Συστήματα, θαψίματα κι απωθήματα

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Εφόσον λείπει το κεντρικό ηχείο στην θέση που προβλέπεται, τότε ναι, άριστο τέλειο κεντρικό είδωλο (που θα έχει το ανωτέρω πρόβλημα) θα βγει στην MLP, αλλά και μπρος και πίσω αυτής, δηλαδή σε κάθε θέση στον άξονα που ισαπέχει από τα δύο ηχεία.

Σε κάθε θέση δεξιά και αριστερά του κεντρικού αυτού άξονα, δεν θα υπάρχει κανένα κεντρικό είδωλο, όλα θα κάνουν βόλτα προς στην πλευρά του ηχείου που πλησιάζεις, και η μόνη λύση διεύρυνσης του sweet spot είναι (όπως έχω εξηγήσει) το extreme cross firing. Καμία άλλη.

Σε τόσο μεγάλου πλάτους οθόνες, βεβαίως χρησιμοποιούνται και 2 κεντρικά ηχεία προς το κέντρο της οθόνης, για αυτόν ακριβώς το λόγο.

Ο τρινοβ δεν έχει πρακτικά τίποτα να κάνει σε αυτό το θέμα, δε λύνεται με κανένα ριμαπινγκ. Λείπει ηχείο.

Το ριμαπινγκ μπορεί να λύνει άλλα θέματα, μετατοπίζοντας το αντιληπτό ακουστικό κέντρο ενός ηχείου κατά λίγα εκατοστά έως ας πούμε μισό μέτρο, βάζοντας τα διπλανά ηχεία (διπλανά και άνω για την κάτω σειρά ηχείων) στο παιχνίδι.
Ωστόσο το ριμαπινγκ δε κάνει θαύματα, δηλαδή δε μπορεί να κατεβάσει την αντιληπτή θέση ενός πλαϊνού ηχείου, αφού δεν έχει άλλο (ή άλλα) ηχείο πιο κάτω.

Το ριμαπινγκ δεν έχει τίποτα να κάνει σε αυτήν την περίπτωση που λείπει το φυσικό κεντρικό ηχείο και έχεις ένα κενό από το δεξί μέχρι το αριστερό της τάξεως των 4,5 ίσως 5 μέτρων.

Δεν έχουμε καταλάβει πως δουλεύει αυτό το ριμαπινγκ μου φαίνεται.
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Εμένα με ξεπερνάει ότι δεν ανεβάζουν το δικό τους σύστημα ...
Αμάν και εσύ ρε Μάκη.
Δεν έχεις ακούσει ότι στο σπίτι του σούπερ ντούπερ υδραυλικού στάζουν όλες οι βρύσες;
Αντίστοιχα στον καλύτερο ηλεκτρολόγο κρέμονται οι διακόπτες και ούτω κάθε εξής8-)
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Αυτός εδώ πάντως έχει άλλη άποψη και δεν νομίζω να μην ρώτησε την εταιρεία.

View attachment 202193
Αυτός κι αν έχει πρόβλημα στο τι θα βγάλουν τα LR..

Και σωστές αποστάσεις βλέπω, κυκλάκι φτιάχνει..

Πολύ τα γουστάρω αυτά τα τετράγωνα της PMC, βγάζουν και σε ωραίο ύψος το Τουίτερ:

1614267301825.png


Ε ρε και να'τρεχαν τα λεφτά απ'τα μπατζάκια μας! :gotcha:
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
μαλλον δεν έχεις καταλάβει .....ξαναδιάβασε λίγο τα προηγούμενα μηνύματα .
Το θέμα μας είναι αν τα τεράστια PMC χρειάζονται κεντρικό.
Η απάντηση είναι, ΌΛΑ χρειάζονται κεντρικό ίσως και κεντρικά ανάλογα την οθόνη. Τα PMC δεν είναι εξαίρεση γιατί δεν γεννάνε σήμα εν απουσία τους. :)

Να δες και εδώ.
maxresdefault.jpg
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
υπαρχουν πολλοί τρόποι να χτίσεις ένα home cinema ....Το τι θα κάνει ο κάθε ένας είναι προσωπική επιλογή αφού εξετάσει ολες τις πιθανες λύσεις . Στο κάτω κάτω αυτός θα ακούει Και θα βλέπει ..... Εμείς μια φωτογραφία βλέπουμε , ότι καταλάβουμε από αυτήν ....
ετσι ειναι, αλλα οταν ο αλλος βαζει φωτο τα θελει και ο αλλος τον τρωει να σχολιασει..:biggrin:

κάποιοι δεν χωνεύουν τις ηχοπερατες οθόνες , χάνεις πληροφορία ότι πανί και να βάλεις .
Εξαρταται αν η Προτεραιότητα σου είναι ο ήχος ή η εικόνα

Οταν εψαχνα εγώ οθόνη σκεφτομουν την λύση της ηχοπερατης. Να μπουν δηλαδή όλα τα μπροστινά Ηχεια κατά την χρήση home cinema ,πίσω από το πανί....

Ο έαρ μου είχε γράψει να μείνω μακριά από αυτή την λύση τότε και ότι είναι κρίμα με αυτά τα Ηχεια να μην μπορώ να βάλω την οθόνη ανάμεσα στα Ηχεια μου...να μη κρύβονται τα Ηχεια .
Τον άκουσα και μεγάλωσα την απόσταση μεταξύ των ηχείων ώστε να χωρέσουν 120 ίντσες ανάμεσα στα Ηχεια .

Τωρα λέει πως στο ίδιο (παρόμοιο γιατί στην ουσία είναι πολύ καλύτερο το σύστημα στην Πάρο με τα μεγάλα pmc ) θα επέλεγε ηχοπερατη οθόνη.....βγάλε άκρη !

Γενικα την βρίσκουμε να τονίζουμε λάθη στα διαφορα συστήματά που βλέπουμε ....μάλιστα όσο πιο ακριβό είναι ένα σύστημα τόσο πιο πολύ γουστάρουμε να το κάνουμε .......τόσο μικροί ειμαστε.
βρηκες ανθρωπο να ρωρησεις και συ :lolsign:

το οξυμωρο της uποθεσης ειναι να σαρεσει ο ηχος τρελα στο 100% του.....
...ναχεις σκασει ενα καρο λ7 και να στηνεις στο χιλιοστο ολα τα ηχεια ....
το κεντρικο ομως να το βαζεις στο πατωμα η στο ταβανι η τελος παντων αναμεσα το πατωμα και το υψος των LR :lolsign:

....δλδ το 70% του ηχου σε ταινια η μουσικη(παντα σε πολυκαναλο)να το εχει υποβαθμισμενο με λαθος στησιμο.....καλη ωρα ο τυπος στο βιδεο...:headbang:
.......και να λες κιολας εγω γκ@μα@ στον ηχο :roflmao:
μη λες τετοια παναθεμασε :biggrin:

εμενα αυτα με ξεπερνανε ;)

να πατε να δειτε και να ακουσετε πριν αγορασετε....να δειτε τι χανεται και τι κερδιζεται.
.......αυτη η κινηση αγορας ειναι που θα σας δωσει το μαξιμουμ στο home theater.
η συνοχη ηχου-εικονας ειναι το μαξιμουμ και για ολους τους ακροατες που βλεπουν.

δεν ειναι τυχαιο πως ολα τα στουντιο που φτιαχνουν μουσικα βιδεο η ταινιες, χρησιμοποιουν ηχοπερατες με τουλαχιστον το κεντρικο καναλι πισω απο την οθονη....
 




Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Αμάν και εσύ ρε Μάκη.
Δεν έχεις ακούσει ότι στο σπίτι του σούπερ ντούπερ υδραυλικού στάζουν όλες οι βρύσες;
Αντίστοιχα στον καλύτερο ηλεκτρολόγο κρέμονται οι διακόπτες και ούτω κάθε εξής8-)
Ναι ναι .
Ο παπουτσής με τρύπια παπούτσια κλπ .
Γούστα είναι αυτά .
Η διαφορά όμως είναι ότι δεν κρίνει τους άλλους
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Όχι .
Μάλλον σημάδι φόβου .
Που να μπλέξεις τώρα ....
Φόβος για τι πράγμα;
Μη πουν κακή κουβέντα για το σύστημα μου;
Μη πουν ότι δεν ξέρω; Ότι δεν τα έκανα σωστά;
Αν τους αρέσει το οικιστικό;

Ε ρε φαγούρα που την είχα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
εμενα αυτα με ξεπερνανε
Άσε ρε καρφίτσα! :lol: :lol: :lol:
Το θέμα μας είναι αν τα τεράστια PMC χρειάζονται κεντρικό.
Όλα τα σετάπ (ανεξαρτήτως) χρειάζονται φυσικό κεντρικό ηχείο, ακόμα και τα δικάναλα σεταπ.

Το κεντρικό μπαίνει ανάμεσα στα 2 κυρίως, στο κέντρο, όχι απ'εξω τους. :gotcha:
Ανέβηκε πάνω στο R και κοιτάει το C.
Το φάντομ; :gotcha:
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Μαζί σου .
Φόβος για τι πράγμα;
Μη πουν κακή κουβέντα για το σύστημα μου;
Μη πουν ότι δεν ξέρω; Ότι δεν τα έκανα σωστά;
Αν τους αρέσει το οικιστικό;

Ε ρε φαγούρα που την είχα.
Μαζί σου .
Που να απαντάς στον καθένα ξεχωριστά.
Που να εξηγείς πχ για καλώδια .
Γιατί άλλαξες το άλφα με το βήτα .
Δεν έχω τον Χρόνο για τέτοια ποια .
Βαρέθηκα .
Προτιμώ να δω έργο στο ταπεινό μου ξύλο για οθόνη .
Αλλά δεν την λέω στον άλλο γιατί και πώς .
Μόνο εάν με ρωτήσει την γνώμη μου .
Και αν ξέρω να απαντήσω .
Οπότε δεν θα ανεβάσω τον χώρο μου ώστε να μην πρέπει να εξηγώ γιατί τα έβαλα έτσι .
Και όχι δεν είναι φόβος .
Βαρεμάρα είναι .
Προτιμώ να έρθει να πιούμε καφέ και να τα δει εάν κρίνω ότι πρέπει να έρθει να τα δει .
Αυτοί που γουστάρα έχουν έρθει ήδη.
Βέβαια δεν θυμάμαι ποιο στάδιο έχουν δει αλλά έχουν δει .
Και μιλάω για την πάρτυ μου μόνο πάντα.
Και εκφέρω άποψη μόνο σε ότι ξέρω και έχω δοκιμάσει .
Όχι υποθετικά και ίσως .
Αυτά .
Ελπίζω να σε καλυψα...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
από τα λίγα πεταχτά που είδα έχω να επισημάνω κάτι

μην μπερδεύετε το φόρουμ και τις τσάμπα γνώσεις που σας προσφέρονται εδώ μέσα... για να κατηγορήσετε είτε εκείνους που ακούτε με τη θέλησή σας ή τον χώρο που σας φιλοξενεί

όποιος δεν θέλει να έχει αμφιβολίες για το τι πραγματικά πρέπει να κάνει και να έχει στο σπίτι του....υπάρχουν 2 λύσεις
ή στρώνει τον πωπουδάκι του να διαβάσει και να γίνει αυθεντία
ή πληρώνει έναν επαγγελματία να του κάνει τη δουλειά....
και σταματάει να ακούει απόψεις δεξιά κ αριστερά και να σκαλίζει πράματα που δεν μπορεί να καταλάβει
και να χουμε παρεξηγήσεις κάθε 3 κ λίγο

αν πάλι θέτε να συμμετέχετε με παρατηρήσεις και ενστάσεις στις συμβουλές εκείνων που γνωρίζουν το πάρα πολύ παραπάνω.....

υπάρχει μόνο ένας τρόπος...και αυτός σίγουρα δεν είναι να κοιτάτε φωτογραφίες και να τις ερμηνεύετε με βάση αυτά που δεν γνωρίζετε
αλλά....
η μελέτη (όχι η Ελεονώρα)


Υ.Γ. το τι επιλέγει ο καθένας να μοιραστεί σε ένα δημόσιο φόρουμ αποτελεί καθαρά μια προσωπική του απόφαση
οπότε οποιαδήποτε κριτική στην δημόσια άποψη με βάση το πόσο μεγάλη την έχει και μας την δείχνει δεν θα γίνει ανεκτή....
κοιτάξτε τα δικά σας κρυφά συστήματα και τις πριβέ παρουσιάσεις για τους λίγους και εκλεκτούς που καλείτε είτε για να σας χαιδέψουν τα αυτιά είτε για να τους πουλήσετε την ''1ο χέρι'' πραμάτεια σας και αφήστε τον χώρο αυτό έξω από αυτά που δεν σας βολεύουν
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Μαζί σου .

Μαζί σου .
Που να απαντάς στον καθένα ξεχωριστά.
Που να εξηγείς πχ για καλώδια .
Γιατί άλλαξες το άλφα με το βήτα .
Δεν έχω τον Χρόνο για τέτοια ποια .
Βαρέθηκα .
Προτιμώ να δω έργο στο ταπεινό μου ξύλο για οθόνη .
Αλλά δεν την λέω στον άλλο γιατί και πώς .
Μόνο εάν με ρωτήσει την γνώμη μου .
Και αν ξέρω να απαντήσω .
Οπότε δεν θα ανεβάσω τον χώρο μου ώστε να μην πρέπει να εξηγώ γιατί τα έβαλα έτσι .
Και όχι δεν είναι φόβος .
Βαρεμάρα είναι .
Προτιμώ να έρθει να πιούμε καφέ και να τα δει εάν κρίνω ότι πρέπει να έρθει να τα δει .
Αυτοί που γουστάρα έχουν έρθει ήδη.
Βέβαια δεν θυμάμαι ποιο στάδιο έχουν δει αλλά έχουν δει .
Και μιλάω για την πάρτυ μου μόνο πάντα.
Και εκφέρω άποψη μόνο σε ότι ξέρω και έχω δοκιμάσει .
Όχι υποθετικά και ίσως .
Αυτά .
Ελπίζω να σε καλυψα...
Εγώ τα κάνω όλα αυτά; :o
Στεναχωρήθηκα τώρα.
Πάω να ανάψω το Trinnov κλώνο που έχω να παν τα φαρμάκια κάτω.

Over and out....
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Πραγματικά ανατριχιαστικό .
Μετρ όπως πάντα στις μπηχτες .
Όσο για τα κρυφά συστήματα με τις πωλήσεις από πρωτο χέρι εκεί να δεις ανατριχιλα.
Πραγματικά ανατριχιαστικό σαν να ακούω κρυσταλιερες ...
Εγώ τα κάνω όλα αυτά; :o
Στεναχωρήθηκα τώρα.
Πάω να ανάψω το Trinnov κλώνο που έχω να παν τα φαρμάκια κάτω.

Over and out....
Μπαααα όχι εσύ .
Απάντηση στην ερώτηση ήταν .
Άντε και στον ορίτζιναλ τρινοβ
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
savoir vivre λέγεται
ευχαριστώ θα πρεπε να πεις και να πατήσεις και λάικ
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top