ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ SUBWOOFER σε ΕΠΙΠΛΟ

Μηνύματα
33
Reaction score
48
Το αναγκαίο "κακό" με τα σπίτια μας είναι ότι δεν κατασκευάστηκαν με στουντιακές προδιαγραφές, οπότε εκ των πραγμάτων οι περιορισμοί είναι περισσότεροι από τις επιλογές. Από κει και πέρα είναι και θέμα τύχης. Τίποτα δε μπορείς να προβλέψεις όταν έχεις ένα υποχρεωτικό σημείο τοποθέτησης. Η στιγμή της αλήθειας θα είναι μόνο η πραγματική δοκιμή. Έχω την τύχη να είμαι κάτοχος ενός rel s3 και την ατυχία να το τοποθετήσω μακριά από γωνίες σε ένα άθλιο, πλην υποχρεωτικό σημείο στο κέντρο του σπιτιού. Ακυρούμπα δεν έφαγα και η ψυχή μου πήγε στη θέση της. Αλλά βαθύ μπάσο δεν έχω. Θεωρητικά αν είχες τη δυνατότητα προσωρινού δανεισμού ενός άλλου sub για δοκιμή στο σημείο, θα είχες μια πρώτη ένδειξη πριν την αγορά που σχεδιάζεις. Και πάλι όμως, κάθε sub λειτουργεί εντελώς διαφορετικά. Μιλάμε για ρουλέτα. Κυριολεκτικά.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Το αναγκαίο "κακό" με τα σπίτια μας είναι ότι δεν κατασκευάστηκαν με στουντιακές προδιαγραφές, οπότε εκ των πραγμάτων οι περιορισμοί είναι περισσότεροι από τις επιλογές. Από κει και πέρα είναι και θέμα τύχης. Τίποτα δε μπορείς να προβλέψεις όταν έχεις ένα υποχρεωτικό σημείο τοποθέτησης. Η στιγμή της αλήθειας θα είναι μόνο η πραγματική δοκιμή. Έχω την τύχη να είμαι κάτοχος ενός rel s3 και την ατυχία να το τοποθετήσω μακριά από γωνίες σε ένα άθλιο, πλην υποχρεωτικό σημείο στο κέντρο του σπιτιού. Ακυρούμπα δεν έφαγα και η ψυχή μου πήγε στη θέση της. Αλλά βαθύ μπάσο δεν έχω. Θεωρητικά αν είχες τη δυνατότητα προσωρινού δανεισμού ενός άλλου sub για δοκιμή στο σημείο, θα είχες μια πρώτη ένδειξη πριν την αγορά που σχεδιάζεις. Και πάλι όμως, κάθε sub λειτουργεί εντελώς διαφορετικά. Μιλάμε για ρουλέτα. Κυριολεκτικά.
Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα δανεισμού!
Όλα όσα αναφέρεις είναι ακριβώς έτσι!
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Έχω την τύχη να είμαι κάτοχος ενός rel s3 και την ατυχία να το τοποθετήσω μακριά από γωνίες σε ένα άθλιο, πλην υποχρεωτικό σημείο στο κέντρο του σπιτιού. Ακυρούμπα δεν έφαγα και η ψυχή μου πήγε στη θέση της. Αλλά βαθύ μπάσο δεν έχω.
Για πες λεπτομέρειες (με σχέδιο αν γίνεται) γιατί είναι σπάνιο να το βάζει κάποιος στο κέντρο του δωματίου. Θεωρητικά ναι, δεν έχεις βαθύ χαμηλό, αλλά δεν έχεις κιόλας ακυρώσεις από τις διαστάσεις του δωματίου.
Καμιά μέτρηση υπάρχει;
 

Μηνύματα
33
Reaction score
48
Για πες λεπτομέρειες (με σχέδιο αν γίνεται) γιατί είναι σπάνιο να το βάζει κάποιος στο κέντρο του δωματίου. Θεωρητικά ναι, δεν έχεις βαθύ χαμηλό, αλλά δεν έχεις κιόλας ακυρώσεις από τις διαστάσεις του δωματίου.
Καμιά μέτρηση υπάρχει;
Δεν είναι δωμάτιο. Είναι σαλόνι κουζίνα με ακανόνιστο σχήμα 100 τετραγωνικά. Το rel στέκεται αναγκαστικά στη μέση του σαλονιού, 1,5 μετρο μπροστά από το δεξιό ηχείο, που δεξιά του δεν έχει τοίχο. Αριστερά του αριστερού ηχείου υπάρχει γυάλινος τοίχος. Μιλάμε για χώρο τραγωδία, γι αυτό μίλησα για άθλια τοποθέτηση, αλλά αυτό είναι το σπίτι μου και συμβιβάζομαι. Το αποτέλεσμα παραδόξως δεν είναι τραγωδία. Το rel παίζει στακάτα και διακριτικά και συμπληρώνει υποδειγματικά τα ηχεία (klipsch heresy) χωρίς να γίνεται αντιληπτή η παρουσία του, παρά μόνο οπτικά. Στα πολύ χαμηλά όπως είπα, υπάρχει θέμα. Αυτά αντιλαμβάνομαι με τις φτωχές μου αισθήσεις.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Αφού δε μπορείς να το βάλεις αλλού, βάλτο εκεί να πάει στα κομμάτια :p
Να πατάει γερά, όσο πιο πολύ κενό μπορείς πίσω/πλάγια .... και παρακάλα να είναι μια σχετικά καλή θέση για το sub.

Πάντως έτσι για να πάρεις θάρρος, τα έχουμε και άλλοι σε περίεργες θέσεις :p

sub.jpg
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Δε δονείται η λαμαρίνα/σανίδα;
Μπα όχι, μάλλον με σώζουν τα 2-3cm υλικού απομόνωσης μεταξύ του sub και της λαμαρίνας (δε φαίνεται στη φωτό από τη γωνία λήψης), το βάρος του sub και όλων των άλλων αντικειμένων που έχει πάνω του το dexion και 2 βίδες πιο πάνω που το "δένουν" με τον τοίχο κάνοντας το αρκετά συμπαγή κατασκευή.

Και γιατί δεν τη βγάζεις εντελώς να πατάει πάτωμα; Θα μπορούσες να δέσεις τις γωνίες του ντέξιον με 4 μεταλλικές ράβδους, ώστε να μείνει κενό το δάπεδο.
Σωστή η σκέψη με τις ράβδους αλλά ...δεν χωράει για 2-3cm.

Όπως και να χει τη φώτο την έβαλα για να δείξω πως κάποιες φορές κάνουμε και εκπτώσεις/υποχωρήσεις.
Οκ, λογικά θα ήταν καλύτερα στο πάτωμα, όμως αφού δε δημιουργεί κάποιο πρόβλημα (τουλάχιστον σοβαρό αφού δεν καταλαβαίνω κάτι) και αφού ταυτόχρονα είναι πολύ καλύτερα από το "καθόλου sub", είναι μια υποχώρηση που γίνεται άνετα. Το άλλο sub είναι πάνω σε δυνατό ξύλινο τραπεζάκι :p
 







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.928
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top