Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Ουδέν περίεργο (τίποτε δεν είναι περίεργο). Υπάρχουν άνθρωποι που προτιμούν μονίμως να ακούν σε χαμηλή στάθμη, λίγο πιο πάνω από μια έντονη συζήτηση δυό - τριών προσώπων σε κλειστό χώρο, ενώ άλλοι (του υποφαινομένου συμπεριλαμβανομένου), συχνά ακούν περισσότερο από δυνατά - και, προφανώς, τα 50 βατ δεν τους φτάνουν για ηχείο των 84dB.

Προσωπικά, 5000 ευρώ -ή όσο έχουν τέλος πάντων αυτά τα ηχεία- μου φαίνονται πολλά για καυσόξυλα, χώρια οι εξ αντικειμένου ανοησίες που λέει ο Shaw για να πλασσάρει και να στηρίξει τις επιλογές του. Αλλά δεν είσαι υποχεωμένος να ακολουθήσεις αυτά που λέω εγώ - ή οποιοσδήποτε άλλος. Την απάντηση θα τη βρεις μέσα σου. Αν είσαι τεχνοκράτης και προτιμάς να ακούς σωστά και όχι όπως σου αρέσει, προτίμησε κάτι άλλο. Αν όχι - και επιπροσθέτως έχει φάει κόλλημα με την "αγγλική σχολή", τον "αγγλικό ήχο", το "thin wall contruction με βάση τη φιλοσοφία του BBC" και τα συναφή, τότε πάρτα με κλειστά μάτια. Σημασία έχει να είσαι ευχαριστημένος, αλλά γνωρίζοντας συγχρόνως και γιατί.
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Aν μιλάμε για σωστή αναπαραγωγή τότε αυτά τα ηχεία είναι για καυσόξυλα όπως λέει και ο Κόγιας. Το αν σε "γοητεύει" ο ήχος είναι κάτι τελείως διαφορετικό.
 


Μηνύματα
45
Reaction score
22
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

νομίζω ότι θεατρικές αφοριστικές χαριτωμενιές τύπου "για καυσόξυλα" καλόν είναι να λέγονται σε βοσκούς του Βόλου. Όποιος θέλει να ακούει και το συρριστικό της πορδής του μηχανικού ήχου ευπρόσδεκτον και καλές ακροάσεις. Οι λοιποί που έχουν ανάγκη από μουσική για να χαλαρώσουν την ήδη αρκετά βασανισμένη ψυχή τους ας σπεύσουν αφόβως. Και ας συνεχίζουν οι εδώ γράφοντες - προφανώς έμπειροι και επιτυχημένοι κατασκευαστές επαγγελματικών ή μαζικών ηχοσυστημάτων - να πληκτρολογούν ό,τι υπέροχο θέλουν. Και για να απαντήσω στο ερώτημα του φίλου, τα 40.1 είναι εξαιρετικά ευέλικτα αντίθετα απο την παλαιά φρουρά των (σκέτων 40) για την οποία έπρεπε να τα αλλάξεις όλα μα όλα... Τα καινούργια τα έχω ακούσει με τρανζιστοράτους των 2χ80 με μαγικά αποτελέσματα. Με σοβαρούς λαμπάτους τύπου Jadis, ακόμη και εγχώριους περιποιημένους, απλώς θα ονειρεύεσαι. Σκοπεύω να τα αγοράσω (χωρίς να αντικαταστήσω τα 5αρια μου που με συντροφεύουν 5 χρόνια). Σπεύσε αφόβως ακριβώς αν σέβεσαι τα πολλά χρήματα που θα δαπανήσεις από το εισόδημά σου είτε αγοράζοντάς τα καινούργια είτε μεταχειρισμένα. Δεν είναι φυσικά ο έρως της συζύγου αλλά δεν πειράζει...
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Βασικά ενσκήπτει ένα θέμα που εμμέσως πλην σαφώς θίγετε όλοι:
Ακούμε ως μουσικοί και ηχολήπτες ή ως μουσικόφιλοι;
Θέλουμε να ακούμε όλη την αλυσίδα του συστήματος με ό,τι αυτή περιλαμβάνει ή απλά να ακούμε τη μουσικούλα μας και να μη μας απασχολεί τίποτα άλλο;
Μπορούμε ενδεχομένως να συνδυάσουμε και τα δύο; Και κριτική ακρόαση και χαλάρωση;
Προφανώς υπάρχουν λύσεις για όλα τα γούστα.
Φίλε Vassfass με τι ενισχυτή ακούς τα shl5; Από υψηλές εντάσεις πώς τα πάνε; Έχοντας ακούσει τα spendor SP100 και σε υψηλές εντάσεις ο χαρακτηρισμός "κουδουνίστρες" μου φαίνεται υπερβολικός. Χρώμα ναι, κουδούνισμα όχι.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
22
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

με audia flight one πηγές project rpm9.1x και ear 839p πειραγμενο και sony xa 5400es. Ο audia flight είναι για περισσότερα πράγματα από ό,τι το 5αρακι μπορεί να προσφέρει σε επιπεδο εντάσεων, καθόσον από κάποια db και μετά το harbetη ψαλλιδίζει, αλλά μιλάμε για πολύ υχηλές εντάσεις που ξυπνούν οικοδομικό τετράγωνο. Οι οριακές εντάσεις που πιάνει καθαρά και απροβλημάτιστα το χάρμπεθ φθάνουν και περισσεύουν εκτός ν φιλοξενείς το θέατρο κουφών (με όλο το σέβας). Στον χωρο που τώρα ευρίσκομαι τώρα (περί τα 45 τετραγωνικά - ορθογώνιο) μιά χαρά τα καταφέρνει. Θα σου σύστηνα αν κείσαι σε τέτοιους χώρους να μη ξεφραγκιασθείς ασκόπως. Για αρκετά μεγαλύτερους (ακόμη) χώρους και ολονυκτια πάρτυ χρειάζεται άλλο ηχείο. Η συνεργεία με τον ιταλό είναι εκπληκτική. Τον Ιταλό τον αγόρασα μετ/νο για δευτερο σύστημα αλλά μόλις τον μάτσαρα με τα χαρμπεθάκια ... δη εντ. Ο ίδιος σκέπτομαι τα μονιτόρια γιατί θα μετακομίσω (μετά χιλίων βασάνων) στο καινούργιο μου σπίτι όπου ο ενιαίος χώρος που θα έχω το κυρίως σύστημα σαλονι - κουζίνα κλπ είναι περί τα 70τμ. Και θέλω να ακούω από απόσταση και παντού μαγικά...Οριακός χώρος για τα 5αρακια. Στο ερώτημά σου νομίζω ότι τα χάρμπεθ από την γενιά των SHL5 και τα νέα μονιτόρια τα κάνουν όλα. Και δεν είναι απαιτητικά σε ματσαρίσματα (εκτός πια αν τους βάλεις ραδιοενισχυτη των 200ευρω). Και φυσικά αν και δεν είμαι αγγλόφιλος ε, όλο και κάτι ξέρουν από ηχοληψία οι παλαιοί μάστορες του BBC. Από εκεί αν δε απατώμαι ξεκίνησαν όλα...
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Σε ευχαριστώ για την εμπεριστατωμένη απάντηση. Ο χώρος μου είναι ενιαίος σαλόνι + τραπεζαρία περί τα 45 τμ. Το σύστημα βέβαια είναι στημένο στο σαλόνι που είναι 25τμ αλλά, όπως προείπα, το σαλόνι είναι υποσύνολο ενός χώρου συνολικά 45τμ. Ακούω σε απόσταση 3,5 μέτρων σε χαμηλές και ρεαλιστικές στάθμες αν και ενίοτε μου αρέσει να τα χώνω και λίγο. Σκοπεύω να ακούσω σύντομα τα 5άρια τα οποία βρίσκονται σε προσφορά. Τα 40άρια δυστυχώς με υπερβαίνουν σε κόστος. Α, και ο ενισχυτής μου είναι τρανζίστορ 100 watts.
Με την ευκαιρία τι λες; Τα Harbeth rock-άρουν;
 

Μηνύματα
45
Reaction score
22
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

μια χαρά φίλε μου... Το μπάσο τους είναι όσο πρέπει να ακούγεται ένα μπάσο σε οικιακές συνθήκες... Σφικτό και με σωστό χρονισμό, όχι όμως in your face που έλεγον και οι αρχαίοι και τρίζουν τα τζάμια. Τα περί χαλαρότητος που ακούγονται και ίσως σε προβληματίζουν δεν ισχύουν. Απλώς αν πχ ακούς death μεταλ χάνεται ένα ελάχιστο της καφρίλας και εμφανίζονται και οι όποιες παρτιτούρες των Death πχ, σε κλασσικά ροκ ακούσματα κελαηδά, το ίδιο και σε nwobhm. Αρκεί φυσικά να μη κάνεις το λάθος να ακούς βαρύ ροκ και με λάμπες γιατί βγαίνει ένα επιπλέον συναισθηματικό υπόβαθρο που μάλλον δεν προσήκει. Όχι ότι με χαλάει αλλά "αντικειμενικώς" υπάρχει λίγο μέλι. Επίσης, για εκμαίευση αρίστων (rocκ) αποτελεσμάτων, πρόσεξε την διασύνδεση. Προτίμησε ουδέτερα καλώδια και όχι πολύ γλυκόηχα όπως πχ τα cardas. Στα 1600 ευρω περίπου που κυμαινονται τα μετ/σμα, θα τα ευχαριστηθείς! Χωρίς πολλούς πειραματισμούς ταλαιπωρίες γειώσεις διπλοκαλωδιώσεις και τα κέρατά μας τα τραγίσια. Σχεδόν plug and play.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

μια χαρά φίλε μου... Το μπάσο τους είναι όσο πρέπει να ακούγεται ένα μπάσο σε οικιακές συνθήκες... Σφικτό και με σωστό χρονισμό, όχι όμως in your face που έλεγον και οι αρχαίοι και τρίζουν τα τζάμια. Τα περί χαλαρότητος που ακούγονται και ίσως σε προβληματίζουν δεν ισχύουν. Απλώς αν πχ ακούς death μεταλ χάνεται ένα ελάχιστο της καφρίλας και εμφανίζονται και οι όποιες παρτιτούρες των Death πχ, σε κλασσικά ροκ ακούσματα κελαηδά, το ίδιο και σε nwobhm. Αρκεί φυσικά να μη κάνεις το λάθος να ακούς βαρύ ροκ και με λάμπες γιατί βγαίνει ένα επιπλέον συναισθηματικό υπόβαθρο που μάλλον δεν προσήκει. Όχι ότι με χαλάει αλλά "αντικειμενικώς" υπάρχει λίγο μέλι. Επίσης, για εκμαίευση αρίστων (rocκ) αποτελεσμάτων, πρόσεξε την διασύνδεση. Προτίμησε ουδέτερα καλώδια και όχι πολύ γλυκόηχα όπως πχ τα cardas. Στα 1600 ευρω περίπου που κυμαινονται τα μετ/σμα, θα τα ευχαριστηθείς! Χωρίς πολλούς πειραματισμούς ταλαιπωρίες γειώσεις διπλοκαλωδιώσεις και τα κέρατά μας τα τραγίσια. Σχεδόν plug and play.
:622:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

γιατί μου φαίνονται "κινέζικα" τα παραπάνω?
 

Μηνύματα
213
Reaction score
119
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

με audia flight one πηγές project rpm9.1x και ear 839p πειραγμενο και sony xa 5400es. Ο audia flight είναι για περισσότερα πράγματα από ό,τι το 5αρακι μπορεί να προσφέρει σε επιπεδο εντάσεων, καθόσον από κάποια db και μετά το harbetη ψαλλιδίζει, αλλά μιλάμε για πολύ υχηλές εντάσεις που ξυπνούν οικοδομικό τετράγωνο. Οι οριακές εντάσεις που πιάνει καθαρά και απροβλημάτιστα το χάρμπεθ φθάνουν και περισσεύουν εκτός ν φιλοξενείς το θέατρο κουφών (με όλο το σέβας). Στον χωρο που τώρα ευρίσκομαι τώρα (περί τα 45 τετραγωνικά - ορθογώνιο) μιά χαρά τα καταφέρνει. Θα σου σύστηνα αν κείσαι σε τέτοιους χώρους να μη ξεφραγκιασθείς ασκόπως. Για αρκετά μεγαλύτερους (ακόμη) χώρους και ολονυκτια πάρτυ χρειάζεται άλλο ηχείο. Η συνεργεία με τον ιταλό είναι εκπληκτική. Τον Ιταλό τον αγόρασα μετ/νο για δευτερο σύστημα αλλά μόλις τον μάτσαρα με τα χαρμπεθάκια ... δη εντ. Ο ίδιος σκέπτομαι τα μονιτόρια γιατί θα μετακομίσω (μετά χιλίων βασάνων) στο καινούργιο μου σπίτι όπου ο ενιαίος χώρος που θα έχω το κυρίως σύστημα σαλονι - κουζίνα κλπ είναι περί τα 70τμ. Και θέλω να ακούω από απόσταση και παντού μαγικά...Οριακός χώρος για τα 5αρακια. Στο ερώτημά σου νομίζω ότι τα χάρμπεθ από την γενιά των SHL5 και τα νέα μονιτόρια τα κάνουν όλα. Και δεν είναι απαιτητικά σε ματσαρίσματα (εκτός πια αν τους βάλεις ραδιοενισχυτη των 200ευρω). Και φυσικά αν και δεν είμαι αγγλόφιλος ε, όλο και κάτι ξέρουν από ηχοληψία οι παλαιοί μάστορες του BBC. Από εκεί αν δε απατώμαι ξεκίνησαν όλα...
Φίλε Sleep καλημέρα.
Τα πράγματα είναι έτσι ακριβώς όπως τα περιγράφει ο vassfass. Ως κάτοχος του SHL5, σε σχεδόν πανομοιότυπο χώρο, αλλά με άλλον ενισχυτή (Yamaha A-S2000 και πριν KRELL KAV300i) μπορώ να στο βεβαιώσω. Εντελώς απροβλημάτιστη συνέργεια με οτιδήποτε έχει δοκιμαστεί είτε λάμπες είτε τρανζίστορ.

μια χαρά φίλε μου... Το μπάσο τους είναι όσο πρέπει να ακούγεται ένα μπάσο σε οικιακές συνθήκες... Σφικτό και με σωστό χρονισμό, όχι όμως in your face που έλεγον και οι αρχαίοι και τρίζουν τα τζάμια. Τα περί χαλαρότητος που ακούγονται και ίσως σε προβληματίζουν δεν ισχύουν. Απλώς αν πχ ακούς death μεταλ χάνεται ένα ελάχιστο της καφρίλας και εμφανίζονται και οι όποιες παρτιτούρες των Death πχ, σε κλασσικά ροκ ακούσματα κελαηδά, το ίδιο και σε nwobhm. Αρκεί φυσικά να μη κάνεις το λάθος να ακούς βαρύ ροκ και με λάμπες γιατί βγαίνει ένα επιπλέον συναισθηματικό υπόβαθρο που μάλλον δεν προσήκει. Όχι ότι με χαλάει αλλά "αντικειμενικώς" υπάρχει λίγο μέλι. Επίσης, για εκμαίευση αρίστων (rocκ) αποτελεσμάτων, πρόσεξε την διασύνδεση. Προτίμησε ουδέτερα καλώδια και όχι πολύ γλυκόηχα όπως πχ τα cardas. Στα 1600 ευρω περίπου που κυμαινονται τα μετ/σμα, θα τα ευχαριστηθείς! Χωρίς πολλούς πειραματισμούς ταλαιπωρίες γειώσεις διπλοκαλωδιώσεις και τα κέρατά μας τα τραγίσια. Σχεδόν plug and play.
Και πάλι σωστά. Μην ασχοληθείς, με ότι έχεις. Λίγη προσοχή μόνο στην θέση τους στον χώρο για καλύτερο αποτέλεσμα, κάτι που ισχύει βεβαίως για όλα τα ηχεία.

Θα απολαμβάνεις την μουσική σου και θα σκέφτεσαι χαμογελώντας τα θέσφατα για καυσόξυλα και τις λοιπές πίκρες από τους διαφόρους...
 

Μηνύματα
2.423
Reaction score
13
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Φίλε Sleep καλημέρα.
...
Θα απολαμβάνεις την μουσική σου και θα σκέφτεσαι χαμογελώντας τα θέσφατα για καυσόξυλα και τις λοιπές πίκρες από τους διαφόρους...
Αλήθεια, γιατί τόση "πίκρα";;;

Εγώ οδηγώ τα SHL5 με Sugden IA-4 και πολύ ευχαριστημένος. Φαντάζομαι τον ήχο των 40.1 και απογειώνομαι, όμως δυστυχώς δε διαθέτω το κατάλληλο χώρο...αλλιώς, δε θα το σκεφτόμουν καθόλου.
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Δεν είπε κανείς ότι δεν απολαμβάνεις μουσική, αλήθεια εγώ και εσύ θεωρείς ότι απολαμβάνουμε το ίδιο πράγμα?

Τι να κάνουμε ρε παιδιά αν θες να ακούς αυτό που ήθελε ο ηχολήπτης να ακούς (το οποίο δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείτε κουραστικό από τους περισσότερους, εγώ το απολαμβάνω) τα ηχεία αυτά είναι απαράδεκτα. Εγώ κουράζομαι ας πούμε από τους χρωματισμούς των ηχείων τύπου harbeth, Spendor, etc.

Αν σας αρέσει ο ήχος τους μεγειά σας και χαρά σας και εγώ μαζί σας, αλλά αυτό είναι ααααλλο πράγμα.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Προφανώς είναι love it or hate it περίπτωση. Στο κάτω - κάτω, ένα ζευγάρι ηχεία είναι. Δε θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας.
 

Μηνύματα
2.423
Reaction score
13
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Όπως "ααααλλο πράγμα" είναι και τα λεφτά που κοστίζει το κάθε ηχείο...

Αν θέλεις να δώσεις μια περιουσία για ηχείο, μεγειά σου και χαρά σου και σένα.
 

Μηνύματα
2.423
Reaction score
13
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Προφανώς είναι love it or hate it περίπτωση. Στο κάτω - κάτω, ένα ζευγάρι ηχεία είναι. Δε θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας.
Όχι καλέ μου φίλε, υπάρχει και η σχέση cost-benefit στην επιλογή συστήματος (όπως σε όλα τα πράγματα άλλωστε).

Δε μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα...Ας συγκρίνουμε ηχεία της ίδια τάξης τιμής και μετά να συζητήσουμε.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Ασφαλώς και η Harbeth είναι μια προσιτή εταιρεία αφού ακόμα και η ναυαρχίδα της δεν ξεπερνά τα 8.000 ευρώ. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν πολλές εταιρείες διαφορετικής φιλοσοφίας με μοντέλα στα 2.500-3000 ευρώ (ATC, PMC κ.α.), οπότε μια σύγκριση βάσει κόστους μπορεί να σταθεί.
 

Μηνύματα
2.423
Reaction score
13
Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Βεβαίως και μπορεί να σταθεί, η σύγκριση που περιγράφεις! Αυτή θα είναι μια σωστή σύγκριση με βάση και τα τεχνικά χαρακτηριστικά, αλλά και το ακουστικό αποτέλεσμα του κάθε ηχείου.

Όχι όμως να συγκρίνουμε ένα χειροποίητο αυτοκίνητο υψηλού κόστους, με ένα αυτοκίνητο μαζικής παραγωγής και σχετικά χαμηλού κόστους...
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Βεβαίως και μπορεί να σταθεί, η σύγκριση που περιγράφεις! Αυτή θα είναι μια σωστή σύγκριση με βάση και τα τεχνικά χαρακτηριστικά, αλλά και το ακουστικό αποτέλεσμα του κάθε ηχείου.

Όχι όμως να συγκρίνουμε ένα χειροποίητο αυτοκίνητο υψηλού κόστους, με ένα αυτοκίνητο μαζικής παραγωγής και σχετικά χαμηλού κόστους...
Εσύ την πήγες εκεί τη σύγκριση, κανείς άλλος.
Όλοι οι υπόλοιποι εννοούμε ηχεία άλλων εταιρειών στα ίδια χρήματα πάνω-κάτω.
Δε νομίζω να θέλει κάποιος από τους συμμετέχοντες να χάνει το χρόνο του με ανούσιες και φανταστικές συγκρίσεις.

Καλώς ή κακώς δεν τα λες και λίγα τα 2-3 χιλιάρικα και ευτυχώς υπάρχουν επιλογές για όλα τα γούστα - και εννοείται ο καθένας ακούει όπως γουστάρει, το είπαμε, το λύσαμε, το συμφωνήσαμε.

Αλλά δε γίνεται ο ίδιος που λέει πόσο ξεκούραστα και "μουσικά" παίζει το ηχείο του με ένα πλήθος ενισχυτών και ηχογραφήσεων, να τα παίρνει στο κρανίο άμα του πεις ότι το ηχείο του δεν είναι ακριβές και έχει σαφείς χρωματισμούς.
 

Μηνύματα
2.423
Reaction score
13
Απάντηση: Re: Απάντηση: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Εσύ την πήγες εκεί τη σύγκριση, κανείς άλλος.
Όλοι οι υπόλοιποι εννοούμε ηχεία άλλων εταιρειών στα ίδια χρήματα πάνω-κάτω.
Δε νομίζω να θέλει κάποιος από τους συμμετέχοντες να χάνει το χρόνο του με ανούσιες και φανταστικές συγκρίσεις.
...
Δεν είπε κανείς ότι δεν απολαμβάνεις μουσική, αλήθεια εγώ και εσύ θεωρείς ότι απολαμβάνουμε το ίδιο πράγμα? ...
Μπορεί να έχεις δίκιο και να παρεξήγησα...

...
Αλλά δε γίνεται ο ίδιος που λέει πόσο ξεκούραστα και "μουσικά" παίζει το ηχείο του με ένα πλήθος ενισχυτών και ηχογραφήσεων, να τα παίρνει στο κρανίο άμα του πεις ότι το ηχείο του δεν είναι ακριβές και έχει σαφείς χρωματισμούς.
Αυτό, δεν ισχύει για μένα. Και πάντως, άλλο είναι να το εκφράζεις όπως το γράφεις εσύ και άλλο να λες για "καυσόξυλα"...
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top