Σχόλια περί κλασικής μουσικής από το θέμα της ταινίας Tar (2022)

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Abbey Road Studio 1 – Control room
  • Avid Pro Tools HDX
  • AMS NEVE 88RS – 72-channel console
  • Bowers & Wilkins Nautilus 800D monitors with Classé Audio amplification
  • 6x Yamaha NS10M
Outboard:
  • Lexicon 480L and 224X
  • GML 8200 EQ
  • dbx 120XP Subharmonic Synthesizer
  • Focusrite RED 3 stereo compressor

όταν στο λέω εγώ το 95 % των σκηνών λάιβ που βλέπετε να παίζει ηθοποιός (αλλά και μουσικός ακόμη) πιάνο ο ήχος έρχεται μέσα απο ένα ηχείο που στήνεται ΜΕΣΑ στο πιάνο (στην καλύτερη των περιπτώσεων) ; 😃
Σιγά μην βάζουν ηχείο. Εδώ ντουμπλάρουν τους διαλόγους στις μισές ταινίες, θα δυσκολευτούν ηχογραφήσουν το πιάνο εκ των υστέρων και να βάλουν το ήχο του στο μιξάζ; Μην ξεχνάτε ότι η ορχήστρα παίζει το σάουντρακ καθώς ο μαέστρος βλέπει την ταινία!
 
Last edited:

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Abbey Road Studio 1 – Control room
  • Avid Pro Tools HDX
  • AMS NEVE 88RS – 72-channel console
  • Bowers & Wilkins Nautilus 800D monitors with Classé Audio amplification
  • 6x Yamaha NS10M
Outboard:
  • Lexicon 480L and 224X
  • GML 8200 EQ
  • dbx 120XP Subharmonic Synthesizer
  • Focusrite RED 3 stereo compressor


Σιγά μην βάζουν ηχείο. Εδώ ντουμπλάρουν τους διαλόγους στις μισές ταινίες, θα δυσκολευτούν ηχογραφήσουν το πιάνο εκ των υστέρων και να βάλουν το ήχο του στο μιξάζ; Μην ξεχνάτε ότι η ορχήστρα παίζει το σάουντρακ καθώς ο μαέστρος βλέπει την ταινία!
Δεν γίνεται για αυτόν το λόγο παντογνώστη αλλά για άλλον που δεν μπορείς να κατανοήσεις. Και μόνο για τις καλές ταινιες λέμε που έχουν λάιβ υποτίθεται.

Θα σου έλεγα για ποιόν αλλά δεν μου αρέσουν οι παντογνώστες ιδίως αυτοί με ύφος και ξεκινάνε την πρότασή τους με "Σιγά μην".
 
Last edited:

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Σιγά μην βάζουν ηχείο. Εδώ ντουμπλάρουν τους διαλόγους στις μισές ταινίες, θα δυσκολευτούν ηχογραφήσουν το πιάνο εκ των υστέρων και να βάλουν το ήχο του στο μιξάζ; Μην ξεχνάτε ότι η ορχήστρα παίζει το σάουντρακ καθώς ο μαέστρος βλέπει την ταινία!
Αγαπητέ TGD σόρρυ υπερέβαλα στην αντιδρασή μου καθώς κατάλαβα λάθος ώς πρός τι ακριβώς μπορεί να αφορούσε η αντίρρησή σου. Το διάβασα και γρήγορα και γενικώς δεν απολαμβάνω και δεν θέλω και να μιλάω πολύ με ανθρώπους πέρα απο τον Bhutia και κανά δυο τρείς πέντε άλλους και οι αντιδράσεις μου είναι λίγο αυτοματοποιημένες καθώς εν συνόλω με εκνευρίζουν και πλέον σας βλέπω και λίγο ως μια "μάζα" όλους τους υπόλοιπους. Κακό ; ... κακό αλλά έτσι αισθανομαι.

Φυσικά και γίνονται έτσι όπως τα λές τα πράγματα για τα ντουμπλαρίσματα. Αλλά καλά στις "κακές" παραγωγές είμαι σίγουρος ότι δεν θα ηχογραφούν κάν στον ίδιο χώρο το πιάνο εκ των υστέρων και να μιξάρουν (για λόγους πολλούς απο οικονομικούς μέχρι και χρόνου ή αδιαφορίας για το ακριβές - αληθοφανές μουσικό σε συνδυασμό με acting αποτέλεσμα). Οπότε πάει εκεί το θέμα "χώρος". Πάντα μιλάμε για λάιβ χώρους σκηνικής παρουσίας συν μουσικής. Στις καλές παραγωγές όμως και στους καλούς ηθοποιούς η στάνταρντ πρακτική είναι να βάζουν ηχείο μέσα σε ένα κενό πιάνο (ψεύτικο), ώστε ο ηθοποιός (ακόμη και κάποιες γνώσεις πιάνου να έχει) να μπορεί να ακούει και να συγχρονίσει τις κινήσεις των δαχτύλων χεριών και των ποδιών του πάνω στην μουσική που ξέρουν εκ των προτέρων ότι θα το ντουμπλάρουν με. Αλλά και για να καταφέρουν να συγχρονίσουν με απαιτητικά κομμάτια που δείχνουν μάλιστα και όλο τον καλλιτέχνη να παιζει και όχι μόνο τα χέρια.. Σε πολύ απαιτητικές περιπτώσεις όμως όπως αυτή που συζητάμε και αφου η Κέιτ απο ότι έμαθα (και φαίνεται και στην σκηνή που για λίγο είδα) ξέρει να παίζει απο μικρή και πάλι πήρε και πολλά μαθήματα απο την μεγάλη Emese Virag, πρέπει να παίζει η ίδια, οπότε αυτό δεν χρειάστηκε (δεν το θέλανε να το κάνουνε έτσι γιατί ότι και να συγχρονίσεις το ψεύτικό φαίνεται και αισθάνεται). Αλλά αυτό είναι σπάνιο και επίσης να είσαι σιγουρος ότι δεν έπαιξε στο ίδιο πιάνο, στην ίδια πιθανόν θέση ακόμα ίσως ίσως και ίδια διαταξη μικροφόνων για να "μιλήσουμε" για ακριβής χωρική πληροφορία. Και έαν έπαιξε εδώ σε άλλες ταινίες (και απο τις καλές που μιλάμε), δεν τα κάνουν "τέλεια". Εξάλλου αστειευόμενος αναφέρθηκα στο θέμα και κυρίως εγώ απευθύνομαι μόνο στον Bhutia για λόγους που δεν με ενδιαφέρει να αναλύσω εδώ και τώρα και είναι δικοί μου προσωπικοί. Πάντως έαν θέλουμε να θεωρήσουμε ότι έγινε σωστή και προσεκτική δουλειά (που μάλλον και προφανώς έγινε) τουλάχιστον σίγουρα η αίθουσα που θα έπαιξε η Κέιτ , θα ήταν η ίδια και δεν ξέρουμε πόσα takes της πήρε και ποιό διαλέξανε και στο όποιο μοντάζ που κάνανε με τους υπόλοιπους ηθοποιούς.
 
Last edited:


Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
γενικώς δεν απολαμβάνω και δεν θέλω και να μιλάω πολύ με ανθρώπους πέρα απο τον Bhutia και κανά δυο τρείς πέντε άλλους και οι αντιδράσεις μου είναι λίγο αυτοματοποιημένες καθώς εν συνόλω με εκνευρίζουν και πλέον σας βλέπω και λίγο ως μια "μάζα" όλους τους υπόλοιπους. Κακό ; ... κακό αλλά έτσι αισθανομαι.
Ευχαριστούμε για το διαφωτιστικό σποτ.
 



Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Πρώτον :δεν φώναξα και τρίτον: δεν ξέρω αν αυτό « μιλάει « υπέρ μου.( spricht für mich )
Α, εντάξει, αυτό κατάλaβα και εγώ ότι μπορεί να θεωρείς , αλλιώς εξάλλου δεν θα πόσταρες αυτό που πόσταρες αρχικά ώς αντίδραση σε ένα λόγο μου αλλά θα καταλάβαινες το πνεύμα μου αλλά και κάτω απο τι συνθήκες μιλάω. Εάν γνωρίζες τις συνθήκες και το έκανες κακώς. Εαν δεν τις γνωρίζεις και απλώς είναι τυχαίο ή ψάχνεις κάτι να εκμαιεύσεις απο εμένα για να αποφασίσεις επι του "θέματος" καλώς. Αλλά ρώτα το ανοιχτά, θα σου απάντησω (αλλά με pm).

Αλλά είπα να το πάρω "θετικά" αυτό που αρχικά πόσταρες. Με το δεύτερο πόστ σου όμως κατάλαβα.

Το φώναξες ήταν αστείο εξου και το γελάκι love.

Όπως και να έχει δεν με ενδιαφέρει κάτι απο την δεύτερη παρατηρήση σου και εαν αυτό μιλάει πρός "υπέρ" ή "κατά" σου. Αυτό είναι μια επιλογή δική σου.Εγώ πάντως δεν αποφασίζω ή εξαρτώ την όποια στάση μου απο τέτοιο κριτήριο. Επίσης ούτε σε ξέρω για να στενοχωρηθώ ή να χάρω ή να με ενδιαφερει τι θα κάνεις. Πάντως για να αναρωτιέσαι καλύτερα μην ασχοληθείς καθόλου. Τα φαινόμενα απατούν Snow Whitty να το θυμάσαι αυτό. Αυτοί που την εξαρτούν συνήθως σε "στηρίζουν" μόνο όταν και όποτε συμφωνείς με την γνώμη τους, οι άλλοι σε στηρίζιουν για τα πάντα και για πάντα. Εμείς μια φορά "μιλήσαμε" νομίζω και ήταν με κάτι που σου είπα για την Βερτμυλλερ και τότε επίσης το πήρες στραβά (με μια μικρή δική μου ευθύνη διατύπωσης που μετα όμως έδωσα αμέσως εξηγήσεις). Ελπίζω να μην κρατάς και εσυ κάκιες όπως κάποιοι άλλοι που περιμένουν στην γωνία να γράφουν για κάθε πόστ μου εξυπνάδες και να το διυλίζουν ή παρερμηνεύουν ή να έχουν σκοπό να στήνουν "συζητήσεις" με σκοπό να τις οδηγούν σε τσακωμό.
 
Last edited:


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
πάλι καλά που είσαι στους «πέντε»…:geek:
Εσύ είσαι υπό επιτήρηση. Είναι κανά δυο ακόμη τέστ pending που πρέπει να σου κάνω για πλήρη πιστοποίηση. 😍

Ποιός σε στήριξε βρε όταν σου την πέφταν όλοι ; Ε ; εεεεε ; 😃

Υ.Γ. : Γραφτε γραφτε θα τα σβήσει ο Zizik. Ζιζικ να τα διαβάζουν πρώτα οι ενδιαφερόμενοι ε ; και αμέσως μετά. Το λέω γιατί οι απαντήσεις μου δεν είναι πάντα για κακό και συνέχιση οπως νομίζεις αλλά για αποτροπή στο μέλλον. Κάποιοι βέβαια δεν σταματάνε με τίποτε. Τότε ναι αστραπιαίο σβήσιμο ή ότι κρίνεις.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Thanks για το back up , :geek:αλλά νομίζω ότι και σύ είχες τσαντιστεί.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Thanks για το back up , :geek:αλλά νομίζω ότι και σύ είχες τσαντιστεί.
Λαθος κάνεις. Έτσι το έπαιζα για να μην φανεί ότι σε στηρίζω αρχικά. Γιατί εγώ όποιον στηρίζω ... μετά τα ακούει. Σε προφύλαζα χωρίς να το ξέρεις κάν γιατί ήσουν "νέος". Σου το είχα πει και τότε αστειευόμενος (νομίζω) αλλά πάλι δεν το κατάλαβες. Επιτήρηση είσαι μόνο επειδή δεν μου απάντησες σε σοβαρό ερώτημα μου για τα τζέτ και μια άλλη καλοπροαίρετη πρόσκληση για να βάλεις λίγο μουσική. 😃 Μάλλον σου ψυθίρισαν και εσένα πράγματα ; Πολύ απότομα χρονικά με "άδειασες". Ή μόνος σου ανακάλυψες πλέον είμαι too much για να με "στηρίζεις" και δεν είανι υπέρ σου ... κάτι σαν τοην Σνόυ Ουιτι διλημμα δηλαδή , εαν και δε νομίζω στην δική σου περίπτωση να ισχύει κάτι τέτοιο. Δεν σε κόβω για τέτοιο άνθρωπο.
 


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
αν δεν απαντήσω, «κόβομαι»..? :)
Όχι. Ποτε δεν ήσουν κομμένος . Απλώς υπο επιτήρηση που σημαίνει βαθμό 7 αντί 9. Εάν δέ , βάλεις και κανά μουσικόν τεμάχιον στο νήμα το ελεύθερο του Κου Χρήστου και του το αφιερώσεις θα ξαναπας στο 9.

10 μόνο ο Θεός και ο Κος Χρήστος (μπορεί και πρώτος ο Κος Χρήστος, δεν είμαι σίγουρος ακόμη).

Είχα πολυ λές ένα καθηγητή που έλεγε : Το 7 είναι το μεγαλύτερο που βάζω. Το 8 είναι για εμένα. Το 9 για τον Θεό και 10 δεν παιρνει ποτέ κανένας. Και το τηρούσε, όχι μαγκιά.

Πήρα 7 χα χα. ¨Αλλοι 3-4 πήραν 5. Όλους τους άλλος τους έκοψε. Καμιά 10 ριά τους έβαλε 3 και 4. Καμιά 3-4 τους έβαλε 1 και 2. Και του υπόλοιπους καμιά 70 αριά τους έβαλε 0 και 1. No joke.

Τι θα του κάνανε άραγε σήμερα οι φοιτητές ; χα χα Θα τον χτίζαν με τούβλα, θα έτρωγε κανά χοντρό ξύλο αφου του σπάγαν όλο το γραφείο πρώτα ;

😀
 

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Εσύ είσαι υπό επιτήρηση. Είναι κανά δυο ακόμη τέστ pending που πρέπει να σου κάνω για πλήρη πιστοποίηση. 😍
Ώπα, για πιστοποιήσεις υπάρχει η Υπερεσία.
Μικροί μεγάλοι στο καφενείο;
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Ώπα, για πιστοποιήσεις υπάρχει η Υπερεσία.
Μικροί μεγάλοι στο καφενείο;
Συγγνώμη , νόμιζα ότι ε μιλάω και λίγο εκ μέρους της Υπερεσίας. 😀

Δεν θα ξανασυμβεί.

Συγγνώμη και πάλι.

¨Ακουω ένα κομμάτι τώρα μου την έχει σπάσει. Με τρομάζουν συνεχώς, πολλά βηξίματα, τριγμοί σε καρέκλες, κάτι περίεργα μεγάλα και απότομα thumbs απο κθάρα και το πάτωμα. Όλοι κρυωμένοι ήτανε στην εγγραφή ; 😀
 
Last edited:






Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top