Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)



Μηνύματα
676
Reaction score
395
Τελικα γιατι δεν παιρνουν οσοι τα υποστηριζουν τα ATC; (τα οποια θεωρω και εγω οτι ειναι παρα πολυ καλα. ) Δεν το καταλαβαινω. Χωρις παρεξηγηση ο ενας πισω απο τον αλλο τα πουλαει μικρα , μεγαλα. Καθενας φυσικα για τους λογους του. Και μην πει κανεις μας για τις τιμες τους. Οι τιμες ακομα και στα νεα μοντελα ειναι σχετικα προσιτες. Στα μεταχειρισμενα δεν το συζηταμε. Στα σπιτια μας πολλοι απο μας η απο αλλους εχουμε η εχουν φθηνοτερα ηχεια; Προσφατως ATC 40 πουληθηκαν σε παρα πολυ λογικη τιμη εκτος φορουμ. Τελος οταν μιλαμε για τα ενισχυτικα τους ...
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.785
Reaction score
28.209
Γιατί φιλε μου τα λες αυτα, ξερεις καλυτερα απ τον Σο και τη Χαρμπεθ;:D

Λοιπον, εγω μπορω να βαλω μεχρι και 5000 ευρω στοιχημα οτι ο Πητερμενης μπορει να φτιαξει ηχειο 10 φορες καλυτερο απ' το κασονι(μετρημενο φυσικα, οχι με τ' αυτι), να το παει στον κοκκινοτριχη για να μαθει επιτελους πως φτιαχνονται τα σοβαρα ηχεια και 3 φορες φθηνοτερα απ' τις κασονες του. Ο ''Αγγλος ασθενης'' του χαι φαι παρακαλειται να πεθανει επιτελους. Οσο φευγουμε απ' την περιβοητη ''αγγλικη σχολή'' τοσο πλησιαζουμε την ποιοτητα...:angel:

-
- Οσο φευγουμε απ' την περιβοητη ''αγγλικη σχολή'' τοσο πλησιαζουμε την ποιοτητα...:angel:
Έμ...., κάτι δεν πάει καλά !
-


-
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Επειδη η χαλαρωση δεν ερχεται - ειναι σαν την ανακαμψη
επανερχομαι με κινδυνο να χαρακτηριστω ...Λακης
μηπως ριξω λιγο φως σε ενα χρησμο του Μπουτια.

Υπάρχει μια πολύ απλή μέθοδος για να διαπιστώσουμε πόσο θα μας άρεσε πραγματικά δεδομένο setup.
Αυτή έγκειται στο να περνούσαμε κάποιο χρόνο ακούγοντάς το όχι μες στο χώρο όπου θα ήταν στημένο,αλλά ευρισκόμενοι σε παρακείμενο συγκοινωνούν δωμάτιο διακρινόμενο από παραπλήσια ακουστική συμπεριφορά.Και να διαπιστώναμε κατά πόσον παραπέμπει ο ήχος σε μουσικούς που θα έπαιζαν υποτίθεται δίπλα ή σε σκέτο ηχοσύστημα με όλες του τις ατέλειες.
Θυμηθηκα ακομα οτι και ο Mr. Kondo αναρωτιωταν καπου
τι ειναι αυτο που μας κανει περνωντας απο ενα ανοιχτο παραθυρο
να αντιλαμβανομαστε οτι μεσα παιζεται ζωντανη μουσικη και οχι η αναπαραγωγη της.

Και (ξανα)κολλησα.
Γιατι εισαγεται ενα πρωτογνωρο κριτηριο.
(Αφηνω ασχολιαστο το "ποσο θα μας αρεσε πραγματικα" που ειναι ενα αλλο νημα απο μονο του)

Υπαρχει μια ενδεχομενη ιδιοτητα /ποιοτητα σε ενα συστημα που:
α. Ειναι χαρακτηριστικη της αξιας. Πειθει, παραπεμπει σε μουσικους
β. Ειναι ανεξαρτητη και ανεπηρεαστη απο ισοσταθμισεις, ρουμ τρητμεντ και σουιτ σποτ
και επομενως απο κλασσικες μετρησεις χωρου εφοσον πειθει απο το αλλο δωματιο.
γ. Μπορει να αποτελεσει υψιστο κριτηριο επιλογης.

Υπαρχουν στοιχεια ανατροπης εδω η.....
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Επειδη η χαλαρωση δεν ερχεται - ειναι σαν την ανακαμψη
επανερχομαι με κινδυνο να χαρακτηριστω ...Λακης
μηπως ριξω λιγο φως σε ενα χρησμο του Μπουτια.



Θυμηθηκα ακομα οτι και ο Mr. Kondo αναρωτιωταν καπου
τι ειναι αυτο που μας κανει περνωντας απο ενα ανοιχτο παραθυρο
να αντιλαμβανομαστε οτι μεσα παιζεται ζωντανη μουσικη και οχι η αναπαραγωγη της.

Και (ξανα)κολλησα.
Γιατι εισαγεται ενα πρωτογνωρο κριτηριο.
(Αφηνω ασχολιαστο το "ποσο θα μας αρεσε πραγματικα" που ειναι ενα αλλο νημα απο μονο του)

Υπαρχει μια ενδεχομενη ιδιοτητα /ποιοτητα σε ενα συστημα που:
α. Ειναι χαρακτηριστικη της αξιας. Πειθει, παραπεμπει σε μουσικους
β. Ειναι ανεξαρτητη και ανεπηρεαστη απο ισοσταθμισεις, ρουμ τρητμεντ και σουιτ σποτ
και επομενως απο κλασσικες μετρησεις χωρου εφοσον πειθει απο το αλλο δωματιο.
γ. Μπορει να αποτελεσει υψιστο κριτηριο επιλογης.

Υπαρχουν στοιχεια ανατροπης εδω η.....
Προς τι η αναφορα στον ...Λακη;
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Προς τι η αναφορα στον ...Λακη;
Μόνο ως προς την θαυμαστη επιμονή που έχεις επιδειξει επανερχομενος στο νήμα αυτο.
Μπορεί άνετα να διαγραφεί. Σου ζητώ συγνώμη.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μόνο ως προς την θαυμαστη επιμονή που έχεις επιδειξει επανερχομενος στο νήμα αυτο.
Μπορεί άνετα να διαγραφεί. Σου ζητώ συγνώμη.
Η ...επιμονη δηλ δημιουργησε γραφικοτητα!:)
Δεν ειναι ξεροκεφαλη επιμονη (αλλωστε ειμαι τυπος ανοιχτος σε προκλησεις και αλλαγες), μα προσπαθεια πειθους για το πόσο λαθος μπορει να ακουν οσοι στηριζονται σε τυχαιες μετρησεις, και οχι στα ωτα τους και στο γουστο τους - δεδομενου οτι το σωστο ειναι ανεφικτο.
Μη σβηνεις τιποτα - ετσι αλλωστε δημιουργουνται οι διασημοτητες:):):)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
τυχαιες μετρησεις
Λάκη, το επίθετο "τυχαίες" και το ουσιαστικό "μετρήσεις" όταν συζητάμε για μετρήσεις ηχείων δεν πρέπει να συνδυάζονται. Οι μετρήσεις των ηχείων κάθε άλλο παρά τυχαίες είναι. Είναι συγκεκριμένες μετρήσεις οι οποίες γίνονται με συγκεκριμένα μετρητικά όργανα, σε συγκεκριμένες συνθήκες, και μετράνε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά των ηχείων βάσει συγκεκριμένων προτύπων (standards). Βάσει των αποτελεσμάτων (θα έπρεπε να) γίνονται οι συγκρίσεις μεταξύ των ηχείων.

Δεν μετράει ο καθένας ό,τι θέλει, όπως θέλει, όπου θέλει.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
"Τυχαιες" με την εννοια οτι γινονται σε περιβαλλον που ελεγχει μονον ο μετρων, και ειναι εξεταστεο κατα ποσο πληροι ορισμενες "αρχες". Και αποδειξη (περι των harbeth/atkinson/shaw) πως αν μετρηθουν σε διαφορετικο χωρο θα βγουν αλλα αποτελεσματα. Εχω την άποψη πως ότι μετραει καλα ΔΕΝ ειναι σιγουρο πως θα ακουγεται και καλα - λογω διαφορετικων συνθηκων, ειδικα στα ηχεια.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Επειδη η χαλαρωση δεν ερχεται - ειναι σαν την ανακαμψη
επανερχομαι με κινδυνο να χαρακτηριστω ...Λακης
μηπως ριξω λιγο φως σε ενα χρησμο του Μπουτια.



Θυμηθηκα ακομα οτι και ο Mr. Kondo αναρωτιωταν καπου
τι ειναι αυτο που μας κανει περνωντας απο ενα ανοιχτο παραθυρο
να αντιλαμβανομαστε οτι μεσα παιζεται ζωντανη μουσικη και οχι η αναπαραγωγη της.

Και (ξανα)κολλησα.
Γιατι εισαγεται ενα πρωτογνωρο κριτηριο.
(Αφηνω ασχολιαστο το "ποσο θα μας αρεσε πραγματικα" που ειναι ενα αλλο νημα απο μονο του)

Υπαρχει μια ενδεχομενη ιδιοτητα /ποιοτητα σε ενα συστημα που:
α. Ειναι χαρακτηριστικη της αξιας. Πειθει, παραπεμπει σε μουσικους
β. Ειναι ανεξαρτητη και ανεπηρεαστη απο ισοσταθμισεις, ρουμ τρητμεντ και σουιτ σποτ
και επομενως απο κλασσικες μετρησεις χωρου εφοσον πειθει απο το αλλο δωματιο.
γ. Μπορει να αποτελεσει υψιστο κριτηριο επιλογης.

Υπαρχουν στοιχεια ανατροπης εδω η.....
Για όποια setup ακολουθούσαν αυτήν την την Αρχή ως προς τα υποκειμενικά κριτήρια του γράφοντος τουλάχιστον,εξακολουθούν ηχεία κι ενισχυτές τους να βρίσκονται στην κατοχή μου,χωρίς να δημιουργούν την παραμικρή επιθυμία ξεφορτώματος.

Όμως για να βελτιωθεί περαιτέρω η απόδοση εντός του δωματίου και επί δεδομένης θέσης ακρόασης και ιδίως με απαιτητικά προγράμματα χωρίς υπέρβαση ορίων χρειάστηκε η μελέτη διάφορων δεδομένων και μετρήσεων.Και χωρίς να χάνεται ο βαθμός αληθοφάνειας έξω από το δωμάτιο.

Τα pdf είναι ανάλογα ενός...΄΄Top Gun΄΄ πάνω στην υψηλή πιστότητα.
"Your setup sounds good.We'll make it better..." ;)
Η ...επιμονη δηλ δημιουργησε γραφικοτητα!:)
Δεν ειναι ξεροκεφαλη επιμονη (αλλωστε ειμαι τυπος ανοιχτος σε προκλησεις και αλλαγες), μα προσπαθεια πειθους για το πόσο λαθος μπορει να ακουν οσοι στηριζονται σε τυχαιες μετρησεις, και οχι στα ωτα τους και στο γουστο τους - δεδομενου οτι το σωστο ειναι ανεφικτο.
Μη σβηνεις τιποτα - ετσι αλλωστε δημιουργουνται οι διασημοτητες:):):)
Σε διαβεβαιώ lakiss ότι δεν γίνεται γραφικός όποιος θέλει να προωθήσει με κάθε θεμιτό μέσο την πώληση των ηχείων του.

Η γραφικότητα καιροφυλακτεί στην υιοθέτηση άστοχων φράσεων,όπως...΄΄τυχαίες μετρήσεις΄΄.
Διότι οι συνθήκες τους προσομοιάζουν ακριβώς τις τυπικές οικιακές.
"Τυχαιες" με την εννοια οτι γινονται σε περιβαλλον που ελεγχει μονον ο μετρων, και ειναι εξεταστεο κατα ποσο πληροι ορισμενες "αρχες". Και αποδειξη (περι των harbeth/atkinson/shaw) πως αν μετρηθουν σε διαφορετικο χωρο θα βγουν αλλα αποτελεσματα. Εχω την άποψη πως ότι μετραει καλα ΔΕΝ ειναι σιγουρο πως θα ακουγεται και καλα - λογω διαφορετικων συνθηκων, ειδικα στα ηχεια.
Περιττό δε να επισημανθεί ότι με το ανωτέρω επιχείρημα δικαιώνεται ακόμα περισσότερο η αναγκαιότητα...μετρήσεων ως προς το βαθμό προσαρμογής των ηχείων εντός διάφορων χώρων.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Είμαι πεπεισμένος πως αυτή η διαφωνία δεν οδηγεί κάπου.
Ας κάνει ο καθένας ο,τι καταλαβαίνει, και ας ζήσει με το αποτέλεσμα των επιλογών του.

(Και ξανά απ' την αρχή :p)
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
....


Σε διαβεβαιώ lakiss ότι δεν γίνεται γραφικός όποιος θέλει να προωθήσει με κάθε θεμιτό μέσο την πώληση των ηχείων του.
.....
]
Λες δηλ πως ο,τι λεω το λεω για να προωθησω την πωληση των ηχειων; για τοσο ψιλικατζή με εχεις; Σε πληροφορω πως εχουν "πωληθεί" 5 φορές ( + 1 στον αντιπροσωπο) μα δεν τα δινω γιατι δεν με εξιταρει ΚΑΝΕΝΑ ηχειο στα τιμολογιακα πλαισια μου, σαν το υπαρχον. Προτεινε μου ενα και αυριο θα σου εχω φωτο της αποδειξης αγορας του. Αρκει να ...μετραει καλα:):):)[/
QUOTE]
[DOUBLEPOST=1560939725][/DOUBLEPOST]Η απαντηση εντος του quote κατα λαθος
[DOUBLEPOST=1560939992][/DOUBLEPOST]
....

Περιττό δε να επισημανθεί ότι με το ανωτέρω επιχείρημα δικαιώνεται ακόμα περισσότερο η αναγκαιότητα...μετρήσεων ως προς το βαθμό προσαρμογής των ηχείων εντός διάφορων χώρων.
Σε ευχαριστω που με δικαιωνεις - στο οτι οι "μετρησεις" των ριβιουερς ελαχιστα ..."μετρουν"!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
[DOUBLEPOST=1560939725][/DOUBLEPOST]
Η απαντηση εντος του quote κατα λαθος
[DOUBLEPOST=1560939992][/DOUBLEPOST]
Σε ευχαριστω που με δικαιωνεις - στο οτι οι "μετρησεις" των ριβιουερς ελαχιστα ..."μετρουν"!
Χαίρομαι για όποια ευχαρίστηση προκαλώ,έστω και χωρίς ν'αναγνωρίζω τη γνωστική λειτουργία που θα οδηγούσε σε τέτοια συμπεράσματα.Καθότι οι επίμαχες μετρήσεις έχουν ληφθεί υπό ψευδοανηχοϊκές συνθήκες κοινές με τις δημοσιευθείσες από τον ίδιο φορέα για άλλα μοντέλα ηχείων.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Χαίρομαι για όποια ευχαρίστηση προκαλώ,έστω και χωρίς ν'αναγνωρίζω τη γνωστική λειτουργία που θα οδηγούσε σε τέτοια συμπεράσματα.Καθότι οι επίμαχες μετρήσεις έχουν ληφθεί υπό ψευδοανηχοϊκές συνθήκες κοινές με τις δημοσιευθείσες από τον ίδιο φορέα για άλλα μοντέλα ηχείων.
Η ...ζωη ομως, που δεν ειναι ανηχοικος θαλαμος, αλλα ...ακουει.
Περι των εντος του quote...;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Η ...ζωη ομως, που δεν ειναι ανηχοικος θαλαμος, αλλα ...ακουει.
Περι των εντος του quote...;
Έγραψες στο πρόσφατο παρελθόν ότι η όλη επιχειρηματολογία κατά των Harbeth καθιστά δυσχερή τη μεταπώλησή τους.Ουδέν σχόλιον,έστω και αν διαφωνώ με αυτό.

Προσωπικώς μπορεί να μη συμμεριζόμουν επίσης την επιθυμία σου να τα ξεφορτωθείς,αλλά δεν μπορώ να επιβάλω τις δικές μου επιθυμίες...

Οι τυπικοί οικιακοί χώροι πράγματι δεν έχουν σχέση με ανηχοϊκούς θαλάμους και γι αυτόν ακριβώς το λόγο όσα αντέτασσε ο Alan Shaw στη γνωστή διχογνωμία με το Stereophile δεν είχαν πρακτική αξία σε σχέση με τις τυπικές συνθήκες ακρόασης.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Έγραψες στο πρόσφατο παρελθόν ότι η όλη επιχειρηματολογία κατά των Harbeth καθιστά δυσχερή τη μεταπώλησή τους.Ουδέν σχόλιον,έστω και αν διαφωνώ με αυτό.

Προσωπικώς μπορεί να μη συμμεριζόμουν επίσης την επιθυμία σου να τα ξεφορτωθείς,αλλά δεν μπορώ να επιβάλω τις δικές μου επιθυμίες...

Οι τυπικοί οικιακοί χώροι πράγματι δεν έχουν σχέση με ανηχοϊκούς θαλάμους και γι αυτόν ακριβώς το λόγο όσα αντέτασσε ο Alan Shaw στη γνωστή διχογνωμία με το Stereophile δεν είχαν πρακτική αξία σε σχέση με τις τυπικές συνθήκες ακρόασης.
Δύο λανθασμένες εκτιμησεις:
-ΔΕΝ τα ξεφορτωνομαι, αν το ήθελα θα γινόταν από την πρώτη μέρα που το σκέφθηκα. Απλά, "πεφτουν" μεγαλουτσικα (κυρίως λόγω αφροντιστου χωρου) και σκέπτομαι σε κάτι πιο ...μικρο (τα 30 με αναμενουν), δεν το αποφασίζω όμως. ..
- Αντίθετα συμβαινει: τα όσα λέει το stereophile δεν έχουν καμία σχέση με τις τυπικές (οικιακες) συνθήκες ακρόασης (όπως υποστηρίζει και ο Shaw δηλ). Εκτός κι αν "τυπικες" κλπ είναι οι συνθήκες του εργαστηρίου -μάλλον όχι, ε;
Περί της κακής κριτικής (τι κριτικής. ..εδώ πρόκειται περί πολέμου, κατά των HarBeth) λες πως δεν επηρέασε κάποιον ενδιαφερομενο; Όχι μόνον για τα δικά μου (όπως είπα ήδη, δεν καίγομαι κιολας), μα γενικά για την εταιρεία. Μέχρι και ότι είναι απατεώνες και κλέφτες ειπώθηκε - συνέβη αυτό με άλλη εταιρεια; Εξαιρείται η ...redheko (σωστά το εγραψα; );)
 


A

amoustakas

Guest
Εγώ μόνο ως διαφήμιση των Harbeth εκλαμβάνω το παρόν νήμα. Αυτοί που έχουν απαιτήσεις υψηλής πιστότητας ούτως ή αλλως δεν θα τα έπαιρναν. Αντιθέτως γράφηκε από πολλούς ότι σε χαμηλές στάθμες και σε αφρόντιστους χώρους (99/100 των περιπτώσεων) ακούγονται υπέροχα.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Εγώ μόνο ως διαφήμιση των Harbeth εκλαμβάνω το παρόν νήμα. Αυτοί που έχουν απαιτήσεις υψηλής πιστότητας ούτως ή αλλως δεν θα τα έπαιρναν. Αντιθέτως γράφηκε από πολλούς ότι σε χαμηλές στάθμες και σε αφρόντιστους χώρους (99/100 των περιπτώσεων) ακούγονται υπέροχα.
Και σε φροντισμένο χώρους ακούγονται υπέροχα, πάρε τα ελευθερα:)
Τι εννοείς ως "υψηλή πιστοτητα";
Έχεις ακούσει Harbeth ποτέ και σε τι δεν σου αρεσαν;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.307
Μηνύματα
2.858.044
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top