Τα Ντου και Ντου, μας κάναν ...ντου!!!

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Σε μέσες στάθμες 88-89db στα 3 μέτρα (αλλά και 82-83)γιά να δημιουργηθεί σκηνή χρειάζομαι +7db sto δεξί κανάλι.
Φοβερή ανισορροπία χώρου την οποία με τα Grimm την κάλυπτα (ας πούμε) με 0,5-1db soo left-right. Ta dutch όμως λόγω του ότι τιουνάρονται βάσει (και) των αποστάσεων από εμπρός και πλάγια επιφάνεια το ξεμπροστιάζουν αλύπητα.
Περάσαμε στην εποχή που αγοράζεις ηχεία για να φτιάξεις το χώρο σου.
Είναι απίστευτη η παραμετροποίηση αποστάσεις, μπάσα, πρίμα, σαμπ, παραμετρικά eq...
Που μας έχουν καταντήσει οι αλήτες!!!
Ήρθε το σωστό το ορθόδοξο χαιεντ και κατάργησε τα ρυθμιστικά τονικότητας και τα φίλτρα από τους ενισχυτές και εμφανίζονται 20 χρόνια μετά όλα μαζί και πολλά παραπάνω στα ...ηχεία!!!
Αλήτες....
Ροκάραμε σήμερα (με το παληό ορθόδοξο χαρντ..) ασυστόλως!!!;)
IMG_0345.jpg

24 παραμετρικά φίλτρα....είναι τρελλοί οι Ολλανδοί!!! Για ποιον με πέρασαν???
 

Attachments


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Στα 65db που ο χώρος δεν "μιλάει΄΄ δεν χρειάζεται να ισορροπήσω τα L-R.
Mέχρι στιγμής όλες οι ακροάσεις έγιναν μέσω roon, αλλά με αναλογικό σήμα απο ένα παληό ντακ που έχω, σίγουρα όχι ότι καλύτερο ως ποιότητα.
Από το phono stage, για κάποιο λόγο που δεν έχω αντιληφθεί ακόμη, δεν λαλάει.
Χρειάζομαι ένα ψηφιακό AES καλώδιο 4m το οποίο θα πάρει το ψηφικό σήμα από το ηχείο που θα το λάβει και θα το μεταφέρει στο άλλο. Επί του παρόντος δεν υπάρχει, οπότε...κάνω υπομονή μέχρι το μέσο της νεξτ εβδομάδος.>:(
 


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Γιατί έβαλες ντακ ανάμεσα στο ρουν και τα Ντουντού?
Αναγκαστικά, δεν έχει εξελιχθεί ακόμη το λογισμικό τους για roon, το παλεύουν χρόνια και θα το φτιάξουν.
Ίσως επειδή ετοιμάζουν και την πολυκάναλη δυνατότητα ταυτόχρονα, κάπου κολλάνε -διαδικαστικά πιστεύω- καθότι στην πιάτσα βρωμάει ο τόπος από σοφτγουεράδες που σου φτιάχνουν ότι θες.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
άλλος τρόπος να στείλεις ψηφιακό σήμα δεν υπάρχει; μόνο με Roon?

όπως είναι τώρα φαντάζομαι μεσολαβούν δύο επιπλέον και αχρείαστες μετατροπές σήματος,
μία D->A και μία A->D

ή έχω καταλάβει λάθος;
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
άλλος τρόπος να στείλεις ψηφιακό σήμα δεν υπάρχει; μόνο με Roon?

όπως είναι τώρα φαντάζομαι μεσολαβούν δύο επιπλέον και αχρείαστες μετατροπές σήματος,
μία D->A και μία A->D

ή έχω καταλάβει λάθος;
Μπορώ να πάρω ψηφιακό σήμα από το cd player αλλά, όπως έγραψα, τι να το κάνω αφού δεν υπάρχει το ψηφιαkό καλώδιο που θα συνδέσει το L-R?? Είπαμε, υπομονή μέχρι την Τετάρτη!!
Δεν γνωρίζω για τη διπλή μετατροπή, δεν λέει κάτι το μανουαλ.
Πιθανό να είναι μόνο η D->A tou DAC.
 



Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
και? τι εγινε?
δεν ξέρω,

αλλά μάλλον η χρήση εξωτερικού DAC (αντί ψηφιακού σήματος) προσθέτει επιπλέον 2 μετατροπές (αχρείαστες, ακόμη και αν είναι 100% μη απωλεστικές)

το ερώτημα από μένα είναι
εκτός από roon , τι άλλο ψηφιακό input μπορεί να έχουν τα D&D ;
μπορούν πχ να συνδεθούν με κάποιο player πχ Volumio ή PC, που έχει ψηφιακή έξοδο;
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Αναγκαστικά, δεν έχει εξελιχθεί ακόμη το λογισμικό τους για roon, το παλεύουν χρόνια και θα το φτιάξουν.
Ίσως επειδή ετοιμάζουν και την πολυκάναλη δυνατότητα ταυτόχρονα, κάπου κολλάνε -διαδικαστικά πιστεύω- καθότι στην πιάτσα βρωμάει ο τόπος από σοφτγουεράδες που σου φτιάχνουν ότι θες.
Αυτό, υποθέτω, σημαίνει ότι το ντακ τους δεν είναι ρουν-ρέντυ.
Αλήθεια, δεν γίνεται δουλειά με κάτι σε Rpi ή κάτι "γεφυράκια", σχετικά οικονομικά που κυκλοφορούν? Δεν γνωρίζω, ερωτήσεις κάνω.

Πριν λίγες βδομάδες συνάντησα αυτό https://www.alpha-audio.nl/2020/10/audiodata-hardwarepaket-iv-maak-alles-roon-ready/

Και μόλις τώρα, πρόσεξα ετούτο! https://www.alpha-audio.nl/2019/03/iqaudio-pi-digi-is-nu-roon-ready/
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
φαντάζομαι ότι αναλογικό σήμα που στέλνεις στα ηχεία, μετατρέπεται σε ψηφιακό για να εφαρμοστεί το DSP
Σωστός, η εντός του Ντουντού μετατροπή είναι άνευ σημασίας, όχι όμως και του εξωτερικού ντακ και για λόγους ποιότητας αλλά και του αυξημένου αριθμού διασυνδέσεων.
Ο μάστορης επιθυμεί, στο μανουαλ ,το εισερχόμενο αναλογικό σήμα να είναι μπαλανζντ για λόγους θορύβων, εγώ του δίνω μη ισορροπημένο με κανένα πρόβλημα θορύβων, ευτυχώς!!
Τώρα απολαμβάνω βινύλιο επιτέλους, από ένα ταπεινό phono stage NAD που ακούγεται εξαιρετικά!!
(Μην προσπαθείτε να ακουστεί σήμα, αν άλλο πλατώ έχεις συνδεμένο και ....σε άλλο βάζεις το δίσκο!!;) Αυτό έκανα και δεν μπορούσα να ακούσω προηγουμένως...μου την είχε βαρέσει...>:()
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Αυτό, υποθέτω, σημαίνει ότι το ντακ τους δεν είναι ρουν-ρέντυ.
Αλήθεια, δεν γίνεται δουλειά με κάτι σε Rpi ή κάτι "γεφυράκια", σχετικά οικονομικά που κυκλοφορούν? Δεν γνωρίζω, ερωτήσεις κάνω.

Πριν λίγες βδομάδες συνάντησα αυτό https://www.alpha-audio.nl/2020/10/audiodata-hardwarepaket-iv-maak-alles-roon-ready/

Και μόλις τώρα, πρόσεξα ετούτο! https://www.alpha-audio.nl/2019/03/iqaudio-pi-digi-is-nu-roon-ready/
Σταύρο δεν ξέρω να σου απαντήσω για τις συσκευές που πόσταρες, φαίνονται ότι είναι ικανές γι΄ αυτό που λένε ότι πραγματοποιούν, μπατ εμένα ένα γαμοκαλώδιο μου λείπει, που θα το χρειαζόμουν ακόμη και να είχαν τα Ντουντού τη δυνατότητα.
Σίγουρα αν ήταν ρουν ρεντυ θα γλύτωνα(πιθανόν..) το ινούος που χρησιμοποιώ για στρήμερ (καλά, θάκανα και Α Β τεστ, ποιο παίζει καλύτερα :roflmao:, αρρώστεια γαρ!!)
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
ινούος
Αυτοί δηλώνουν ρουν-ρέντυ, όμως οι ρούνηδες δεν τα έχουν στους "πάρτνερς" :dance:
Είχα κάνει πριν από καιρό ερώτηση στο φόρουμ του ρουν και έλαβα αντιφατικές απαντήσεις.
Τρεχαγύρευε τι παίζει κει πέρα.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σε μέσες στάθμες 88-89db στα 3 μέτρα (αλλά και 82-83)γιά να δημιουργηθεί σκηνή χρειάζομαι +7db sto δεξί κανάλι.
Φοβερή ανισορροπία χώρου την οποία με τα Grimm την κάλυπτα (ας πούμε) με 0,5-1db soo left-right. Ta dutch όμως λόγω του ότι τιουνάρονται βάσει (και) των αποστάσεων από εμπρός και πλάγια επιφάνεια το ξεμπροστιάζουν αλύπητα.
...
Ίσως θα έπρεπε να βάλεις κεντρικό κανάλι...Σε κάθε περίπτωση να ιχνηλατήσεις το χώρο σου με μικρόφωνο/REW.
Τέτοιες εκκρεμότητες είναι σοβαρές για ν'αφήνονταν έτσι σκέτα σε διαχείριση από παραμετρικά φίλτρα...
!! υπερβολικό δεν είναι; σίγουρα δεν φταίει τίποτα άλλο;
Μπορεί να φταίει η ΄΄υπερβολική ανάλυση΄΄ σε καλώδια - μου έμεινε το σχόλιο από άλλο νήμα... :sneaky:

Δια παν ενδεχόμενο πάντως,συνιστώ σε τέτοιες περιπτώσεις να γίνεται διαδοχικά εναλλαγή διαμεσολαβητή,εναλλαγή ηχείων από το ένα κανάλι στο άλλο,μέχρι κι εναλλαγή καλωδίων διασύνδεσης από το ένα κανάλι στο άλλο για να διαπιστωθεί ότι η ανισορροπία δεν θα οφειλόταν σε απρόσμενους παράγοντες...
 
Last edited:

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Αυτοί δηλώνουν ρουν-ρέντυ, όμως οι ρούνηδες δεν τα έχουν στους "πάρτνερς" :dance:
Είχα κάνει πριν από καιρό ερώτηση στο φόρουμ του ρουν και έλαβα αντιφατικές απαντήσεις.
Τρεχαγύρευε τι παίζει κει πέρα.
Κανονικά και με το νόμο, το χρησιμοποιώ πάνω από ένα χρόνο.
!! υπερβολικό δεν είναι; σίγουρα δεν φταίει τίποτα άλλο;
Η κουφαμάρα μου, πιθανόν!!!:help:
 


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Oκ...εντελώς διαφορετικό παιχνίδι απ΄όλα όσα έχω παίξει μέχρι τώρα!!!
Τα μετακίνησα αρκετά κοντά στην μπροστινή μου επιφάνεια (τοίχος δεν υφίσταται, παρά μόνον γυψοσανίδες και τζάμια) και άλλαξε το σύμπαν!!!
Εξαφανίσθηκαν κάτι μυστήρια σαράουντιγκ και μαλάκωσε (εκ του...μαλακός) όλο το φάσμα!!
Φανταστίκ!!!:p:p:p:p:p
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Oκ...εντελώς διαφορετικό παιχνίδι απ΄όλα όσα έχω παίξει μέχρι τώρα!!!
Τα μετακίνησα αρκετά κοντά στην μπροστινή μου επιφάνεια (τοίχος δεν υφίσταται, παρά μόνον γυψοσανίδες και τζάμια) και άλλαξε το σύμπαν!!!
Εξαφανίσθηκαν κάτι μυστήρια σαράουντιγκ και μαλάκωσε (εκ του...μαλακός) όλο το φάσμα!!
Φανταστίκ!!!:p:p:p:p:p
Μπούτχια ρουλζζ !!
............................................
Κανονικά και με το νόμο, το χρησιμοποιώ πάνω από ένα χρόνο.
Με συγχωρείς που σε ζαλίζω, μα την έχω την απορία. Αφού το ίνουος λειτουργεί ως ρουν-ρέντυ (αν κατάλαβα σωστά), τι σε εμποδίζει να στείλεις από αυτό ψηφιακό σήμα στα ντουντού?
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Δεν αλλάζεις δεξί-αριστερό D&D όπως σου λέει ο Bhutia;
Όχι, αλλάζοντας θέσεις απλά, το φαινόμενο ήρθε στο +1 (με το αυτί) ισχυρότερο το αριστερό, όπως και με τα Γκρίμ.
Δυστυχώς υπάρχει πάνω απ αυτό ένα φαρδύ δοκάρι και μία κουφωτή κατασκευή με γυψοσανίδα..
Αν το προσθέσουμε στο γεγονός ότι όντως από το δεξί μου αυτί ακούω ποιο χαμηλά (οι καμπύλες ακουστότητας σε ένα μεγάλο φάσμα είναι αντίστροφες-κυρτή από τη μία, κοίλη από την άλλη- οπότε..) αναμενόμενο
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top