Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.813
Reaction score
11.070
Ειμαι σιγουρος οτι ο Bhutia αν δε βαριεται μπορει να εξηγησει πως οι μετρησεις του harbeth (καμπινα που "παιζει" μουσικη, underdamped - high q - κουρδισμα στις χαμηλες, "ευγενικη" αποκριση συχνοτητας - περιορισμενη off axis) σχετιζονται με το ομορφο ηχητικο αποτελεσμα που εχουν τα harbeth σε τυπικο χωρο και σε χαμηλες εντασεις. Ειναι ολα στα pdf. Και το ομορφο ηχητικο αποτελεσμα επισης. Δεν υπαρχει μαγικη συνταγη, δε θελω να σας απογοητευσω.

Μια χαρα ακουν και ο Λακης και ολοι. By the book.

Αντε που μαθαμε τωρα ολοι με τις ισοσταθμισεις και τα target curve και τους συνηχητες. Να σας εβλεπα χωρις αυτα πως θα αντεχατε τη μονιτοριλα. Ενω με τα harbeth, plug and play ομορφα! (σε τυπικο χαλια χωρο και χαμηλες εντασεις;-) )
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.941
Reaction score
54.903
Ειμαι σιγουρος οτι ο Bhutia αν δε βαριεται μπορει να εξηγησει πως οι μετρησεις του harbeth (καμπινα που "παιζει" μουσικη, underdamped κουρδισμα στις χαμηλες, "ευγενικη" αποκριση συχνοτητας, περιορισμενη off axis) σχετιζονται με το ομορφο ηχητικο αποτελεσμα που εχουν τα harbeth σε τυπικο χωρο και σε χαμηλες εντασεις. Ειναι ολα στα pdf. Και το ομορφο ηχητικο αποτελεσμα επισης. Δεν υπαρχει μαγικη συνταγη, δε θελω να σας απογοητευσω.

Μια χαρα ακουν και ο Λακης και ολοι.

Αντε που μαθαμε τωρα ολοι με τις ισοσταθμισεις και τα target curve και τους συνηχητες. Να σας εβλεπα χωρις αυτα, harbeth και ξερο ψωμι!
Σιγά μην αρχίσω νυχτιάτικα ν'αναλύω τα...fluids που ξεχύνονται εκ της καμπίνας.

Το έχω ήδη κάνει για το SHL5 Plus (που προτιμώ περισσότερο από το σαραντάρι),ακόμα και ο μαζοχισμός οφείλει να έχει...όρια.;)
(εξαίρεση βεβαίως οι...Greek Rehdeko Lovers) :lolsign:
 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.813
Reaction score
11.070
Τα ρεντεκο να μην τα πιανετε στον στομα σας παρακαλω! Δε φτανουν για ολους!
[DOUBLEPOST=1556653405][/DOUBLEPOST]
Σιγά μην αρχίσω νυχτιάτικα ν'αναλύω τα...fluids που ξεχύνονται εκ της καμπίνας.

Το έχω ήδη κάνει για το SHL5 Plus (που προτιμώ περισσότερο από το σαραντάρι),ακόμα και ο μαζοχισμός οφείλει να έχει...όρια.;)
(εξαίρεση βεβαίως οι...Greek Rehdeko Lovers) :lolsign:
Ωραια, θα κανω εγω μια προσπαθεια:

- Κουδουνιστη καμπινα: κραταει και αποδιδει ενισχυμενη ηχητικη ενεργεια σε μια συχν. περιοχη 100-300hz εξοχως σημαντικη και σχετιζομενη με τα επιθυμητα "σωματα".

- Υποαποσβεση στις χαμηλες: κανει την κρουση, το κικ να ξεχωριζει απο το υπολοιπο πραμα, πολυ ευχαριστο σε τυπικο χωρο με μεγαλους χρονους αντηχησης στις χαμηλες οπου οι χαμηλες βουιζουν και η κρουση χανεται στο βουητο. Πολυ ευχαριστο επισης οταν ακουμε σε χαμηλες εντασεις.

- Ευγενικη αποκριση και ρολοφ στο οφ αξις: ε, μαλακος ηχος, χωρις ενοχλητικα απο πιθανες ανεξελεγκτες ανακλασεις πριμα.

Απλα πραγματα. Μπορουμε να μην ασχοληθουμε αλλο με το θεμα; Myth busted!
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.941
Reaction score
54.903
Τα ρεντεκο να μην τα πιανετε στον στομα σας παρακαλω! Δε φτανουν για ολους!

Ωραια, θα κανω εγω μια προσπαθεια:

- Κουδουνιστη καμπινα: κραταει και αποδιδει ενισχυμενη ηχητικη ενεργεια σε μια συχν. περιοχη 100-300hz εξοχως σημαντικη και σχετιζομενη με τα επιθυμητα "σωματα".

- Υποαποσβεση στις χαμηλες: κανει την κρουση, το κικ να ξεχωριζει απο το υπολοιπο πραμα, πολυ ευχαριστο σε τυπικο χωρο με μεγαλους χρονους αντηχησης στις χαμηλες οπου οι χαμηλες βουιζουν και η κρουση χανεται στο βουητο. Πολυ ευχαριστο επισης οταν ακουμε σε χαμηλες εντασεις.

- Ευγενικη αποκριση και ρολοφ στο οφ αξις: ε, μαλακος ηχος, χωρις ενοχλητικα απο πιθανες ανεξελεγκτες ανακλασεις πριμα.

Απλα πραγματα. Μπορουμε να μην ασχοληθουμε αλλο με το θεμα; Myth busted!
Μόνο και μόνο επειδή δεν αρέσει στον γράφοντα η άφεση...χρεών.:D

Καμπίνα εμφανίζουσα αντιληπτή παράταση ενέργειας με μέσες τιμές Q στις ζώνες ΄΄Warm΄΄ & ΄΄Sweet΄΄ σε μεσοχαμηλές και χαμηλομεσαίες.H συμπεριφορά της καμπίνας επηρεάζει και τις ανώτερες οκτάβες από εκείνες όπου κορυφώνονται οι συντονισμοί.

Ευθυγράμμιση χαμηλού που ενεργεί ως τεχνητό loudness σε χαμηλές και μέτριες στάθμες.Σε υψηλές όμως στάθμες με βαρέα και ανθυγιεινά ιδιώματα,ελλιπή οδήγηση και υπό πλημμελή τοποθέτηση θα γίνεται του...loudness το κάγκελον.
Και ανεξαιρέτως στάθμης δεν θα ξεχωρίζει επαρκώς το μπάσο τύμπανο από τους χαμηλούς τόνους συνθετηττή και τις θεμελιώδεις νότες στο ηλεκτρικό μπάσο από μια σύγχρονη ρυθμική βάση.

Υψηλή αρμονική συνοχή από την απόδοση του RADIAL2 mid.

Μοτίβο απόκρισης εκτός άξονα ισοδυναμεί προς τεχνητή προσέγγιση σε γνωστές ΄΄καμπύλες στόχους΄΄ εντός τυπικών οικιακών χώρων και όσο θα αυξάνεται η απόσταση ακρόασης,οπότε θα υπερισχύει αισθητά η ενέργεια από το πεδίο αντήχησης.
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.813
Reaction score
11.070
Nα, ας ασχοληθουμε για παραδειγμα με το bass reflex, να φρεσκαρουμε και λιγο τα μαθηματικα μας:

https://rmsacoustics.nl/papers/whitepaperbassreflex.pdf

Μηπως και καταλαβουμε γιατι ειναι ΓΤΠ.

:fuckyou:

Μετα θα περασουμε και στα σκληρα: ΙΒ και γιατι ειναι η βελτιστη σχεδιαση.

:fuckyou: Δις
 

Μηνύματα
635
Reaction score
575
Οι 10 elite violinists προτίμησαν τα σύγχρονα, σε διπλό τυφλό τεστ όπου κανείς τους δεν ήξερε ποιο είναι ποιο... Αν δε μπορείς να διακρίνεις τη διαφορά ανάμεσα στο αποτέλεσμα ενός τεστ που έγινε με αυστηρή μεθοδολογία και την προτίμηση ή εμμονή όπως λες του Καβακου, κάτι δεν πάει καλά...

Στο 1:37-2:40 εξηγει ακριβως γιατι οι 10 ελιτ βιολιστες (που πιθανοτατα δεν ξερει ουτε η μανα τους) εκαναν λαθος.

Δεν υπαρχει τιποτα προσωπικο σε αυτη την αποψη. Η αληθεια ειναι.

Το αποτελεσμα του τεστ ειναι ενα απλο κολπο μαρκετινγκ με σκοπο να ακουστουν και καποιοι συγχρονοι κατασκευαστες και να ανεβει λιγακι η τιμη τους. Λαβε υπ οψιν οτι μονο ενας απο αυτους ειναι ευρυτερα γνωστος στο χωρο του.

Το θεμα ειναι γιατι ακομα καποιοι παθιαζονται με τις γκαζοκασες με τους καπλαμαδες που αλλος θελει με κλασσικο Αγγλικο ηχο κι αλλος θελει με 162 μοναδες και 7 sub ανα 1 μετρο. οτι παιζουν παιζουν και οταν τα βαρεθουμε τ αλλαζουμε. Ας θαυμασουμε το αξιολογο και ας μην αποριψουμε ευκολα το διαφορετικο. Χομπυ ειναι...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.813
Reaction score
11.070
Μόνο και μόνο επειδή δεν αρέσει στον γράφοντα η άφεση...χρεών.:D

Καμπίνα εμφανίζουσα αντιληπτή παράταση ενέργειας με μέσες τιμές Q στις ζώνες ΄΄Warm΄΄ & ΄΄Sweet΄΄ σε μεσοχαμηλές και χαμηλομεσαίες.H συμπεριφορά της καμπίνας επηρεάζει και τις ανώτερες οκτάβες από εκείνες όπου κορυφώνονται οι συντονισμοί.

Ευθυγράμμιση χαμηλού που ενεργεί ως τεχνητό loudness σε χαμηλές και μέτριες στάθμες.Σε υψηλές όμως στάθμες με βαρέα και ανθυγιεινά ιδιώματα,ελλιπή οδήγηση και υπό πλημμελή τοποθέτηση θα γίνεται του...loudness το κάγκελον.
Και ανεξαιρέτως στάθμης δεν θα ξεχωρίζει επαρκώς το μπάσο τύμπανο από τους χαμηλούς τόνους συνθετηττή και τις θεμελιώδεις νότες στο ηλεκτρικό μπάσο από μια σύγχρονη ρυθμική βάση.

Υψηλή αρμονική συνοχή από την απόδοση του RADIAL2 mid.

Μοτίβο απόκρισης εκτός άξονα ισοδυναμεί προς τεχνητή προσέγγιση σε γνωστές ΄΄καμπύλες στόχους΄΄ εντός τυπικών οικιακών χώρων και όσο θα αυξάνεται η απόσταση ακρόασης,οπότε θα υπερισχύει αισθητά η ενέργεια από το πεδίο αντήχησης.
:drinks::drinks::drinks:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.941
Reaction score
54.903
Στο 1:37-2:40 εξηγει ακριβως γιατι οι 10 ελιτ βιολιστες (που πιθανοτατα δεν ξερει ουτε η μανα τους) εκαναν λαθος.

Δεν υπαρχει τιποτα προσωπικο σε αυτη την αποψη. Η αληθεια ειναι.

Το αποτελεσμα του τεστ ειναι ενα απλο κολπο μαρκετινγκ με σκοπο να ακουστουν και καποιοι συγχρονοι κατασκευαστες και να ανεβει λιγακι η τιμη τους. Λαβε υπ οψιν οτι μονο ενας απο αυτους ειναι ευρυτερα γνωστος στο χωρο του.

Το θεμα ειναι γιατι ακομα καποιοι παθιαζονται με τις γκαζοκασες με τους καπλαμαδες που αλλος θελει με κλασσικο Αγγλικο ηχο κι αλλος θελει με 162 μοναδες και 7 sub ανα 1 μετρο. οτι παιζουν παιζουν και οταν τα βαρεθουμε τ αλλαζουμε. Ας θαυμασουμε το αξιολογο και ας μην αποριψουμε ευκολα το διαφορετικο. Χομπυ ειναι...
Γι αυτόν ακριβώς το λόγο κάποιοι αποφάσισαν να διερευνήσουν το διαφορετικό,να δουν την ενασχόληση από νεωτεριστική πλευρά - η οποία στην πορεία αποδεικνύεται και πιο ωφέλιμη - και να μη περνάνε ολόκληρη ζωή ως ΄΄υπήκοοι΄΄ συγκεκριμένων ηχητικών σχολών γεμάτοι δέος για πράγματα που θα θεωρούσαν ανεξήγητα...;)
 


Μηνύματα
1.872
Reaction score
4.439
- Κουδουνιστη καμπινα: κραταει και αποδιδει ενισχυμενη ηχητικη ενεργεια σε μια συχν. περιοχη 100-300hz εξοχως σημαντικη και σχετιζομενη με τα επιθυμητα "σωματα".

- Υποαποσβεση στις χαμηλες: κανει την κρουση, το κικ να ξεχωριζει απο το υπολοιπο πραμα, πολυ ευχαριστο σε τυπικο χωρο με μεγαλους χρονους αντηχησης στις χαμηλες οπου οι χαμηλες βουιζουν και η κρουση χανεται στο βουητο. Πολυ ευχαριστο επισης οταν ακουμε σε χαμηλες εντασεις.

- Ευγενικη αποκριση και ρολοφ στο οφ αξις: ε, μαλακος ηχος, χωρις ενοχλητικα απο πιθανες ανεξελεγκτες ανακλασεις πριμα.

Απλα πραγματα. Μπορουμε να μην ασχοληθουμε αλλο με το θεμα; Myth busted!

Οντως απλα πραγματα....
Τελικα φαινεται οτι ειναι πολυ απλο για εναν Ελληνα, να φτιαξει ενα αγγλικο ηχειο.....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.449
Reaction score
79.906
Στο 1:37-2:40 εξηγει ακριβως γιατι οι 10 ελιτ βιολιστες (που πιθανοτατα δεν ξερει ουτε η μανα τους) εκαναν λαθος.
:lolsign:

Εαν δεν καταλαβαίνετε την σημασία και την αξία ενός blind test, αφήστε το.
Δεν πρόκειται να την μάθετε πλέον, είναι αργά.
[DOUBLEPOST=1556657234][/DOUBLEPOST]
Peak output: 60W into 8ohms
Οχι, αυτός ειναι ο ενισχυτής που του κοτσάρανε ως παράδειγμα.

150watt program παίζει το ηχείο
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ναι όντως κάτι δεν θα πάει καλά αν διαλέξουμε να το παρουσιάσουμε όπως θέλουμε...

Κάνω ακόμα μια προσπάθεια: όντως όπως λες κι εσύ το καλύτερο βιολί βγήκε όχι το παλιό, αλλά το σύγχρονο. Το καλύτερο, αυτό που προτίμησαν, πες το όπως θες.Μέσα από blind test. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ

Από την άλλη, υπάρχει ένας άνθρωπος (Λ.Καβάκος.) παγκόσμια αναγνωρισμένος (φαντάζομαι δεν υπάρχει αμφιβολία γι'αυτό ε;) και πιο κατάλληλος (τουλάχιστον από εμένα) να κρίνει τον ήχο από διαφορετικά βιολιά και επιλέγει το Στραντιβάριους γιατί αυτό του αρέσει. ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί μπορεί να είναι πρόβλημα το ότι του αρέσει ή προτιμά (υποκειμενικό) το Στραντιβάριους, το οποίο οποίο αντικειμενικά μπορεί να μην είναι καλύτερο από τα σύγχρονα.

Φαντάζομαι ότι μπορείς να διακρίνεις την αναλογία με τα ηχεία :)
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το υποκειμενικό, ουτε δαιμονοποιω το γούστο και την προτίμηση φτανει να αντιμετωπιζονται ως τέτοια και μόνο. Το πρόβλημά μου ξεκινάει όταν κάποιοι "απαιτούν" το γούστο τους να γίνει σεβαστό. Όταν πχ κάποιος εδώ μέσα κρίνει την επάρκεια και την τεχνολογική αρτιότητα μιας συσκευής στηριζόμενος σε νόμους της φυσικής και σε δημοσιευμενες μετρήσεις και κάποιος άλλος του απαντάει με ένα πύρινο μανιφέστο για τον σεβασμό του δικαιώματος της άποψης που θίγεται κατά τη γνώμη του βάναυσα, ε δε μπορώ.. τρελαίνομαι .. :D
Να στο πω με ένα προσωπικό παράδειγμα. Εγώ έχω τη μαζοχιστικη συνήθεια να ακούω συχνά μουσική από ένα μέσο αναπαραγωγής του παρελθόντος αιώνος.. :D
Ο αφτχιας έχει πολλές φορές αποδείξει με νούμερα γιατί το πικάπ και το βινύλιο ανήκουν στο χρονοντουλαπο της ιστορίας που θα λέγε και ο Αντρέας...
Η απάντησή μου στον αφτχια είναι δεδομένη.. Χεστηκα τι λένε τα νούμερα σου, εγώ τη βρίσκω, μου αρέσει, είναι το βίτσιο μου...!
Μεχρι εκεί όλα καλά. Αν όμως, είτε κλαψουριζοντας, είτε με ύφος συνταξιούχου λυκειαρχη, προσπαθήσω να επαναφέρω τον αφτχια στην τάξη, γιατί με τα νούμερα που γράφει (τα οποία όμως δεν είμαι σε θέση να αμφισβητήσω), προσβάλει τάχα μου εμένα την επιλογή μου και τη διαφορετική μου άποψη, εκεί έχω πρόβλημα .. σοβαρό...και πρέπει να κοιταχτώ άμεσα . :D
 
Last edited:

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Εγώ έχω τη μαζοχιστικη συνήθεια να ακούω συχνά μουσική από ένα μέσο αναπαραγωγής του παρελθόντος αιώνος..
..όχι, οχι, Χάρι, προς θεού, οχι, μην ανοίγεις ΚΑΙ τέτοια θέματα. :D:D
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
..όχι, οχι, Χάρι, προς θεού, οχι, μην ανοίγεις ΚΑΙ τέτοια θέματα. :D:D
Νίκο, το ίδιο θέμα είναι. Αυτό που λέω είναι πως η συζήτηση θα γίνεται είτε με "γούστα", είτε με "νούμερα" ανεξάρτητα από το επίδικο. Μπορεί να αφορά ηχεία, ενισχυτικά, μέσα αναπαραγωγής, οτιδήποτε, αλλά δε γίνεται να αντιπαραθετεις την άποψη στους αριθμούς.
Εν προκειμένω, αν κάποιος καταλαβαίνει (εγώ δεν.....) τι λένε αυτά τα 5-10 διαγράμματα που ανέβασε ο μπουτχιας για τα χαρμπεθ και εκτιμά πως ο μπουτχιας τα διαβάζει λάθος και οδηγείται σε συμπεράσματα που αδικούν τα ηχεία, ιδού πεδίον δόξης λαμπρό να του το επισημάνει. Αλλά απαντήσεις του τύπου "σεβασμός στην άποψη" , δε στέκουν σε μια τέτοια συζήτηση.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.702
Μηνύματα
2.872.803
Members
37.934
Νεότερο μέλος
arhss1964
Top