Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Μηνύματα
12.863
Reaction score
10.076
Δηλαδή κατηγορείς τον SUDOKU ότι παρέθεσε ψεύτικα στοιχεια;
Όχι, ο SUDOKU παρέθεσε κάτι που είπε άλλος. Αυτός ο άλλος πρέπει να φέρει και τις δικές του μετρήσεις, στον ανηχοϊκό θάλαμο, έτσι ώστε να βασίσει τα λόγια του.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μάλλον ομως δεν προλαβες τα σβησθεντα που ακολούθησαν το μήνυμα 315.
Τα πρόλαβα, αλλά νομίζω πως για τα "γαλλικά" με τον ακαρλ έχεις και εσύ τις ευθύνες σου.
Με όλο τον σεβασμό και πάλι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.665
Όχι, ο SUDOKU παρέθεσε κάτι που είπε άλλος. Αυτός ο άλλος πρέπει να φέρει και τις δικές του μετρήσεις, στον ανηχοϊκό θάλαμο, έτσι ώστε να βασίσει τα λόγια του.
Πες το Λάκη να πει το Μάνο να πάρει τηλέφωνο τον άλλο, να φέρει μετρήσεις για να βασίσει τα λόγια του για να τα χρησιμοποιήσει ο Μάνος για να χαρεί ι Λάκης..:p

Άσε μας κι εσύ τώρα με τα βρωμοτζιμπιελ σου...:gotcha:
 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
εντάξει, χίλια δύο άρθρα μπορούμε να βρούμε στο διαδίκτυο αναλόγως τι θέλουμε να υποστηρίξουμε.

Να ακόμα ένα
από κάποιον σχετικότερο από εμάς που έχει εμμονή με τα στραντιβάρι και δε φαίνεται να προτιμά τα καινούρια βιολιά σαν τους 10 elite violinists, αλλά τα παλιά...

ε και? Αυτό του αρέσει, αυτό προτιμά και μάλλον έχει τους λόγους του, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι το καλύτερο.

Απλά αυτό του αρέσει. απλό δεν είναι;
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Βρε Μπουτία μηνυμα-θρυαλίδα μια χιουμοριστικη, εορταστική φωτο; Τόσα ...απωθημένα ξυπνησε;
Εφόσον κάποιος κάνει το...κορόϊδο,θα υπενθυμίζω - χωρίς να μ'ευχαριστεί κάτι τέτοιο - το επίμαχο κείμενο - άνευ φωτογραφίας,η οποία ήταν συμπαθητική.
lakiss51 said:
Παντως, οτι και να λετε (ιδιως οσοι δεν κατειχατε ποτέ προς ακροαση και απλα γνωματευετε βασει pdfακιων ή αποψεων αλλωνων) σας διαβεβαιω πως κελαηδουν σαν ...πουλακια, και δη Πασχαλινα!
Σημειωτέον ότι είναι η τρίτη περίπτωση διαφορετικού νήματος όπου διατυπώνεται χλευασμός από το αυτό μέλος πάνω στη μελέτη δεδομένων.

Και για τον υποφαινόμενοι δεν τίθεται ζήτημα προσβολής,αλλά ευκαιρία για ενδιαφέροντα διάλογο μετά χρήσιμων πληροφοριών.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.665
Καλύτερη αγορά ever.
Καλά, καλά, όταν μεγαλώσεις κι εσύ, θα πάρεις χάρμπεθ.
Με 20.000€

Αλήθεια, τόσο έχουν; Απίστευτο μου φαίνεται...
Τες πα, ωραία ηχεία. Αφού αρέσουν και στον ντιμιφουτ και στον νταποστ. Τόσο ωραία παίζουν. Ο Κόγιας δηλαδή δεν έχει χάρμπεθ; Πώς νόμιζα...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Να ακόμα ένα

από κάποιον σχετικότερο από εμάς που έχει εμμονή με τα στραντιβάρι και δε φαίνεται να προτιμά τα καινούρια βιολιά σαν τους 10 elite violinists, αλλά τα παλιά...

ε και? Αυτό του αρέσει, αυτό προτιμά και μάλλον έχει τους λόγους του, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι το καλύτερο.
Οι 10 elite violinists προτίμησαν τα σύγχρονα, σε διπλό τυφλό τεστ όπου κανείς τους δεν ήξερε ποιο είναι ποιο... Αν δε μπορείς να διακρίνεις τη διαφορά ανάμεσα στο αποτέλεσμα ενός τεστ που έγινε με αυστηρή μεθοδολογία και την προτίμηση ή εμμονή όπως λες του Καβακου, κάτι δεν πάει καλά...
 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
Οι 10 elite violinists προτίμησαν τα σύγχρονα, σε διπλό τυφλό τεστ όπου κανείς τους δεν ήξερε ποιο είναι ποιο... Αν δε μπορείς να διακρίνεις τη διαφορά ανάμεσα στο αποτέλεσμα ενός τεστ που έγινε με αυστηρή μεθοδολογία και την προτίμηση ή εμμονή όπως λες του Καβακου, κάτι δεν πάει καλά...
Ναι όντως κάτι δεν θα πάει καλά αν διαλέξουμε να το παρουσιάσουμε όπως θέλουμε...

Κάνω ακόμα μια προσπάθεια: όντως όπως λες κι εσύ το καλύτερο βιολί βγήκε όχι το παλιό, αλλά το σύγχρονο. Το καλύτερο, αυτό που προτίμησαν, πες το όπως θες.Μέσα από blind test. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ

Από την άλλη, υπάρχει ένας άνθρωπος (Λ.Καβάκος.) παγκόσμια αναγνωρισμένος (φαντάζομαι δεν υπάρχει αμφιβολία γι'αυτό ε;) και πιο κατάλληλος (τουλάχιστον από εμένα) να κρίνει τον ήχο από διαφορετικά βιολιά και επιλέγει το Στραντιβάριους γιατί αυτό του αρέσει. ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί μπορεί να είναι πρόβλημα το ότι του αρέσει ή προτιμά (υποκειμενικό) το Στραντιβάριους, το οποίο οποίο αντικειμενικά μπορεί να μην είναι καλύτερο από τα σύγχρονα.

Φαντάζομαι ότι μπορείς να διακρίνεις την αναλογία με τα ηχεία :)
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
και για το Harbeth super HL5plus, οι μετρήσεις από έγκυρο αυστραλιανό περιοδικό σε
Αδικο εχει ; ;)Κι εγω την εικονα της Philips matcline 32" δεν την αλλαζω με καμια 1080p;)
Το οτι αγαρμπα μου την "επεσαν" και γνώστες του αντικειμενου μα και οι "συνηθεις υποπτοι" και ασχετοι, ειναι γεγονος. Δεν αναφερομαι σε υβριστη (-ες), γιατι ως βλακες απαιτουν ειδικη μεταχειριση που εγω δεν δυναμαι να παρασχω, τουλαχιστον ομοιως. Γιατι ομως το "πεσιμο"; Υποθεσεις δεν μπορω να κανω, μπορω ομως να πω οτι: ειναι Η μοναδικη εταιρεια ηχειων (για να περιοριστουμε στα ηχεια) που εδω μεσα πολεμηθηκε τοσο εντονα και ...ανελεητα. Για ποιο λογο ομως; Δεν υπαρχουν χαλια συσκευες που προδιδουν το ευρουλακι σου και μονον η Χαρμπεθ ειναι αυτη που σου το "αρπαζει" - και μαλιστα απατηλα; Ρωταει καπου ο αγαπητος Ν. Αρβανιτακης "και ποσα πουλαει το χρονο;". Νικο, εαν καποιος αναγνωστης και μονον της κριτικης διαβαζε αυτα που γραφονται ΕΔΩ ΜΕΣΑ για την Χαρμπεθ, τι λες, θα σκεφτοταν καθολου την αγορα τους; Και μην μου πεις (πειτε) οτι δεν επηρεαζεται ο κοσμος...
-Με παραθεση διαγραμματων κακης αποδοσης -οχι ομως και των διορθωτικων ή νεων διαπιστωσεων που παρατεθηκαν παραπανω απο τον SUDOKU.Αυτα ηταν πολυ δυσκολο να βρεθουν, ενω τα "κακα" τα ειχαμε στο αρχειο μας.
- Με παραθεση καθε ειδους "περιπαικτικων" ,δηλ ασχετων, αποψεων απο τυπους που ποτε δεν ειχαν καν ακουσει τετοια ηχεια.
-Ακομη και με εκνευρισμο και βρισιες, οταν τους απαντουσα στο υφος τους ...περιπου. Εννοειται πως η απαξιωση μου ως γνωστης ή ακροατης ηταν εντονη, λες κι ολοι ειμαστε υποχρεωμενοι να ακουμε διαγραμματα (ειπα ποια ....εγκυρα) και μετρησεις, ΚΑΙ ΟΧΙ ΗΧΟ. Κατι τετοιο συνηθιζεται εδω μεσα, γενικως...
Εχω τονισει ο,τι ουτε Χαρμπεθακιας ειμαι ουτε ιδιοτελη συμφεροντα εχω (απο "χερι" τα πηρα), ενας απλος καταναλωτης ειμαι, που μαλιστα αρεσκομαι να τα αλλαζω συχνα τα μηχανακια. Απο βιτσιο; οχι ασφαλως. Γιατι δυστυχως μακρια απο το κεντρο δεν εχομαι τη δυνατοτητα δοκιμης στο σπιτι, οποτε μας παρασερνουν ΟΝΤΩΣ τα ριβιου και τα pdf και ...αγοραζουμε. Το συγκεκριμενο ηχειο ηταν το μονο που ακουσα με υποδεεστερο των αναγκων του ενισχυτη (λαμπατος) και μου αρεσε στο 5λεπτο. Συνεχισα βεβαια με λαμπατο, αλλα βλεπουμε...
Εν πασει περιπτωσει, δυστυχως αποδεοχθηκε πως οποιοσδηποτε αντιρρησιας (και δεν μιλω μονον για μενα) αντιμετωπιζεται σκαιοτατα μεχρι εξυβρισης εδω μεσα, κατι που προ ετων δεν γινοταν. Φαινεται πως αλλαξε η γενια και βγηκε χειροτερη, οποτε μαλλον δεν μας "παει" και πρεπει να τα μαζευουμε...
πάρε κι εσύ εδώ, μαζί με τις τόσες άλλες θετικές κριτικές για το Harbeth Super HL5plus, ένα ριβιγιού με ακριβέστατες μετρήσεις στο σύνολό τους και όχι μεμονωμένες με την παράθεση ενός καταρράκτη με μεγέθυνση και έμφαση σε συγκεκριμένο εύρος που μετρήθηκε σε σπιτικό χώρο με μάλλον λάθος τοποθέτηση των ηχείων.. άψογες στο σύνολο μετρήσεις που έχουν αντίκρυσμα αντίστοιχα στην εξαιρετική ηχητική απόδοση αυτού του ηχείου..
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Τα πρόλαβα, αλλά νομίζω πως για τα "γαλλικά" με τον ακαρλ έχεις και εσύ τις ευθύνες σου.
Με όλο τον σεβασμό και πάλι.
Ευθυνες επειδη αντεδρασα στην αγενεστατη φρασεολογια του περι χαβα; Η οποια αναρτηση δυστυχως ειναι ακομη ενεργη...

Εφόσον κάποιος κάνει το...κορόϊδο,θα υπενθυμίζω - χωρίς να μ'ευχαριστεί κάτι τέτοιο - το επίμαχο κείμενο - άνευ φωτογραφίας,η οποία ήταν συμπαθητική.

Σημειωτέον ότι είναι η τρίτη περίπτωση διαφορετικού νήματος όπου διατυπώνεται χλευασμός από το αυτό μέλος πάνω στη μελέτη δεδομένων.

Και για τον υποφαινόμενοι δεν τίθεται ζήτημα προσβολής,αλλά ευκαιρία για ενδιαφέροντα διάλογο μετά χρήσιμων πληροφοριών.
Η βασικη μας διαφορα ειναι οτι εμπιστευεστε απολυτα τις μετρησεις, και μαλιστα απο ριβιουερς που μετα μασουν κυριολεκτικα τα λογια τους σε περιπτωση αντιρρησης. Και δεν ειναι χλευασμος, ουτε προθεση προσβολης.
Την περιπτωση Ατκινσον /5+/ Σω την ξανασυζητησαμε νομιζω, οπου κυριολεκτικα αλλαξε το συμπερασμα του (ο Ατκινσον) οταν του παρουσιασε αλλες μετρησεις ο Σω. Επι τη ευκαιρια ριξε μια ματια σ' αυτες του 30.2 απο τον ιδιον και πες αν η γνωμη σου συμφωνει με αυτην του Ατκινσον, γιατι το συμπερασμα του μου φαινεται σαν πολυ ...συμβιβαστικο.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Εγώ πάντως θα συμφωνήσω (σχετικά) για την αισθητική τους με τον φίλο iason όχι τόσο χάλια βέβαια όσο ανέφερε αλλά στο σαλόνι μου δεν ξέρω αν θα τα έβαζα όπως και να παίζουν.
Από την άλλη όμως θα ήθελα να ακούσω κάποια καλή σειρά τους.
Δεν μπορεί στο εξωτερικό να τα εκθειάζουν τόσοι πολλοί που ασχολούνται με το αντικείμενο και να μην παίζουν καλά.
( Δεν διαφωνώ με κανέναν για μετρήσεις κλπ , δεν το ξέρω το αντικείμενο αλλά εμπιστεύομαι πάρα πολύ τα αυτιά μου).
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Τι να προλάβει; Το οτι κορόιδευαν ηχεία κι εσύ το γύρισες στα προσωπικά οπότε είχαμε διαγραφές (αντί για μπάνια που έπρεπε);


Μάλλον έχεις αρχίσει να ξεχνάς, γιατί παλιότερα οι μάχες ήταν πολύ σκληρότερες. Θα έφευγες κλαίγοντας με άλλους συζητητές. :D
Όπως νομίζεις, αφού αρέσκεσαι σε εκφράσεις τύπου "της πσ@λής τον χαβα", και αφιερωσεις υβριστικων τραγουδιων δικό σου θέμα. Και ναι, το πήρα προσωπικά μιας κι εγώ κυριως δέχομαι επιθέσεις, ιδίως από τον γνωστό τύπο που έχει ασυλία μάλλον ως προς τις εκφράσεις που χρησιμοποιει.
Μπορεί οι μάχες να ήταν σκληρές, μα όχι τόσο χαμηλού επιπέδου - και το κλαίγοντας σχετικό είναι. ..
Αλήθεια που χάθηκαν οι "άλλοι συζητητες", και γιατι;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.400
Reaction score
79.591
Άσχετο:

Όσον αφορά τις υποκειμενικές προτιμήσεις κάποιων μουσικών για συγκεκριμένα όργανα, μερικές επισημάνσεις:
  1. Συχνότατα τα όργανα αυτά δεν τους ανήκουν, αλλά ειναι χορηγία κάποιου θαυμαστή-μεγιστάνα-σπόνσορα. Και πρέπει να εκφράζεται αντιστοίχως ο καλλιτέχνης.
  2. Η επιλογή δεν είναι αποτέλεσμα blind test.
  3. Το κοινό θέλει να ακούσει κάποιο όργανο με ιστορική-μυθική αξία, και όχι ενα σύγχρονο όργανο έστω και αν το δεύτερο αντικειμενικά ακούγεται καλύτερα. Το γιατί ειναι προφανές διαβάζοντας αυτό το νήμα.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Παραθέτω απλά το συμπέρασμα από το τεστ που έδωσε ο SUDOKU, με την επί πλέον προσδοκία όπως σχολιασθούν "καταλληλως" ΚΑΙ αυτες οι μετρησεις
"
I was in the fortunate position of being able
to listen to half-a-dozen pairs of superb
loudspeakers during the same period I had
the Harbeth Super HL5plus’s in for review
and whilst I enjoyed all of them, and
thought that each offered specific perfor-
mance enhancements in one way or another
compared to the Harbeths—some had better
bass, others a more-neutral midrange, and
yet others a high-frequency response I found
slightly more ‘pure’—I kept finding that at
the end of each working day, it was always
the Harbeth Super HL5plus’s that I wired
up in order that I could listen for my own
enjoyment during the evening. They just
sounded ‘so right’
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Μπορεί οι μάχες να ήταν σκληρές, μα όχι τόσο χαμηλού επιπέδου
Σου λείπει ο Σκαλ?

Αλήθεια που χάθηκαν οι "άλλοι συζητητες", και γιατι;
Σου λείπει.
Σου λείπει και το κουτσομπολιό.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.250
Reaction score
27.094
Καλά, καλά, όταν μεγαλώσεις κι εσύ, θα πάρεις χάρμπεθ.
Με 20.000€

Αλήθεια, τόσο έχουν; Απίστευτο μου φαίνεται...
Τες πα, ωραία ηχεία. Αφού αρέσουν και στον ντιμιφουτ και στον νταποστ. Τόσο ωραία παίζουν. Ο Κόγιας δηλαδή δεν έχει χάρμπεθ; Πώς νόμιζα...
Θα πάρω κι εγώ. Όταν θα βγάλει ενεργά.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
και για το Harbeth super HL5plus, οι μετρήσεις από έγκυρο αυστραλιανό περιοδικό σε


πάρε κι εσύ εδώ, μαζί με τις τόσες άλλες θετικές κριτικές για το Harbeth Super HL5plus, ένα ριβιγιού με ακριβέστατες μετρήσεις στο σύνολό τους και όχι μεμονωμένες με την παράθεση ενός καταρράκτη με μεγέθυνση και έμφαση σε συγκεκριμένο εύρος που μετρήθηκε σε σπιτικό χώρο με μάλλον λάθος τοποθέτηση των ηχείων.. άψογες στο σύνολο μετρήσεις που έχουν αντίκρυσμα αντίστοιχα στην εξαιρετική ηχητική απόδοση αυτού του ηχείου..
SUdOKU for ever! Μόνος ή Μάνος; Μάνος 4 club president!
Είχα διαίσθηση ότι θα μας πρόσφερες κάτι να ευφράνει τις χαλασμένες καρδιές...

"...When I saw the method that had been used to construct the cabinet I was instantly transported back to the very first pair of loudspeakers I ever built, ‘way back in the 70s, using the standard construction method of the day that was employed by all DIY speaker-builders, whose only available tools back then were circular saws and power drills,..
...
Even the driver layout of the Super HL5plus looked eerily similar to the one I used on my first speaker...
...
Although the Super HL5plus’s cabinet may be constructed the same way I built mine, there is absolutely no similarity when it comes to cabinet finish...
...As with all woodfinished Harbeth cabinets the Eucalyptus veneer is finished with a thin coat of cellulose lacquer. The company says this coating ‘should prevent fluids from penetrating into the veneer’..."
(ΣΣ:Είδατε αδέλφια αλήτες ντιμπιά,πόσο μελετημένη είναι η υλοποίηση,έχει προβλέψει μέχρι και τις περίσσειες υγρασίας που αναμένεται να προκύψουν από την απόδοσή της υπό διάφορες συνθήκες ακρόασης...)

Ο δε lakiss να προσέξει ιδιαίτερα το παρακάτω χωρίον:
"...However, I’d still recommend you don’t allow anyone to place anything at all on top of the loudspeakers!..."

Ας δούμε και το disclaimer που κάνει για τις μετρήσεις:
"...Readers should note that the results mentioned in the report, tabulated in performance charts and/or displayed using graphs and/or photographs should be construed as applying only to the specific sample tested...."

Το πιο ενδιαφέρον είναι ότι δεν μας αναφέρει το setup και τις συνθήκες - και κυρίως τη μέση στάθμη - υπό τις οποίες προέκυψε η όλη ακροαματική εκτίμηση.

Είμαστε σε θέση βεβαίως από τα μετρητικά δεδομένα - τα οποία γίνονται εξίσου δεκτά - να γνωρίζουμε ότι δεν προέκυψαν εκείνα με λυχνιακό ενισχυτή.Και παρεμπιπτόντως δεν βρίσκονται σε διάσταση προς τις εκτιμήσεις του υποφαινομένου στην ανάλυση που είχε επιτελέσει για το...Reference GTP στο ΄΄Κατά Απόσβεσιν Ευαγγέλιον΄΄.
ΟΚ εγώ πραγματικά δέν κατάλαβα τί είπες στην πρόταση σου, όπως επιθυμείς...

Καρδιές δέν χαλάμε...
Μπορείς να παρατηρήσεις τις μετρήσεις από το σύνδεσμο που παρέθεσε ο SUDOKU και να του βάλεις οπωσδήποτε like.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.869.316
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top