Τάξη Α Με Ισχύ 400W @ 2Ω


Μηνύματα
136
Reaction score
217
Εντάξει κάποια πράγματα δεν μετριούνται στον ήχο, επειδή οι δικοί μου μονομπλοκ έχουν switch απο ΑΒ σε Α, η διαφορά είναι δυστυχώς ακουστή κυρίως στην φυσικότητα των οργάνων π'χ ξαφνικά ακούς το δέρμα από την μπότα των drums.Το καλό είναι οτι ανά πάσα στιγμή αν θέλω watt εχω 400+ σε τάξη AB , αλλά σπάνια παίζω εκεί, η τάξη Α είναι πολύ πιο ξεκούραστη ακόμα και σε ψηλές στάθμες. Βέβαια να πω και πάλι ίσως η εταιρία να είχε κατασκευάσει τους ενισχυτές με το σκεπτικό να παίζουν κυρίως σε Α. Οι ενισχυτές τάξης D είναι breakthrough αλλά ακόμα δεν έχω ακούσει υλοποίηση που να μου βγάζει την ίδια φυσικότητα και κυρίως δεν μου αρέσει η σκληράδα στις ψηλές συχνότητες, αλλά όλα αυτά είναι και προτμήσεις, γι αυτό ασχολούμαστε με το hobby και ανταλάσσουμε απόψεις. Το βασικό είναι να οδηγείται το ηχείο πρώτα και μετά όλα τ άλλα, είτε με 1 watt είτε με 1.000 watt.
 




TGD

Μηνύματα
7.141
Reaction score
7.182
Νομίζω ότι ξέρεις πως ιστορικά η επιστήμη με την μορφή που περιγράφεις (εργαστήρια, μετρήσεις, κλπ) χρονολογείται μόλις από τον 18ο αιώνα. Και η καμπύλη σε διάφορους επιστημονικούς τομείς δεν είναι καθόλου ευθεία. Η κοσμολογία -ας πούμε- ακόμα κι όταν απασχολούσε εμένα πριν 20κάτι χρόνια ήταν σε μεγάλο βαθμό "τι πιστεύεις".
Άρα το γράφημα είναι λάθος. Θα το κλέψω όμως, να το βάλω στις θέμα εξετάσεις!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Μπα, νομίζω πως είναι πιο απλά τα πράγματα για την επιστήμη, η οποία πάει πολύ πιο πίσω από το μεσαίωνα που εικάζεις.

Πριν ακόμα την έννοια των μαθηματικών (όπου δεν έχει νόημα τι πιστεύεις ότι βγάζει αποτέλεσμα μια απλή πράξη αριθμητικής).

Στις μέρες μας, η μεσαιωνική αντίληψη των πραγμάτων ζει και βασιλεύει, και είναι αυτή που εικάζει ότι ας πούμε δεν είναι σίγουρα μετρήσιμα όλα στον ήχο, πως δεν είναι σίγουρα στρογγυλή η γη, πως μας χαλάνε το ντιενέι με το εμβόλιο με το τσιπάκι 5G, κι άπειρα άλλα τέτοια.

Χιουμαν σπισις.
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.579
Κορίτσχια, τα δεδομένα δεν λυγίζουν από τις προσωπικές απόψεις κανενός, και δεν δίνουν ούτε ένα φακ για οτιδήποτε.

Αυτά είναι τα δεδομένα:

View attachment 204806

View attachment 204804 View attachment 204808


Και αυτή είναι η πορεία των φακ:

View attachment 204807


Και αυτή είναι η σύγκριση με το εν λόγω ακριβό χρεπι:

View attachment 204809
Κααααλά... Πάρε κι ένα ζευγάρι λεσιζμόρ με ουάν τάιμς εϊτίντς κόουν γουίδ πάπυρους φάιμπερ κόουτεντ γουίδ βάιολιν βάρνις. Άσχετε...

Φαντάζομαι ότι άν τολμήσω να τα παραγγείλω με bouzouki varnish, θα σηκωθεί ο Ζέρινγκ απ' τον τάφο του και θα με κυνηγάει...
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Κααααλά... Πάρε κι ένα ζευγάρι λεσιζμόρ με ουάν τάιμς εϊτίντς κόουν γουίδ πάπυρους φάιμπερ κόουτεντ γουίδ βάιολιν βάρνις. Άσχετε...

Ασχιετε.
Fixed. :roflmao:
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.579
Οι ενισχυτές τάξης D είναι breakthrough αλλά ακόμα δεν έχω ακούσει υλοποίηση που να μου βγάζει την ίδια φυσικότητα και κυρίως δεν μου αρέσει η σκληράδα στις ψηλές συχνότητες, αλλά όλα αυτά είναι και προτμήσεις, γι αυτό ασχολούμαστε με το hobby και ανταλάσσουμε απόψεις.
Μα είναι δυνατόν; Αφού δεν σας βγάζουν την ίδια φυσικότητα και είναι σκληροί στα πρίμα, το breakthrough πού το είδατε!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μα είναι δυνατόν; Αφού δεν σας βγάζουν την ίδια φυσικότητα και είναι σκληροί στα πρίμα, το breakthrough πού το είδατε!
Στους...παρθενικούς υμένες ...
...των τυμπάνων - για τα πονηρά μυαλά η διευκρίνηση.
Κααααλά... Πάρε κι ένα ζευγάρι λεσιζμόρ με ουάν τάιμς εϊτίντς κόουν γουίδ πάπυρους φάιμπερ κόουτεντ γουίδ βάιολιν βάρνις. Άσχετε...

Φαντάζομαι ότι άν τολμήσω να τα παραγγείλω με bouzouki varnish, θα σηκωθεί ο Ζέρινγκ απ' τον τάφο του και θα με κυνηγάει...
Αυτά μπορείς κυριολεκτικά να πεις ότι θα είναι...΄΄για το πι καβάλα΄΄ :wink:

......ο νέος προενισχυτης της bryston με 0.0006% παραμόρφωση ......
https://bryston.com/preamps/br-20/
Όσο να ναι καλομαθαίνουν στα απαραμόρφωτα ακροάματα οι ιδιοκτήτες Bryston με πιστοποιημένα mastering monitors...

Παρακαλώ όπως αλλάξει ο τίτλος στο νήμα καθότι κρίνεται παραπλανητικός - για να μην πω και...διαπλανητικός.
Αποκλείεται η ισχύς πάνω σε μικρότερα των 8Ωμ ονομαστικά φορτία να βγαίνει σε αμιγή τάξη Α...

΄΄...και ο αρμονικός κορεσμός έπεφτε breakthrough...΄΄ για να παραφράσουμε και τον μέγα Ζαμπέτα...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Αποκλείεται η ισχύς πάνω σε μικρότερα των 8Ωμ ονομαστικά φορτία να βγαίνει σε αμιγή τάξη Α..
Εννοείται.
Σε κάθε φορτίο.

Υπολογίζω πως 13,9 βατ σε τάξη Α βγάζει, σύμφωνα με τις πληροφορίες που δίνει και με τυπικό βαθμό απόδοσης 10%.

Το ανώτερο εφικτό είναι 20% και αποκλείεται να το έχουν πιάσει, οπότε θα ήταν 27,8 βατ σε τάξη Α.
 

Μηνύματα
12.395
Reaction score
14.598
Μπα, νομίζω πως είναι πιο απλά τα πράγματα για την επιστήμη, η οποία πάει πολύ πιο πίσω από το μεσαίωνα που εικάζεις.

Πριν ακόμα την έννοια των μαθηματικών (όπου δεν έχει νόημα τι πιστεύεις ότι βγάζει αποτέλεσμα μια απλή πράξη αριθμητικής).

Στις μέρες μας, η μεσαιωνική αντίληψη των πραγμάτων ζει και βασιλεύει, και είναι αυτή που εικάζει ότι ας πούμε δεν είναι σίγουρα μετρήσιμα όλα στον ήχο, πως δεν είναι σίγουρα στρογγυλή η γη, πως μας χαλάνε το ντιενέι με το εμβόλιο με το τσιπάκι 5G, κι άπειρα άλλα τέτοια.

Χιουμαν σπισις.
Και ομως αυτο δεν εξηγειται λογικα (αλλα και μαθηματικα), καθως πλεον ολοι, οχι μονο στην Ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο, εχουν ενα πτυχιο , μη σου πω ολοι εχουν και απο ενα μαστερ τουλαχιστον.

Αρα το επιπεδο μορφωσης εχει αυξηθει κατα πολυ. Αρα πως βγαινει το συμπερασμα σου αυτο ? Ειναι συναισθηματικο ?
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.916
Εντάξει κάποια πράγματα δεν μετριούνται στον ήχο, επειδή οι δικοί μου μονομπλοκ έχουν switch απο ΑΒ σε Α, η διαφορά είναι δυστυχώς ακουστή κυρίως στην φυσικότητα των οργάνων π'χ ξαφνικά ακούς το δέρμα από την μπότα των drums.Το καλό είναι οτι ανά πάσα στιγμή αν θέλω watt εχω 400+ σε τάξη AB , αλλά σπάνια παίζω εκεί, η τάξη Α είναι πολύ πιο ξεκούραστη ακόμα και σε ψηλές στάθμες. Βέβαια να πω και πάλι ίσως η εταιρία να είχε κατασκευάσει τους ενισχυτές με το σκεπτικό να παίζουν κυρίως σε Α. Οι ενισχυτές τάξης D είναι breakthrough αλλά ακόμα δεν έχω ακούσει υλοποίηση που να μου βγάζει την ίδια φυσικότητα και κυρίως δεν μου αρέσει η σκληράδα στις ψηλές συχνότητες, αλλά όλα αυτά είναι και προτμήσεις, γι αυτό ασχολούμαστε με το hobby και ανταλάσσουμε απόψεις. Το βασικό είναι να οδηγείται το ηχείο πρώτα και μετά όλα τ άλλα, είτε με 1 watt είτε με 1.000 watt.
Σκληράδα σε ψηλές συχνότητες; Μάλλον δεν έχεις ακούσει NCore! Εκείνο που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση όταν άκουσα στο σύστημά μου για πρώτη φορά τα NC-400 ήταν η ηπιότητα (πως να το χαρακτηρίσω ακριβώς δεν ξέρω) στις υψηλές συχνότητες!
 


Μηνύματα
136
Reaction score
217
Μα είναι δυνατόν; Αφού δεν σας βγάζουν την ίδια φυσικότητα και είναι σκληροί στα πρίμα, το breakthrough πού το είδατε!
Όσον αφορα το efficiency, power handling vs energy consumption, heat κλπ
 

Μηνύματα
12.395
Reaction score
14.598
Όσον αφορα το efficiency, power handling vs energy consumption, heat κλπ
Σκληροι παντως στα πριμα δε νομιζω να ειναι (πολυ παλια, ισως, δε ξερω), το αντιθετο μαλιστα. Η φυσικοτητα τωρα ... οκ, αναλογα πως την οριζει κανιες. Βεβαια δεν εχω ακουσει και πολλους. Επισης εχουν πολυ καλο χαμηλο (οχι μονο λογω ισχυος). Καλυτερο απο τα ΑΒ. (λιγο πιο λαμπατη περιγραφη αλλα just right, οχι το χαλι των ΑΒ ουτε των λαμπατων). Ολα αυτα βεβαια γενικοτητες καθως τον παν σε ολα ειναι το implementation (χα χα Μερκελ).
 

Μηνύματα
594
Reaction score
47
Μιας και μιλάμε για διάφορα να πω μια ιστορία που θα στεναχωρήσει τους φανς της Bryston. Πριν 5 χρόνια φίλος με Bryston 4b οδηγούσε κάτι 802. Του εξήγησα πως τα 2.7 (Magnepan) δεν οδηγούνται από τέτοιους ενισχυτές σωστά, δεν είναι θέμα watt. Αποφάσισε να τον φέρει σπίτι μου. Μόλις βάλαμε τον bryston ο ήχος ψόφησε. Όλα μίκρυναν και ο ήχος φλάταρε. Η δυναμική περιοχή περιορίστηκε τόσο που το Dac δεν έπαιζε ρόλο (pun intended :p ). Ούτε μετρήσεις δεν ζήτησε, ήταν εμφανής η διαφορά. Άρχισε να μου λέει να δώσω γκάζι, έ έδωσα κι εγώ, καμμένα και τα δύο κανάλια του bryston. Δεν είναι τυχαίο που κανείς από τους Magnepanάκηδες δεν χρησιμοποιεί bryston. Είναι αξιοπρεπείς ενισχυτές αλλά όχι για απαιτητικές ακροάσεις. Βέβαια μετά από πέντε χρόνια που ξανάπιασα το χόμπι βλέπω κοσμογονικές αλλαγές. Το καταραμένο dsp, πολυκάναλα, PA, γύρισε ο κόσμος ανάποδα. Μπήκα εδώ να δω τι κάνει ο EAR που είχε magnepan να διαβάσω για κανά cross over και ακούει πλέον με Village Sfera. Παρήγορο βέβαια πως για να πάρει το ύψος και βάθος των 3.6 χρειάστηκε 34 ηχεία. Καλώς σας ξαναβρήκα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.635
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top