Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
να σχολιασω και εγω...
μετα απο 1 εβδομαδα εντατικης συνυπαρξης με το υλικο υψηλης ευκρινειας, η μεταβαση μπορει να περιμενει... ο μακ φευγει απο το σαλονι και ξαναπαει στο γραφειο...
ο λογος πιστευω ειναι η διαφορα μεταξυ του Dac που εχω για Cd και του dac για hd.
μου ελειπε ιδιαιτερα το σωμα απο τα οργανα, η διακριτη τοποθετηση τους στον χωρο και η γενικοτερη αισθηση ηταν πιο "επιπεδη".
επομενο τεστ η δοκιμη 18/96!! (τοσο σηκωνει το "καλο" ντακ...)
Νικος
 

Μηνύματα
594
Reaction score
47
Καποιος εγραψε για ησυχια αναμεσα στα οργανα. Τι σχεση εχει αυτο με το Hd. Θα μας τρελανετε τελειως...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Απάντηση: Re: Σχολιασμός υλικού υψηλής ανάλυσης...

Καποιος εγραψε για ησυχια αναμεσα στα οργανα. Τι σχεση εχει αυτο με το Hd. Θα μας τρελανετε τελειως...
χεχεχε, όχι, μη τρελαίνεσαι τελείως, υπάρχει κάποια εξήγηση.\\

Η αυξημένη αντιληπτή ησυχία οφείλεται στο χαμηλότερο κατώφλι θορύβου της ηχογραφημένης πληροφορίας, που είναι εφικτό με το μεγαλύτερο ωφέλιμο δυναμικό εύρος του HD υλικού σε σχέση με το 16/44,1 του CD.

Εσύ έχεις άλλα προσωπικά συμπεράσματα στο στέρεό σου?
 

Μηνύματα
594
Reaction score
47
Ακουω Hd υλικο αρκετο καιρο απο υπολογιστη. Εχω μια meridian καρτα ηχου με ξεχωριστη τροφοδοσια και αλλαγμενους τελεστικους. Εντοπιζω διαφορες κυριως στις υψηλες συχνοτητες. Δε θεωρω οτι η δυναμικη περιοχη εχει μεγαλες διαφορες απο το sd υλικο. Αλλα και παλι αλλο η μεγαλυτερη δυναμικη περιοχη, αλλο το γνωστο χαιενταδικο "σκοταδι":137:.
 


themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
να σχολιασω και εγω...
μετα απο 1 εβδομαδα εντατικης συνυπαρξης με το υλικο υψηλης ευκρινειας, η μεταβαση μπορει να περιμενει... ο μακ φευγει απο το σαλονι και ξαναπαει στο γραφειο...
ο λογος πιστευω ειναι η διαφορα μεταξυ του Dac που εχω για Cd και του dac για hd.
μου ελειπε ιδιαιτερα το σωμα απο τα οργανα, η διακριτη τοποθετηση τους στον χωρο και η γενικοτερη αισθηση ηταν πιο "επιπεδη".
επομενο τεστ η δοκιμη 18/96!! (τοσο σηκωνει το "καλο" ντακ...)
Νικος
Αν δανειζόσουνα ένα DAC 24/96 και άκουγες συγκριτικά με το ίδιο CD & HD, θα σου ήταν περισσότερο από προφανές.
Και η προφανέστερη διαφορά είναι τα low level details. Ακούστε πως σβήνουν οι ήχοι σε μία ακουστική ηχογράφηση. Είναι το απόλυτο τεστ.
Αυτό το 18/96 τι είναι?
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
κ Θεμη εχω ντακ 24/96 και ακουω συγκριτικα το ιδιο cd και HD.
ομως εχω και ενα dac 16/44 και ακουγεται καλυτερα απο οτι αλλο εχω ακουσει μεχρι στιγμης. το 24/96 dac ειναι *apogee duet το redbook dac ειναι ενα nonos με ad1865n-k και λαμπιτσα στην εξοδο. αυτο το τσιπ ειναι 18πιτο και ισως καταφερω να παιξει στα 18/96.
αυτα
Νικος
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
κ Θεμη εχω ντακ 24/96 και ακουω συγκριτικα το ιδιο cd και HD.
ομως εχω και ενα dac 16/44 και ακουγεται καλυτερα απο οτι αλλο εχω ακουσει μεχρι στιγμης. το 24/96 dac ειναι *apogee duet το redbook dac ειναι ενα nonos με ad1865n-k και λαμπιτσα στην εξοδο. αυτο το τσιπ ειναι 18πιτο και ισως καταφερω να παιξει στα 18/96.
αυτα
Νικος
Νίκο για να συμβαίνουν αυτά κάτι φταίει στην ποιότητα του 24/96 Dac. Υποθέτω σαν πιθανότερα οτι είναι το jitter και η αναλογική του έξοδος.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
το apogee ειναι firewire αποτε jitter λιγο δυσκολο.
ομως νομιζω πως απλα το αναλογικο του κοματι δεν συγκρινεται με το "καλο" μου ντακ.
ο ηχος του apogee γενικα πλησιαζει το bechmark (χωρις να το φθανει, αλλωστε εχει και τα μισα χρηματα).
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
το apogee ειναι firewire αποτε jitter λιγο δυσκολο.
ομως νομιζω πως απλα το αναλογικο του κοματι δεν συγκρινεται με το "καλο" μου ντακ.
Φίλε vet,

"...Jitter is present on every digital audio interface. This type of jitter is known as “interface jitter” and it is present
even in the most carefully designed audio systems. Interface jitter accumulates as digital signals travel down a
cable and from one digital device to the next. If we measure interface jitter in a typical system we will find that it
is 10 to 10,000 times higher than the level required for accurate 24-bit conversion. Fortunately, this interface
jitter has absolutely no effect on the audio unless it influences the conversion clock in an analog-to-digital
converter (ADC) or in a digital-to-analog converter (DAC
)..." (από το manual το Benchmark)
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
ναι βρε ελιακ, εγω απλως θελω να πω οτι το wadia itransport που οδηγει το ντακ μου εισαγει ποιο πολυ jitter απο οτι το apogee duet που λογω firewire συνδεεται κατευθειαν με το mac. αρα η οχι ισαξια αποδωση μαλλον εντοπιζεται στην ποιοτητα του αναλογικου σταδιου του και στην χαμηλοτερη ποιοτητα του ντακ του.
θενκσ ανυγουει...
Νικος
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Νίκο σόρυ, μαϊ μισαντερσταντινκγ...!

Προφανώς έχεις δίκιο. Πρέπει να υπάρχει μεγάλη διαφορά στο D/A conversion του apogee με το nonos

Ηλίας
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
νο προμπλεμ....

ετοιμαζω συγκριση 16/44 με 18/96 στο ιδιο ντακ. θα εχει πλακα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.431
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top