Συγχώνευση Nova-Wind


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που το αναβάλλω αφού όπως έγραψα η χαρά μηδενίζεται όταν μεσολαβεί μεγάλο χρονικό διάστημα. :biggrin:
Κάνε αίτηση από τώρα για να μπει σε 2 μήνες. Μετά θα έχεις να χαίρεσαι με την καινούρια ταχύτητα και να βρίζεις την Wind-Nova-Forthnet. Win-Win(d). :tongue: :laugh:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.109
Κάνε αίτηση από τώρα για να μπει σε 2 μήνες. Μετά θα έχεις να χαίρεσαι με την καινούρια ταχύτητα και να βρίζεις την Wind-Nova-Forthnet. Win-Win(d). :tongue: :laugh:
Μέχρι να την κάνω, να ολοκληρωθεί και να παραδοθεί θα έχω πάει στο εξοχικό που κάθομαι μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου. :biggrin:
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Σε κατάστημα έχει γίνει η ενεργοποίηση της έξτρα υπηρεσίας. Το οποίο έχει κλείσει λόγω συγχώνευσης.

Να τσακωθώ όσο θες αν ξέρω ότι έχω απέναντι τον κύριο υπαίτιο του προβλήματος. Και να πλακωθώ.

Όταν όμως η διαφορά μας είναι με μία απρόσωπη εταιρεία και μιλάμε με κάποιον εκπρόσωπο που απλά πληρώνεται για να απαντά ως bot, τότε δεν πρόκειται να χαλαστώ εσκεμμένα. Η υγεία μου είναι πάνω από κάθε πρόβλημα τέτοιου επιπέδου.

Κι όπως έγραψα, όταν θέλω κάτι: αγορά, επίλυση προβλήματος , διασκέδαση, γκόμενα κλπ, το θέλω τώρα. Αν χρειάζεται υπομονή, επιμονή και σχεδιασμό, το έχω ήδη ξεχάσει. :biggrin:


Υ.Γ. Θα μάθω πρώτα πόσο χρόνο αναμονής έχει ο Cosmote για εγκατάσταση οπτικής.
Κερδίζεις λίγο χρόνο από τις συνεννοήσεις εάν επιλέξεις ως πάροχο δικτύου οπτικής τον ίδιο που έχει και την υποδομή στην περιοχή σου, αλλά και πάλι το εύρος είναι μεγάλο και απρόβλεπτο...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.109
Κερδίζεις λίγο χρόνο από τις συνεννοήσεις εάν επιλέξεις ως πάροχο δικτύου οπτικής τον ίδιο που έχει και την υποδομή στην περιοχή σου, αλλά και πάλι το εύρος είναι μεγάλο και απρόβλεπτο...
Αυτό που με κάνει λίγο αδιάφορο είναι το ότι η τρέχουσα ταχύτητα που έχω (100+), με καλύπτει πρακτικά, ακόμα κι όταν όλοι στο σπίτι είναι online.

Το FTTH το βλέπω περισσότερο ως νέο παιχνίδι. Αν γινόταν η μετάβαση με ένα κουμπάκι θα το είχα βάλει χθες. Αλλά μόνο που σκέφτομαι τηλεφωνήματα, ραντεβού, συνεργείο καλωδίωσης, συνεργείο τεχνικό και πιθανά προβλήματα ενεργοποίησης, αναβάλλω κάθε σκέψη.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Κατανοητό, αλλά για πληρότητα: Εάν ο πάροχος FTTC και ο πάροχος FTTH είναι ο ίδιος, κανονικά™ δεν θα μείνεις χωρίς δίκτυο κατά τη μετάβαση. Πιθανόν να μείνεις χωρίς σταθερό τηλέφωνο όμως.
Τα συνεργεία και τις οδεύσεις προφανώς δεν μπορείς να τα γλιτώσεις, αλλά μερικά πλεονεκτήματα του FTTH:
  • εφόσον έχεις εσύ UPS δεν χάνεις υπηρεσία σε περίπτωση διακοπής (όπως γίνεται πχ σε FTTC όταν η καμπίνα δεν έχει μπαταρίες)
  • είναι πρακτικά αναίσθητο σε παρεμβολές, σε αντίθεση με το VDSL (σταθερότητα ταχύτητας)
  • είναι αρκετά πιο απροβλημάτιστο (συχνότητα σφαλμάτων)
  • αναβαθμίζεται σε αυθαίρετη ταχύτητα, χωρίς νέα παρέμβαση
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.109
Κατανοητό, αλλά για πληρότητα: Εάν ο πάροχος FTTC και ο πάροχος FTTH είναι ο ίδιος, κανονικά™ δεν θα μείνεις χωρίς δίκτυο κατά τη μετάβαση. Πιθανόν να μείνεις χωρίς σταθερό τηλέφωνο όμως.
Τα συνεργεία και τις οδεύσεις προφανώς δεν μπορείς να τα γλιτώσεις, αλλά μερικά πλεονεκτήματα του FTTH:
  • εφόσον έχεις εσύ UPS δεν χάνεις υπηρεσία σε περίπτωση διακοπής (όπως γίνεται πχ σε FTTC όταν η καμπίνα δεν έχει μπαταρίες)
  • είναι πρακτικά αναίσθητο σε παρεμβολές, σε αντίθεση με το VDSL (σταθερότητα ταχύτητας)
  • είναι αρκετά πιο απροβλημάτιστο (συχνότητα σφαλμάτων)
  • αναβαθμίζεται σε αυθαίρετη ταχύτητα, χωρίς νέα παρέμβαση
Συμφωνώ σε όλα.

Είναι η ιδιαιτερότητα του χαρακτήρα μου που θέλει (πλέον) στις μεταβάσεις να γίνονται αντιληπτά μόνο τα θετικά.

Και στα αρνητικά βάζω ακόμα και τη διαδικασία της αίτησης.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Εγώ πάλι όταν έβαλα ftth ΟΤΕ με την ενεργοποίηση έμεινα χωρίς τηλέφωνο για 5 μέρες.
Έτσι για την πληρότητα του θέματος, γιατί μάλλον ήμουν ο πρώτος στο συγκεκριμένο πολυδιαπλεκτη που πήρα οπτική και έκλασε με το καλησπέρα.
Δεν λέω ότι συμβαίνει συχνά αλλά περί ομαλής μετάβασης από το ένα στο άλλο.
Σαν επίσης για να γίνει η μετάβαση πρέπει να κάνεις ένα προσωρινό συμβόλαιο σε χαλκό και να αναβαθμιστεί όταν γίνει η ενεργοποίηση της οπτικής σπίτι σου.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.109
Βγήκα το πρωί μια βόλτα με τα πόδια και όταν γύρισα δεν είχε Internet. To λεντάκι του DSL στο ρούτερ ήταν σβηστό. Έκανα επανεκκίνηση, περίμενα 5 λεπτά (τόσο άντεξα) και πάλι τίποτα. Ήδη φόρτωνα και ετοιμαζόμουν για καντήλια. Το τελευταίο διάστημα, μετά την ενοποίηση, το Internet κάνει παιχνίδια με την ταχύτητα σε επίπεδο παρόχου (backbone). Δεν είχα όμως έως τώρα τεχνικό πρόβλημα στη γραμμή μου.

Πήγα να κάνω μια δουλειά για να ηρεμήσω, σκεπτόμενος να φύγω για το εξοχικό. Χωρίς Internet δεν μπορώ να κάτσω σπίτι ούτε μία ώρα. Πόσω μάλλον που με την κακοκαιρία δεν θα μπορώ να βγαίνω.

Τηλεφώνημα στο support της Nova, αναμονή χωρίς πρόοδο. Το κλείνω βρίζοντας. Πάω να κάνω μία τελική δοκιμή και βλέπω ότι το φωτάκι άναψε και έχω συνδεθεί.

Πώς μπορείς να πάθεις εγκεφαλικό από κει που δεν το περιμένεις... 8-)

Τώρα κάνω ασκήσεις με αναπνοές και προσπαθώ να σκεφτώ θετικά.


326130582_979508553016642_6109324764852816772_n.jpg
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Βγήκα το πρωί μια βόλτα με τα πόδια και όταν γύρισα δεν είχε Internet. To λεντάκι του DSL στο ρούτερ ήταν σβηστό. Έκανα επανεκκίνηση, περίμενα 5 λεπτά (τόσο άντεξα) και πάλι τίποτα. Ήδη φόρτωνα και ετοιμαζόμουν για καντήλια. Το τελευταίο διάστημα, μετά την ενοποίηση, το Internet κάνει παιχνίδια με την ταχύτητα σε επίπεδο παρόχου (backbone). Δεν είχα όμως έως τώρα τεχνικό πρόβλημα στη γραμμή μου.

Πήγα να κάνω μια δουλειά για να ηρεμήσω, σκεπτόμενος να φύγω για το εξοχικό. Χωρίς Internet δεν μπορώ να κάτσω σπίτι ούτε μία ώρα. Πόσω μάλλον που με την κακοκαιρία δεν θα μπορώ να βγαίνω.

Τηλεφώνημα στο support της Nova, αναμονή χωρίς πρόοδο. Το κλείνω βρίζοντας. Πάω να κάνω μία τελική δοκιμή και βλέπω ότι το φωτάκι άναψε και έχω συνδεθεί.

Πώς μπορείς να πάθεις εγκεφαλικό από κει που δεν το περιμένεις... 8-)

Τώρα κάνω ασκήσεις με αναπνοές και προσπαθώ να σκεφτώ θετικά.


View attachment 280087
Είδαν ότι το παίζεις δύσκολος για οπτική και σκέφτηκαν να σε "σκουντήσουν" :p
 

Μηνύματα
1.485
Reaction score
1.750
Κάνα δύο φορές που χρειάστηκα κάτι εξυπηρετήθηκα άμεσα από το τσατ :
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.109
Κάνα δύο φορές που χρειάστηκα κάτι εξυπηρετήθηκα άμεσα από το τσατ :
Το Chat ήταν η καλύτερη μέθοδος επικοινωνίας.

Εδώ και λίγες βδομάδες κάνεις ερώτηση και σου απαντάνε σε μισή με μία ώρα, ζητώντας "περισσότερα στοιχεία" και η κουβέντα τραβάει στο άπειρο. Πριν λίγες μέρες που ξεκίνησα μία ερώτηση για τον λογαριασμό μου και ήμουν στον υπολογιστή για άλλη δουλειά, σταμάτησα το Chat μετά δύο ώρες...

Μάλλον κάθε άτομο του support απαντάει σε πολλούς ταυτόχρονα και χάνεται η μπάλα.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλησπερα παιδια, λοιπον ειμαι εξαλλος με την wind (τωρινη ΝΟΒΑ γελαμε). Ειχα παει γυρω στις 15/1 να ζητησω διακοπη συνδεσης του ιντερνετε στο καταστημα τους. Ολα οκ ολα καλα μου ειπαν οτι το πεναλτι ειναι 4-5 ευρω, υπεγραψα ηλεκτρονικα εκει και με ενημερωσαν οτι θα γινει η διακοπη. Περνανε οι ημερες, δεν εχω λαβει καποια ειδοποιηση και ετσι τηλεφωνω την Δευτερα που μας περασε να δω τι εχει γινει. Με ενημερωνουν οτι εχουν προγραμματισει να γινει η διακοπη στις 7/3 δηλαδη σχεδον δυο μηνες μετα. Και οταν τους ρωτησα γιατι θελουν τοσο μεγαλο διαστημα να κανουν μια διακοπη μου λεει οτι πρεπει να ειχα ζητησει αμεση διακοπη της γραμμης. Παιζουν με τις λεξεις τα παιδια. Ωραια μου λεει κανει τηλεφωνικα την αιτηση της αμεσης διακοπης και το πολυ σε δυο ημερες με ενημερωνει οτι θα με καλεσουν να με ενημερωσουν. Κλασικα δεν με παιρνει κανεις παλι, τους τηλεφωνω και με ενημερωνει η κοπελα στην γραμμη οτι παλι βλεπει προγραμματισμενη την διακοπη στις 7/3 και δεν βλεπει τιποτα σχετικο για αμεση διακοπη. Ντε και καλα να πληρωσω δυο μηνες ακομη λογαριασμους σε ενα σπιτι που εχω φυγει. Και το θεμα δεν ειναι τοσο οι δυο μηνες παραπανω που θα χρεωθω αλλα οτι μας περνανε ολους για χαζους. Τι μπορω να κανω ωστε να τους τρεξω λιγο; Διαβασα οτι μπορω να τους στειλω μειλ ενημερωσης για καταγγελια και θα πρεπει εντος 20 ημερων να μου δωσουν εναν μοναδικο κωδικο καταγγελιας ωστε να προχωρησω σε καταγγελια στην ΕΕΤΤ. Απλα δεν εχω τιποτα σε χαρτι, ουτε την αιτηση διακοπης που υπεγραψα ηλεκτρονικα στο καταστημα. Μπορω να ζητησω αντιγραφο; Σιγα μην μου απαντησουν βεβαια. Απλα για το γαμωτο της υποθεσης θα κατσω να ασχοληθω μαζι τους γιατι με εχουν εκνευρισει.
 


Μηνύματα
3
Reaction score
0
Αφού κάνεις διακοπή, τι σε κόφτει τι θα κάνουν αυτοί, πότε και πόσα ενδεχομένως χρεωθείς??

ΠΙΣΤΟΛΑΑΑΑΑ...

:thumbsup:

:roflmao:
τους εχω ικανους να τα στειλουν σε καμια εισπρακτικη και να μπω και στον ΤΕΙΡΕΣΙΑ με αυτους. Αλλα κυριως με καιει που νομιζουν οτι ειμαστε καθυστερημενοι. Δεν εχω κατσει ποτε να ασχοληθω με καμια εταιρεια αλλα αυτοι πραγματικα το αξιζουν.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
τους εχω ικανους να τα στειλουν σε καμια εισπρακτικη και να μπω και στον ΤΕΙΡΕΣΙΑ με αυτους. Αλλα κυριως με καιει που νομιζουν οτι ειμαστε καθυστερημενοι. Δεν εχω κατσει ποτε να ασχοληθω με καμια εταιρεια αλλα αυτοι πραγματικα το αξιζουν.
Σε εισπρακτική θα πάει μετά από κάποιο χρονικό διάστημα και θα σε ζαλίζουν στο κινητό σου.

Θα τους αγνοείς..

Τειρεσία γιατί??
Δεν χρωστάς σε Τράπεζα..

Κάποια στιγμή, είχαν πει ότι θα έκαναν ένα αρχείο για τους Παροχους, αλλά δεν έχει γίνει κάτι.

Δε θέλω να σε παρασύρω, αλλα γράφτους..
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Σε εισπρακτική θα πάει μετά από κάποιο χρονικό διάστημα και θα σε ζαλίζουν στο κινητό σου.

Θα τους αγνοείς..

Τειρεσία γιατί??
Δεν χρωστάς σε Τράπεζα..

Κάποια στιγμή, είχαν πει ότι θα έκαναν ένα αρχείο για τους Παροχους, αλλά δεν έχει γίνει κάτι.

Δε θέλω να σε παρασύρω, αλλα γράφτους..
Υπάρχει και τηλεφωνικός "Τειρεσίας", ο ΤΗΛΕΓΝΟΥΣ, που θα κάνει δύσκολες μελλοντικές φορητότητες.
Για να μπεις πρέπει να χρωστάς πάνω από 200€, για πάνω από 3 μήνες.

Στο άλλο ερώτημα @NOVAout, μπορείς να ζητήσεις διαμεσολάβηση από τον Συνήγορο του Καταναλωτή, με όσο περισσότερες πληροφορίες έχεις στην διάθεσή σου. Αυτό που ζητάς είναι άμεση διακοπή, χωρίς πρόσθετες χρεώσεις από την αρχική αίτηση. Επίσης μπορείς να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ, αλλά αυτή είναι απλά ο "μπαμπούλας", δεν θα σου λύσει το πρόβλημα. Παρεμπιπτόντως, όταν δεν έχει λήξει το συμβόλαιο, το κόστος πρόωρης διακοπής δεν είναι λίγα ευρώ, αλλά το 1/4 των υπολειπόμενων παγίων.
Κατά τα άλλα, είμαστε σε ελαφρώς άσχετο θέμα, και προφανώς όταν κάνεις κάποια αίτηση κάπου είναι καλό να κρατάς κάποιο αποδεικτικό ;).
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Υπάρχει και τηλεφωνικός "Τειρεσίας", ο ΤΗΛΕΓΝΟΥΣ, που θα κάνει δύσκολες μελλοντικές φορητότητες.
Για να μπεις πρέπει να χρωστάς πάνω από 200€, για πάνω από 3 μήνες.

Στο άλλο ερώτημα @NOVAout, μπορείς να ζητήσεις διαμεσολάβηση από τον Συνήγορο του Καταναλωτή, με όσο περισσότερες πληροφορίες έχεις στην διάθεσή σου. Αυτό που ζητάς είναι άμεση διακοπή, χωρίς πρόσθετες χρεώσεις από την αρχική αίτηση. Επίσης μπορείς να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ, αλλά αυτή είναι απλά ο "μπαμπούλας", δεν θα σου λύσει το πρόβλημα. Παρεμπιπτόντως, όταν δεν έχει λήξει το συμβόλαιο, το κόστος πρόωρης διακοπής δεν είναι λίγα ευρώ, αλλά το 1/4 των υπολειπόμενων παγίων.
Κατά τα άλλα, είμαστε σε ελαφρώς άσχετο θέμα, και προφανώς όταν κάνεις κάποια αίτηση κάπου είναι καλό να κρατάς κάποιο αποδεικτικό ;).
Ευχαριστω για τις διευκρινησεις. Οι ιδιοι απο την ΝΟΒΑ με ενημερωσαν οτι το πεναλτι ειναι λιγα ευρω, μαλιστα 2-3 Ευρω δεν μπορω να θυμηθω ακριβως. Οποτε θα στειλω ενα μειλ προς αυτους να δω αμα θα μου απαντησουν εστω τυπικα και μετα θα κινηθω προς το Συνηγορο του καταναλωτη.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.259
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top