Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Μηνύματα
107
Reaction score
33
Στο νέο τεύχος του Ηχου έχει τεστ τα νέα Harbeth 30.1. Φοβερά σχόλια. Τα έχει ακούσει κανείς ? Εχουν καιρό να εμφανιστούν στισ εκθέσεις εδώ. Οποιο όμως τέστ διαβάσεις μονον θετικά σχόλια.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Τα οποία είναι τα monitor 40.1 από....τη μέση και πάνω.
Πρόσφατα είχε review και το High Fidelity.
 



Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
κύριε διαχειριστά.. (από Αθήνα) και οι λοιποί συντονισταί.. :D

να μου βάλετε στο λογαριαμό μου παρακαλώ το 1000άρικο που μου τάξατε όταν ανέβασα σε παγκόσμια πρώτη το ριβιγιού εδώ στο site.. 8-)

έμαθα ότι στον Βολιώτη και στον γιατρό πληρώσατε το 500άρικο για την αβάντα που έκαναν γράφοντας για καυσόξυλα και για κουδουνίστρες.. εμένα όλο αύριο και αύριο μου λέτε.. >:(
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
κύριε διαχειριστά.. (από Αθήνα) και οι λοιποί συντονισταί.. :D

να μου βάλετε στο λογαριαμό μου παρακαλώ το 1000άρικο που μου τάξατε όταν ανέβασα σε παγκόσμια πρώτη το ριβιγιού εδώ στο site.. 8-)
Οταν βάλεις το διχίλιαρο επειδή σε αφήσαμε να γράψεις στο avsite , ξαναέλα.:p
 

Μηνύματα
107
Reaction score
33
Κοίτα να δείς περίεργα πράγματα !!! Στη έκθεση σε πολλούς άρεσαν τα HL5!!!!! Τα παλιοκαυσόξηλα !!!
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Καλα αυτο δεν ειναι κριτήριο ποιότητας, εξάλλου οι περισσότεροι Έλληνες γουστάρουν μπουζούκια. Επίσης φαντάζομαι ότι δεν έχετε πραγματοποιήσει κάποια έρευνα για το τι "άρεσε" στους περισσότερους.
 


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Καλα αυτο δεν ειναι κριτήριο ποιότητας, εξάλλου οι περισσότεροι Έλληνες γουστάρουν μπουζούκια. Επίσης φαντάζομαι ότι δεν έχετε πραγματοποιήσει κάποια έρευνα για το τι "άρεσε" στους περισσότερους.
Άη ρε Μιχάλη καισύ βραδιάτικα....πας και σκέφτεσαι κάτι πράγματα..:D
 

Μηνύματα
107
Reaction score
33
Εγώ απλώς διάβασα κάποια σχόλια και σε αυτό και σε άλλο σάιτ ότι σε πολλούς άρεσαν και πράγματι ακουγόντουσαν πολύ καλύτερα από άλλα μεγα ακριβά !!!! εξάλλου έχεις ακούσει Παντελίδη με Harbeth?? Εξάλου πόσα συστήματα με mega watt ακουγες που έπαιζαν καλά με μιση κιθάρα και μιση φωνή, α ναι αυτη είναι μουσική !!!
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Προσωπικα δεν πήγα στην έκθεση. Απλά έκανα μια παρατήρηση, ότι η προτίμηση της μάζας δεν ειναι κριτήριο ποιότητας.
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Προσωπικα δεν πήγα στην έκθεση. Απλά έκανα μια παρατήρηση, ότι η προτίμηση της μάζας δεν ειναι κριτήριο ποιότητας.
Έγραψαν όμως πολλοί φιλοι του avsite οτι τους άρεσαν οι οποίοι δεν έχουν τα ίδια κριτήρια με τον κοσμο που δεν ασχολείται. Δεν ηταν άποψη ανθρώπων που ακούνε μουσική όπως να'ναι.
Όλοι εδώ μέσα έχουμε φαντάζομαι άλλα κριτήρια απο την μαζα.
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
369
Είναι γεγονός ότι η προτίμηση της μάζας δεν ειναι κριτήριο ποιότητας. Δεν παύει όμως να αποτελεί μία ισχυρή ένδειξη.

Δεν είναι τυχαίο ότι αυτοί που ξεχώρισαν στην έκθεση τα Harbeth, ξεχώρισαν ταυτόχρονα και ηχεία όπως τα Mbl, Tidal, Wilson, Pmc, Magnepan.

Και ναι μου άρεσαν τα Harbeth, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς το συνολικό κόστος του συστήματος που έπαιζε!!

Εξ' άλλου έχω στο σπίτι μου τα 30.1 και ξέρω από α' χέρι πως παίζουν.
Εκπληκτικά μουσικά ηχεία. Παίζουν με τους περισσότερους ενισχυτές που έχω χρησιμοποιήσει και μπορείς να ακούς ώρες μουσική χωρίς να σε κουράζουν ποτέ.
 

Μηνύματα
107
Reaction score
33
Εχεις δίκιο, έχω παρατηρήσει και από φίλους εάν σου αρέσει η μουσική και δεν σε σνδιαφέρει τόσο να ακούς το τελευταίο πιατίνι έξω δεξιά η να ψάχνεσαι για μηχανάκια κάθε τόσο, τότε Harbeth, Spendor, PMC όπου στην έκθεση μου άρεσαν πολύ,
βάζεις λίγο μουσική διαβάζεις ένα βιβλίο και ηρεμείς για μιά ώρα μετά την δουλειά.

Πολλά από τα υπεραναλυτικά κλπ σου δημιουργούν κούραση και άγχος μετά από ώρα.
Οσο για τα Wilson δεν ξέρω γιατί αλλά ποτέ δεν μου άρεσαν ( προσωπικά πάντα ) τα άκουσα παλιά στη έκθεση όπoυ έπαιζαν Johnny Cash ωραία.. αλλά αυτή δεν ήταν η φωνή του, από όλα τα υπέρ.. πάντα μου άρεσαν όσες φορές τα άκουσα τα Marten.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αμαρτία εξομολογούμενη...ουκ εστιν αμαρτία...
Ο υποφαινόμενος συμπαθεί τα μεγάλα Harbeth και δεν τ'αντιμετωπίζει σαν καύσιμη ύλη,πλην όμως δεν μπορεί να μείνει αδιάφορος σε σχόλια όπως το παρακάτω:

http://www.6moons.com/audioreviews/harbeth4/2.html

"...Harbeth speakers and Magnepans for that matter create sound in a quite different way. The energy is transmitted not only towards the listener but in every direction. That creates an effect where the sound arriving at the listener comes not just from the speakers but from many different directions. The listener is surrounded which is more or less how it also is during a live concert. And it is not just about space. It is about how the energy dispersed by the speakers propagates through the listening room. The Harbeths surround you with sound and don’t merely dispatch it from some small spots somewhere in front of you..."

Μιλάμε για παντοκατευθυντική....ακτηνοβολία.:sneaky:
 

Μηνύματα
107
Reaction score
33
The M40.1 have their own distinct character which is completely different from what seems to be the norm for most modern high-end designs. Even so they are one of the best loudspeakers I ever listened to in my room. It came as a kind of surprise or even shock because they represent everything I hate about other designs – plastic cones, soft domes, lively cabinets that actively contribute to the sound. Based on all my prior experience there was just no bloody way a speaker like the Harbeth should sound any good. Yet it sounds fantastic!
Μάλλον το τύπος είναι κουφός και δεν διαβάζει Avsite και όλους που λένε ότι κάνουν μόνον για το τζάκι !!!!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
The M40.1 have their own distinct character which is completely different from what seems to be the norm for most modern high-end designs. Even so they are one of the best loudspeakers I ever listened to in my room. It came as a kind of surprise or even shock because they represent everything I hate about other designs – plastic cones, soft domes, lively cabinets that actively contribute to the sound. Based on all my prior experience there was just no bloody way a speaker like the Harbeth should sound any good. Yet it sounds fantastic!
Μάλλον το τύπος είναι κουφός και δεν διαβάζει Avsite και όλους που λένε ότι κάνουν μόνον για το τζάκι !!!!
Καληνύχτα κι έφεξε,για όσους ονειροπαρμένους και μη δοκιμαστές αραδιάζουν μεταχειρισμένες φράσεις,παραλείποντας συστηματικά να πληροφορήσουν για τις στάθμες ακρόασης και την ακουστική συμπεριφορά του χώρου όπου έγινε η αξιολόγηση.

Παρεμπιπτόντως,δεδομένων της διαχείρισης ισχύος και της χαμηλής ευαισθησίας των εν λόγω ηχείων,θα ήταν ενδιαφέρον να πληροφορηθούμε για την απόδοση σε στάθμες RMS (όχι ενεργειακές κορυφές προγράμματος) άνω των 100 db σε απόσταση λ.χ. 2 μέτρων -χαριστικώς δεν τίθεται μεγαλύτερη απόσταση,αφού τα ηχεία έχουν υποτίθεται προβλεφθεί και για ακροάσεις επί μέσου πεδίου.

Επίσης στο πλαίσιο του επιχειρήματος,η απόδοση των κατώτερων οκτάβων θα συναρτάται με τις οδηγικές ικανότητες του ενισχυτή,ενώ η επίδραση των 12ιντσων γούφερ στην αντίληψη ως προς ανώτερες ζώνες του φάσματος θα εξαρτάται από το στήσιμο και την ακουστική σύσταση του χώρου ακρόασης.

Εφόσον ένας δοκιμαστής δεν εμφανίζει ο ίδιος σοβαρά προβλήματα ακοής ή μεροληψία,οποιαδήποτε ακουστική εντύπωση διαμορφώνεται είναι δυνατόν να εξηγηθεί λογικά εφόσον ο αναγνώστης διαθέτει απαραίτητες γνώσεις.Εάν ο επαγγελματίας δοκιμαστής...αυτοϊκανοποιείται αμερόληπτα χωρίς να πληροφορεί για το σύνολο των παραμέτρων,η πρακτική του είναι χειρότερη καθότι φανερώνει άγνοια και αδιαφορία.
 
Last edited:

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
100db; Δε νομίζω η μέση στάθμη σε οικιακούς χώρους να ξεπερνά τα 90db (δεν αναφέρομαι σε κορυφές προγράμματος).
Ας κινηθούμε στις πραγματικές συνθήκες οικιακής ακρόασης με το σύστημα να λειτουργεί σε χώρους όπου ζουν και οι υπόλοιποι μίας οικογένειας.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top