz, αλλά ήταν εκεί και τα μάτια μου το διέκριναν σχεδόν συνεχώς, με αποτέλεσμα να γυρνάω ασυναίσθητα το κεφάλι μου στην εικόνα (και τί εικόνα!!!) του IN82, και με προσπάθεια να ξαναγυρίζω στον Sony για να δώ πώς δείχνει και αυτός. Κατόπιν τούτου προσωπικά δέν θα τον αγόραζα γιατί είμαι βέβαιος ότι και μόνον του να τον έβλεπα (δηλ. όχι ταυτόχρονα με τον IN82) πάλι θα παρατηρούσα τη χρωματική του ατέλεια. Κάτι αντίστοιχο δηλ. με το τί θα έκανε κάποιος που τον ενοχλεί το RBE, και ως εκ τούτου δεν θα αγόραζε DLP.
2) Ανήκω στην "συνομωταξία" των τυχερών που ΔΕΝ βλέπουν ποτέ και με τίποτα το καταραμένο για πολλούς RBE. Κατόπιν τούτου άν ήθελα να ρίξω τόσα χρήματα για αγορά προβολέα για μένα θα ήταν μονόδρομος! Infocus IN82 και ξερό ψωμί που λένε, παρ' όλα τα (μικρά έως πολύ μικρά) μειονεκτήματα του, που βεβαίως τα εντόπισαν και τα ανέφεραν τα άλλα παιδιά και φυσικά συμφωνώ απόλυτα μαζί τους, αφού τα είδα και εγώ. Όμως του τα συγχωρώ γιατί είναι "πταίσματα" μπροστά στην μεγαλειώδη συνολικά εικόνα του! Ότι καλύτερο έχω δεί μέχρι στιγμής, χωρίς να έχω όμως δεί τον 21000, τον οποίο βεβαίως δεν θα αγόραζα ποτέ (λόγω τιμής) λόγω της τιμής του!
Ευχαριστώ τους οικοδεσπότες και όλους τους συντελεστές αυτού του καταπληκτικού συγκριτικού.Τιμή μου που με δέχθηκαν στην καταπληκτική παρέα τους!!!


Πάντα φιλικά
Γιώργος Δενδρόπουλος.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Κατόπιν τούτου προσωπικά δέν θα τον αγόραζα γιατί είμαι βέβαιος ότι και μόνον του να τον έβλεπα (δηλ. όχι ταυτόχρονα με τον IN82) πάλι θα παρατηρούσα τη χρωματική του ατέλεια.
Πιστεψε με Γιωργο!
Εαν τον εβλεπες μονο του δεν επροκειτο να δεις τιποτα...:prof:
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Θα κατσω τελικα στα αυγα μου μεχρι να παει ο τροχος 10x.:prof:
Η marantz ειχε ενα καλο μηχανακι DLP χωρις RBE... Ηταν ο πρωτος dlp που με αφησε με ανοικτο το στομα!
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Η δική μου μαρτυρία επί των πεπραγμένων θα είναι κάπως πιο γενική, μιας και το τι ακριβώς συνέβη φάνηκε τόσο από τις εντυπώσεις που προηγήθηκαν, όσο βεβαίως και από τις θαυμάσιες και εφ' όλης της ύλης φωτογραφίες. Συγκεκριμένα, συντάσσομαι με τις κριτικές των Ανδρέα Κ. και Παναγιώτη Βογιατζάκη.

Για τον InFocus έχω γράψει και στο προηγούμενο συγκριτικό. Επιγραμματικά, η καλύτερη εικόνα στην κατηγορία του και όχι μόνο. Εξακολουθώ να προτιμώ τον Sharp XV-Z21000 αλλά στην τιμή που αυτός πωλείται, φοβάμαι πως θα μείνει μόνος του να χαίρεται την υπεροχή του.

Ο Sony VPL-VW60 είναι ένα πανέμορφο μηχάνημα, το δε φινίρισμά του αδικείται από τις φωτογραφίες. Η εικόνα του, σε πολύ υψηλά επίπεδα και ότι θα περίμενε κανείς από έναν σύγχρονο προβολέα αυτής της κατηγορίας τιμής. Και μόνο το γεγονός ότι υπάρχουν ένα σωρό σκηνές στις οποίες φαίνεται ισότιμος με έναν άριστο DLP, είναι αρκετό.

Νομίζω πως το τοπίο της βιντεοπροβολής και των επιλογών που έχει κανείς στη διάθεσή του, είναι πλέον ξεκάθαρο. Δεν γνωρίζω τι μας επιφυλάσσει το μέλλον, αλλά σήμερα υπάρχουν άριστες επιλογές για όλα τα βαλάντια και γούστα.

Για μένα, το άνω όριο αυτή τη στιγμή τίθεται στα 5.000 ευρώ. Δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος για να δώσει κανείς περισσότερα. Εάν λοιπόν, αποφασίσει κάποιος να κινηθεί σε αυτήν την κατηγορία τιμής, τότε οι προτάσεις μου έχουν ως εξής:
  • Η καλύτερη εικόνα, ανεξάρτητα από τεχνολογία και λοιπά χαρακτηριστικά

    Αν είστε από τους τυχερούς που δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το RBE και διαθέτουν ευελιξία ως προς την τοποθέτηση, τότε έχετε μία και μόνον επιλογή: InFocus IN82.
    Θα σας μείνουν και χρήματα αρκετά για την αγορά ενός HTPC, HD player ή μιας καλής οθόνης.
  • Η καλύτερη εικόνα, αρκεί να μην προέρχεται από DLP

    Εάν το RBE σας είναι αφόρητο ή οι δύστροποι στην τοποθέτησή τους DLP σας προκαλούν ανυπέρβλητο πρόβλημα, τότε η επιλογή σας θα πρέπει να είναι ο Sony VPL-VW60.
    Ναι, είναι Sony, με ότι αυτό συνεπάγεται. Αλλά δεν υπάρχει εναλλακτική πρόταση. Μα, θα μου πείτε, και ο JVC DLA-HD1 τι είναι; Να σας πω τι είναι:
    1. Είναι μηχάνημα 10 μηνών. Και 10 μήνες στην βιντεοπροβολή είναι πολλοί.
    2. Η JVC ετοιμάζει τον διάδοχό του. Πως θα σας φανεί εάν λίγες μέρες μετά την αγορά του HD1 βγει ο HD2;
    3. Ο D-ILA δεν έχει CMS. Τα χρώματα του τα παντρεύεσαι, σ' αρέσουν ή όχι.
    4. Δεν κλειδώνει εύκολα στα 1080p/24. Αν αισθάνεστε τυχερός θα πρέπει να παλέψετε με HTPC, αλλά θα χρειαστείτε και κάτι περισσότερο από τύχη.
    5. Πιθανώς να πέσετε σε κομμάτι με έντονη χρωματική ανομοιομορφία.
    6. Πιθανώς να πέσετε σε κομμάτι με πρόβλημα σύγκλισης που δεν θα μπορεί να διορθώσει η λειτουργία που διαθέτει, καθώς αυτή διορθώνει ανά pixel (σε αντίθεση με τον Sony ο οποίος διορθώνει ανά 1/10 του pixel).
    Για όλα τα παραπάνω, ο Sony είναι εδώ και έχει τις λύσεις. Και σας τα λέει αυτά ένας άνθρωπος που δεν συμπαθεί αυτήν την εταιρεία. Εκτός, λοιπόν, και αν το μόνο που βλέπετε είναι έναστροι ουρανοί, το διάστημα και φωτισμένες πόλεις τη νύχτα, δεν βλέπω πως ο D-ILA μπορεί να αποτελέσει εναλλακτική πρόταση.
Φεύγοντας από την κατηγορία των 5.000 ευρώ, περνάμε στη μεσαία κατηγορία, αυτήν των 3.000 ευρώ. Η πρότασή μου έχει ως εξής:
  • Η καλύτερη εικόνα, ανεξάρτητα από τεχνολογία και λοιπά χαρακτηριστικά

    Και εδώ τα πράγματα είναι εύκολα. Παίρνετε ή τον BenQ W9000 ή τον Optoma HD80. Όποιον και να πάρετε θα μείνετε ευχαριστημένοι. Η προσωπική μου επιλογή είναι, όπως έχω αναφέρει και στο σχετικό συγκριτικό, ο BenQ.
  • Η καλύτερη εικόνα, αρκεί να μην προέρχεται από DLP

    Εδώ, τα πράγματα είναι κάπως πιο δύσκολα με την έννοια του ότι σε αυτήν την κατηγορία θα βρούμε μόνον LCD. Έχουν υποδεέστερη εικόνα σε σχέση με τους LCoS, συνεπώς η διαφορά υπέρ των DLP είναι μεγαλύτερη.

    Τυπικά, έχετε να επιλέξετε μεταξύ των Epson EMP-TW1000, Mitsubishi HC5000 και Panasonic PT-AE1000. Σας προτείνω τον Epson ως τη μόνη ουσιαστική επιλογή.
Τέλος, φτάνουμε στην μικρότερη κατηγορία τιμής, αυτή που οριοθετείται από τα 1.500 ευρώ. Φυσικά, αφήνουμε τη μεγάλη ανάλυση και περιοριζόμαστε στα 720x1280.

Εδώ, δεν μπορώ να διακρίνω δύο υποκατηγορίες όπως προηγουμένως. Ο λόγος ακούει στον μικρό Sony Topaz που είδαμε πρόσφατα. Εάν δεν έχετε πρόβλημα με το SDE, τον αγοράζετε χωρίς δεύτερη σκέψη. Εάν έχετε, τότε καλά θα κάνετε να το αποβάλλετε, δεδομένου ότι οι λοιπές προτάσεις, τόσο LCD όσο και DLP, είτε έχουν παιδικές ασθένειες είτε έχουν συμπληρώσει αρκετούς μήνες παρουσίας στην αγορά και αναμένονται αντικαταστάτες.


Κλείνοντας, θα ήθελα να τονίσω πως με όλα τα παραπάνω αναφέρομαι σε νορμάλ συνθήκες θέασης. Αν οι ανάγκες σας είναι ιδιαίτερες, τότε θα πρέπει να αναζητήσετε ιδιαίτερα μηχανήματα.
Καλύτερος οδηγός αγοράς για την τρέχουσα κατάσταση στους βιντεοπροβολείς, δε νομίζω να υπάρχει! :bravo:
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Καλύτερος από το Νίκο δεν υπάρχει, είναι αυτό που λένε και στο χωριό του παππού μου "shut up and listen" :respect:
(ο παππούς μου ήταν από τη Μάλτα κύριε Μελίδη:happy_9:)
 

Μηνύματα
186
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Πιστεψε με Γιωργο!
Εαν τον εβλεπες μονο του δεν επροκειτο να δεις τιποτα...:prof:

Ανδρέα δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, αλλά το μάτι μου έχει κάποια "μυστήρια" σχέση με τα χρώματα. Βλέποντας ταινίες με φίλους (φυσικά σε ένα μηχάνημα), παρατηρώ διάφορες λεπτομέρειες με τα χρώματα τις οποίες οι άλλοι αδυνατούν να τα δουν. Δεν ξέρω ...
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.735
Μηνύματα
2.874.267
Members
37.940
Νεότερο μέλος
greemlin
Top