Συμβουλη αγοράς Subwoofer

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
αναμεσα σε:

Dali Ikon MkII 12"
και
Klipsch R-120SW 12"

τι προτεινετε;
Εφ οσον προκειται για μεταχειρισμενα, το σωστο ειναι να γραφεις και την τιμη τους διπλα.
Αυτη τη στιγμη βλεπω διαθεσιμα στις αγγελιες τα παρακατω sub:
Dali Ikon Sub MkII 12" στα 250 ευρω
Klipsch R-120SW 12" στα 320 ευρω
SVS PB-2000 12" στα 495ευρω
και Monolith 12" στα 600 ευρω.
Το Monolith ειναι σαφεστατα το καλυτερο απο ολα αλλα και το ακριβοτερο.
To SVS ειναι επισης πολυ καλο και ειναι 100ευρω φτηνοτερο. Και τα δυο προσφερονται στην τυπικη τιμη πωλησης που τα βρισκει κανεις. Δεν ειναι καμια τρελη ευκαιρια, ειναι μια τιμια τιμη που ειναι ΟΚ και για τον πωλητη και τον αγοραστη. Και τα δυο τα εχω δει να πουλιουνται φτηνοτερα.
Τα δυο αυτα sub πλεον δεν υπαρχουν για αγορα καινουρια οποτε δεν θα μπορεις να παρεις και δευτερο ιδιο οταν το αποφασισεις, αλλα απο την αλλη τα βρισκεις συχνα στα μεταχειρισμενα οποτε με λιγη υπομονη, μαλλον θα βρεις καποια στιγμη και δευτερο.
Το Klipsch ειναι μαλλον το λιγοτερο καλο απο τα 5. Δεν ειναι κακο, απλα ειναι ενα μετριο sub σε μια μετρια τιμη που για να γινει δελεαστικη θα πρεπει μαλλον να κατεβει (καινουριο εχει 440ευρω).
To Dali στα 250ευρω ειναι μια τιμια αγορα χωρις να ειναι κατι σπουδαιο σαν sub. Η δε τιμη του με βαση το γεγονος οτι καινουριο κοστιζε τα τριπλα ειναι εκει που πρεπει να ειναι.
Το προβλημα με το Dali ειναι οτι αν θες να παρεις και δευτερο ιδιο, το μοντελο εχει καταργηθει και με το Klipsch το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα θες να παρεις και δευτερο.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
32
Το Monoprice. Αμφιβαλλω αν συγκρινονται καν.
Απλά ρώτησα ανάμεσα σε αυτά τα δύο που ανέφερα τις διαφορές. Τα άλλα είναι λίγο ανεβασμένη η τιμή οπότε τα κρατάω σαν πιθανές επιλογές για κάτι καλυτερο. Θέλω να δω αν μέχρι 500€ και όχι παραπάνω μπορώ να δώσω κάτι. Δηλαδή να έχω 2-3 καλές επιλογές πάνω από το όριο και άλλες 2-3 κάτω από το όριο.
 


Μηνύματα
20
Reaction score
32
δε θα χωράει στο σαλόνι μου. Αυτη την βδομάδα αγοράζω sub. Οι βοήθεια σας μέχρι στιγμής ήταν αρκετά κατατοπιστική όμως.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
32
Γεια σε όλους. Επιτέλους αγόρασα Subwoofer. Klipsch R-115SW στα 540€. Δεν γνωρίζω αν ήταν καλή η τιμή αλλά για τις ανάγκες μου με υπερκαλύπτει. Πάμε τώρα σε λίγους μήνες για αγορά bookshelf ηχείων. Πιστεύετε ότι το 15" που αγόρασα με καλυπτει για το σαλονι μου η θα χρειαστει στο μελλον να αγοράσω και δεύτερο; Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας, τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.527
Χρειάζονται το ελάχιστο δύο, ανεξαρτήτως μεγέθους, εκτός αν η θέση ακρόασης είναι πάρα πολύ κοντά στα ηχεία/σαμπ, όπως πχ σε ένα desktop σύστημα.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
32
Χρειάζονται το ελάχιστο δύο, ανεξαρτήτως μεγέθους, εκτός αν η θέση ακρόασης είναι πάρα πολύ κοντά στα ηχεία/σαμπ, όπως πχ σε ένα desktop σύστημα.
Κατάλαβα. Οπότε μελλοντικά χρειάζομαι δεύτερο.
 



Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Γεια σε όλους. Επιτέλους αγόρασα Subwoofer. Klipsch R-115SW στα 540€. Δεν γνωρίζω αν ήταν καλή η τιμή αλλά για τις ανάγκες μου με υπερκαλύπτει. Πάμε τώρα σε λίγους μήνες για αγορά bookshelf ηχείων. Πιστεύετε ότι το 15" που αγόρασα με καλυπτει για το σαλονι μου η θα χρειαστει στο μελλον να αγοράσω και δεύτερο; Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας, τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας!
Μεγεια και να το χαρεις.
Να υποθεσω το πηρες μεταχειρισμενο γιατι προκειται για παλιο μοντελο.
Μπορω να ρωτησω γιατι προτιμησες το Klipsch εναντι του SVS και του Monolith που σου προταθηκαν που ηταν επισης μεταχειρισμενα (και σαφως καλυτερα sub κι ας ειναι το Klipsch 15" κι εκεινα 12")?
Απο περιεργεια ρωταω για την δικη μου προσωπικη ερευνα-στατιστικη.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
32
Μεγεια και να το χαρεις.
Να υποθεσω το πηρες μεταχειρισμενο γιατι προκειται για παλιο μοντελο.
Μπορω να ρωτησω γιατι προτιμησες το Klipsch εναντι του SVS και του Monolith που σου προταθηκαν που ηταν επισης μεταχειρισμενα (και σαφως καλυτερα sub κι ας ειναι το Klipsch 15" κι εκεινα 12")?
Απο περιεργεια ρωταω για την δικη μου προσωπικη ερευνα-στατιστικη.
Επειδή βρίσκομαι Κρήτη μου είναι δύσκολο να μπω σε διαδικασία με μεταφορικές. Άρα δεν έχω πολλές επιλογές. Συν ότι το monolith ξέφευγε από το budget μου.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Επειδή βρίσκομαι Κρήτη μου είναι δύσκολο να μπω σε διαδικασία με μεταφορικές. Άρα δεν έχω πολλές επιλογές. Συν ότι το monolith ξέφευγε από το budget μου.
To SVS απο το ebay που λες δεν ξερω ποιο ειναι, αυτο που σου προταθηκε ηταν απο τις αγγελιες στο AVsite και συγκεκριμενα ηταν αυτο με 495€
Με τα ρεστα εβαζες τα μεταφορικα.
Τελος παντων, δεν ειναι κακο sub το Klipsch και το μονο που με ανησυχει με αυτο ειναι η καπως αυξημενη συχνοτητα σε αναφορες προβληματων με τον ενισχυτη τους, κατα τα αλλα ειναι μια χαρα sub ειδικα για mid-bass kick (40-80Hz) που ειναι καλυτερο και απο το SVS και απο το Monolith.

Εδω ενα review γι αυτο το οποιο ειναι αρκετα χρησημο για την εξαγωγη συμπερασματων.
Και εδω ενα chart σε συγκριση με το SVS
Screenshot_132.png

οπου βλεπουμε πως το SVS ειναι αρκετα δυνατοτερο στα πολυ χαμηλα (31.5Hz και κατω) αλλα το Klipsch ειναι πιο δυνατο στο μεσοχαμηλο (40-63Ηz συμφωνα με το chart αλλα σιγουρα και ψηλοτερα).
Για μουσικη που συνηθως δεν κατεβαινει κατω απο 30Hz, το Klipsch ειναι πιο δυνατο και μαλλον θα εχει καλυτερη αισθηση.
Αυτα για να ξερεις κι εσυ τι να περιμενεις και ποια ειναι τα υπερ και τα κατα του. Μεγεια και παλι.

Αληθεια που στην Κρητη? (εγω Χανια)
 

Μηνύματα
20
Reaction score
32
To SVS απο το ebay που λες δεν ξερω ποιο ειναι, αυτο που σου προταθηκε ηταν απο τις αγγελιες στο AVsite και συγκεκριμενα ηταν αυτο με 495€
Με τα ρεστα εβαζες τα μεταφορικα.
Τελος παντων, δεν ειναι κακο sub το Klipsch και το μονο που με ανησυχει με αυτο ειναι η καπως αυξημενη συχνοτητα σε αναφορες προβληματων με τον ενισχυτη τους, κατα τα αλλα ειναι μια χαρα sub ειδικα για mid-bass kick (40-80Hz) που ειναι καλυτερο και απο το SVS και απο το Monolith.

Εδω ενα review γι αυτο το οποιο ειναι αρκετα χρησημο για την εξαγωγη συμπερασματων.
Και εδω ενα chart σε συγκριση με το SVS View attachment 319663
οπου βλεπουμε πως το SVS ειναι αρκετα δυνατοτερο στα πολυ χαμηλα (31.5Hz και κατω) αλλα το Klipsch ειναι πιο δυνατο στο μεσοχαμηλο (40-63Ηz συμφωνα με το chart αλλα σιγουρα και ψηλοτερα).
Για μουσικη που συνηθως δεν κατεβαινει κατω απο 30Hz, το Klipsch ειναι πιο δυνατο και μαλλον θα εχει καλυτερη αισθηση.
Αυτα για να ξερεις κι εσυ τι να περιμενεις και ποια ειναι τα υπερ και τα κατα του. Μεγεια και παλι.

Αληθεια που στην Κρητη? (εγω Χανια)
Από ένα χωριό του Ρεθύμνου είμαι εγώ. Χανιά αγόρασα το σαμπ απο μαρκετπλεις. Επίσης ξέχασα να αναφέρω οτι έπαιξε ρόλο να το ακούσω και να το ελέγξω ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα το ηχείο.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Από ένα χωριό του Ρεθύμνου είμαι εγώ. Χανιά αγόρασα το σαμπ απο μαρκετπλεις. Επίσης ξέχασα να αναφέρω οτι έπαιξε ρόλο να το ακούσω και να το ελέγξω ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα το ηχείο.
Για καλη σου τυχη το sub ειναι αξιοπρεπες αλλα το πηρες αρκετα ακριβα. Πριν λιγους μηνες πουληθηκαν εδω δυο τετοια σχεδον στα μισα λεφτα. Ειναι κριμα να ρωτας εδω και μετα να παιρνεις οτι ναναι σε οτι ναναι τιμη.
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Από ένα χωριό του Ρεθύμνου είμαι εγώ. Χανιά αγόρασα το σαμπ απο μαρκετπλεις. Επίσης ξέχασα να αναφέρω οτι έπαιξε ρόλο να το ακούσω και να το ελέγξω ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα το ηχείο.
Απο πού ορέεεεε;;; Το καλοκαίρι κατεβαίνω Αρμένους κάθε χρόνο
 

Μηνύματα
20
Reaction score
32
Για καλη σου τυχη το sub ειναι αξιοπρεπες αλλα το πηρες αρκετα ακριβα. Πριν λιγους μηνες πουληθηκαν εδω δυο τετοια σχεδον στα μισα λεφτα. Ειναι κριμα να ρωτας εδω και μετα να παιρνεις οτι ναναι σε οτι ναναι τιμη.
Δε πειράζει. Τουλάχιστον είμαι ικανοποιημένος μέχρι στιγμής. Δυστυχώς έδωσα παραπάνω.
Απο πού ορέεεεε;;; Το καλοκαίρι κατεβαίνω Αρμένους κάθε χρόνο
Πέραμα Μυλοποτάμου.
Για καλη σου τυχη το sub ειναι αξιοπρεπες αλλα το πηρες αρκετα ακριβα. Πριν λιγους μηνες πουληθηκαν εδω δυο τετοια σχεδον στα μισα λεφτα. Ειναι κριμα να ρωτας εδω και μετα να παιρνεις οτι ναναι σε οτι ναναι τιμη.
Kοιταξα την αγγελία που μου επισυνάψετε και είναι ίδιο μέγεθος ηχείο της klipsch αλλά παλιότερο μοντέλο. Το δικό μου είναι του 2014 όχι του 2011. Το μοντέλο μου είναι R-115SW.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Kοιταξα την αγγελία που μου επισυνάψετε και είναι ίδιο μέγεθος ηχείο της klipsch αλλά παλιότερο μοντέλο. Το δικό μου είναι του 2014 όχι του 2011. Το μοντέλο μου είναι R-115SW.
Εχεις δικιο. Μοιαζουν τοσο πολυ οι κωδικοι που δεν το προσεξα.

Δε πειράζει. Τουλάχιστον είμαι ικανοποιημένος μέχρι στιγμής.
Αυτο ειναι που μετραει περισσοτερο.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
32
Εχεις δικιο. Μοιαζουν τοσο πολυ οι κωδικοι που δεν το προσεξα.

Αυτο ειναι που μετραει περισσοτερο.
Γεγονός. Μάλλον είναι το λίφτινγκ μοντέλο το δικό μου. Παρόλα ταύτα δεν έχω ιδέα για την τιμή ως προς το αν ήταν καλή. Πρέπει να έχει επισκευαστεί ήδη μια φορά λόγω του ότι οι βίδες έχουν χάσει λίγο το χρώμα τους.
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.368
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top