Συσχετισμος μεγεθους γουφερ, αποστασης ακροασης, και χωρου.

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Εγώ δεν μπορώ να ακούσω αν κουνηθεί η πολυθρόνα από τα 2,80 και πάει στα τρία.
Λέω στη γυναίκα μου. Βρε αγάπη μου μη βάζεις τόσο σαπούνι όταν σφουγγαρίζεις τις πετρες και γλιστράνε οι πολυθρόνες . Χάνω το μπάσο. Τίποτα εκείνη. Πεντε κιλά σαπούνι στον κουβά!
Διάβασε βρε αγάπη μου της λεω. Διάβασεεε να δεις πόσο σαπούνι χρειάζεται. Τίποτα εκείνη. Τα δικά της. Θυμάσαι τον Βουτσά πως τα ελεγε. Τς τς τς!!
Να απαντήσω σοβαρά καθώς δεν ξέρω εάν αστειεύεσαι ή όχι. :) Και επειδή κάποια στιγμή μπορεί να τύχει να το διαβάσει και ο Bhutia. :) Άλλο τι (πως) ακούς εσύ καθώς εάν υπάρχει μια τόνωση ή βύθιση στο αριστερό αυτί, το πιο πιθανό είναι να μην υπάρχει και στο δεξί (τόσο μεγάλο είναι το localization) και άλλο τι (πως) ακούει το μικρόφωνο. Μετρήσεις σε διάφορα σημεία γύρω απο την θέση ακρόασης είναι για να φτιάξεις όσο πιο πιστή (ες) target curve (s) δηλαδή προτίμηση χα χα. Για ορθότερο αποτέλεσμα και αποτύπωση όμως, του τι πραγματικά συμβαίνει και πως το σύνολο του δωμάτιου θα ¨δράσει¨στη θέση ακρόασης , η μέτρηση πρέπει να είναι μόνο μια, στη θέση ακρόασης. (Ειρωνευόμουν στο πόστ δηλαδή, τα είπα όλα ακριβώς αντίθετα :D).
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Να απαντήσω σοβαρά καθώς δεν ξέρω εάν αστειεύεσαι ή όχι. :) Και επειδή κάποια στιγμή μπορεί να τύχει να το διαβάσει και ο Bhutia. :) Άλλο τι (πως) ακούς εσύ καθώς εάν υπάρχει μια τόνωση ή βύθιση στο αριστερό αυτί, το πιο πιθανό είναι να μην υπάρχει και στο δεξί (τόσο μεγάλο είναι το localization) και άλλο τι (πως) ακούει το μικρόφωνο. Μετρήσεις σε διάφορα σημεία γύρω απο την θέση ακρόασης είναι για να φτιάξεις όσο πιο πιστή (ες) target curve (s) δηλαδή προτίμηση χα χα. Για ορθότερο αποτέλεσμα και αποτύπωση όμως, του τι πραγματικά συμβαίνει και πως το σύνολο του δωμάτιου θα ¨δράσει¨στη θέση ακρόασης , η μέτρηση πρέπει να είναι μόνο μια, στη θέση ακρόασης. (Ειρωνευόμουν στο πόστ δηλαδή, τα είπα όλα ακριβώς αντίθετα :D).
Μπορεί να διαβάζω επιλέγοντας πού και πότε θα έλεγα κάτι... Στο λινκ περί RT για παράδειγμα, οι σχετικές μετρήσεις σε τυπικούς οικιακούς χώρους με διαστάσεις κατώτερες από το όριο των 8,5 μέτρων δεν είναι αξιόπιστος δείκτης για... συναυλιακή χρήση αλλά για υφιστάμενες ανισορροπίες στη θέση λήψης/ακρόασης. Το γεγονός και μόνο ότι δεν ισχύει τυπικό πεδίο αντήχησης σε μικρά δωμάτια θα έπρεπε να μας προβληματίζει ακόμα περισσότερο άμα οι μετρημένοι χρόνοι θα εμφανίζονται ανώτεροι του 0,5 sec σε μεσαίες και μεσοϋψηλές οκτάβες αφού κάτι τέτοιο θα είναι δείγμα επαλληλίας ηχούς (flutter echo) και περαιτέρω ανισορροπίας ειδικά κατά τις... πλευρικές πρώιμες ανακλάσεις.

Η δε μέτρηση αποκλειστικά στη θέση ακρόασης δεν είναι αξιόπιστη για εφαρμογή διορθώσεων ή γι αξιολόγηση στο listening window...


Μια δική μου συμβολή στην παράθεση img :
1670913571795.png

1670913590685.png

1670913618252.png
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Μικρή παράκληση,
Κατανοώ ότι είμαστε στο sub forum “ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΣΗΤΗΣΗ ΠΕΡΙ HIGH FIDELITY” όπου ο καθένας - μεταφράζοντας το ΓΕΝΙΚΗ κατά βούληση - αποφασίζει και γράφει οτιδήποτε του περνά από το μυαλό, όμως όταν ο νηματοθέτης κάνει μια προσπάθεια να μαζέψει συγκεκριμένη γνώση, που αξίζει π.χ. να γινει sticky, ας το σεβαστούμε και ας συνεισφέρει μόνο θετικά στο θέμα.

Και όταν λέω «θετικά» δεν εννοώ απαραίτητα να συμφωνούμε με τα γραφόμενα, αλλά ας τεκμηριώνουμε τις όποιες αντιρρήσεις μας με τον ίδιο τρόπο που τεκμηριώθηκαν και οι αρχικές απόψεις.

Μπας και μείνει μια μικρή παρακαταθήκη για τα νεότερα μέλη…..
 

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Μπορεί να διαβάζω επιλέγοντας πού και πότε θα έλεγα κάτι... Στο λινκ περί RT για παράδειγμα, οι σχετικές μετρήσεις σε τυπικούς οικιακούς χώρους με διαστάσεις κατώτερες από το όριο των 8,5 μέτρων δεν είναι αξιόπιστος δείκτης για... συναυλιακή χρήση αλλά για υφιστάμενες ανισορροπίες στη θέση λήψης/ακρόασης. Το γεγονός και μόνο ότι δεν ισχύει τυπικό πεδίο αντήχησης σε μικρά δωμάτια θα έπρεπε να μας προβληματίζει ακόμα περισσότερο άμα οι μετρημένοι χρόνοι θα εμφανίζονται ανώτεροι του 0,5 sec σε μεσαίες και μεσοϋψηλές οκτάβες αφού κάτι τέτοιο θα είναι δείγμα επαλληλίας ηχούς (flutter echo) και περαιτέρω ανισορροπίας ειδικά κατά τις... πλευρικές πρώιμες ανακλάσεις.

Η δε μέτρηση αποκλειστικά στη θέση ακρόασης δεν είναι αξιόπιστη για εφαρμογή διορθώσεων ή γι αξιολόγηση στο listening window...


Μια δική μου συμβολή στην παράθεση img :
View attachment 273484
View attachment 273485
View attachment 273486
Φυσικά εσύ θα επιλέγεις, απλώς το ανέφερα ώστε εάν το δείς μην νομίσεις ότι η άποψη μου είναι αυτή του πρώτου πόστ. Βλέπω ότι διαφωνείς, (ο Τούλ δηλαδή), τα λέμε άλλη φορά, κάποτε και κάπου αλλού για το θέμα καθώς ο σκοπός μου εδώ ήταν να απαντήσω περισσότερο για το RT. Πάντως όπως βλέπω αδιέξοδο και απο εδω και απο εκεί, ότι και να κάνουμε. Αλλά και αυτό που λέει είναι συζητήσιμο. Να μην "χαλάμε" το νήμα.
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Το γεγονός και μόνο ότι δεν ισχύει τυπικό πεδίο αντήχησης σε μικρά δωμάτια θα έπρεπε να μας προβληματίζει ακόμα περισσότερο άμα οι μετρημένοι χρόνοι θα εμφανίζονται ανώτεροι του 0,5 sec σε μεσαίες και μεσοϋψηλές οκτάβες αφού κάτι τέτοιο θα είναι δείγμα επαλληλίας ηχούς (flutter echo) και περαιτέρω ανισορροπίας ειδικά κατά τις... πλευρικές πρώιμες ανακλάσεις.
Σε μια διευκρινιστικη επικοινωνια του στο διαδικτυο ο Toole γραφει αυτο:
"It is patently obvious that room treatment is necessary, if only to establish conditions suitable for comfortable conversation. This requires reverberation times under 0.5 second. This alone, also pretty much ensures that film dialog will be clearly understood."

Αντιστοιχιζει την ανετη συνομιλια με RT < 0.5.
Αναρωτιεμαι σε ποσους οικιακους χωρους δεν μπορουμε να συνομιλησουμε ανετα λογω αντηχησης.

Για την αποσβεση των πλευρικων πρωιμων ανακλασεων και εκει υπαρχουν αντιρρησεις.
 

K

kimon

Guest
Για την αποσβεση των πλευρικων πρωιμων ανακλασεων και εκει υπαρχουν αντιρρησεις.
Ναι, βρε παιδί μου. Τόσο έξω λοιπόν είχε πέσει και ο Αμάρ Μπόζε, παρά τις σπουδαίες περγαμηνές του;
 

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
οικιακούς χώρους με διαστάσεις κατώτερες από το όριο των 8,5 μέτρων
Πάντως, μην ξεχνάμε και το ύψος. Και αυτό πρέπει να είναι 9-10 μέτρα και πάλι αυτά είναι στο όριο ακόμη μικρών χώρων.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Φυσικά εσύ θα επιλέγεις, απλώς το ανέφερα ώστε εάν το δείς μην νομίσεις ότι η άποψη μου είναι αυτή του πρώτου πόστ. Βλέπω ότι διαφωνείς, (ο Τούλ δηλαδή), τα λέμε άλλη φορά, κάποτε και κάπου αλλού για το θέμα καθώς ο σκοπός μου εδώ ήταν να απαντήσω περισσότερο για το RT. Πάντως όπως βλέπω αδιέξοδο και απο εδω και απο εκεί, ότι και να κάνουμε. Αλλά και αυτό που λέει είναι συζητήσιμο. Να μην "χαλάμε" το νήμα.
Ποιο αδιέξοδο; Στο συγκεκριμένο topic δεν διαφωνούσαμε ακριβώς, εξηγούσα μόνο τα καθέκαστα... Ακόμα και όταν μπορούμε να συμφωνούμε υπάρχει δυνατότητα να βρεθούν αδιέξοδα και... ανέξοδα. :sneaky:
Σε μια διευκρινιστικη επικοινωνια του στο διαδικτυο ο Toole γραφει αυτο:
"It is patently obvious that room treatment is necessary, if only to establish conditions suitable for comfortable conversation. This requires reverberation times under 0.5 second. This alone, also pretty much ensures that film dialog will be clearly understood."
Αντιστοιχιζει την ανετη συνομιλια με RT < 0.5.
Αναρωτιεμαι σε ποσους οικιακους χωρους δεν μπορουμε να συνομιλησουμε ανετα λογω αντηχησης.
Για την αποσβεση των πλευρικων πρωιμων ανακλασεων και εκει υπαρχουν αντιρρησεις.
Σε πολλά σαλόνια οι προβληματικές περιοχές μπορεί να εκτείνονται σε στενό σχετικά περιθώριο (1-2 οκτάβων) οπότε κάνουν τη ζημιά κατά την αναπαραγωγή μουσικής χωρίς να παρεμπόδιζαν τη συνομιλία... Σε άλλα μικρότερα δωμάτια η επαλληλία ηχούς δεν γίνεται καθόλου αντιληπτή μέσα από κανονική συνομιλία - εκτός και αν επρόκειτο περί S/M σεξουαλικού χαρακτήρα... :biggrin:

Για το δε τελικό topic ειδικά έχεις τη διακριτική ευχέρεια να συνομιλήσεις με τον thva πάνω στην αναγκαιότητα ηχείων με ομοιογενή πολική απόκριση...
Πάντως, μην ξεχνάμε και το ύψος. Και αυτό πρέπει να είναι 9-10 μέτρα και πάλι αυτά είναι στο όριο ακόμη μικρών χώρων.
Δεν χρειάζεται να ήταν όλες οι διαστάσεις , μια μονάχα θα ήταν αρκετή. Υπάρχουν και τα...κλειστά γυμναστήρια
 
Last edited:

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Για το δε τελευταίο topic ειδικά έχεις τη διακριτική ευχέρεια να συνομιλήσεις με τον thva πάνω στην αναγκαιότητα ηχείων με ομοιογενή πολική απόκριση...
Η θέση του thva (για οικιακό περιβάλλον) είναι ότι τα ηχεία που είναι όντως καλά και πρέπει να έχουν ομοιογενή πολική απόκριση απόκριση για άλλους όμως λόγους, δεν είναι όμως καλό για τις πλευρικές ανακλάσεις. Εξ ου και τα λάθος συμπεράσματα κάποιων. Επίσης δεν μπορούν να αποκαταστήσουν την παθητική φροντίδα, εκτός απο ορισμένες και λίγες περιπτώσεις και ειδικές συνθήκες. (και όχι μόνο ανάγκη για το RT). Η μεγάλη σημασία των πλευρικών ανακλάσεων έναντι όλων των άλλων , στο πιο βασικό μάλιστα φάσμα κατά τη γνώμη του, δεν χρειάζεται μεγάλη φιλοσοφία για όποιον έχει πειραματιστεί να κουνήσει τα ηχεία του έστω και 1 - 2 εκατοστά σε αυτόν τον άξονα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.396
Reaction score
125.559
Σε μια διευκρινιστικη επικοινωνια του στο διαδικτυο ο Toole γραφει αυτο:
"It is patently obvious that room treatment is necessary, if only to establish conditions suitable for comfortable conversation. This requires reverberation times under 0.5 second. This alone, also pretty much ensures that film dialog will be clearly understood."

Αντιστοιχιζει την ανετη συνομιλια με RT < 0.5.
Πολύ σωστά τα λέει.

Υπ'οψιν, φιλικά, μην διαφωνείτε με τον Τουλ, όποιοι το κάνετε, μάλλον εκτιθεστε.

Αναρωτιεμαι σε ποσους οικιακους χωρους δεν μπορουμε να συνομιλησουμε ανετα λογω αντηχησης
Σε πολλούς.
Πάρα πολλούς μάλιστα, πολύ συχνά μου συμβαίνει.

Ιδίως στα ελληνικά σπίτια, με τυπική κατασκευή τοιχοποιίας (τούβλο και μπετό).

Σε σπίτια με σιδερένιο σκελετό και τοιχοποιία από γυψοσανίδα, η κατάσταση είναι κάπως καλύτερη.

Σε ξύλινα σπίτια, τάξεις μεγέθους καλύτερη.

Σε ψηλοταβανα τυπικά ελληνικά σπίτια, δράμα.

Από ότι έχω μάθει, αυτοί που σπουδάζουν για να φτιάχνουν σπίτια, έχουν μαθήματα ακουστικής εσωτερικών χώρων, για την αντιληπτότητα της ομιλίας και για την ευχάριστη παραμονή σε αυτούς. Ωστόσο τα γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους..


ΥΓ. Όσοι δεν το έχετε νιώσει αυτό, την δυσκολία ακόμα και κατά την ομιλία σε τυπικούς οικιακούς χώρους με RT 60 πάνω από μισό δευτερόλεπτο, είναι λόγω συνήθειας, έχετε "μάθει" πως έτσι "ακούγονται" τα σπίτια. Όσοι φτιάχνουν την ηχητική του χώρου τους, για τα στέρεα εννοείται, τονίζουν ανάμεσα σε άλλα και πόσο πιο ωραία είναι όταν κάθονται και μιλάνε.
Προσέξτε το.
Το έχουν πει όλοι.
Τελευταία το είπε ο πανκροκ.😎
 
Last edited:

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Σε μια διευκρινιστικη επικοινωνια του στο διαδικτυο ο Toole γραφει αυτο:
"It is patently obvious that room treatment is necessary, if only to establish conditions suitable for comfortable conversation. This requires reverberation times under 0.5 second. This alone, also pretty much ensures that film dialog will be clearly understood."

Αντιστοιχιζει την ανετη συνομιλια με RT < 0.5.
Αναρωτιεμαι σε ποσους οικιακους χωρους δεν μπορουμε να συνομιλησουμε ανετα λογω αντηχησης.

Για την αποσβεση των πλευρικων πρωιμων ανακλασεων και εκει υπαρχουν αντιρρησεις.
Προσωπικα αυτο και μονο με ωθησε να βαλω treatment στο σαλονι που εχω και το hc, οι συνομιλιες.
Πονοκεφαλιαζα καθε φορα που ειχα κοσμο στο σπιτι.
Μετα το treatment ολα ηρθαν στα ισια τους.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.737
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top