Συνδεση YAMAHA RX- A2050 με υπολογιστη

Μηνύματα
223
Reaction score
78
Καλησπερα στο forum, , εχω συνδεσει τον Yamaha RX - A2050 με το pc μεσω HDMI και απο τον ενισχυτη παλι με HDMI την τηλεοραση (SAMSUNG LE 46 F8) και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Στο εικονιδιο του ηχου (κατω δεξια στον υπολογιστη) στην ενοτητα "συσκευες αναπαραγωγης" δεν εμφανιζει τον Yamaha αλλα την τηλεοραση (SAMSUNG Intel (R) Display Audio). Οταν πηρα τον ενισχυτη, την πρωτη φορα που τον συνδεσα με τον υπολογιστη μου εμφανισε κανονικα το εικονιδιο του ενισχυτη. Οταν εκλεισα τον υπολογιστη, την επομενη μερα δεν ειχα τον εικονιδιο του ενισχυτη αλλα της τηλεορασης. Το ιδιο ακριβως εγινε και με το laptop που εχω. Εχω κανει και reset στον ενισχυτη, μολις κατα λαθος πατησα κατι, αλλα παραμενει το ιδιο προβλημα. Εχει κανεις ιδεα τι εχει συμβει και πως θα επαναφερω το εικονιδιο του ενισχυτη στον υπολογιστη?
20200927_183757[1].jpg
20200927_183757[1].jpg 20200927_184610[1].jpg
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αν αποσυνδέσεις τη Samsung και επιλέξεις σαν προεπιλεγμένη συσκευή τον ενισχυτή πριν την επανασυνδέσεις;
 


Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
Δοκιμασε να συνδεσεις τον υπολογιστη στην τηλεοραση με hdmi και την οπτικη εξοδο του υπολογιστη, σε μια αντιστοιχη εισοδο του ενισχυτη.Ετσι τον βλεπει?
 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
Αν αποσυνδεσω την τηλεοραση οπως ειπατε δεν εχω καθολου εικονα στο pc. Αυτο ειναι αλλο προβλημα που αντιμετωπιζω, οταν ανοιγω τον ενισχυτη και εχω αποσυνδέση τη τηλεοραση χανεται η εικονα απο το pc. Οι συνδεσεις μου ειναι οι εξης, απο καρτα γραφικων pc (INTEL HD 4600) HDMI σε HDMI in ενισχυτη. Απο HDMI out ενισχυτη σε HDMI Samsung και απο VGA (αν δεν κανω λαθος) καρτα γραφικων σε οθονη pc. Τωρα, αν ανοιξω τον ενισχυτη χανω την εικονα απο το pc, εχω εικονα μονο στην τηλεοραση. Ο μονος τροπος να εχω εικονα και στα δυο ειναι να εχω δηλωσει <οθονες κλωνοι>, πραγμα ενοχλητικο οταν παρακολουθεις ταινια!
Δοκιμασε να συνδεσεις τον υπολογιστη στην τηλεοραση με hdmi και την οπτικη εξοδο του υπολογιστη, σε μια αντιστοιχη εισοδο του ενισχυτη.Ετσι τον βλεπει?
Οταν λες οπτικη εξοδο του υπολογιστη? HDMI?
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Το HDMI passthrough στον AVR είναι ON?
Δοκίμασε να το κλείσεις, λογικά δεν παίζει ρόλο αλλά αξίζει να δοκιμάσεις.

Αποσύνδεσε τα και τα τρία και ενώ είναι αναμμένα, σύνδεσε πρώτα τον AVR με το PC και τελευταία την TV.
Δοκίμασε και μια άλλη θύρα του AVR...

Θέμα EDID handshake πρέπει να είναι.
Δες μήπως υπάρχουν νεότεροι drivers για την κάρτα του pc.
 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
Το HDMI passthrough ειναι OFF. Αλλη θυρα εχω δοκιμασει με τα ιδια αποτελεσματα. Αν εννοεις την καρτα γραφικων, δεν υπαρχουν νεοτεροι drivers(μολις το τσεκαρα) και δεν νομιζω πως θα βγαλει ποτε η Intel για την HD 4600. Θα δοκιμασω αυτο που ειπες και θα σου πω σε λιγο. Με προβληματιζει οτι ακριβως το ιδιο γινεται και στο laptop.
Υ.Γ. <Θέμα EDID handshake πρέπει να είναι>, τι εννοεις με αυτο?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
με εξαίρεση το εικονίδιο
ο ήχος ακούγεται από τον yamaha?
 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
Το HDMI passthrough στον AVR είναι ON?
Δοκίμασε να το κλείσεις, λογικά δεν παίζει ρόλο αλλά αξίζει να δοκιμάσεις.

Αποσύνδεσε τα και τα τρία και ενώ είναι αναμμένα, σύνδεσε πρώτα τον AVR με το PC και τελευταία την TV.
Δοκίμασε και μια άλλη θύρα του AVR...

Θέμα EDID handshake πρέπει να είναι.
Δες μήπως υπάρχουν νεότεροι drivers για την κάρτα του pc.
Δυστυχως τα ιδια, τιποτα δεν αλλαξε! Με προβληματιζει το γεγονος οτι την πρωτη φορα που συνδεσα τον Yamaha στο Pc και στο laptop το εικονιδιο του ενισχυτη εμφανιστηκε κανονικα. Απο τοτε οτι και να εχω κανει μου εμφανιζει μονο την SAMSUNG Intel (R) Display Audio.
με εξαίρεση το εικονίδιο
ο ήχος ακούγεται από τον yamaha?
Ναι, κανονικα και τα <σηματα κλειδωνουν>!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Ναι, κανονικα και τα <σηματα κλειδωνουν>!
άρα απλά το εικονίδιο έχει ''αρπάξει''

στα video settings του yamaha...
έχει πουθενά επιλογή auto ?
 


Μηνύματα
223
Reaction score
78
Τα video settings o yamaha το ονομαζει video και εχει επιλογες video mode που το εχω Direct και processing με επιλογες resolution,aspect,adjustment. Τι εννοεις εχει αρπαξει?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Τι εννοεις εχει αρπαξει?
ότι από την ώρα που ο ήχος πάει στον yamaha ας πούμε είναι ''διαδικαστικό'' το θέμα να μη σου βγάζει το εικονίδιο
του avr η Intel
 




Μηνύματα
223
Reaction score
78
ότι από την ώρα που ο ήχος πάει στον yamaha ας πούμε είναι ''διαδικαστικό'' το θέμα να μη σου βγάζει το εικονίδιο
του avr η Intel
βάλε το στο auto και κάνε restart to pc
Τα ιδια, σταθερα Samsoung Intel Audio Display!!!!
To video mode του Yamaha θα το αφήσεις στο processing για να είναι enable το video
Το βαζω για παιδικες ταινιες που εχουν χαμηλη αναλυση, παλι τα ιδια!!!
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.359
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top