Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Τααααααα λεγε ο Νοστράδαμος. Όγκος εγχόρδων, αέρας ορχήστρας, μαγικό feeling. :126:

...
Φίλε το συγκεκριμένο είναι όντως μαγικό...Όπως τα λες!

Δεν νομίζω ότι έχω βρεθεί πιο κοντά (αλλά ακόμα μακριά για να μην παρεξηγούμε) στο πραγματικό γεγονός.

Στις παύσεις, που είναι και πολλές, σου δίνει την εντύπωση ότι το σύστημα είναι σβηστό! :111: Στη κυριολεξία όμως...

Φοβάσε να αναπνεύσεις μήπως χάσεις κάτι. Έτσι αισθάνομαι όταν είμαι σε μία όπερα ή ένα κονσέρτο.
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Θα γράψω κι εγώ εντυπώσεις, κρίνωντας ηχογραφήσεις περισσότερο, γιατί αρκετά είχα ήδη κατεβάσει και ακούσει.
Επειδή για αρκετά χρόνια ηχογραφώ σε 24/96 και παραδίδω φυσικά 16/44.1 στους ενδιαφερόμενους, οι διαφορές ήταν για μένα ανέκαθεν προφανείς.
Θα παρατηρήσετε οτι στο HD τα καλά ή κακά των ηχογραφήσεων είναι πιο εμφανή.
Το βασικό θέμα είναι οτι, εφ'όσον το HD είναι πλέον το τελικό προιόν και όχι μόνον το αρχικό στάδιο που έγινε για να καταλήξει σε redbook, θα αρχίσουν να αναθεωρούνται ηχογράφηση-remix-mastering, δηλαδή δεν θα λαμβάνονται υπ'όψη η απώλεια πληροφορίας και η διαφοροποίηση χροιών. Άρα αναμένονται πολύ καλύτερες δουλειές HD από αυτές που ακούτε, λίαν συντόμως.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Απάντηση: Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

Να σε ρωτήσω κάτι; Στις παραγωγές που προορίζονται για red book, το κύριο μέρος του mastering το κάνετε σε υψηλό επίπεδο, έτσι δεν είναι; Φαντάζομαι πως μετά το downconvert το μόνο που κάνετε είναι το κόψιμο των κομματιών. Ή όχι;
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Re: Απάντηση: Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

Να σε ρωτήσω κάτι; Στις παραγωγές που προορίζονται για red book, το κύριο μέρος του mastering το κάνετε σε υψηλό επίπεδο, έτσι δεν είναι; Φαντάζομαι πως μετά το downconvert το μόνο που κάνετε είναι το κόψιμο των κομματιών. Ή όχι;
Μα φυσικά ο κύριος λόγος να κάνεις ηχογράφηση σε 24/96 και πάνω είναι οτι η επεξεργασία (EQ, Compressing, reverb κλπ) γίνονται με την καλύτερη δυνατή απόδοση και απώλεια. Πρέπει όμως να προβλέπεις πως αυτές οι επεμβάσεις θα ακούγονται μετά το κατέβασμα, αν θες να είσαι σωστός.
Θ.Ζ.
Υ.Γ. Όπως σου είχα πει μπορεί να περάσω από Βόλο Κυριακή ή Δευτέρα. Θα είσαι ή θα εκδράμεις?
Στείλε μου ένα κινητό σου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Απάντηση: Re: Απάντηση: Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

Στείλε μου ένα κινητό σου.
Μη του στείλεις κανένα νόκια, σόνι έρικσον στείλε του ανθρώπου, βάλτο σε καλή συσκευασία να μη το χτυπήσουν στο ταξίδι και στείλτο γρήγορα. άντε...:135::143:
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

Μη του στείλεις κανένα νόκια, σόνι έρικσον στείλε του ανθρώπου, βάλτο σε καλή συσκευασία να μη το χτυπήσουν στο ταξίδι και στείλτο γρήγορα. άντε...:135::143:
Ζηλεύεις που θα δω Ημίθεο ή μου φαίνεται?
Θ.Ζ.

Υ.Γ. Μου φτιάχνει και ένα σούπερ τροφοδοτικό για να παίξω τον σκληρό.
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Εγώ δεν θέλω να σταθώ τόσο στο 24bit η στο 192khz αλλά στο γεγονός πως οι παραγωγές που πουλιούνται από τα εξειδικευμένα online καταστήματα δεν συμμετέχουν στο λεγόμενο loudness war http://en.wikipedia.org/wiki/Loudness_war
Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα και με αυτό το video http://funl.blogspot.com/2007/06/loudness-war.html
Στο παρελθόν αυτό κατ’ ουσία ήθελε να πετύχει και η mobile fidelity με τις δικές τις παραγωγές που είναι από τις καλύτερες και με τόσο πλούσιο κατάλογο αληθινής μουσικής και όχι audiophile only
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Απάντηση: Re: Απάντηση: Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

Μη του στείλεις κανένα νόκια, σόνι έρικσον στείλε του ανθρώπου, βάλτο σε καλή συσκευασία να μη το χτυπήσουν στο ταξίδι και στείλτο γρήγορα. άντε...:135::143:
Αυτό που καταφέρνει να επιζεί στα χέρια μου είναι ένα παντοφλοειδές Siemens, (μου το έδωσε η αδερφή μου, κι αυτή πήρε ένα καινούργιο, γυναικείο λέει, χρωματιστό).

Έχω και πεντέξι παλιότερα, αλλά δεν τα δίνω. Περιμένω να πάρουν αξία, να πχιάσω καλή τιμή. :114: Δυστυχώς, το πρώτο μου, ένα GH337, ούτε ξέρω πού είναι. Μάλλον το πέταξα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

Ζηλεύεις που θα δω Ημίθεο ή μου φαίνεται?
Θ.Ζ.

Υ.Γ. Μου φτιάχνει και ένα σούπερ τροφοδοτικό για να παίξω τον σκληρό.
:141: θέλω κι εγώ! :143::135:
 

Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

Μα φυσικά ο κύριος λόγος να κάνεις ηχογράφηση σε 24/96 και πάνω είναι οτι η επεξεργασία (EQ, Compressing, reverb κλπ) γίνονται με την καλύτερη δυνατή απόδοση και απώλεια. Πρέπει όμως να προβλέπεις πως αυτές οι επεμβάσεις θα ακούγονται μετά το κατέβασμα, αν θες να είσαι σωστός.
Θεμη, απο Ελληνικες παραγωγες, ποσες εχουν ελθει στα χερια σου με δειγματοληψια ανω των 48/16 ή 48/24 για να κανεις mastering;

Μη μου πεις αριθμο, απλα πολλες, λιγες , καθολου.

Μετα δεν εχω καταλαβει το τελευταιο που λες, "Πρέπει όμως να προβλέπεις πως αυτές οι επεμβάσεις θα ακούγονται μετά το κατέβασμα". Τι ακριβως εννοεις.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: Απάντηση: Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

... Μετα δεν εχω καταλαβει το τελευταιο που λες, "Πρέπει όμως να προβλέπεις πως αυτές οι επεμβάσεις θα ακούγονται μετά το κατέβασμα". Τι ακριβως εννοεις.
Έχω την ίδια απορία και θα ήθελα να μάθω, γιατί στο θέμα έχω μαύρα μεσάνυχτα. Αν βρει χρόνο ο Θέμης καλό θα ήταν να αναφερθεί, έστω και επιγραμματικά.
Ας ανοίξει ένα νέο θέμα να το περιγράψει. :403:
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Δεν έχω μπει ακόμα στον κόσμο του HD download και έτσι έχω άποψη μόνο από το ταπεινό σύστημα στο σπίτι με ένα universal dvdάκι που περνάει τα πάντα ψηφιακά στον A/V μεσω HDMI (και τώρα τελευταία και coax που περίσσεψε από ένα άλλο απλό DVDp που κυριολεκτικά έλιωσε στο παίξιμο).

Έχω μερικά DVD-A και λίγα ακόμα SACD.
H πρώτη εντύπωση καθαρότητας και δυναμικών στο DVD-A είναι αυτή που μένει μέχρι το τέλος, και αυτό νομίζω είναι το πιο σημαντικό όταν μετά από ακρόαση, ανατρέχει κάποιος σε σκέψεις σχετικά με αυτή.

Η δε σύγκριση με την αντίστοιχη ηχογράφηση σε CD είναι ίδια.
Δίσκος σύγκρισης The Beatles Love DVD-A και ξεχωριστό CD Στην ίδια συσκευασία.

Στο SACD τα πράγματα είναι ελαφρώς διαφορετικά. Σχεδόν πάντα το SACD layer ακούγεται πιο μαλακό και με λιγότερα δυναμικά απ' ό,τι το CD layer. Όμως η αίσθηση που μου αφήνει είναι αυτή της περισσότερης πληροφορίας στο υπόλοιπο φάσμα. Μπορεί βέβαια όταν μειώνονται τα δυναμικά να προκρίνεται το υπόλοιπο φάσμα, αλλά η αίσθηση αυτή είναι ίδια σε όλα τους δίσκους SACD που έχω και τουλάχιστον στο δικό μου αυτί αισθάνομαι ότι σε ανάλυση το CD layer υστερεί.
Δίσκοι σύγκρισης, Dire Straits, Brother in arms και Elton John Goodbye Yellow Brick Road, υβριδικοί αμφότεροι.

Το πιο σημαντικό πράγμα απ' όλα όμως είναι ότι το HD κάνει τη διαφορά ακόμα και στο πιο οικονομικό σύστημα στον κόσμο.
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Εδώ μερικές φωτογραφίες

The Doors LA Woman σε DVD-A stereo
http://img408.imageshack.us/img408/828/882k2.jpg

Neil Young Harvest σε DVD-A 192 stereo
http://img408.imageshack.us/img408/4008/192k2.jpg

Dire straights Brother in Arms SACD m/channel. Προσέξτε ότι η ένδειξη PCM δεν είναι αναμένη εδώ όπως στις δύο προηγούμενες φωτο.
(δίπλα στο "κουτάκι" που δείχνει ποια τα κανάλια).
http://img408.imageshack.us/img408/5025/sacd2.jpg
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Το πιο σημαντικό πράγμα απ' όλα όμως είναι ότι το HD κάνει τη διαφορά ακόμα και στο πιο οικονομικό σύστημα στον κόσμο.
Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου pleo!!!

Και πιστεύω οτι αυτή ακριβώς είναι η διαφορά του HD υλικού. Εδω δεν μιλάμε για "υγρές" μεσαίες, "ζεστές" μεσουψηλές, χαμηλές "από την κόλαση", "σκοτεινά" καλώδια, "μυστικιστικά" υλικά που τα βάζεις πάνω στο CD/pro/power/wall/mother-in-law και αλλάζουν τα πάντα στη στερεοφωνική εικόνα...

Μιλάμε για ένα αρχείο που περιέχει σημαντικά περισσότερη πληροφορία, η οποία μπορεί να αποδωθεί κι από το φθηνότερο ηχοσύστημα.

"Ζώντας" περίπου 3 μήνες με HD υλικό, θα έλεγα ότι είναι η πιο σημαντική αναβάθμιση του συστήματός μου...!
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Doors - Waiting for the Sun (24/96)

Ο Jim Morisson τραγούδησε για πάρτη μου απόψε...

Είμαι μεγάλος fan των doors. Η μουσική τους μιλάει μέσα μου, το έκανε από τα πρώτα μου σχολικά χρόνια. Ακούω τα πάντα. Οι Doors για ένα περίεργο λόγο με αγκίζουν, με συγκινούν πιο πολυ από οτιδήποτε άλλο, ακούω τη μουσική τους και όλη η ζωή μου περνάει μπροστά από τα μάτια μου. Τα album τους τα ξέρω καλύτερα από οτιδήποτε άλλο. Τα έχω ακούσει όλα δεκάδες φορές και σε τουλάχιστον 3 εκτελέσεις το καθένα. Πάντα κάτι δεν με άφηνε ικανοποιημένο από άποψη ποιότητας...

Απόψε εβαλα ένα ουίσκι Bushmills, το αγαπημένο του Jim Morisson, και κάθησα να ακούσω το Waiting for the Sun σε 24/96. Aυτό που άκουσα δεν το περίμενα. Θα μπορούσα να ορκιστώ ότι ο Jim ήταν μαζί μου. Τραγούδαγε για μένα. Ο Robbie Krieger σόλαρε όπως δεν το είχε κάνει ποτέ στο παραλθόν, ο Ray Manzarek στο αγαπημένο του Keyboard έδινε ρεσιτάλ και τα drums του Densmore έμοιαζαν πιο ρεαλιστικά από ποτέ.

Η τρίχα μου μονίμως σηκωμένη καθ όλη τη διάρκεια του album, είχα γυρισει στο 1969 σε live συναυλία τους. O Mοrisson έκανε τα τρελά του και που και που τραγουδούσε. Ένα ταξίδι στο χρόνο, που μόνο για αυτό αισθάνεσαι ότι αξίζει όλος ο κόπος και ο χρόνος που έχεις ξοδέψει για αυτό το καταραμένo hobby.

Αυτό που έζησα απόψε είναι δύσκολο να περιγραφεί...

Ενα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ στο φίλο που μοιράστηκε το συγκεκριμένο album! :107:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Απάντηση: Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

....
 


Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

......
..... Aυτό που άκουσα δεν το περίμενα. Θα μπορούσα να ορκιστώ ότι ο Jim ήταν μαζί μου. Τραγούδαγε για μένα.
....
Χμμ...!
Πως το πες το ουίσκι ; :138:
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.281
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top