Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Πολλοί από εμάς... έχουν προμηθευτεί και συνεχίζουν να προμηθεύονται με υλικό 24/96 ή και μεγαλύτερων αναλύσεων. Ανοίγω αυτό το thread για να γράφουμε εντυπώσεις από τις μουσικές που αγοράζουμε. Έτσι για να έχουν ένα σημείο αναφοράς άλλα μέλη που σκέφτονται να κάνουν κι αυτοί τις αγορές τους.

Γιααα περάστε!

...
 

Μηνύματα
267
Reaction score
1
Απάντηση: Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

.... να γράφουμε εντυπώσεις από τις μουσικές που αγοράζουμε...

...
... όσον αφορά την ηχογράφηση, την ποιότητα του ήχου (σε σχέση με το 16/48 ή γενικότερα) ή το μουσικό περιεχόμενο? Για να είμαστε ακριβείς...
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ηχογράφηση και ποιότητα ήχου. Καλό θα ήταν να αναφέρουμε και το επίπεδο του περιεχομένου αλλά αυτό είναι δουλειά της κατηγορίας της μουσικής.

...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Tι έγινε ρε παιδιά?

Κανένας δεν έχει αγοράσει ακόμα HD υλικό?

Εγώ και ο Νίκος την έχουμε πει την άποψη μας...:126:
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

Εγω εχω αγορασει, αλλα ακομη δεν μπορω να ακουσω. Δεν εχω καταληξει ακομη σε dac. Απλα ακουσα σε 2 φιλους και εχω μεινει με παρα πολυ καλες εντυπωσεις. Ωστοσο επιφυλασομαι να γραψω αναλυτικα, γιατι οπωσδηποτε ειναι διαφορετικο να τ ακουσεις στο σπιτι σου με τα δικα σου μηχανηματα που οι συγκρισεις ειναι πολυ πιο ευκολες.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Ομολογώ ότι μπήκα σε προβληματισμό.
Πρός το παρών τα άκουω απ κάτι ψιψιψίνια του υπολογιστή και ακούγονται πιό αναλυτικά:111:
Τώρα,
α)είναι όντως έτσι?
β)έχω χρυσά αυτιά(και δεν το ήξερα τόσο καιρό)?:137:
γ)placebo?

Μια τυφλή δοκιμή θα δείξει.
Όποιος ενδιαφέρετε ας αναμένει...
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

κι εγω εχω αγορασει, αλλα ακομη δεν μπορω να ακουσω οπως θα ηθελα. Δεν εχω καταληξει ακομη σε dac της προκοπης. Απλα ακουσα με ενα παλιο ντακ και εχω μεινει με εξαιρετες εντυπωσεις.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Απάντηση: Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Για να γράψουμε εντυπώσεις, πρέπει να το ακούσουμε όλο το υλικό, ή να ακούσουμε τα πρώτα πέντε λεπτά, και μετά να τρέξουμε να γράψουμε; Αν δεν υπάρχει χρόνος, μπορούμε να το κάνουμε κάποια άλλη μέρα;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Για να γράψουμε εντυπώσεις, πρέπει να το ακούσουμε όλο το υλικό, ή να ακούσουμε τα πρώτα πέντε λεπτά, και μετά να τρέξουμε να γράψουμε; Αν δεν υπάρχει χρόνος, μπορούμε να το κάνουμε κάποια άλλη μέρα;
τα πρώτα 20 δευτερόλεπτα αρκούν, δεν αρκούν? :143::135:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Απάντηση: Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

Εντάξει, είπαμε δεν υπάρχει χρόνος, αλλά όχι κι έτσι... Με την πρώτη πχιατινιά; Να μη μπει κι ο τραγουδιστής;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

Κοίτα, κατά την προσωπική μου εκτίμηση, χρειάζονται 15 δευτερόλεπτα για να ξεπεράσεις το "σοκ" του διαφορετικού και άλλα 5 δευτερόλεπτα για να εντοπίσεις τα αντικειμενικά σημεία της υπεροχής του HD υλικού.

Μετά, στο καπάκι, ακούς κάποιο παλιό CD, γραμμένο από βινύλιο.... πχ το αγαπημένο μου του Ξυλούρη, και σταματάς να ασχολείσαι με το θέμα...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Έτσι είναι.

Πραγματικά τα πρώτα 30 δευτερόλεπτα είναι σοκαριστικά. Γελάς μόνος σου σαν το παπάρα μέχρι να προσαρμοστείς στα νέα δεδομένα, και αισθάνεσαι ευτυχείς που δεν έδωσες λεφτά για πικάπ. :116:
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Απάντηση: Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

Ηρεμια , καθαροτητα , αποστασεις αναμεσα στα οργανα και το βασικοτερο δεν ακους μονο αυτα τα 10 κομματια που "πανε" στο συστημα σου , αλλα τα παντα!!
Ενθουσιασμενος.

Καλα νεα για το κατοχους ps3.
Μεσω του psm server του προγραμματος που τρεχει στο pc και κανει share τα αρχεια στο ps3 , εχω απο την εξοδο της οπτικης σημα HD που παει κατευθειαν στο Dac μου.
Ενω παιζει το κομματι και επιλεγοντας πληροφοριες , δειχνει οτι κανονικα διαβαζει 96khz και τα Mbps παιζουν πανω κατω.

Δοκιμασα και με το popcorn hour που εχει δυνατοτητα για HD audio και Flac μεσω οπτικης αλλα δυστυχως η ποιοτητα ηταν μερα με την νυχτα σε σχεση με το ps3.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Αέρας ανάμεσα στα όργανα, αίσθηση χώρου, η απόλυτη ησυχία (μαύρο background), παρουσία! Με λίγα λόγια "Οι χαιφιντελίστες στο παράδεισο"!!!!!

Χτες άκουσα το Wagner - Tristand & Isolde το οποίο είναι κυριολεκτικά ΣΟΚ!

Και τα Walzes του Johann Strauss II όπως δεν τα έχα ξανακούσει ποτέ!!!:)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

Δοκιμασα και με το popcorn hour που εχει δυνατοτητα για HD audio και Flac μεσω οπτικης αλλα δυστυχως η ποιοτητα ηταν μερα με την νυχτα σε σχεση με το ps3.
Μήπως είχες κάποια λάθος ρύθμιση? Μήπως είχες πειραγμένο το volume? Για ξαναδές το....

Δε ξέρω αν είναι ίδια, ιδέα δεν έχω, αλλά με το egreat είμαι απολύτως ικανοποιημένος από την οπτική του έξοδο.
 

Μηνύματα
2.689
Reaction score
248
Απάντηση: Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

Ψηλέ, αυτό πως σου φαίνεται για ακρόαση?




Artist: Van Morrison
Album: Blowin' Your Mind!
Rating: 3 Stars
Release Date: 1967
Recording Date: Mar 28, 1967,Mar 29, 1967
Label: Bang, this release: 2007, Sundazed
Genre: Rock

Tracks:

1 - Brown Eyed Girl
2 - He Ain't Give You None
3 - T.B. Sheets
4 - Spanish Rose
5 - Goodbye Baby (Baby Goodbye)
6 - Ro Ro Rosey
7 - Who Drove the Red Sports Car
8 - Midnight Special

AMG Review by William Ruhlmann:

Although Van Morrison's first solo album is remembered for containing the immortal pop hit "Brown Eyed Girl," Blowin' Your Mind! is actually a dry run for his masterpiece, Astral Weeks. Songs like "Who Drove the Red Sports Car" look to that song cycle, even as "Midnight Special" nods to Morrison's R&B past. But it's the agonizing "T.B. Sheets" — all nine-plus minutes of it — that dominates this record and belies its trendy title and pop association. "T.B. Sheets" takes the blues and reinvents it as noble tragedy and humiliating mortality. It's where Van Morrison emerges as an artist. [Blowin' Your Mind! was superseded in 1991 by Bang Masters, which contains all of its tracks except "He Ain't Give You None," presented in an alternate take, plus Morrison's other recordings for Bang.]

Source: Vinyl by Sundazed {LP5214}
Equipment:
KAB EV-1 record cleaner
Audio-Technica AT150MLX Cartridge
Technics SL-1200MK5 turntable (KAB Electro Acoustics modifications)
Carver C-2 Preamplifier
E-MU 0202
Vinyl ripped @ 24-bit/96kHz to Cool Edit Pro 2.1 (32-bit floating)
Clicks - a few removed "manually" in Cool Edit Pro
Volume of Left channel was increased by 1.90dB
Converted from 32-bit to 24-bit after editing.
Compressed to FLAC in foobar
Duration : 36:05.040 (207843839 samples)
Sample Rate : 96000 Hz
Channels : 2
Bits Per Sample : 24
Avg. Bitrate : 2882 kbps
FLAC Version: reference libFLAC 1.2.1 20070917
FLAC Quality: Level 8
FLACs are tagged
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

Ψηλέ, αυτό πως σου φαίνεται για ακρόαση?
Γουστάρω!! Θα κανονίσουμε να το ακούσουμε στην σπηλιά μου! :126:

...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Απάντηση: Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

Πάντως, ανθυποπροχτές που ακούγαμε το Abraxas από το υβριδικό SACD του Hitech, το συγκρίναμε και με το CD της MoFi. Αμφότερες οι κυκλοφορίες αναγράφουν πως έγιναν από το αρχικό master, το αληθές του οποίου διαπιστώθηκε και ιδίοις ωσί, συγκρίνοντας τα αντίστοιχα layers. Το SACD ακούστηκε ελαφρά πιο δυνατό, και με μια μικρή αλλά ευδιάκριτη καθαρότητα εκεί όπου υπάρχουν φυσικά, υψίσυχνα όργανα, όπως οι καμπάσες στο αγαπημένο μου Se a cabo. Στα σημεία όπου υπερίσχυαν τεχνητοί ήχοι, και μάλιστα με όχι ιδιαιτέρως υψίσυχνο περιεχόμενο, όπως η κιθάρα του σενιόρ Κάρλος, το αποτέλεσμα ξεγελούσε εύκολα, με τα δύο ακούσματα όντας δυσδιάκριτα (laptop + Benchmark vs. Sony 50ES).

Επίσης ακούσαμε αυτά εδώ τα δείγματα, εκ λαπτoπίου ηλωμένου επί του Benchmark μέσω οπτικής. Στα κομμάτια που περιείχαν πληθώρα μεσαίων, (τρομπέτα, πιάνο), (2L48), το αποτέλεσμα δεν έδινε εκείνον τον "αέρα" που θα περίμενε κανείς από υλικό υψηλής ανάλυσης, κι αυτό διότι έτσι έπρεπε. (Ελπίζω να μη ξαναπεράσουμε το βρεφικό στάδιο των γυαλισμένων παραγωγών, όπως στα πρώτα χρόνια του CD). Αντιθέτως, το μεγάλο σύνολο που παίzει το απόσπασμα του Britten, (2L50), ακούστηκε πραγματικά εξαιρετικά, δίνοντας αυτόν τον "άλλον" αέρα που περιμένει κανείς να αντιληφθεί.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.415
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top