Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)


Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Λυπάμαι πραγματικα που δεν τα κράτησες ! τα πήρες μόνο για review η θα προέκυπτε αγορά και για κάποιο λόγο δεν?

Είναι κάποιου φίλου ο οποίος μου ζήτησε να τα ακούσω πριν ακόμα τ' ακούσει εκείνος...

Δυστυχώς δεν μου τα άφησε παραπάνω από δυο βδομάδες...(χαζός ήταν???...:135:)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

έξοχη παρουσίαση, νά'σαι καλά ρε φίλε!
 


Μηνύματα
1.336
Reaction score
661
Εμένα μου δημιουργήθηκαν μερικές απορίες. Τις δύο προηγούμενες 10ετίες φαγώθηκαν όλοι οι σχεδιαστές να φτιάχνουν ψιλόλιγνες καμπίνες ίσα-ίσα να χωράνε περίπου 5ιντσα άντε και 7ιντσα μιντ, και τοποθετώντας τα γουφερ στα πλάγια γιαυτήν την περιβόητη σκηνή και το άπλωμάτης κλπ. Ετσι λοιπόν αυτή η περίθλαση, αν δεν απατώμαι, ωφελείτο πολύ απο τις στενές καμπίνες. Είδαμε όμως ότι κυρίως οι Άγγλοι σχεδιαστές, (ATC, Harbeth κλπ, όχι όμως η B&W) να έχουν γραμμένη αυτήν την θεωρία στα παλαιότερα των υποδημάτων τους. Και τώρα ο SUDOKU μας γράφει ότι το 40.1 (που απο ότι υπολογίζω με 12ιντσο γουφερ πρέπει να έχει περισσότερα απο 40εκ πλάτος) έχει εκπληκτική σκηνή, σε ύψος, βάθος, πλάτος, σταθερότητα. Μπορεί κάποιος ειδήμων να μας απομυθοποιήσει τι συμβαίνει τελικά;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.579
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Η ATC φροντίζει για την περίθλαση των ηχείων της επιμελώς. Αυτό φαίνεται και στα ηχεία της.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Οι διαστάσεις του 40.1 είναι... 750 x 432 x 400mm

Όταν τα αποσυσκεύασα και τα είδα σκέφθηκα...Α ρε κουτίλα και μπουμίλα που θ' ακούσουμε.....

Όταν τα άκουσα...απλά δεν ήθελα να ξεκολλήσω από τη θέση ακρόασης...

Αφού άκουσα για δυο μέρες τα γνωστά χιλιοπαιγμένα κομμάτια της 'αξιολόγησης' τα πέταξα στην άκρη και άρχισα να παίζω τα αγαπημένα και ν' ακούω μουσική...

Ο τύπος(Alan Shaw) έχει παίξει με την καμπίνα, το πάχος της, τα cross και τα μεγάφωνα...
Το αποτέλεσμα είναι ένας απίστευτα τρισδιάστατος αλλά ταυτόχρονα αναλυτικός, δυναμικός και 'μεγάλος' ήχος...(και αυτό δεν το λέω μόνον εγώ...)

http://www.harbeth.co.uk/uk/index.p...nitor40.1domestic&model=Monitor 40.1 domestic
 

Μηνύματα
1.336
Reaction score
661
Δεν διαφωνώ σαυτό, απλά σκέφτομαι ότι η Γερμανική σχολή, όπως και η B&W κλπ γιατί διαλέγουν την ψιλόλιγνη αντί την κοντόχοντρη καμπίνα. Είναι λάθος; στην 10ετία του 80 όποιο ηχείο ήταν λεπτό εκ των προτέρων έπαιζε καλά.....
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Oύτε η πολύ στενή ούτε η πολύ φαρδιά καμπίνα είναι λάθος. Οι ενδιάμεσες καταστάσεις, είναι.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Πάντως μιλάμε για ένα από τα κορυφαία hifi monitors αυτή την στιγμή στην αγορά. Δεν μπορούν να συγκριθούν με κανένα άλλο ηχείο πλην των ATC.

Θα ήθελα πολύ να τα ακούσω σε "κόντρα" με τα ATC SCM 50.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Re: Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Πάντως μιλάμε για ένα από τα κορυφαία hifi monitors αυτή την στιγμή στην αγορά. Δεν μπορούν να συγκριθούν με κανένα άλλο ηχείο πλην των ATC.

Θα ήθελα πολύ να τα ακούσω σε "κόντρα" με τα ATC SCM 50.
σωστα μια κοντρα μεταξυ harbeth 40.1 και atc50 θα ειναι το κλου το αποκορυφωμα !!!!!!!
 


Μηνύματα
402
Reaction score
2
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Επιτρέψτε μου να σας θυμίσω και τα πρώην Spen(cer) Dor(othy) 100 νυν… Swift SP100 ;-)
Παρόμοιας σχεδίασης με τα 40.1, παρόμοιας φιλοσοφίας στον ήχο, ίσως –ελαφρά- πιο «ευγενικά» από τα 40.1, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα 40.1 δεν έχουν… καλούς τρόπους :)
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
To Harbeth Monitor40.1 εινα παρεα μου εδω και 6 μηνες,σε ενα πολυ απλο setup Sugden Masterclass Integrated και Νοttingham 294. Σε μια αποθεωση του κλασικου ΒΒC ηχου τα Harbeth σηκωνουν απο το καθισμα τον ακροατη τους εστω και εαν αυτος δεν παρακολουθει, χροιες,λεπτομερεια ,καθαροτητα, τονικοτητα ειναι ολα εδω. Αληθεια ποσο ποιο ακριβα συστηματα εχω ακουσει (οπως και εσεις..) και εχω νοιωσει οτι μας κοροιδευουν..!
Ηχεια που φορανε 6000€ σε καλωδιωσεις, CD-DAC των 25,000€ και την ωρα της ακροασης σου λενε οτι δεν παιζουν σωστα γιατι δεν ειναι στρωμενα...!Αντε γεια..... σας λοιπον τι θελουμε και ασχολουμαστε με ολους τους μακακες που παιζουν με το χομπι μας και τους εγωισμους μας. Τελος δινω τα συγχαρητηρια μου στο Μember που παρουσιασε τοσο καλα τα ηχεια και τα συναισθηματα που βγαζουν στον ακροατη. Καλο καλοκαιρι σε ολους​
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Ανέβασε καμιά φωτο ντε...να κάνουμε λίγο οφθαλμόλουτρο τώρα που δεν τά 'χουμε να τ' ακούμε...
 

Μηνύματα
1.336
Reaction score
661
Το 12ιντσο γουφερ μαλλον προς τα 100αρια παει και οχι στα 50αρια το συγκριτικο αν ποτε γινει (ισως στην εκθεση τον Νοεμβριο)!!!
 

Μηνύματα
460
Reaction score
199
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Παιδια μεταξυ των ηχειων Harbeth και Spendor πια σας αρεσουν περισσοτερο;
Ποια κατα την γνωμη σας ακουγονται περισσοτερο φυσικα;
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Re: Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Παιδια μεταξυ των ηχειων Harbeth και Spendor πια σας αρεσουν περισσοτερο;
Ποια κατα την γνωμη σας ακουγονται περισσοτερο φυσικα;
Τα Harbeth τα έχω ακούσει όλα...Τα Spendor όχι...
Θα ήταν ευχής έργο αν μπορούσαμε στην έκθεση ν' ακούσουμε τα s9e...Πρέπει να παίζουν πολύ καλά...
(Τα είχα συν-υποψήφια για αγορά μαζί με τα Kef ref 205... Διάλεξα τα δεύτερα γιατί ο αντιπρόσωπος δεν είχε διαθέσιμα για ακρόαση τα s9e)

http://www.spendoraudio.com/HTML/S9e_main.html
 

Μηνύματα
460
Reaction score
199
Απάντηση: Re: Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Τα Harbeth τα έχω ακούσει όλα...Τα Spendor όχι...
Θα ήταν ευχής έργο αν μπορούσαμε στην έκθεση ν' ακούσουμε τα s9e...Πρέπει να παίζουν πολύ καλά...
(Τα είχα συν-υποψήφια για αγορά μαζί με τα Kef ref 205... Διάλεξα τα δεύτερα γιατί ο αντιπρόσωπος δεν είχε διαθέσιμα για ακρόαση τα s9e)

http://www.spendoraudio.com/HTML/S9e_main.html
Kοντα στον ηχο με τα Harbeth πρεπει να ειναι η σειρα classic της Spendor.
Ειναι ομοια και οπτικα.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Αναβιώνω το παρόν νήμα με τη θαυμάσια παρουσίαση του Sudoku για να ρωτήσω ορισμένα πράγματα τους κατόχους των συγκεκριμένων ηχείων ή όσους τα έχουν ακούσει προσεκτικά.
Αναμφίβολα τα Harbeth είναι ιδιαίτερης κατασκευής. Έχουν αρκετούς μη συμπαθούντες και ορκισμένους φίλους. "Κουδουνίστρες" και " κουτίλα" τα ανεβάζουν οι μεν, πολλοί ορκίζονται στο όνομά τους δε. Το forum της Harbeth θυμίζει μυσταγωγία!
Θα ήθελα να ρωτήσω δυο πράγματα:
1) Τελικά τα εν λόγω ηχεία παίζουν καλά σε υψηλές εντάσεις; Έχω ακούσει προσεκτικά τα "ξαδερφάκια" τους τα Spendor SP100 με τρανζιστοράτους ενισχυτές των 80-100 watts και ομολογώ ότι έπαιξαν εξίσου καλά και σε υψηλές στάθμες χωρίς να ακούσω κανένα "κουδούνισμα" ή "κουτίλα", παρά τον πολύ ευγενικό τους χαρακτήρα. Ανάλογα με τον ενισχυτή, μπορώ να πω ότι δεν τους λείπει ούτε ο δυναμισμός. Οι κάτοχοι τι λένε;
2) Μπορούμε να πάρουμε στα σοβαρά τις διαβεβαιώσεις του Alan Shaw ότι τα συγκεκριμένα ηχεία με το 12ίντσο woofer και τα 84db ευαισθησία μπορούν να παίξουν με 50άρηδες ενισχυτές; Εντάξει είναι ομαλής αντίστασης αλλά όσο να ναι φαίνεται περίεργο. Από ό,τι βλέπω ο Sudoku τα δοκίμασε με 70άρηδες λαμπάτους. Βάσει της εμπειρίας μου με τα spendor τα 80-100 watts σε τρανζίστορ φαίνεται να διαθέτουν τον αναγκαίο έλεγχο χωρίς τα ηχεία να λένε όχι και στα διπλάσια (άλλωστε η ίδια η Harbeth δίνει ως power handling τα 200watts). Απόψεις;
Ευχαριστώ για ενδεχόμενη απάντηση.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.661
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top