Σύνδεση Ενισχυτή με υπολογιστή

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Έχει ειδική είσοδο Usb μόνο για παροχή ρεύματος. Η aux power που φαίνεται στη φωτογραφία:
View attachment 191061

(edit: μια απο τις δύο υποδοχές σε εκεινη τη περιοχή εν πάση περιπτώσει )
Αρα με τι τροφοδοτικό δίνω ρεύμα? Η απορία μου παραμένει , δεν είναι καλύτερα με δικό του τροφοδοτικό?
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Αρα με τι τροφοδοτικό δίνω ρεύμα? Η απορία μου παραμένει , δεν είναι καλύτερα με δικό του τροφοδοτικό?
Δεν νομίζω ότι τραβάει τόσο πολύ ρεύμα ώστε να μη μπορεί να το τροδοδοτήσει επαρκώς η θύρα usb, αλλά και πάλι, μπορείς να του βάλεις ένα εξωτερικό διακοπτικό και πάπαλα.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Επειδή διαβάζω ότι και το topping E30 Dac κυμαίνεται περίπου στα ίδια χρήματα (90-100ευρω) και παρόμοια ποιότητα ποιο από τα δυο να επιλεξω? Αυτό ή το smls M100 MKII ?
Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία?


 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
M100 MKⅡ Audio DAC

Το συγκεκριμενο dac , το οποίο προτάθηκε και παραπάνω , και απο οτι διαβαζω είναι πολύ καλό για τα λεφτά του (100 ευρω περίπου? ) έχει εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος? Δεν μπορώ να καταλάβω. Δεν είναι καλύτερα να έχει δικο του ρεύμα από ότι να παιρνει από το λάπτοπ ?
Έχει και εξωτερική και από το λαπτοπ.
Επειδή διαβάζω ότι και το topping E30 Dac κυμαίνεται περίπου στα ίδια χρήματα (90-100ευρω) και παρόμοια ποιότητα ποιο από τα δυο να επιλεξω? Αυτό ή το smls M100 MKII ?
Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία?


Η διαφορά με το topping δεν είναι το τσιπάκι αλλά τα υπόλοιπα μαζί όπως ξεχωριστά clocks για κάθε κανάλι και γενικώς το πως είναι φτιαγμένο. Δεν έχω ακούσει το topping πάρα μόνο από reviews και συγκριτικά μεταξύ τους.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Αρα ποιο από τα δύο επιλέγω?

Αφου με πεισατε ότο πρεπει να προσθέσω ένα dac έστω και φθηνο μιας και θα έχω πολύ καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα!

Απο τα reviews που διάβασα αντιλαμβάνομαι ότι έχουν παρόμοια απόδοση, Τι να επιλεξω? Το θέλω να συνδέω το laptop με τον ενισχυτή, δεν με ενδιαφέρει να ακούω απο ακουστικά. το χειριστήριο που έχει το ένα από τα δύο ειναι πλεονέκτημα?

Η απόφαση μου θα παρθεί με το ποιο "ακούγεται" καλύττερα!
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Εγώ φίλε είχα πριν smsl ενισχυτή μικρό και λόγω της ποιότητας του πήγα ξανά σε ίδιο κατασκευαστή. Και τα δύο πολύ καλά είναι οπότε παίζεις Τζόκερ μεταξύ τους με καλή απόδοση και για τα δύο. Σου παραθέτω ένα βίντεο για την ποιότητα της smsl αλλά για το αμέσως επόμενο m300 απλά για να ακούσεις περίπου γιατί κατασκευή μιλάμε.

 


Μηνύματα
261
Reaction score
80
Eρώτηση - Απορία για την συνδεση Laptop-Daη-Ενισχυτής

* DAC στο laptop με usb - διπλό rca από την έξοδο του DAC -> Aux του Ενισχυτή ???

Για να καταλάβω καλύτερα, το Dac πρώτα κανει την μετατροπή και μετά στέλνει το σήμα στον ενισχυτή?
Αν το σκέφτομαι σωστα, αυτό σημαίνει ότι μπορείς να στείλεις το σήμα στον ενίσχυτή και ασύρματα?
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.214
Reaction score
26.971
το Dac πρώτα κανει την μετατροπή και μετά στέλνει το σήμα στον ενισχυτή?
Ναι. Μετατρέπει το ψηφιακό σήμα σε αναλογικό. Για ασύρματο θα πρέπει να υποστηρίζουν τόσο το ντακ όσο και ο ενισχυτής, είτε γουάι φάι (προτιμότερο) είτε μπλουτούθ.
Ρίξε μια ματιά σ' αυτά τα δύο:


 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Ναι. Μετατρέπει το ψηφιακό σήμα σε αναλογικό. Για ασύρματο θα πρέπει να υποστηρίζουν τόσο το ντακ όσο και ο ενισχυτής, είτε γουάι φάι (προτιμότερο) είτε μπλουτούθ.
Ρίξε μια ματιά σ' αυτά τα δύο:


Σε ευχαριστώ καταρχην Σταυρο,

Αρα απο την στιγμή που στέλνω ήχο στον ενισχυτή απο το λαπτοπ με την βοήθεια ενος (LG BT Adaptor) προσαρμογέα bluetooth θα μπορώ να το κάνω και όταν θα έχω συνδενδεμένο και το dac, στέλνω δηλ ασυρματα την μουσική στον ενισχυτη.

Σκέφτομαι για το SMSL Sanskrit 10th MKII , νομίζω είναι περίπου ιδιων δυνατοτήτων με τα παραπανω
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Σε ευχαριστώ καταρχην Σταυρο,

Αρα απο την στιγμή που στέλνω ήχο στον ενισχυτή απο το λαπτοπ με την βοήθεια ενος (LG BT Adaptor) προσαρμογέα bluetooth θα μπορώ να το κάνω και όταν θα έχω συνδενδεμένο και το dac, στέλνω δηλ ασυρματα την μουσική στον ενισχυτη.

Σκέφτομαι για το SMSL Sanskrit 10th MKII , νομίζω είναι περίπου ιδιων δυνατοτήτων με τα παραπανω
Δεν κερδίζεις κάτι απο τη bt σύνδεση, αντιθέτως θα χάσεις λόγω κακής ποιότητας υλοποίησης του lg adaptor ( σιγά μην έχει την υλοποίηση ενός εξειδικευμένου dac ). Για ποιο λόγο σε καίει τόσο πολύ να έχεις ασύρματη σύνδεση;
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Δεν κερδίζεις κάτι απο τη bt σύνδεση, αντιθέτως θα χάσεις λόγω κακής ποιότητας υλοποίησης του lg adaptor ( σιγά μην έχει την υλοποίηση ενός εξειδικευμένου dac ). Για ποιο λόγο σε καίει τόσο πολύ να έχεις ασύρματη σύνδεση;
Δεν είναι απαραίτητο να έχω ασύρματη σύνδεση, απλά αναρωτιέμαι τους διάφορους τρόπους σύνδεσης του για να γνωρίζω (δεν ειχα άλλη φορά dac). Άρα σε παρακαλώ, θα μπορούσες να μου γράψεις συνοπτικά τους τρόπους σύνδεσης με τον ενισχυτή?

1ος - από το dac ->usb στο laptop και από το dac, 2 rca ->2 rca στην aux του ενισχυτή ?
2ος - από το dac ->usb στο laptop και από το laptop -> jack(καρφί) 2 rca -> στον ενισχυτή ?
3ος-από το dac -> usb στο laptop και από το laptop -> ασύρματα με bluetooth στον ενισχυτη?

Ισχύουν αυτοί οι τρόποι ή και κάποιος άλλος?
Εννοώ πάντα για συγκεκριμένο ενισχυτή που εχει μόνο την δυνατότητα aux ή bluetooth όπως οι φωτό

 

Attachments



Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Δεν είναι απαραίτητο να έχω ασύρματη σύνδεση, απλά αναρωτιέμαι τους διάφορους τρόπους σύνδεσης του για να γνωρίζω (δεν ειχα άλλη φορά dac). Άρα σε παρακαλώ, θα μπορούσες να μου γράψεις συνοπτικά τους τρόπους σύνδεσης με τον ενισχυτή?

1ος - από το dac ->usb στο laptop και από το dac, 2 rca ->2 rca στην aux του ενισχυτή ?
2ος - από το dac ->usb στο laptop και από το laptop -> jack(καρφί) 2 rca -> στον ενισχυτή ?
3ος-από το dac -> usb στο laptop και από το laptop -> ασύρματα με bluetooth στον ενισχυτη?

Ισχύουν αυτοί οι τρόποι ή και κάποιος άλλος?
Εννοώ πάντα για συγκεκριμένο ενισχυτή που εχει μόνο την δυνατότητα aux ή bluetooth όπως οι φωτό

Απο τη στιγμή που θα έχεις dac και δεν θα σε ενδιαφέρει η ασύρματη σύνδεση, ισχύει μόνο η πρώτη περίπτωση. Σημειωτέον ότι ακόμα και αν σε απασχολούσε η απόσταση μεταξύ του υπολογιστή και της θέσης ακρόασης, τα περισσότερα προγράμματα αναπαραγωγής έχουν τη δυνατότητα τηλεχειρισμού μέσω εφαρμογής στο κινητό.
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Η σειρά του σήματος είναι
1. ( Ψηφιακή Πηγή) ---> 2. (Μετατροπή σε αναλογικό) ---> 3. Ενίσχυση

Το 1. στην περίπτωσή σου είναι το laptop με τα αρχεία, το streaming τις ταινίες, το youtube, όλα.
Το 2. μπορεί να είναι είτε το ενσωματωμένο DAC της κάρτας ήχου του υπολογιστή σου που δίνει την έξοδό του στο καρφί των ακουστικών του laptop, είτε εξωτερικό DAC, που θα παίρνει το ψηφιακό σήμα του 1. από το USB και θα το μετατρέπει σε αναλογικό στις RCA εξόδους του.
Το 3. είναι ο Fisher.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Η σειρά του σήματος είναι
1. ( Ψηφιακή Πηγή) ---> 2. (Μετατροπή σε αναλογικό) ---> 3. Ενίσχυση

Το 1. στην περίπτωσή σου είναι το laptop με τα αρχεία, το streaming τις ταινίες, το youtube, όλα.
Το 2. μπορεί να είναι είτε το ενσωματωμένο DAC της κάρτας ήχου του υπολογιστή σου που δίνει την έξοδό του στο καρφί των ακουστικών του laptop, είτε εξωτερικό DAC, που θα παίρνει το ψηφιακό σήμα του 1. από το USB και θα το μετατρέπει σε αναλογικό στις RCA εξόδους του.
Το 3. είναι ο Fisher.
Ποιο από τα παρακάτω να έπαιρνα?
 

R

runner

Guest
Υπάρχει και αυτό αν σε καλύπτουν οι δυνατότητες του και μπορεί να αγοραστεί από Ελλάδα.


Δεν έχω καμία σχέση με την αντιπροσωπεία.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Υπάρχει και αυτό αν σε καλύπτουν οι δυνατότητες του και μπορεί να αγοραστεί από Ελλάδα.


Δεν έχω καμία σχέση με την αντιπροσωπεία.
Ευχαριστλω πολύ για την πρόταση
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Ποιο από τα παρακάτω να έπαιρνα?
Δεν έχω άποψη για καμία από τις παραπάνω USB DAC συσκευές, γιατί για μένα δεν έχουν χρήση πια. Είναι δικάναλες. Είχα κι εγώ παλιότερα δικάναλο USB DAC, αλλά μετά της αγορά του subwoofer πέρασα σε πολυκάναλο, για σωστή διαχείρηση, οπότε δεν ασχολούμαι πια.
Επίσης, οι μετρήσεις και των 2 είναι τόσο πολύ άριστες, που δε θα καταλάβεις διαφορά.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.447
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top