Σύστημα «Μάκη Γερούκη»

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Ανεβάζω ένα σύστημα που είναι βασισμένο στις κατασκευές του Μάκη Γερούκη (εξ ου και ο τίτλος)
Το σύστημα είναι φίλου φανατικού οπαδού και πολύ φίλου του Μάκη Γερούκη και ανεβαίνει -όπως μου εζητήθη- στην μνήμη του.



Η περιγραφή του συστήματος όπως μου την ενεχυρίασαν (μαζί με της φωτογραφίες) με word.
(δεν έχω αλλάξει ούτε τελεία!)


(Μιχάλη, -εγώ είμαι αυτός- λίγα λόγια για το σύστημα.)

Αναλογικό: AVID ACUTUS, SME V, BENZ LP EBONY.

Ψηφιακό: SONY 50ES modified. Νέο αναλογικό στάδιο και τροφοδοσία αυτού από Μάκη Γερούκη, με μία ECC88 στο κανάλι.
Αλλαγή πυκνωτών τροφοδοσίας και καλωδίου τροφοδοσίας από Μάκη Γερούκη. Αλλαγή clock από Μάκη Δελφίνη
(New Class D audio clocks).

Phono: Κατασκευή Μάκη Γερούκη με 2 ECC83 και 2 ECC88, dual mono τροφοδοσία, καθαρή τάξη Α.

Προενισχυτής: Κατασκευή Μάκη Γερούκη, πλήρως dual mono, με λαμπάτη ανόρθωση, καθαρή τάξη Α. 2 ECC88, 2 5U4G.
Σχέδιο Nelson Pass για την Dynaco, τροποποιημένο από τον Μάκη Γερούκη.

Τελικοί: 2 monoblock με μετασχηματιστές και choke Audio Note και Bartolucci. Λαμπάτη ανόρθωση, καθαρή τάξη Α, zero feedback, 16.5 watts στο κανάλι. 2 VT4C, 1 5R4, 1 ECC81, 2 5687 στο κανάλι. Σχέδιο Kondo για Audio Note Ongaku (Japan), τροποποιημένο από τον Μάκη Γερούκη.

Ηχεία: HORNING AGATHON ULTIMATE.

Καλώδια και λοιπά αξεσουάρ: Kimber Kable/Select Series, Sonic Link/Black Rhodium, Oyaide, Audio Replas, Acoustic Revive, Ringmat, Isotek, Tsakiridis Devices.

Ενισχυτής ακουστικών: Cayin HA-1A τροποποιημένος από τον Μάκη Γερούκη.

Rack: Exelixis, και diy για τους τελικούς.
 














Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Απάντηση: Σύστημα «Μάκη Γερούκη»

Υ.Γ. 1. Προσεχώς, υπάρχει το ενδεχόμενο να ανέβει -στο ίδιο νήμα- και ο προσωπικός ενισχυτής του Μ.Γ. που τώρα βρίσκεται στην κατοχή της οικογενείας του.

Τα βασικά στοιχεία αυτού του ενισχυτή είναι:
Single ended τελικός ενισχυτής σε τάξη Α με ποτενσιόμετρο για την ρύθμιση της ευαισθησίας του.
μία 300Β στο κανάλι ή μία 2Α3 κατ' επιλογή. (η επιλογή με διακόπτη)
ισχύς: 2x5 W ή 2x2 W αντίστοιχα.
(η ισχύς έχει ρυθμιστεί χαμηλά, για την όσο το δυνατόν μείωση των παραμορφώσεων)
μετασχηματιστές, εξόδου και τροφοδοσίας, TAMURA κ.λπ.

Υ.Γ. 2. Τον ενισχυτή τον έχω ακούσει στο χώρο της MF όταν τον έφερε ο συγχωρεμένος Μ.Γ. για να ακούσει τα Horning Agathon.
(μια από τις επιθυμίες του)
(εξ άλλου ο Μ.Γ. ήταν που επηρέασε κατά ένα μεγάλο ποσοστό και έδωσε την σύμφωνη γνώμη του για την επιλογή του πιο πάνω φίλου.)

Υ.Γ. 3. ο σεβασμός/εκτίμηση των πιο πάνω φίλων για τους ML2 εξυπακούεται.
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Απάντηση: Σύστημα «Μάκη Γερούκη»

Υ.Γ. 4.
Kotsidisjohn: Μιχαλη εχεις καμια φωτο να τα δουμε ?

Ήμαρτον! (που λέει και ο χειρότερος πελάτης του οδοντογιατρού) ρε John
Ούτε ανάσα δεν προλάβαμε να πάρουμε...


Υ.Γ. 5.
Βλάση, μεγάλη η χάρη σου (μου το χρωστάς!) με τα φωτο-μπουκέτα. (αϊιι χάσου μερμηγκάκι...)
παραλίγο να παίζαμε μπουκέτα με τον petkfef που μου έδειξε και με βοήθησε να ανεβάσω τις φωτογραφίες.
(δεν έχει -και δεν έχω- την υπομονή του theochrs)



edit: see you later
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Απάντηση: Σύστημα «Μάκη Γερούκη»

Xιλια μπραβο......σε ποιους να πω τωρα.....στον εξαιρετικο που δεν βρισκεται πια κοντα μας Μακη Γερουκη?
Στον φιλο σου που ειμαι πεπεισμενος οτι ηχητικα το συστημα του πρεπει να κελαιδαει?
Σε σενα βρε Μιχαλιο που ειχες την υπομονη και φυσικα την διαθεση να το ανεβασεις στην φωτομπακετα???
Η στον αγαπητο Petkef που παραλιγο να τσακωθει μαζι σου για τον τροπο που θα τα ανεβασεις?????
Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεε????/
Σε ποιους να πω τα μπραβο?

Αυτο παντως που βλεπω ειναι οτι μερα με την μερα ολο και ποιο πολλοι φιλοι να εχουν στο σπιτικο τους μηχανες του φιλου Μακη και πραγματικα να γευονται τις νοτες με τον καλλιτερο δυνατο τροπο!!!!
 


Μηνύματα
1.641
Reaction score
139
Μπράβο στον ιδιοκτήτη,να'ναι καλά να το χαίρεται!!!
(λάμπες,λάμπες,λάμπες :140:)
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
εξαιρετικές κατασκευές ... αιωνία του η μνήμη ...

αυτά τα ηχεία τελικώς μονοπωλούν τις ''αποδράσεις'' τον τελευταίο καιρό ... τρία ζευγάρια απανωτά ... τα βλέπει και ο Ζιζίκ και τον τρώει ο, εεε .... η τσέπη του ...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.399
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top