Σύνδεση ενεργού subwoofer σε hifi

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Γεια σας...θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με την σύνδεση ενεργού sub woofer σε στερεοφωνικό...έχω στην κατοχή μου το στερεοφωνικο-hifi (μοντελο: SONY MHC RX-90) και σκέφτομαι να τοποθετήσω ένα ενεργό subwoofer (μοντέλο: KLIPSCH R-110 SW)...το στερεοφωνικό μου έχει θύρες RCA και μια που γράφει super woofer και το sub woofer έχει και αυτό επίσης θύρα rca...Θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει δυνατότητα για αυτήν την σύνδεση και αν ναι πως;... η επιλογη του συγκεκριμενου sub woofer ειναι καλη;;...και πόσο καλό θα είναι το αποτέλεσμα με αυτήν την πρόσθεση
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.652
Θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει δυνατότητα για αυτήν την σύνδεση και αν ναι πως;... η επιλογη του συγκεκριμενου sub woofer ειναι καλη;;...και πόσο καλό θα είναι το αποτέλεσμα με αυτήν την πρόσθεση
Ναι με ένα καλώδιο RCA-RCA που βρίσκεις σε όλα τα ηλεκτρονικάδικα.

Αν πάρεις αυτό το σαμπ, ο αδύνατος κρίκος θα είναι το στερεοφωνικό σου, όχι το σαμπ.

Αφού το Σονυ έχει έξοδο σαμπ, είναι πολύ πιθανό να έχει και ρύθμιση κρος γι' αυτό. Ψάξε το μάνουαλ σχετικά, και σέταρε τη συχνότητα γύρω στους 80 κύκλους. Σέταρε το ίδιο και στο σαμπ.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Ναι με ένα καλώδιο RCA-RCA που βρίσκεις σε όλα τα ηλεκτρονικάδικα.

Αν πάρεις αυτό το σαμπ, ο αδύνατος κρίκος θα είναι το στερεοφωνικό σου, όχι το σαμπ.

Αφού το Σονυ έχει έξοδο σαμπ, είναι πολύ πιθανό να έχει και ρύθμιση κρος γι' αυτό. Ψάξε το μάνουαλ σχετικά, και σέταρε τη συχνότητα γύρω στους 80 κύκλους. Σέταρε το ίδιο και στο σαμπ.
Όταν λέτε ότι ο αδύνατος κρίκος θα είναι το στερεοφωνικό μου τι εννοείται;;
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Πάντα αξίζει η προσθήκη ενός sub, απλά επειδή όπως ήδη σου είπαν, το sub που διάλεξες παραείναι καλό για το στερεοφωνικό σου, θα ήταν πιο φρόνιμο να πάρεις ένα φτηνότερο.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Ότι θα είναι σαν κοστούμι με σαγιονάρες, :biggrin:

Με λίγα λόγια το Sony είναι πολύ ''λίγο'' .

Μαλλον θα ειναι σαν σκαρπινια με σωβρακο και φανελλα για ντυσιμο.....
Με τα χρηματα που θα δωσεις για το υπογουφερ,παρε απλα ενα καινουργιο ολοκληρωμενο συστημα (αν μπορεις να πουλησεις και το sony και να αυξησεις το ποσο,ακομα καλυτερα).
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Πάντα αξίζει η προσθήκη ενός sub, απλά επειδή όπως ήδη σου είπαν, το sub που διάλεξες παραείναι καλό για το στερεοφωνικό σου, θα ήταν πιο φρόνιμο να πάρεις ένα φτηνότερο.
Ή ν'αποτελούσε η αγορά του sub έναυσμα αναβάθμισης και για το αρχικό ηχοσύνολο.Ούτως ή άλλως το sub ενδείκνυται ως αφετηρία χτισίματος setup.Μη λογαριάζουμε όσους τα έμαθαν όψιμα κι έψαχναν... κατόπιν εορτής για sub. :whistling:

Ίσως θα έπρεπε να εντρυφήσει ο ενδιαφερόμενος στις αρετές προσιτών ενεργών ηχείων και να έπαιρνε ένα συνολάκι λ.χ. από ADAM T7 &T10.

Οπωσδήποτε όχι τα αυτοενισχυόμενα της Klipsch.Αυτά δεν είναι αυθεντικά ενεργά.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Ευχαριστώ παιδιά για όλες τις απόψεις σας...μου ανοίξατε τα μάτια!!8-)
Post automatically merged:

Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο sub (καλο) για να ταιριάζει κάπως και με τα σονυ;;
 
Last edited:


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Τα 400€ που ζητά ένα σαμπ θα τα έδινα για ένα ζεύγος jbl lsr 305 mk2 και ένα dac/streamer. Θα πετούσα φυσικά το υπάρχον σονι.

Απαντώντας όμως στην ερώτηση του νήματος, θα έπαιρνα ένα koda σαμπ και θα ήταν όβερκιλ.
 


Μηνύματα
950
Reaction score
495
Ίσως θα έπρεπε να εντρυφήσει ο ενδιαφερόμενος στις αρετές προσιτών ενεργών ηχείων και να έπαιρνε ένα συνολάκι λ.χ. από ADAM T7 &T10.
Να τσεκάρει οπωσδήποτε το white noise issue πρώτα μην βρεθεί προ εκπλήξεως. Εάν το γνωρίζουμε εκ των προτέρων και δεν μας απασχολεί κανένα πρόβλημα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.397
Reaction score
125.559
Λίγο πιο συγκεκριμένα...ποιος ο λόγος που το klipsch r110 sw δεν θα ταιριάζει με το sony
Λίγο πιο συγκεκριμένα άμα το πας, θα πρέπει να βάλεις σχεδιάγραμμα χώρου, αποστάσεις ακρόασης και ηχείων, χρόνους αντήχησης του δωματίου και δυνατότητες για επέμβαση στο χώρο. 8-)

Μετά θα φας ανάλυση των στάσιμων εκεί μέσα, και κάτσε να δούμε που θα βάλεις τα σαμπ. :p

Άστο φλου. Πάρε ένα σαμπ. :drinks:

Αυτά που σε λέμε, είναι πολύ σούπερ, ακόμα κι αν αναβαθμίσεις ολόκληρο το στέρεο αργότερα. ;)
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Ενα ενεργό sub επηρεάζεται καθόλου από τον ενισχυτή;...(στη συγκεκριμένη περίπτωση από τα σονυ)...αν ναι μπορεί να προκαλέσει ζημιά στο sony;;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.743
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top