Συμβουλη αγοράς Subwoofer

Μηνύματα
20
Reaction score
32
Καλησπέρα. Φτιάχνω δικό μου home cinema 5.1 με ενισχυτή harman/kardon AVR255. Είμαι σε αναζήτηση subwoofer. Είμαι ανάμεσα σε 10" και 12". Θέλω οπωσδήποτε να έχει όσο πιο καλή γίνεται απόκριση στις χαμηλές συχνότητες. Είναι για χώρο 40τμ. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι πολύ δυνατό σε ένταση για τον χώρο μου η τον ενισχυτή μου επειδή κάνω πολλά πάρτυ. Σας επισυνάπτω μερικά μοντέλα να μου πείτε αν είναι κάποιο κατάλληλο η αν έχετε να προτείνετε κάτι μέχρι 500€ θα το εκτιμούσα. Καλή Κυριακή!

Μοντέλα που έχω στο μυαλό μου:

10 ιντσες

Klipsch R-100SW
JBL Stage A100P
Presonus Temblor T10

12 ιντσες

Klipsch R-120SW
JBL Stage A120P
Taga Harmony TSW-212 SE
Wharfedale SW-12
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Καλησπέρα. Φτιάχνω δικό μου home cinema 5.1 με ενισχυτή harman/kardon AVR255. Είμαι σε αναζήτηση subwoofer. Είμαι ανάμεσα σε 10" και 12". Θέλω οπωσδήποτε να έχει όσο πιο καλή γίνεται απόκριση στις χαμηλές συχνότητες. Είναι για χώρο 40τμ. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι πολύ δυνατό σε ένταση για τον χώρο μου η τον ενισχυτή μου επειδή κάνω πολλά πάρτυ. Σας επισυνάπτω μερικά μοντέλα να μου πείτε αν είναι κάποιο κατάλληλο η αν έχετε να προτείνετε κάτι μέχρι 500€ θα το εκτιμούσα. Καλή Κυριακή!

Μοντέλα που έχω στο μυαλό μου:

10 ιντσες

Klipsch R-100SW
JBL Stage A100P
Presonus Temblor T10

12 ιντσες

Klipsch R-120SW
JBL Stage A120P
Taga Harmony TSW-212 SE
Wharfedale SW-12
40 τετραγωνικά είναι μεγάλος χώρος για ένα sub ακόμα και 12".
Κανονικά θες τουλάχιστον 2Χ12" η 2Χ15"
Αν καλύπτεσαι με απόκριση έως λίγο κάτω από 30Hz σε αυτά τα χρήματα θα σου πρότεινα το Wharfedale SW15 στα 540 ευρώ
 

Μηνύματα
20
Reaction score
32
20 τετραγωνικά ήθελα να γράψω αλλά μπερδεύτηκα με άλλο χώρο. Λάθος μου. Υπάρχει στο πλάνο να αγοράσω 2 subwoofer αλλά το δεύτερο στο μέλλον επειδή είμαι φοιτητής και κάνω μικρά βήματα. Γι'αυτό άλλωστε κοιτάω 10 η 12 ιντσες.
 





Μηνύματα
20
Reaction score
32
Μεταχειρισμένο κυκλοφορεί κατά καιρούς στο site.
Θα προτιμούσα καινούριο.
Σ' αυτό το φόρουμ 9 στις 10 προτάσεις που θα πάρεις θα είναι πάνω απο τον προϋπολογισμό που έχεις δηλώσει.

Κράτα το αυτό για την επόμενη φορά....
Δυστυχώς έτσι βλέπω. Δεν υπάρχει όριο χρημάτων μάλλον εδώ περα. Χαχαχαχα
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Το έχετε βρει κάπου με 500€;
μονο μεταχειρισμενο μπορει να το βρεις τοσο.
Για καινουριο δες αυτο https://www.skroutz.gr/s/21857704/K...omeno-Subwoofer-me-Icheio-12-1000W-Mayro.html
Ειναι πανω απο το μπατζετ σου αλλα αξιζει τα λεφτα του.
10" σε 20τμ ειναι πολυ λιγο. Θες τουλαχιστον δυο για ξεκινημα.
Αν θες κατι σε Low Budget 12", ισως το φτηνο Polk στα μισα λεφτα απο το Kali αλλα και παλι, δυο Polk αμφιβαλω αν πλησιαζουν το ενα Kali σε επιδοσεις.
Απο τα 12" που εβαλες ως πιθανες επιλογες, δεν μπορω να ξεχωρισω καποιο. Μου φαινονται ακριβα για αυτο που ειναι και ειναι πολυ κοντα σε τιμη με το Wharfedale SW15 που εχει 15" γουφερ και 400W ενισχυτη.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.923
Reaction score
12.583
Σ' αυτό το φόρουμ 9 στις 10 προτάσεις που θα πάρεις θα είναι πάνω απο τον προϋπολογισμό που έχεις δηλώσει.

Κράτα το αυτό για την επόμενη φορά....
Αν εντός του (όποιου) budget δεν υπάρχει σωστή λύση, τότε καλύτερα να ανέβει λίγο το budget παρά να γίνει λανθασμένη αγορά που θα οδηγήσει - στην καλύτερη περίπτωση - σε επόμενη αγορά (άρα και συνολικά ακόμη μεγαλύτερο κόστος). Κρατήστε το αυτό για κάθε φορά.
 


Μηνύματα
20
Reaction score
32
μονο μεταχειρισμενο μπορει να το βρεις τοσο.
Για καινουριο δες αυτο https://www.skroutz.gr/s/21857704/K...omeno-Subwoofer-me-Icheio-12-1000W-Mayro.html
Ειναι πανω απο το μπατζετ σου αλλα αξιζει τα λεφτα του.
10" σε 20τμ ειναι πολυ λιγο. Θες τουλαχιστον δυο για ξεκινημα.
Αν θες κατι σε Low Budget 12", ισως το φτηνο Polk στα μισα λεφτα απο το Kali αλλα και παλι, δυο Polk αμφιβαλω αν πλησιαζουν το ενα Kali σε επιδοσεις.
Απο τα 12" που εβαλες ως πιθανες επιλογες, δεν μπορω να ξεχωρισω καποιο. Μου φαινονται ακριβα για αυτο που ειναι και ειναι πολυ κοντα σε τιμη με το Wharfedale SW15 που εχει 15" γουφερ και 400W ενισχυτη.
Το wharfedale μου φαίνεται μια επιλογή αλλά και το kali αν ανέβω στην τιμή λίγο
Με προϋπολογισμό ένα αβγδ και δουλειά δε θα γίνει :thumbsup:, ά και παράνομος :errwhat:
Φοιτητής είμαι... Δεν μπορώ δυστυχώς να διαθέσω 1.500€. αυτό όταν ανοίγω ιατρειο. Τώρα 1.500€ κάνει το αμάξι μου🤣
 

gid

Μηνύματα
7.418
Reaction score
8.656
Αν εντός του (όποιου) budget δεν υπάρχει σωστή λύση, τότε καλύτερα να ανέβει λίγο το budget παρά να γίνει λανθασμένη αγορά που θα οδηγήσει - στην καλύτερη περίπτωση - σε επόμενη αγορά (άρα και συνολικά ακόμη μεγαλύτερο κόστος). Κρατήστε το αυτό για κάθε φορά.
Όλο το σκεπτικό σου πατάει σε ένα "Αν".

Ο φίλος δεν έθεσε όριο τα 200Ε ή τα 300Ε, αλλά τα 500Ε. Αν είχε θέσει τα 200Ε-300Ε, το σκεπτικό σου θα ίσχυε. Αν.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.979
Reaction score
2.914
Εγώ θα κράταγα τα 500 και θα έκανα υπομονή να μαζέψω και τα υπόλοιπα. Δεν είναι ανάγκη ντε και καλά sub τώρα η ποτέ. Το SVS είναι τίμιο για τα λεφτά του. Εγώ έχω χαλάσει αρκετά για φθηνά subs.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.923
Reaction score
12.583
Όλο το σκεπτικό σου πατάει σε ένα "Αν".

Ο φίλος δεν έθεσε όριο τα 200Ε ή τα 300Ε, αλλά τα 500Ε. Αν είχε θέσει τα 200Ε-300Ε, το σκεπτικό σου θα ίσχυε. Αν.
Οκ τότε, ποια πρόταση εντός των 500€ αξίζει? Χωρίς αν αυτή τη φορά. :)

Πχ προσωπικά ίσως ξεκινούσα με ένα Temblor T10 που έχει ήδη στη λίστα του ο φοιτητής μας (με σκοπό αμεσότατα να πάρω και δεύτερο, ξεπερνώντας - πάλι - τα 500€).
 

gid

Μηνύματα
7.418
Reaction score
8.656
Οκ τότε, ποια πρόταση εντός των 500€ αξίζει? Χωρίς αν αυτή τη φορά. :)

Πχ προσωπικά ίσως ξεκινούσα με ένα Temblor T10 που έχει ήδη στη λίστα του ο φοιτητής μας (με σκοπό αμεσότατα να πάρω και δεύτερο, ξεπερνώντας - πάλι - τα 500€).
Ορίστε. https://www.audioshow.gr/sunfire-sd...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Δεύτερο δεν υπάρχει ιδιαίτερη ανάγκη να πάρει ο άνθρωπος, σου εξηγεί πως είναι πιεσμένος. Τα τετραγωνικά είναι μόλις 20. Θα κρίνει αργότερα και θα αποφασίσει αν χρειάζεται 2ο.
 

Μηνύματα
631
Reaction score
534
Είναι το προηγούμενο SVS SB1000. Βγαίνει 525€ με τα μεταφορικά από Γερμανία. Καινούριο, σφραγισμένο. Το ένα από τα δύο το αγόρασα εγώ για να το ζευγαρώσω με αυτό που είχα ήδη.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ορίστε. https://www.audioshow.gr/sunfire-sd...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Δεύτερο δεν υπάρχει ιδιαίτερη ανάγκη να πάρει ο άνθρωπος, σου εξηγεί πως είναι πιεσμένος. Τα τετραγωνικά είναι μόλις 20. Θα κρίνει αργότερα και θα αποφασίσει αν χρειάζεται 2ο.
Τα 20 τετραγωνικα δηλαδη ειναι λιγα και φτανει ενα 10"?
Εχω σε 20 τετραγωνικα ενα 12" Monolith, και ενα 10" Pure acoustics και δεν φτανουν.
Στην αρχη ειχα το 10" που το μετεφερα απο χωρο 12τμ που ηταν υπεραρκετο, και στα 20τμ εξαφανιστηκε.
Οκ τότε, ποια πρόταση εντός των 500€ αξίζει? Χωρίς αν αυτή τη φορά. :)

Πχ προσωπικά ίσως ξεκινούσα με ένα Temblor T10 που έχει ήδη στη λίστα του ο φοιτητής μας (με σκοπό αμεσότατα να πάρω και δεύτερο, ξεπερνώντας - πάλι - τα 500€).
Το Temblor για καποιο περιεργο λογο παιρνει (επαιρνε) συνεχεια συστασεις αλλα μετρησεις του δεν εχουμε δει πουθενα και στο Thomann μεχρι που καταργηθηκε γιατι αλλαξε μοντελο υπηρχαν απειρες αναφορες οτι 1ον δεν κατεβαινει κατω απο 40Hz, και 2ον εχει πολυ συχνα προβληματα με τον ενισχυτη του που χαλαει.
 

gid

Μηνύματα
7.418
Reaction score
8.656
Τα 20 τετραγωνικα δηλαδη ειναι λιγα και φτανει ενα 10"?
Εχω σε 20 τετραγωνικα ενα 12" Monolith, και ενα 10" Pure acoustics και δεν φτανουν.
Στην αρχη ειχα το 10" που το μετεφερα απο χωρο 12τμ που ηταν υπεραρκετο, και στα 20τμ εξαφανιστηκε.
Κατά τη δική μου γνώμη και εμπειρία, φτάνει. Όπως ήδη έγραψα, ο φίλος θα κρίνει αν του αρκεί το ένα και θα αποφασίσει ο ίδιος για τον εαυτό του. Κι αν είναι να πάρει και 2ο, αυτός είναι ένας ακόμη λόγος να μείνει εντός προϋπολογισμού.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.004
Πάντως βρε παιδιά είπε ο φίλος για τώρα.. (1ο sub) διαθέτει μέχρι 500 και έχει στο πρόγραμμα έτσι κι αλλιώς να πάει για δεύτερο αργότερα.. ;)
Δηλ. έχει σκοπό να δώσει (σε βάθος χρόνου) 1000 κάτι ευρώπουλα συνολικά για τα sub.. (και βλέπουμε.. 😛)

Για να μην ξεχνάμε το plan.. (δεν θα μείνει με ένα) 8-)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.393
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top