Σωστό καθάρισμα εξωτερικού για ενισχυτές.

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Καλησπέρα ομάδα...

Συγνωμη αν έπρεπε το Thread μου, να μπει σε άλλο θέμα, μα δεν ήξερα που να το βάλω...

Θέλω να καθαρίσω έναν ενισχυτή εξωτερικά ο οποίος βρισκόταν σε χώρο καπνιστών, είναι ασημί χρώμα και φοβάμαι μην του κάνω κακό, παρακαλω λοιπόν τους γνωστές, να πιάσουν τα πληκτρολόγια και να μου πουν κάποιον τρόπο να τον καθαρίσω ιδανικά χωρίς να σβήσω τα γράμματα που έχει επάνω...

Θεωρείτε καλή ιδέα να τον καθαρίσω εξωτερικά με λίγο CRC-226 σπρέι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Last edited:

Μηνύματα
112
Reaction score
120
Καλησπέρα ομάδα...

Συγνωμη αν έπρεπε το Thread μου, να μπει σε άλλο θέμα, μα δεν ήξερα που να το βάλω...

Θέλω να καθαρίσω έναν ενισχυτή εξωτερικά ο οποίος βρισκόταν σε χώρο καπνιστών, είναι ασημί χρώμα και φοβάμαι μην του κάνω κακό, παρακαλω λοιπόν τους γνωστές, να πιάσουν τα πληκτρολόγια και να μου πουν κάποιον τρόπο να τον καθαρίσω ιδανικά χωρίς να σβήσω τα γράμματα που έχει επάνω...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ξέχασα να ρωτήσω αν θεωρείτε καλή ιδέα να τον καθαρίσω εξωτερικά με λίγο CRC-226 σπρέι...
Με μαλακό πανί (δοκιμασμένο)
F611CBE7-22F3-45B3-A16F-9E2DDC35DE37.jpeg
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.389
Reaction score
93.968
Πανί καθαρισμού με μικροΐνες βρεγμένο και στυμμένο καλά.

Αν η βρωμιά επιμένει, βάλε και ελάχιστο υγρό πιάτων.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Πιθανά το εγχειρίδιο χρήσης του ενισχυτή, γράφει πως συνιστά ο κατασκευαστής να καθαρίζεται
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Ο Κατασκευαστής σίγουρα δεν έχει λάβει υπ όψην του το περιβάλον λειτουργίας με έντονη τσιγαρίλα. :headbang: :rofl:
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Ο Κατασκευαστής σίγουρα δεν έχει λάβει υπ όψην του το περιβάλον λειτουργίας με έντονη τσιγαρίλα. :headbang: :rofl:
Γιατί καλέ?
Μήπως ο κατασκευαστής φαντασιώνεται εργαστηριακό περιβάλλον με αμόλυντες παρθένες να χορεύουν ξέγνοιαστες γύρω απ' την εργαλειάρατ' ? :biggrin:
:lolsign:

Life is dirty.. 8-)
 

K

kimon

Guest
Γιατί καλέ?
Μήπως ο κατασκευαστής φαντασιώνεται εργαστηριακό περιβάλλον με αμόλυντες παρθένες να χορεύουν ξέγνοιαστες γύρω απ' την εργαλειάρατ' ? :biggrin:
:lolsign:

Life is dirty.. 8-)
Μπαα, μάλλον φαντασιώνονται λυσίζωνες κουτσοπαρδάλες να βγάζουν τα μάτια τους σε ρωμαϊκού τύπου όργια! :roflmao:
(Οι κατασκευαστές χάϊ-εντ θα φαντασιώνονται χορωδίες που ψάλλουν Γρηγοριανά μέλη).
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Ισοπροπυλική αλκοόλη, πινελάκι και σκούπισμα με πανί μικροϊνών .
Με το πινελάκι παίζει και καθάρισμα με υγρό πιάτων με τη σαπουναδα δηλαδή αλλά θέλει τη δέουσα προσοχή να μην σταξει προς τα μέσα .
Η ισοπροπυλική δεν έχει τέτοια θέματα γιατί και να σταξει δεν είναι ούτε αγώγιμη ούτε οξειδωτική.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Η ισοπροπυλική αλκοόλη είναι καλή για άλλα πράγματα σίγουρα.
Οχι για πρόσοψη μηχανήματος με μεταξοτυπίες που μπορεί και να σβηστούν όμως.
Δεν θα το ρίσκαρα.
Αζαξ η καλύτερη λύση.
Μετά λύσιμο της πρόσοψης και πλύσιμο με ζεστό νερό και σαπούνι πιάτων . Μετά αν χρειαστεί παλι αζαξ.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Δεν σβήνουν οι μεταξοτυπίες, επιπλέον το πινελάκι είναι αρκετά απαλό με τα χρώματα ενώ μπορεί να μπει σε μέρη που το πανί δεν φτάνει.

Εγώ στη ανακαίνιση που η σκόνη από το τρίψιμο είχες φτάσει στα ηλεκτρολογικά και ηλεκτρονικά όπου υπήρχε τρύπα καθάρισα τα πάντα με σαπουναδα και πινέλο/οδοντόβουρτσα μέχρι και μέσα στις πρίζες αλλά δεν το προτείνω αν δεν έχεις αίσθηση του που σπρώχνεις σαπουναδα και που στάζει το νερό.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Eαν εχει γινει χαλια η προσοψη εσωτερικα δε θα εχει ρουφηξει ; δε θα μυριζει σταχτοδοχειο; πεταξε τον.:banned:
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Δέκα απαντήσεις - δέκα γνώμες! Δεν θα βλάψει άλλη μία!
Θα συμφωνήσω με τη συντηρητική προσέγγιση του abcd. Πρώτα σκέτο νεράκι στο πανάκι ή σε μαλακό σφουγγαράκι. (Άλλωστε οι ρύποι και τα χρόνια μπορεί να έχουν προσβάλλει γράμματα/μεταξοτυπίες και να βγουν κι αυτά μαζί αν χρησιμοποιηθεί κάτι ισχυρό.) Αν δεν γίνει η δουλειά με το νερό, το επόμενο ασφαλέστερο είναι να χρησιμοποιηθεί και λίγο υγρό πιάτων. Και ανάλογα προχωράμε σταδιακά και δοκιμάζοντας, - πρώτα στην πίσω μεριά - azax, το υγρό καθαρισμού των γυαλιών μας (συνήθως βασίζεται στην ισοπροπυλική αλκοόλη) κλπ.
Αν αποτύχουν τα πάντα... σμυριδόπανο! :roflmao:
 


Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Όχι ισχυρά καθαριστικά και όχι οινόπνευμα κλπ...... θα σβήσουν τα γράμματα. Στην αρχή πανάκι με λίγο νεράκι. Αν δεις ότι δεν φεύγει τότε η μόνη λύση (για να καθαρίσει), είναι να βγάλεις την πρόσοψη (έτσι και αλλιώς ο ενισχυτής θα χρειαστεί και εσωτερικά καθάρισμα και σίγουρα το ειδικό σπρευ για τα ρυθμιστικά) και να την πλύνεις σε ένα λεκανακι με υγρό για πιάτα (όχι όμως με σφουγγάρι για πιάτα, αλλά με πανάκι).
 

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Τέλεια, ευχαριστώ πολύ! Θα ξεκινήσω από αυτά που έχω στο σπίτι και αν δεν καταφέρω κάτι θα βγώ να πάρω άλλα υλικά...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top