Συνδέσεις υψηλής ταχύτητας στην Ε.Ε.

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.278
Reaction score
96.313
Ναι, ίσως, μπορεί, ποιος ξέρει! Αλλά να λες γι αυτόν όμως... άσε τους άλλους πλέον! :lolsign: :roflmao:
Φυσικά δεν τον δικαιολογώ για τις ταχύτητες ίντερνετ.

Αλλά οι μαλακίες ξεκίνησαν απ' το Πασοκ και ο σύριζα συνέχισε.

Γιατί δε λέτε κάτι και γι' αυτούς;

Μετά λέτε εμένα κολλημένο.

Εκεί βρε, μια ζωή 2η και 3η θέση θα είστε και θα βρίζετε την κυβέρνηση! :fuckyou:
 

Μηνύματα
20.440
Reaction score
14.455
Πολιτικό είναι δλδ το θέμα που έχουμε πιο αργό ίντερνετ από τα Τίρανα και τα Σκόπια;

Βλέπω τελευταία όλα τα καταστήματα παρόχων με πολυτελείς ανακαινισεις... Εκεί πηγαίνουν οι 'επενδύσεις';

Είναι ντροπή πάντως. Θέλουν να βγάλουν από τη μύγα ξίγκι. Μάλλον σε σαλτιμπαγκους γυρολόγους φέρνουν έτσι οι παροχοι παρά σε σοβαρές εμπορικές επιχειρήσεις.
Κάποιος συνδυασμός είναι πάντως, αν λάβουμε υπόψη ότι τα προγράμματα τύπου ultra fast broadband για επέκταση οπτικών ινών, 5G, κλπ, από την κυβέρνηση, το κράτος και την ΕΕΤΤ δημιουργούνται, επιδοτούνται και μοιράζονται στους παρόχους (οι περιοχές ανάπτυξης) και θα έπρεπε να ελέγχεται και πόσο γρήγορα υλοποιούνται.

Φυσικά δεν τον δικαιολογώ για τις ταχύτητες ίντερνετ.

Αλλά οι μαλακίες ξεκίνησαν απ' το Πασοκ και ο σύριζα συνέχισε.

Γιατί δε λέτε κάτι και γι' αυτούς;

Μετά λέτε εμένα κολλημένο.

Εκεί βρε, μια ζωή 2η και 3η θέση θα είστε και θα βρίζετε την κυβέρνηση! :fuckyou:
Εγώ ξέρω πάντως ότι εδώ και 10 σχεδόν χρόνια (μάλλον 8 ή 9 πρέπει να είναι) έχω 50αρα ταχύτητα, και παραπάνω δεν πάει! Βρες ποιος φταίει ανάμεσα... και τώρα! :geek:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.168
Reaction score
44.355
Καλέ, εγώ είμαι ευχαριστημένος όταν πιάνω 15Mbps, και βλέπω το κτίριο του ΟΤΕ από το παράθυρό μου!
Εγώ κουμπώνω 16Mbps και το καφάο είναι χιλιόμετρα μακριά
 

Μηνύματα
20.440
Reaction score
14.455
Καλά ναι, υπάρχουν και χειρότερα, όπως αυτό που λες, αλλά τι να το κάνουμε, να το πάρουμε ως παρηγοριά που υπάρχουν και τα χειρότερα; :geek:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.278
Reaction score
96.313
Άρα ο Zizik με τις ταχύτητες που πιάνει, θα έπρεπε να ψηφίζει από ΚΚΕ μέχρι Χρυσή αυγή. :p
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.472
Reaction score
32.299
Εγώ απογοητευτηκα με το adsl των ονομαστικώς 24 και πραγματικά από 6 εως 8, και εδώ και 5 χρόνια το έχω γυρίσει σε ασύρματο (έχει η ταράτσα μου οπτική επαφημε τον παροχο και γίνεται), σταθερά 35 down/10 up. Εν τω μεταξύ έχει έρθει οπτική βέβαια, αλλά σιγα.
 


Μηνύματα
20.440
Reaction score
14.455
Άρα ο Zizik με τις ταχύτητες που πιάνει, θα έπρεπε να ψηφίζει από ΚΚΕ μέχρι Χρυσή αυγή. :p
Πόσο πιάνει, 50kb/s (kilobit ανά sec); Έχει και dialup με ζβσβσσβσβσσδβσσσδδνδδδδ από το μόντεμ; :roflmao:

 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.168
Reaction score
44.355
Και για ποια ταχύτητα πληρώνεις;
Adsl 24, καλά είμαι σε γενικές γραμμές.
Ήρθαν στη πόρταμ να με πουλήσουν 100άρα και τους έδιωξα σχεδόν με τις κλωτσιές, δεν υποστηρίζει η περιοχή αφού...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.278
Reaction score
96.313
Άρα με 16 στα 24 που πιάνεις, είναι κάτω από 2 χιλιόμετρα το καφάο ή το κτίριο του ΟΤΕ.
 

TGD

Μηνύματα
7.543
Reaction score
7.536
Και σε μένα. Αλλά τα βράδυα πέφτει συχνά κάτω από 10 και το Netflix έχει συνεχείς διακοπές.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.168
Reaction score
44.355
Άρα με 16 στα 24 που πιάνεις, είναι κάτω από 2 χιλιόμετρα το καφάο ή το κτίριο του ΟΤΕ.
Το καφάο είναι στο μεγάλο Σκλαβενίτη και εγώ είμαι ψηλά στο βουνό στη Αμφιάλη, ίσως είναι παραπάν από 2 χιλιόμετρα.
Το θετικό είναι ότι μπορώ να streamάρω υψηλής ανάλυσης ήχο χωρίς διακοπές και 1080p άνετα.
Και σε μένα. Αλλά τα βράδυα πέφτει συχνά κάτω από 10 και το Netflix έχει συνεχείς διακοπές.
Σε μένα είναι παραδόξως σταθερή η ταχύτητα, με πολύ σπάνιες αποσυνδέσεις έως καθόλου
 
Last edited:

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.278
Reaction score
96.313

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.278
Reaction score
96.313
Ήρθαν στη πόρταμ να με πουλήσουν 100άρα και τους έδιωξα σχεδόν με τις κλωτσιές, δεν υποστηρίζει η περιοχή αφού...
Έψαξες καλά; Η NOVA έχει βάλει στη περιοχή σου καμπίνες VDSL όπως και στη δική μου.

Εκτός αν είσαι σε κάποιο δύσκολο σημείο και δεν υπάρχει δυνατότητα.

Βάλε εδώ τη διεύθυνσή σου:

 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.542
Reaction score
94.791
Παράδοξα: η Cosmote έχει επενδύσει σε υποδομές τόσο στην Ελλάδα, όσο και στη Ρουμανία.
- οι επενδύσεις της Cosmote στη Ρουμανία έχουν συμβάλει στο πιο γρήγορο internet στην Ευρώπη με μια από της φθηνότερες χρεώσεις
- οι επενδύσεις της ίδιας εταιρείας στη "μαμά" χώρα δουλεύουν ακριβώς αντίστροφα.

Ή κάτι κάνουν καλά οι Ρουμάνοι (σίγουρα) ή κάτι σκ@τά οι Έλληνες (επίσης σίγουρα).


Και φυσικά το θέμα είναι και πολιτικό. Καλό θα ήταν να μας διαφώτιζε ο CEO της Cosmote για τις διαφορές των 2 χωρών σε αποτελεσματικότητα επενδύσεων και χρεώσεις υπηρεσιών, ώστε να ξέρουμε τι κάνουν λάθος εταιρείες και κυβερνήσεις στην Ελλάδα και τι σωστά στη Ρουμανία.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.610
Reaction score
5.942
Είναι και πολιτικό το θέμα.
Σε δύο τουλάχιστον τομείς:

1) Στο ότι αρκετοί δήμαρχοι δεν δίνουν άδεια στις εταιρίες να σκάψουν για πέρασμα οπτικών ινών.
2) Στο ότι ο θεσμοθετημένος οργανισμός (ΕΕΤΤ) είναι ένα "φανταστικό" όργανο που δεν κάνει τίποτα, και διατηρεί αναχρονιστικά ψηφίσματα (όπως το 10% upload speed ως αποδεκτό στις συνδέσεις ιντερνετ...)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.172
Reaction score
41.718
Μια σημείωση μόνο, η Cosmote είναι Deutche Telecom όποτε η μαμα χώρα είναι η Γερμανία.
Συνεχίστε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.158
Reaction score
28.663
Το καφάο καθώς και η κεραία της Cosmote είναι στην ίδια απόσταση από το σπίτι. Λίγο πάνω από 200 μέτρα. Στο σταθερό VDSL50, όμως πληρώνω σαν να είχα οπτική 100άρα. Άσε που μου έκαναν και "χάρη" που μου έφεραν γραμμή. Είναι μακριά λέει, πλέον δεν δίνουμε.

Screenshot_20240220_073058_Chrome.jpg Screenshot_20240220_073201_Chrome.jpg
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.009
Μηνύματα
2.885.206
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top