"Ταξιδιάρικος" φακός για Full Frame

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Πριν ξεκινήσεις ταξίδι με οποιονδήποτε φακό καινούργιο ή μτχ , κάνε εκτεταμένες δοκιμές στο Focus με την μηχανή σου για να διαπιστώσεις εάν υπάρχει ή όχι Backfocus. Θα φωτογραφίζεις κατάλαβα με ανοικτά διαφράγματα και θα χρειαστείς spot on εστίαση.
Γενικά υπάρχουν θέματα με τον συνδυασμό μηχανής και φακών. ( επιπλέον δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τους Sigma Art....)
Ένα γρήγορο how to είναι εδω :
https://digital-photography-school.com/how-to-do-autofocus-fine-tuning-on-your-nikon-dslr/
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Πριν ξεκινήσεις ταξίδι με οποιονδήποτε φακό καινούργιο ή μτχ , κάνε εκτεταμένες δοκιμές στο Focus με την μηχανή σου για να διαπιστώσεις εάν υπάρχει ή όχι Backfocus. Θα φωτογραφίζεις κατάλαβα με ανοικτά διαφράγματα και θα χρειαστείς spot on εστίαση.
Γενικά υπάρχουν θέματα με τον συνδυασμό μηχανής και φακών. ( επιπλέον δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τους Sigma Art....)
Ένα γρήγορο how to είναι εδω :
https://digital-photography-school.com/how-to-do-autofocus-fine-tuning-on-your-nikon-dslr/
Sigma 85mm f1,4 ART. Ο καλύτερος φακός που έχει ποτέ δοκιμαστεί από το DXO mark https://www.dxomark.com/Lenses/Sigma/Sigma-85mm-F14-DG-HSM-A-Nikon-mounted-on-Nikon-D800E__814
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Αυτές ειναι δυο φωτο που εβγαλα φετος στη Λευκαδα και στις δειχνω γιατι υποθετω θα κανεις αρκετα κλικ και σε τέτοιες η' παρομοιες φωτιστικες συνθήκες... Είναι χωρις επεξεργασια. Και οι δυο τραβηχτηκαν με τον 50 f1.2L (μονο αυτόν κουμπωνα στη μηχανη το βραδακι στις βολτες). Διάφραγμα και στις δυο τελειως ανοικτο (1.2) και ISO 1000. Αυτή με το καραβακι τραβηχτηκε με 1/80 sec. ταχυτητα και οι βαρκες με 1/50 sec. Λανθασμένα χρησιμοποιησα το 1.2 στο χερι και τις τραβηξα βιαστικα (κατηγορω τα μοχιτο) με 1.6 η' 1.8 διαφραγμα και με iso 2000 θα ημουν επισης οκ χωρις να ρισκάρω να φανουν pixel και θα ειχα και λιγο πιο sharp αποτέλεσμα. Ο φακος και η μηχανή τα πηγαν μια χαρα, εγω όχι !!
Ενας walk around lens σαν τον 50 1.4 της Nikon (το 50 mm είναι love or hate δεν ξερω που βρίσκεσαι) θα ηταν μια καλη επιλογή για πορτραιτο, στιγμες, ακομα και τοπιο για αυτές τις δυσκολες φωτιστικα ωρες. Αν δεν σου αρεσει το 50mm εχασες γιατι είναι συνηθως η πιο φτηνη επιλογή :rolleyes:.

AAA.jpg
AAAAAS.jpg

[DOUBLEPOST=1542702355][/DOUBLEPOST]Ο 2.8 που σκέφτεσαι να παρεις είναι εξαιρετικος φακος. Απλα ακομα και με το 2.8 θα χρειαστεί να ανεβεις αρκετα σε iso σε παρομοιες συνθήκες. Επισης ενας μικρότερος φακος για τις χαλαρες βολτες το βραδακι είναι παντα πιο ξεκούραστος.
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Σε ταξίδια η δικιά μου τσάντα έχει μέσα Πάντα τους εξής 3 φακούς. Nikkor AIS 24mm F/2.8 , Nikkor AIS 50mm F/1.4 και Nikkor AIS 35-70mm F/3.5 . Το κόστος όλων συνολικά σε μτχ είναι περίπου στα 400 €
Αναλόγως που θα πάω, το διαθέσιμο φως εκεί ( εποχή) και το τί θέλω να φωτογραφίσω ( μια μικρή έρευνα στο internet πριν) βάζω ή βγάζω φακούς στην τσάντα.
Ετοιμάζεται ταξίδι το καλοκαίρι στην Κινσάσα όπου θα πάρω την πιο φτηνή ελαφριά και portable μηχανή που βρω καθώς όταν σε κυνηγάνε τα λιοντάρια ή το ντόπιο πόπολο να σε κλέψει-σφάξει πρέπει να τρέξεις γρήγορα...
Εγώ πάντως θα αγόραζα (ή ενοικίαζα ) τον 24-70 f/2.8 και τέλος.
 


Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Δεν πρότεινα βέβαια φακούς 30+ ετών στον συνφορουμίτη απλά εξέθεσα την άποψή μου για το concept ταξιδίου.
Ο Nikkor AF-S 24-70 G F/2.8 είναι μια καλή λύση.
Επειδή στην παρέα μου "τα τρώνε" τα μηχανήματα έχω διαπιστώσει ότι εμφανίζει και αυτός προβλήματα με την εστίασή του πολύ συχνά.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
Σε ταξίδια η δικιά μου τσάντα έχει μέσα Πάντα τους εξής 3 φακούς. Nikkor AIS 24mm F/2.8 , Nikkor AIS 50mm F/1.4 και Nikkor AIS 35-70mm F/3.5 . Το κόστος όλων συνολικά σε μτχ είναι περίπου στα 400 €
Καμία σχέση όμως με το μέγεθος (όγκο εννοώ) των σημερινών φακών. Και εγώ ιδίως παλιότερα χρησιμοποιούσα mf φακούς (Asahi και Nikkor κυρίως), πέραν της καλής απόδοσης μου αρέσει αυτή η "αίσθηση" ή "feel" -δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω- των παλιών φακών, βγάζουν ενίοτε μια ....σεβεντίλα ή νοσταλγία κατά περίπτωση πολύ επιθυμητή. Ιδίως οι ακόμη πιο παλιοί από το Ais, οι S.C.Nikkor οι οποίοι και κατασκευαστικά ήταν τρελά κουκλιά. Όπως και οι Takumar. Και φυσικά ότι παραμένουν μετά από 50 χρόνια σκυλιά, λέει πολλά για την ποιότητα κατασκευής τους. Νιώθω όμως ότι έχω μεγαλώσει λιγάκι για χειροκίνητη εστίαση, η οποία είναι πιο δύσκολη με τις σημερινές μηχανές (είχα αναγκαστεί να τροποποιήσω τα θαμπόγυαλα παλαιότερων σωμάτων μου, με focusing screens με κλασικό ημικυκλικό πρίσμα). Το ότι είμαι διοπτροφόρος δεν βοηθάει επίσης ιδιαίτερα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Τόσο ο tamron όσο και ο sigma έχουν τη δυνατότητα με ένα adaptorακι να συνδέσεις φακό με υπολογιστή και να περάσεις οτι διορθώσεις θέλεις σε περιπτώσεις προβληματικού focus, για οποίο συνδυασμό μήκους Β και διαφράγματος χρειάζεται. Όποτε νομίζω με αυτό μπορεί κάποιος να καλύψει πιθανές αστοχίες του κομματιού που έχει στα χέρια του.

Δεν έχω εμπειρία με 50αρη φακό παρά μόνο με 35αρη. Το οτι καταλήγω μέχρι στιγμής σε ζουμ 23-70 είναι λόγω της έλλειψης αυτής της εμπειρίας. Ο ζουμ θα μου δώσει τη δυνατότητα να παίξω με όλα τα μήκη και μετά από λιγο καιρό θα μπορώ να δω στατιστικά που γέρνει το μάτι μου αλλά και να έχω καλύτερη αποψη αν χρειάζομαι ή μπορώ να ζήσω σε ένα ταξίδι μόνο με ένα prime φακό.
Επίσης θεωρώ το vr απαραίτητο, πάλι λόγω μικρής εμπειρίας, καθώς το 2.8 δεν θα είναι αρκετό δε περιπτώσεις χαμηλού φωτισμού και ευελπιστώ οτι εκεί θα με βοηθήσει το vr ώστε βα μην ανέβω πολύ ψηλά σε iso.
Πάντως στα 820 που μου βγαίνει ο νέος tamron από τη γαλλική αμαζόνα είναι μεγάλος πειρασμός! Αραγε θα πέσει και άλλο προς το τέλος της βδομάδας ή θα πάει προς τα πάνω; :idk:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
Τόσο ο tamron όσο και ο sigma έχουν τη δυνατότητα με ένα adaptorακι να συνδέσεις φακό με υπολογιστή και να περάσεις οτι διορθώσεις θέλεις σε περιπτώσεις προβληματικού focus, για οποίο συνδυασμό μήκους Β και διαφράγματος χρειάζεται. Όποτε νομίζω με αυτό μπορεί κάποιος να καλύψει πιθανές αστοχίες του κομματιού που έχει στα χέρια του.
Το front/back focussing μπορεί πάντως να διορθωθεί μέσα από τα μενού των πιο σοβαρών σωμάτων. Νομίζω το έχει και η 750 σου. Η σχεδόν δεκαετίας 5D2 που έχω το διαθέτει πάντως.
Με τη λειτουργία link της Σιγμα μπορείς βέβαια να ρυθμίσεις και άλλες παραμέτρους, όπως πχ τα όρια εστίασης, αλλά το βρίσκω πολύ εξεζητημένο. Κυρίως για επικαιροποίηση του firmware νομίζω το έβγαλαν.


Τώρα για τα πολύ ανοικτά διαφράγματα, δεν νομίζω ότι είναι η λύση στη μείωση του φωτισμού μετά το f/2.8, γιατί παραρηχαίνει το βάθος πεδίου στις FF μηχανές. Ήδη είναι μάλλον ρηχό στο 2.8. Εάν δεν σου φτάνει ούτε το 2.8 ακόμη και εάν ανεβάσεις 6400 iso, μάλλον και το φωτογραφικό ενδιαφέρον λόγω της έλλειψης φωτός (μιλάμε για συνθήκες νύχτας) θα είναι και αυτό περιορισμένο.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
Τώρα για το ζήτημα του "δεύτερου" φορητότερου συστήματος.... Είμαι υπέρ εάν αξιοποιεί τα μέρη του ήδη υπάρχοντος συστήματος φακών φλας και εξαρτημάτων, και εξυπηρετεί ανάγκες υπερφορητότητας. Εγώ για παράδειγμα έχω και μια δεύτερη μικρούλα, μικροσκοπικούλα ακάθρεπτη Canon M, η οποία με τον επίσημο αντάπτορα παίρνει και όλο το τεράστιο σύστημα EOS. Την έχω μόνιμα με τον ακόμη μικροσκοπικότερο EF-M 22/2,0 (αντίστοιχος 35ρη) για να χωράει σε τσέπη. Όμως δεν είναι εργαλείο. Προτιμώ να φωτογραφίζω νιώθοντας ότι κρατώ ένα εργαλείο, ακόμη και εάν αυτό σημαίνει λιγότερους φακούς ή μικρότερη εστιακή έκταση.
 



Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Τώρα για τα πολύ ανοικτά διαφράγματα, δεν νομίζω ότι είναι η λύση στη μείωση του φωτισμού μετά το f/2.8, γιατί παραρηχαίνει το βάθος πεδίου στις FF μηχανές. Ήδη είναι μάλλον ρηχό στο 2.8. Εάν δεν σου φτάνει ούτε το 2.8 ακόμη και εάν ανεβάσεις 6400 iso, μάλλον και το φωτογραφικό ενδιαφέρον λόγω της έλλειψης φωτός (μιλάμε για συνθήκες νύχτας) θα είναι και αυτό περιορισμένο.
Φυσικα και εχεις δικιο σε αυτό, γι΄αυτο ανεβασα και τις φωτο. Αν και δεν είναι ιδανικα παραδείγματα σκεφτηκα πως με εικονες θα φανουν ευκολοτερα οι συνθήκες, το οποιο κερδος, αλλα και τα προβλήματα. Συνηθως με τα εξτρα στοπ παιρνεις και κατι καλυτερο σε ποιοτητα όμως από έναν καλο prime αν τραβηξεις και με τους δυο στο 2.8 π.χ. αφου ο ενας θα ειναι full open. Οσο για το φωτογραφικο ενδιαφερον, δεν ξερω… Εγω εφόσον μου δινει τη δυνατοτητα το συστημα αρέσκομαι να μπαινω σε τέτοιες καταστασεις και το προτιμω (παλιοτερα με αλλους φακους σε τέτοιες συνθηκες δεν σηκωνα καν τη μηχανή). Επισης με zoom φακους ειχα πιασει πολλες φορες τον εαυτο μου να ''τεμπελιαζει'' (δεν εψαχνα το καδρο). Το να εχω μαζι μου και έναν μικρο σταθερο εκτος των ζουμ για ταξίδια ιδανικα 50mm λογο του ότι είναι πιο φωτεινοι και συνηθως τιμιοι φακοι με λιγοτερα χρηματα αλλα και 35 η' 28mm εμενα μου εχει λυσει τα χερια σε πολλες καταστασεις γι' αυτό και το προτείνω.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
Με το φωτογραφικο ενδιαφερον εννοω οτι ισως ξεχναμε πως η φωτογραφια εχει να κανει με το φως, οχι με τη σωστη εκθεση μιας οποιασδηποτε, ακομη και εντελως σκοτεινης σκηνης.
Έκθεση 1/60 @ f/2,8 @6400 iso (που τα εχει τουλαχιστον αξιοπρεπως μια σχετικως συγχρονη ff μηχανη) ισοδυναμει με EV 3. Σε πιο σκοτεινα απο αυτο δεν θα υπαρχουν λογικως και τα ελαχιστα παιχνιδια του φωτος που να αξιζουν να τα απαθανατισεις.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.785
Reaction score
28.209
NIKON D800E +Sigma 18-35mm f/1.8 @ 20mm, ISO 100, 1/800, f/5.6
-
Sigma-18-35mm-f1.8-Sample-Image-3-960x640.jpg

-
Nikon D7000 + Sigma 18-35 F1.8 ISO 280 - 1/125s
.
Sample-1-7.jpg

-
NIKON D5300 + Sigma 18-35mm f/1.8 @ 18mm, ISO 100, 1/800, f/5.6
.
Sigma-18-35mm-f1.8-Sample-Image-14-960x640.jpg


-
sigma lens 18-35mm f1.8 , nikon 5300 body
.
lens-sigma-18-35-f18-food-photography-nikon-5300-3.jpg



-
Άλλη μιά καλή επιλογή . >:(
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
Εχει βινιετα, δεν ειναι ff φακος.


Να αγορασει εναν τετοιο φακο για να τον εχει ως 28-35 εστω και με f/1,8;
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
Δεν ειναι, τον φορουν ωστοσο μερικοι σε FF σωματα, καθως το 1,8 ειναι μεγαλο δελεαρ... Αλλα με τοσο περιορισμενο ευρος που δεν εχεις πια ζουμ αλλα εναν 28ρη (με αρκετα σκοτεινα ακρα) κσι εναν 35η.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.307
Μηνύματα
2.858.044
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top