Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Φυσικα και δεν ειχα μηδενικο θορυβο περιβαλλοντος, απλα το "0" ηταν για να δειξω την ...σιωπη του χωρου. Με μια εφαρμογη του κινητου η ενδειξη συνηθως ειναι περι τα 20-25db, ενω η συνηθης μεση σταθμη ακροασης δεν υπερβαινει τα 85db (ή σπανια συμβαινει) γιατι ο χωρος "τραγουδαει" εντονα (κι οχι μονο με τα χαρμπεθ). Ετσι κι αλλιως ειναι υπεραρκετη ενταση, εως κουραστικη. Αλλα για τα ...ξυλινα πνευστα, αγαπητε εχεις παντελως αδικο - το αντιθετο συμβαινει, ειναι το "ατου" των ηχειων, και δεμ το ισχυριζομαι εγω ως απαιδευτος ακροατης μα εμπειροι και ...μουζικαντες!
Περι τριξιματων ανηκει σε αλλους ο χαρακτηρισμος που μαλλον ποτέ δεν τα ακουσαν...
Ο τωρινος μου ( ):):):)) ενισχυτης ειναι ο Ayon scorpio, και ειναι ετσι.

SOCO μαλλον ...βιδες ξεβιδωμενες:)

Εκτος θεματος: χθες ακουσα κατι Aspara hl1 (πωλουνται εδω μεσα): η απολυτη εμπειρια σε ηχο! Κριμα που ο χωρος μου δεν επιτρεπει την παρουσια τους (θελουν ΠΟΛΥ χωρο), και θα παρεβλεπα την "ομορφια" τους (ανεκτη ειναι παντως). Θα το συστηνα σε καθε πραγματικο "μερακλη" του ηχου.
Geoch
ανοιξα τις λαμπες πρωι πρωι για ...χατηρι σου. Κρυες βεβαια ακομη, μα δεν θα ελεγα πως το συγκεκριμενο του Reed προσφερεται για αξιολογηση ηχου (γενικα). Κακη, ζωντανη, ηχογραφηση, τουλαχιστον αυτη που ακουσα απο Tidal και με κρυο ενισχυτη (θελει κανα μισαωρο, μα απο την αρχη δειχνει τι επεται!).
Πάντα αφήνεται κάτι για τη...συνέχεια lakiss.

Δεν θα ήταν όλα τα χάλκινα πνευστά,αλλά όσα θα περιείχαν σημαντική ενέργεια στη ζώνη του επίμαχου συντονισμού και θα την εμφάνιζαν με διακεκριμένες νότες και αρμονικές σε δεδομένο πρόγραμμα.


Ιδού τώρα πώς εκλαμβάνεται το φασματικό περιεχόμενο και σε μερικά ακόμα ΄΄κρίσιμα΄΄ όργανα:


Ώστε δεν σε ενθουσίασε το κομμάτι του Lou Reed,ιδίως με το μπάσο πνευστό όργανο που ήταν σε πρώτο πλάνο...
Βλέπουμε πως εξηγούνται όλα...;)
(Και μην ξεχνάς,΄΄μαζί σου΄΄ είμαι και όχι εναντίον.Και ο ίδιος τα πεντάρια προτιμώ έναντι των σαρανταριών)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
..εάν ¨αντιλαμβανόμασταν ¨ τον ήχο όλοι με τον ίδιο τρόπο, η παγκόσμια βιομηχανία του hifi θα είχε ναυαγήσει προ πολλού..:D

..(στην διαφορετικότητα της ¨κουφαμάρας ¨, μαζί με τη δική τους, ποντάρουν όλοι οι κατασκευαστές για να πουλήσουν)
Με τον ίδιο τρόπο ακούμε, κι όμως δε ναυάγησε το Hi-End.

Οι κατασκευαστές ξέρουν που ποντάρουν, γι'αυτό επιβιώνουν.
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Πάμε να ακούσουμε χαρμπεθ με βινύλιο;
Το καλό που σου θέλω,να πάτε ν'ακούσετε Miles Davis "Kind of Blue" & "Sketches of Spain" μιξαρισμένα ξανά για αναπαραγωγή με πρωτόκολλο Dolby Atmos.Και πολυκαναλικό σύστημα από την PMC με κύρια μπροστινά τα Fenestria...Κατά τα άλλα το δικαναλικό setup ΄΄ζει και βασιλεύει΄΄...;)
(Αλλά οι μεγάλες δισκογραφικές έχουν αρχίσει να ΄΄μυρίζονται αίμα΄΄ για να ξαναπουλήσουν τους παλαιούς τους κωδικούς)
Geoch Συγγνώμη δεν πρόσεξα πως έλεγες για τα Aspara στο πρώτο μήνυμα, νόμιζα ότι έλεγες για τα Χαρμπεθ. Όντως τα Aspara είναι ...αντιφεμινιστικα:):):)
Είπαμε να μην προσέχεις,αλλά...όχι και σε τέτοιον βαθμό.:p
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Geoch Συγγνώμη δεν πρόσεξα πως έλεγες για τα Aspara στο πρώτο μήνυμα, νόμιζα ότι έλεγες για τα Χαρμπεθ. Όντως τα Aspara είναι ...αντιφεμινιστικα:):):)
 

C

chrispo

Guest
...γιατί τα harbeth , τι είναι? Οι γυναίκες όταν βλέπουν μπαούλα, το μυαλό τους υποσυνείδητα πάει στην καθαριότητα, που απεχθάνονται...ενώ ένα δαπέδου ψηλόλιγνο ¨γυαλιστερό ¨ (lacquer finish), τις πάει αλλού..:angel:
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Το καλό που σου θέλω,να πάτε ν'ακούσετε Miles Davis "Kind of Blue" & "Sketches of Spain" μιξαρισμένα ξανά για αναπαραγωγή με πρωτόκολλο Dolby Atmos.Και πολυκαναλικό σύστημα από την PMC με κύρια μπροστινά τα Fenestria...Κατά τα άλλα το δικαναλικό setup ΄΄ζει και βασιλεύει΄΄...;)
(Αλλά οι μεγάλες δισκογραφικές έχουν αρχίζει να ΄΄μυρίζονται αίμα΄΄ για να ξαναπουλήσουν τους παλαιούς τους κωδικούς)
Ακούστε ένα ψεύτικο "πραμα", όχι όπως το ήθελε ο μουσικός μα όπως γουστάρουν οι μηχανικοί ψηφιακού ηχου. Και συνεχίζετε να υποστηρίζετε την σωστή αναπαραγωγή ήχου, με αυστηρες γνώμες ειδικών τάχα μου, μετρήσεις, αποδοκιμασίες οποιου σας εναντιωθεί για οτιδηποτε, εξυπνάδες (βλ. ανωτερω) κλπ . Κύριοι, τα κουβαδακα σας και σε άλλη παραλία, πολυακουστική, πολύχρωμη, πολύβουη, πολύ τίποτα και όλα. Α, και καθείστε στη ..μέση για να ακούτε / βλέπετε / χαζευετε περιφερειακα καλύτερα.
Βρε τι "τσουλαει" ο κοσμος :):)::)



Chrispo ευτυχώς η δικιά μου τα αποδέχθηκε -με ολίγον σφίξιμο χειλέων μα εντάξει, είναι και μαύρα, γιατί αν ήταν ευκαλυπτος .... θα γέμιζε ο δρόμος με ψαροκασελα:):):)
 

C

chrispo

Guest
Lakis, είναι απ´τις λίγες φορές που θα συμφωνήσω μαζί σου..:thumbsup:

(...όχι για τα κουβαδάκια..κτλ , ο καθένας έχει την μοναδικότητά του, που μπορεί να μην είναι αρεστή, αλλά είναι σεβαστή)
 
Last edited by a moderator:

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Bhutia:
Ώστε δεν σε ενθουσίασε το κομμάτι του Lou Reed,ιδίως με το μπάσο πνευστό όργανο που ήταν σε πρώτο πλάνο...
Βλέπουμε πως εξηγούνται όλα...;)
(Και μην ξεχνάς,΄΄μαζί σου΄΄ είμαι και όχι εναντίον.Και ο ίδιος τα πεντάρια προτιμώ έναντι των σαρανταριών)"

Όπως εξήγησα δεν "τραβουσε" ο ενισχυτής κρύος και βιαζόμουν να φύγω - σωστή άποψη το βραδάκι.
Πάω για παραΠήνειο river party Ήλιος, δένδρα, πράσινο, νεράκι τρεχούμενο δίπλα, τσίπουρα, κρασιά, κλαρίνα, ηλεκτρικα, γύφτικα, εντεχνα, πονοκέφαλος κάργα :)::)
Ο ... καυγάς το βράδυ, αν με "πιάσει" το ντεπον;)

Chrispo, γιατί από τις λίγες φορές που συμφωνεις; εγώ λέω σωστά πράγματα, εσείς είσαστε λαθος:):):):)
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Και συνεχίζετε να υποστηρίζετε την σωστή πιστή αναπαραγωγή ήχου της τελικής εγγραφής/παραγωγής
όποια και αν είναι αυτή ,ανεξάρτητα από το πώς
το ήθελε ο μουσικός
και πώς το
γουστάρουν οι μηχανικοί ψηφιακού ηχου
που σε τελική ανάλυση, κανείς μας δεν μπορεί να γνωρίζει


FIXED!
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
όποια και αν είναι αυτή ,ανεξάρτητα από το πώς
και πώς το
που σε τελική ανάλυση, κανείς μας δεν μπορεί να γνωρίζει
FIXED!
Σωστη με την εννοια της ακριβους αναπαραγωγης ο,τι επαιξε ο ...παικτης. Το τι ακουμε τελικα...

Θα μας στείλεις και Σιβηρία?
Αν εχει καλα μπαρακια, δεν θα ειναι εξαιρετικα; ;)
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Επανερχομαι μετα απο ακροαση με καλη ...προθερμανση του ενισχυτη, σχετικα με το κομματι του Lou Reed "good night ladies": καμια σχεση με την πρωινη ακροαση, το δε κυριαρχουν πνευστο (κλαρινετο; ) οχι και τοσο μπασσατο, οπως λεει ο Bhutia, αλλωστε το συγκεκριμμενο δεν κατατασσεται νομιζω σαν τετοιο. "Perfect day" παντως, το καλυτερο τραγουδι του αλμπουμ
 






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.417
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top