Τάξη Α Με Ισχύ 400W @ 2Ω

Μηνύματα
136
Reaction score
217
Σκληράδα σε ψηλές συχνότητες; Μάλλον δεν έχεις ακούσει NCore! Εκείνο που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση όταν άκουσα στο σύστημά μου για πρώτη φορά τα NC-400 ήταν η ηπιότητα (πως να το χαρακτηρίσω ακριβώς δεν ξέρω) στις υψηλές συχνότητες!
Δεν διαφωνώ γιατί δεν έχω ακούσει στο σύστημα σας. Αλλά ο ενισχυτής είναι μέρος μιας αλυσιδας του συστήματος και το τελικό αποτέλεσμα εξαρταται και από αυτόν. Προσωπική μου εμπειρία με την εν λόγω τάξη είναι αυτή που προείπα. Οσο ζούμε και ακούμε μαθαίνουμε εννοείται. Το συγκεκριμένο όμως thread αφορά την τάξη Α αν δεν κανω λάθος και στα πλεονεκτήματα της στάθηκα , τα περί τάξης D άνετα συζητώνταο άλλου.
Σκληροι παντως στα πριμα δε νομιζω να ειναι (πολυ παλια, ισως, δε ξερω), το αντιθετο μαλιστα. Η φυσικοτητα τωρα ... οκ, αναλογα πως την οριζει κανιες. Βεβαια δεν εχω ακουσει και πολλους. Επισης εχουν πολυ καλο χαμηλο (οχι μονο λογω ισχυος). Καλυτερο απο τα ΑΒ. (λιγο πιο λαμπατη περιγραφη αλλα just right, οχι το χαλι των ΑΒ ουτε των λαμπατων). Ολα αυτα βεβαια γενικοτητες καθως τον παν σε ολα ειναι το implementation (χα χα Μερκελ).
Σίγουρα είναι μια κατηγορία ενίσχυσης που αναπτυσσεται , εξάλλου είναι και πιο φρέσκια. Όσον αφορά το χαμηλό, μας έδωσε λύσεις στα sub ώστε να είναι αποδοτικά με λιγότερο βάρος αλλά και όγκο σε κάποιες περιπτώσεις. Σημαντικό.
 

Μηνύματα
215
Reaction score
336
Συγνωμη ! δεν ειναι monoκαναλος ο ενισχυτης ???
Με τι κανει bridged...................?

Power ( Bridged )
400 watts @ 8Ω
800 watts @ 4Ω
 



P

PMC

Guest
Μιας και μιλάμε για διάφορα να πω μια ιστορία που θα στεναχωρήσει τους φανς της Bryston. Πριν 5 χρόνια φίλος με Bryston 4b οδηγούσε κάτι 802. Του εξήγησα πως τα 2.7 (Magnepan) δεν οδηγούνται από τέτοιους ενισχυτές σωστά, δεν είναι θέμα watt. Αποφάσισε να τον φέρει σπίτι μου. Μόλις βάλαμε τον bryston ο ήχος ψόφησε. Όλα μίκρυναν και ο ήχος φλάταρε. Η δυναμική περιοχή περιορίστηκε τόσο που το Dac δεν έπαιζε ρόλο (pun intended :p ). Ούτε μετρήσεις δεν ζήτησε, ήταν εμφανής η διαφορά. Άρχισε να μου λέει να δώσω γκάζι, έ έδωσα κι εγώ, καμμένα και τα δύο κανάλια του bryston. Δεν είναι τυχαίο που κανείς από τους Magnepanάκηδες δεν χρησιμοποιεί bryston. Είναι αξιοπρεπείς ενισχυτές αλλά όχι για απαιτητικές ακροάσεις. Βέβαια μετά από πέντε χρόνια που ξανάπιασα το χόμπι βλέπω κοσμογονικές αλλαγές. Το καταραμένο dsp, πολυκάναλα, PA, γύρισε ο κόσμος ανάποδα. Μπήκα εδώ να δω τι κάνει ο EAR που είχε magnepan να διαβάσω για κανά cross over και ακούει πλέον με Village Sfera. Παρήγορο βέβαια πως για να πάρει το ύψος και βάθος των 3.6 χρειάστηκε 34 ηχεία. Καλώς σας ξαναβρήκα.
Με τι ενισχυτή οδηγούνταν σωστα τα 2.7?
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.685
.....στις " άχρηστες " πληροφορίες της ζωής μου .
Ενισχυτές γιά ... smartphone !
Άντε :drinks: μας .
-

-
Με τι ενισχυτή οδηγούνταν σωστα τα 2.7?
-
Μα .......Μέ ,
.
1615919823373.png


:) :cautious:
 
Last edited:


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.879
Reaction score
34.260
παντως τωρα πλεον που εχω περασει σε σχετικα φουλ ψηφιακο συστημα και με NC400, μπορω με σιγουρια να πω πως ειναι ο λιγοτερο "ψηφιακος σε ακουσμα" ηχος , αν μπορω να το χαρακτηρισω ετσι που ειχα ποτε.

Πιστευω θα συμφωνησουν κι οσοι το ακουσαν επισης.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Εχεις απολυτο δικαιο Γιαννη. Το ειχα γραψει πριν κατι χρονια οταν ειχε αλλαξει ο Κωστας τους ενισχυτες στα Magnepan.

Με την ευκαιρια ομως. Αν μιλαμε για ενισχυτη που να παιζει αριστα τυα 400 βατ τοτε εγω ειμαι ερωτευμενος μ αυτο το μοντελο.... https://www.audiovalve.info/shop/mono-power-amplifiers/challenger-400/
Πακετο με τον προενισχυτη της ιδιας εταιριας : https://www.audiovalve.info/shop/pre-amplifiers/eclipse-kopie/

Το μονο μειοεκτημα οτι ειναι δικαναλος. Αλλα για μενα στο δικαναλο αυτη η εταιρια οσον αφορα τα ενισχυτικα ειναι κορυφη κι ας ειναι με λυχνιες. Και τεχνικα αντε να ψαξει καποιος να βρει ψεγαδι. Αλλα τα λεφτα ειναι παρα πολλα.
 

Μηνύματα
594
Reaction score
47
Με τι ενισχυτή οδηγούνταν σωστα τα 2.7?
Είναι κάπως extreme κατάσταση, εχει 200000mf στο κανάλι, δέκα fet στην έξοδο, εξαιρετικά υλικά. Σχεδίαση Erno Borbely. Αυτός είναι. To μέγεθος θα το καταλάβεις απο το καλώδιο ρεύματος. Είναι 250 w στα 8 ohm, 46 κάτι στα 4, τα πρώτα 40 σε τάξη Α. Θα έλεγα κιλά αλλά θα με κοροιδεύει ο γιατρός και θα έχει δίκιο.
Η διαφορά με τον bryston ηταν χαοτική, όχι απλή. Και αυτές είναι οι ψύκτρες που χρειάζοντα για περίπου 40 watt σε τάξη Α. 67 cm μήκος.
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.238
10 fet στην έξοδο είναι λίγα , για αυτήν την ισχύ. Σίγουρα είναι fet? μήπως είναι mosfets?
Η ψύκτρα είναι τόση για λόγους τάξης Α.
Αν ήταν κλασσικός ΑΒ η ψύκτρα θα ήταν η μισή.
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Καλό θα ήταν να είχες μετρήσεις και από τους δύο να δούμε γιατί υπήρχε αυτή η διαφορά. Επίσης πλέον με τη χρήση dsp και έχοντας την δυνατότητα να δώσεις target curve τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά απο παλιά.
 

Μηνύματα
594
Reaction score
47
10 fet στην έξοδο είναι λίγα , για αυτήν την ισχύ. Σίγουρα είναι fet? μήπως είναι mosfets?
Η ψύκτρα είναι τόση για λόγους τάξης Α.
Αν ήταν κλασσικός ΑΒ η ψύκτρα θα ήταν η μισή.
Ooops. Νόμιζα πως το fet ειναι χαιδευτικό του mosfet. Ναι, mosfet είναι. Ναι για την τάξη Α έιναι.
Καλό θα ήταν να είχες μετρήσεις και από τους δύο να δούμε γιατί υπήρχε αυτή η διαφορά. Επίσης πλέον με τη χρήση dsp και έχοντας την δυνατότητα να δώσεις target curve τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά απο παλιά.
Αυτό θα ήταν το βέλτιστο και θα τις βρω. Βέβαια και από την σχεδίαση κάποιος που γνωρίζει ('οχι εγώ) καταλαβαίνει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Η εκτίμηση περί “σκληρών πρίμων” μπορεί να οφείλεται: (διαλέξτε ένα ή περισσότερα)
Στο ηχείο
Στην ηχογράφηση
Στον χώρο
Στην τοποθέτηση
Σε συνήθεια σε συστήματα/target curves με πολύ λιγότερα πρίμα
Στο expectation bias

Δεν οφείλεται στα ενισχυτικά που έχουν (αχρείαστα) κορυφαία SINAD, κορυφαία IMD, FR, κτλ κτλ

Στο δικό μου σύστημα με τα NC400, υπάρχουν ηχογραφήσεις που ακούγονται “σκληρές” στα πρίμα, και άλλες που ακούγονται “μαλακές”.

Κατά την γνώμη μου ο συγκεκριμένος ενισχυτής δεν αλλάζει το πως ακούγεται η ηχογράφηση, και αυτο είναι το επιθυμητό.
 


Μηνύματα
594
Reaction score
47
Η εκτίμηση περί “σκληρών πρίμων” μπορεί να οφείλεται: (διαλέξτε ένα ή περισσότερα)
Στο ηχείο
Στην ηχογράφηση
Στον χώρο
Στην τοποθέτηση
Σε συνήθεια σε συστήματα/target curves με πολύ λιγότερα πρίμα
Στο expectation bias

Δεν οφείλεται στα ενισχυτικά που έχουν (αχρείαστα) κορυφαία SINAD, κορυφαία IMD, FR, κτλ κτλ

Στο δικό μου σύστημα με τα NC400, υπάρχουν ηχογραφήσεις που ακούγονται “σκληρές” στα πρίμα, και άλλες που ακούγονται “μαλακές”.

Κατά την γνώμη μου ο συγκεκριμένος ενισχυτής δεν αλλάζει το πως ακούγεται η ηχογράφηση, και αυτο είναι το επιθυμητό.
Είναι δηλαδή απολύτως θέμα τονικής ισσοροπίας; Και πάλι, ο όγκος της σκηνής; Έχω ακούσει τον 180 (οχι τον Ncore) και υπήρχε μια στενωπός. Προφανώς έρχεται με dsp αυτό (θυμάμαι το Meridian - ferrari) αλλά αν αυτό πλέον συμβαίνει χωρίς κάποια απώλεια στην ποιότητα του ήχου, μιλάμε για το τέλος των μηχανημάτων. Αρκεί μια αξιοπρεπής δυναμική περιοχή. Διάβασα πολλά αυτές τις μέρες, θα προσπαθήσω να ακούσω ένα τέτοιο σύστημα.
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Είναι πολυπαραγοντικό σαφώς!
Βρε πολυπαραγοντικό μπορεί να είναι, με δεκάδες εμπλεκομενους παράγοντες, αλλά ο ενισχυτής κλας ντε δεν ανήκει στους παράγοντες αυτούς, όσοι κι αν είναι αυτοί.

Δηλαδή, βάζοντας κλας ντε ενισχυτή στη θέση του παλιού καλού κλας α σου, μπορεί χίλια δυο να χαλάνε, μα δε φταίει ο ενισχυτής γι'αυτο, ασχέτως αν έτσι "φαίνεται" εκ πρώτης όψεως, αφού αυτός είναι η μόνη αλλαγή στο σεταπ.

Δηλαδή, σωστό το συμπέρασμα ακρόασης, λάθος όμως η εξήγηση που δίνεις.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.335
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top