Σύνδεση ταμπλετ σε αυτοκίνητο.

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Γίνεται να συνδέσω τάμπλετ στο αμάξι και να παίρνω ίντερνετ από το κινητό μου?
 


Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
Αυτό είναι το ένα κομμάτι του διαδικτύου
Προφανώς θέλεις και του ήχου.

Από το χειρότερο στο καλύτερο
1. Έξοδος ακουστικών tablet σε aux in πηγής , αν υπάρχει. Δύο καλώδια αναγκαστικά τροφοδοσία και ήχος , πιθανός θόρυβος , αδυναμία οδήγησης
2. Bt . Αν υποστηρίζει το tablet aptx η άλλο υψηλής πιστότητας πρωτόκολο και αν η πηγή φυσικά έχει by δυνατότητες σίγουρα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα και πιθανότατα δυνατότητα μερικού χειρισμού από την πηγή
3. Usb dac στο tablet και auxin πηγής η ακόμα καλύτερα ψηφιακή είσοδος στον επεξεργαστή η ακόμα καλύτερα USB κατευθείαν στον επεξεργαστή πχ helix με USB hec module
Ο καλύτερος δυνατός ηχος αυξημένη πολυπλοκότητα ομως και κόστος
4. Ένα σκαλοπάτι κάτω σε ήχο αλλά πολλά πάνω σε πρακτικότητα, πάρε έναν Κινέζο με οθοναρα και πρόσοψη για το οχημα σου και απλά δώστου διαδίκτυο από το κινητό που δεν θα βγάλεις καν από την τσέπη σου. Αναλόγως συνοδών (επεξεργαστής ενισχυτές κλπ) μπορεί να μπεις καν στον πειρασμό να δοκιμάσεις το 3 (περίπτωση μου και ας έχω αγορασμενο το hec)
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
usb dac μονο αν εχε δυνατοτητα usb otg η ταμπλετα και σχετικα προσφατη εκδοση android (για να ακους ολους τους ηχους και οχι μονο οτι παιζεις με καποιον usb player). Αλλα γιατι να το κανεις αυτο και δεν στελνεις κατευθειαν σημα απο το κινητο σου στην πηγη του αυτοκινητου (με τους ιδιους τροπους που σου προταθηκαν πιο πανω)? Μιλας τοσο πολυ στο κινητο ενω οδηγεις? Υποθετω ειναι κατι που το θελεις για τις διακοπες σου,οποτε δεν μιλας πολυ.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Το τηλέφωνο συνδέεται στο αυτοκίνητο αυτόματα για τις τηλεφωνικές κλήσεις. Ο ήχος σε αυτή την περίπτωση μεταδίδεται μέσω του μηχανήματος φυσικά.
Το μηχάνημα όμως είναι σε περιβάλλον win ce...
20170925_120143.jpg
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Καλημέρα σας! Θα σας πω τι έκανα εγώ σε αυτοκίνητο MADZA 6 2004. Επειδή ήταν σύνθετη υπόθεση να αντικαταστήσω εδώ στην επαρχία το εργοστασιακό ηχοσύστημα με κάτι σαν το σημείο 4 που προτείνει ο pankrok, και μη έχοντας οθόνη και δυνατότητα σύνδεσης τηλεφώνου, έκανα την εξής επιλογή: Εγκατέστησα ένα parrot MKi9200, το οποίο προσφέρει διάφορες εισόδους, ενώ συνάμα παίζει ρόλο προενισχυτή στο εργοστασιακό ηχοσύστημα. Η σύνδεση με το τηλέφωνο γίνεται αυτόματα, με bt. Όποτε κάνω ταξίδια, προσθέτω και ένα τάμπλετ, το οποίο χρησιμοποιώ ως πηγή για τη μουσική και για gps για τους χάρτες. Αυτό μπορεί να συνδεθεί με το διαδίκτυο μέσω κινητού, έχει όμως και δική του υποδοχή για κάρτα SIMM. Έχω κλωνοποιήσει τη SIMM του κινητού μου, οπότε μπορώ να τη χρησιμοποιώ εναλλακτικά. Επειδή όμως απαιτεί κάποιες ενέργειες η διαδικασία, δεν την προτιμώ. Αν επέλεγα τώρα ξανά από την αρχή, ή θα αγόραζα ένα πιο εξελιγμένο (και ακριβό) parrot με μεγαλύτερη οθόνη και επιπλέον δυνατότητες (π.χ. σύνδεση κάμερς οπισθοπορείας) ή μια πηγή όπως γράφει ο pankrok στο σημείο 4. Δεδομένου μάλιστα ότι τεχνολογία εξελίσσεται ραγδαία κατά τρόπο που απαιτεί αναβάθμιση των συσκευών μας, νομίζω ότι είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση, αν δεν έχει κάποιος πού ακριβό ηχοσύστημα στο αυτοκίνητο. Πρέπει πάντως να σκεφτείτε πού θα τοποθετήσετε το τάμπλετ και με ποιον τρόπο, ώστε ούτε να εμποδίζει ούτε να κινδυνεύει να πέσει. Εγώ το έχω λύσει το πρόβλημα τοποθετώντας το όρθιο μπροστά από το ανοιγμένο ντουλαπάκι του ταμπλώ.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.294
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top