Σύστημα «Μάκη Γερούκη»

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Απάντηση: Σύστημα «Μάκη Γερούκη»

Εχοντας το xa7-es μπορω να σας πω οτι το 50αρι λίγα ψωμιά εχει.
Δεν υπαρχει πουθενα σύγκριση με το 7es ....
To οποίο κατέχω φυσικά και ως εκ τούτου δεν υπάρχει καμία σύγκριση ....
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Απάντηση: Σύστημα «Μάκη Γερούκη»

Μιχάλη πραγματικά μπράβο για τη παρουσίαση με τα μηχανήματα του συγχωρεμένου του Μάκη.

Ενός εξαιρετικού σχεδιαστή & γνώστη αλλά πάνω από όλα, ενός καταπληκτικού ανθρώπου με πάντα χαμηλούς τόνους και διάθεση να συμβουλεύσει-προτείνει λύσεις στις απορίες μας.

Όσον αφορά τα μηχανήματα του, είχα ακούσει παλιότερα έναν ολοκληρωμένο ενισχυτή με λάμπες 211 και πραγματικά ήταν από τις καλύτερες εμπειρίες σε ακούσματα που είχα.

Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ!!!
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Απάντηση: Σύστημα «Μάκη Γερούκη»

επειδή μου βγάζουν τα μάτια από προχθές…


1. την περιγραφή του συστήματος, ούτε ...ενέχυρο μου την έβαλαν (Μ.Φ. post 1: ενεχυρίασαν)
(ούτε μου την …εγχείρησαν/π.χ. για σκωληκοειδίτη/δα) :142:

απλώς μου την ενεχείρισαν.

2. (μαζί με τις φωτογραφίες)



για τα υπόλοιπα, ξανά see you later (όταν υπάρξει η όρεξη)



Υ.Γ. 1. επειδή δεν μου τα σφύριξε κανείς, αν και τώρα -μετά τη διόρθωση- είμαι λάθος,
διορθώστε ή γράψτε το τηλ. του …Μπαμπινιώτη. :103:

Υ.Γ. 2. petkef χρεώνεσαι και εσύ (από εμένα) που βιαζόσουν να φύγεις.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Απάντηση: Σύστημα «Μάκη Γερούκη»

Πραγματικα συγκινηθηκα, το Μακη τον Γερουκη τον γνωριζα απο το 1996 και ηταν και συγχωριανος μου,τις ιδιοκατασκευες του δεν μπορουσα να τις αγγιξω λογο υψηλου κοστους παντα για μενα,αλλα με βοηθησε να μαθω πολλα μυστικα για τον ηχο και τη δημιουργια ενος καλου ηχοσυστηματος.Ηταν απιστευος γνωστης κορυφαιος για μενα στην ελλαδα και πανω απο ολα ηταν τιμιος στη δουλεια του,αιωνια η μνημη του να ειναι και μπραβο στον κυριο που ανοιξε αυτο το τοπικ στη μνημη του.
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Ηταν ευγενης,φιλοτιμος,γνωστης,παθιασμενος με το χομπυ και εντιμος, ενας ΚΥΡΙΟΣ. Φιλος απο παλια 1988...που δε θα ξεχασω.

Κριμα ......που εφυγε τοσο νωρις ενας τετοιος ''ανθρωπος''.
Αιωνια η μνημη του να ειναι.
 


Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Απάντηση: Σύστημα «Μάκη Γερούκη»

Ξεκινάω ανάποδα. απο το τέλος.
(όπως σχεδόν πάντα στη ζωή μου :107:)


Petros_Dalipis: Έχω 2 ενδείξεις ότι ο Μ.Φ. είναι ο RD…
τα γράμματα; :107:
Petros_Dalipis: κάνω λάθος μάλλον
ε, ναι.
εγώ δεν ανεβαίνω τόσο ψηλά. …ζαλίζομαι :107:
(εξ άλλου είμαι ορατός. κοινός θνητός. άρα πως;)

*τα πιο πάνω εντελώς φιλικά. με χιούμορ. γιατί το πληκτρολόγιο είναι άτιμο πράγμα.
(τα ίδια ισχύουν και για τον notiskas (αλλού) αλλά και για όλους)



μουςικοφιλος: μπραβο στον κυριο…
MILES: Μιχάλη πραγματικά μπράβο

σας ευχαριστώ και τους δύο.
όπως και τον Δημοκηδής.

JOHN MARKOU: …
Τζον, δεν έχω βασικά καμία αντίρρηση σε αυτό που λές (και με τη λογική/αν και δεν τα ξέρω τα Sony)
το συγκεκριμένο όμως 50αρι είναι πειραγμένο από τον Μ.Γ. όπως αναφέρεται στην περιγραφή του ποστ 1.
 


Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Απάντηση: Σύστημα «Μάκη Γερούκη»

στο ποστ 15 είχα "υποσχεθεί" να ανεβάσω και τον προσωπικό ενισχυτή του Μ.Γ.
όταν θα έφθαναν οι φωτογραφίες του στα χέρια μου.

εδώ λοιπόν και λίγο καιρό τις έχω και σήμερα σας τον παρουσιάζω.

(οι φωτ. του ενισχυτή είναι τραβηγμένες με κινητό τηλ. και δεν είναι πολύ ευκρινείς)


* επίσης παρουσιάζω και άλλη μία κατασκευή του Μ.Γ.
ένα προενισχυτή γραμμής σε dual mono σχεδίαση ως προς την τροφοδοσία.




σ.σ. για την πρώτη φωτ. sorry. την πήρα όλα δεξιά..., αλλά δεν ...έστριβε. :)




 



lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Σύστημα «Μάκη Γερούκη»

Θυμιστε μου κατι : ο Μ. Γερουκης δεν εβγαζε ή εγραφε σε ενα περιοδικο σχετικα με τον ηχο;(οχι στον ΗΧΟ παντως) πριν απο 20ετια+ φυσικα!
 

D

Deleted member 8307

Guest
Re: Απάντηση: Σύστημα «Μάκη Γερούκη»

όχι ... νομίζω καμία σχέση. πειρατής των αιθέρων ήταν ... πριν το 92-93 βέβαια ίσως ο Βασίλης Τσαντουλής να γνωρίζει καλύτερα ...
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Re: Απάντηση: Σύστημα «Μάκη Γερούκη»

όχι ... νομίζω καμία σχέση. πειρατής των αιθέρων ήταν ... πριν το 92-93 βέβαια ίσως ο Βασίλης Τσαντουλής να γνωρίζει καλύτερα ...
Αχ Νικολα μου εισαι ...εφηβος ακομη :)
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Απάντηση: Σύστημα «Μάκη Γερούκη»

όχι ... νομίζω καμία σχέση. πειρατής των αιθέρων ήταν ... πριν το 92-93 βέβαια ίσως ο Βασίλης Τσαντουλής να γνωρίζει καλύτερα ...
Όντως εκτός των άλλων ήταν και "πειρατής των αιθέρων" ! Παραμένουν αξέχαστες οι ιστορίες που μας έλεγε στο ταρατσάκι δίπλα στο μικρό του εργαστήριο ! Τι να πρωτοθυμηθώ....Για παράδειγμα αξιοσημείωτος ήταν ο τρόπος που ενίοτε στηνόντουσαν οι κεραίες...χρησιμοποιούσε χαρταετούς στην ουρά των οποίων έδενε το ένα άκρο του σύρματος . Έτσι πετύχαινε να περάσει το σύρμα πάνω από πολλές ταράτσες κατευθύνοντάς το στο επιθυμητό σημείο ανάρτησης του ελεύθερου άκρου....
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Απάντηση: Σύστημα «Μάκη Γερούκη»

και μιας που -"μόλις"*- παρέλαβα πιο καθαρές φωτογραφίες για τον ενισχυτή του Μάκη (που όπως είπα βρίσκεται στη κατοχή της οικογενείας του) τις ανεβάζω και αυτές.


*μόλις εννοώ εδώ και κάτι ημέρες. ούτε το mailbox μου δεν προσέχω/όμως, τα τηλ. γιατί τα έχουμε;







 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Απάντηση: Σύστημα «Μάκη Γερούκη»

και όπως λέει ο Νικόλας Β. και ο Βασίλης Τσαντ., ήταν και "πειρατής των αιθέρων".

ο δε ενισχυτής που έκανε τις εκπομπές, και σύμφωνα με την πληροφόρηση που έχω, είναι αυτός εδώ από κάτω που τον έχει τώρα στην κατοχή του ο φίλος που έχει και τον προαναφερθέν σύστημα.


LUXMAN L30




 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Απάντηση: Σύστημα «Μάκη Γερούκη»

Τέλος με την ευκαιρία,
να πω δύο λόγια που τα εφαρμόζω (προσπαθώ δηλ.) χρόνια. (πρίν MF)


βλέπω πολλά συστήματα (αν όχι όλα) που έχουν στριμωγμένα τα μηχανήματα γύρω από τo ρακ. (περιστρέφονται όπως οι πλανήτες γύρω από τον ήλιο :))


και στην περίπτωση που υπάρχει τελικός με προενισχυτή "υπάρχει η δικαιολογία"
αν και κανονικά, η δικαιολογία -του να συνωστίζονται τα μηχανήματα-
(όπως π.χ. οι πρόσφυγες, στις αποβάθρες της Σμύρνης το ’22./λολ)
δεν υπάρχει ούτε στην περίπτωση ολοκληρωμένου. ειδικά αν αυτός είναι σε -πραγματική- Τάξη Α.


και "καμία δικαιολογία δεν υπάρχει" στην περίπτωση μονομπλόκ ενισχυτών. (που τους βλέπω στριμωγμένους.)
(τα εισαγωγικά τα βάζω γιατί προκειμένου για το στερεοφωνικό να γίνει στο σπίτι φονικό, εντάξει… πάω πάσο)

Δώστε λοιπόν, όσοι από εσάς μπορείτε, αέρα στα μηχανήματα σας και νομίζω πως θα έχουν όφελος.
(από την θερμότητα -ανάλογα το μηχάνημα φυσικά- , η/μ παρεμβολών, στο σήμα, κ.λπ.)

Α, και δεν χρειάζεται να φθάσετε στο άλλο άκρο… (παν μέτρον άριστον)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.278
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top