Συμβουλή για αγορά πικάπ

Μηνύματα
107
Reaction score
36
Καλησπέρα σε όλους,

μη θέλοντας να αποχωριστώ (ή να παραχώσω) τους δίσκους βινυλίου που έχω, αγόρασα πρόσφατα ένα πικάπ της σειράς. Δυστυχώς ακούγεται άθλιο, πολύ χειρότερο από συσκευές του '80 αντίστοιχης κατηγορίας. Ψάχνω λοιπόν για ένα σύστημα της προκοπής με κόστος (πλατώ + βραχίονας + κεφαλή) στα 500-600 ευρώ.

Καμιά συμβουλή, καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους/ες απαντήσουν.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
προενισχυτη φονο εχεις;
και αν ναι ποιον να δουμε ποια κεφαλη θα ταιριαξουμε.
 

Μηνύματα
107
Reaction score
36
Θα πάει κατευθείαν στη phono του ενισχυτή. Δεν είναι η καλύτερη λύση, αλλά είναι βολική και δωρεάν :)

Και κάτι που ξέχασα: Δε με ενοχλούν ιδιαίτερα τα χρατς - χρουτς. Αυτό που δεν αντέχω την τονική αστάθεια (κλάαααμα) και το rumble. To πικάπ που έχω είναι γεναιόδωρο και στα δυο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Γράψε τα όλα ντε... Για ποιο ενισχυτή και ποιο πικάπ μιλάς?
Έκανες δοκιμή με άλλο πικάπ στην είσοδο phono του ολοκληρωμένου σου ώστε να βεβαιωθείς ότι το πρόβλημα είναι του πικάπ σου και όχι της εισόδου του ολοκληρωμένου?
Γενικά θα σε συμβούλευα με τα χρήματα που διαθέτεις να προχωρήσεις σε αγορά μεταχειρισμένου. Υπάρχουν θαυμάσιες ευκαιρίες αυτή την εποχή. Ρίξε μια ματιά και στο σχετικό τμήμα του site.
 

Μηνύματα
107
Reaction score
36
Ο ενισχυτής είναι Yamaha RX-497 και το πικάπ Denon DP-300F. Δεν έχω συνδέσει άλλο πικάπ στην είσοδο phono. Οι διακυμάνσεις της ταχύτητας περιστροφής του πλατώ είναι ενοχλητικές - παρότι το έχω αλφαδιάσει - και δε νομίζω ότι φταίει ο ενισχυτής γι' αυτό. Το πικάπ είναι επίσης ιδιαίτερα θορυβώδες (rumble), μάλλον λόγω κραδασμών του κινητήρα του.

Δεν έχω καμία αντίρρηση να αγοράσω ένα καλό μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση. Αλλά ποια θα συνιστούσες να δώ;
 




PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ο ενισχυτής είναι Yamaha RX-497 και το πικάπ Denon DP-300F. Δεν έχω συνδέσει άλλο πικάπ στην είσοδο phono. Οι διακυμάνσεις της ταχύτητας περιστροφής του πλατώ είναι ενοχλητικές - παρότι το έχω αλφαδιάσει - και δε νομίζω ότι φταίει ο ενισχυτής γι' αυτό. Το πικάπ είναι επίσης ιδιαίτερα θορυβώδες (rumble), μάλλον λόγω κραδασμών του κινητήρα του.

Δεν έχω καμία αντίρρηση να αγοράσω ένα καλό μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση. Αλλά ποια θα συνιστούσες να δώ;
Ρίξε μια ματιά στο Systemdek σίγουρα καλύτερο από το Denon σου. Επίσης θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις και το θέμα του προενισχυτή πικάπ. Ένα καλό πικάπ δεν έχει θέση στην είσοδο του Yamaha. Πουλιόταν ένα Rotel RQ970 στις μικρές αγγελίες ενός περιοδικού.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ευχαριστώ!

Τι γνώμη έχετε για το Dual CS-505-4 ?
Αν θέλεις να αναβαθμιστείς από το 50 δε πας στο 55 αλλά στο 75 έτσι δεν είναι?:126::126::126:
 



Μηνύματα
99
Reaction score
3
Πολύ καλή. Είναι μακράν ανώτερο από αυτά τα σανίδια με πόδια, τύπου Rega, Clearaudio κλπ.
Ψιτ;
Για να σου πω εσένα!
Σανίδα έλεγες το Rega και το πούλησα!
Μην βάζεις τώρα μέσα την Clearaudio πάνω που παρήγγειλα ένα!
Θα πιαστούμε μαλλί με μαλλί και δε σε συμφέρει! :142:
 



Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
τωρα σοβαρα με ρωταει η γυναικα για το κλιαροντιο
-ποσο πιανει αυτο ρε μεταχειρησμενο
-ε 2-3 χιλιαρικα με την κεφαλη'
κατι σημειωνε
-τι γραφεις εκει ρε της λεω
-τιποτα μου λεει, αυτο αμα τα φτυσεις θα γινει ταξιδι στις ινδιες για πες μου και τα υπολοιπα ενα ενα τι πιανουν.

και λεω εγω τωρα μπας καιχει δικιο
μπας και ειναι καλυτερο να το κανω εγω ταξιδακι - αστην αυτην να φιλαει τα παιδια.

μηπως τελικα το χασαμε το νοημα;
Παντως αν ξαναρχιζα μηχανημα πανω απο χιλιαρικο μαλλον δεν θα ξαναπερνα και ουτε προκειται να ξαναχαρω την μουσικη σαν πιτσιρικας
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
τα μονα λεφτα που δεν κλαιω, ειναι αυτα που εχω δωσει για βινυλια
Τα παιρνω τα κυτταω τα χαζευω λες και ειναι πινακες-εργα τεχνης η μηπως τελικα και ειναι.
Μουλεγε ο φιλος μου ο Ηλιας οτι παιρνει μονο οντιοφαιλ κ.λπ το σκεφτηκα και λεω μπα και χιλιογρατσουνισμενη ναναι η τζανις στο σαμερταιμ να και μουντος να παιζει ο ρορυ στο παιχνιδι της σκιας και στο παιδι του φεγγαριου παλι να, εκει μονο γκαζια μου λειπουνε και αλλα τεσσερα 18 σανπ, οχι τιποτα αλλο να ξυπνησω και την θεουσα γειτονισσα που ουτε με παει ουτε την παω και ας τρυπησουν και τα δικα μου αυτια, αλλα συνηθως καιγονται τα τουιτερ και ησυχαζει η γειτονια και μυριζουν παλι οι λαμπες και λεω αστο και αντε και αναιβενω στην σοφιτα στον τριτο και κλειδωνω και την ενδιαμεση πορτα στον δευτερο μην ρθουν τα πιτσιρικια παρεα που με παιρνουν συνεχεια απο πισω σαν τον χαρο και αναβω τον παλιο μεσα μπουγκι και παιρνω την στρατοκαστερ και αντε παλι γυρναει λιγο εκεινο το χαμογελο σαν και κεινο πουσκαγε στην μουρη μου οταν αραζα στην ακρη του δρομου μετα απο καμμια κοντρα με το ερ ντι το 500 με καμμια χιλιαρα απο εκεινη την εποχη.
 



Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Ήπιες κάτι;
Φέρε και σε μας τίποτις όπως θα ανεβαίνεις!
καλα καλα

Αρτεμις ειπαμε η κορουλα ε;

παρε καμμια ακριβη κεφαλη
κι αμα κοιμηθεις βραδυ ησυχος...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.927
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top