Τα Ντου και Ντου, μας κάναν ...ντου!!!

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Αφού μωρή άρρωστη σου αρέσουν οι πειραματισμοί και οι αλλαγές, γιατί δε κάνεις μια δοκιμή στο χώρο σου με αυτά που είναι στα 3κ το τεμάχιο;


Έτσι, για μια βδομάδα. Να δούμε αν θα τα επιστρέψεις μετά. :lol:
Δε τα'χει σε μια γωνιά ο Χρήστος να πιάνουν χώρο;
Aν τόχει, ευχαρίστως θα έκανα ένα Α-Β με τα τριο-ηλέβεν της Φοκάλ(αν και αυτά είναι πιό γομάρια απο τα Ντουντούκια).
ΥΓ: ....Λουκρητία, έ Λουκρητία!! :fuckyou:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Ασταγομάρια, άσταφοκάλ, ασετιςκόντρες.

Πάρτασπιτ. Σπιτ. Στηστα. Στηστα καλά. Μια βδομαδουλα ακροάσεις, όλα τα είδη μουσικής, όλες τις στάθμες, χαμηλές και ψηλές. Πειραματίσου με θέσεις. Κάνε ισοστάθμιση με το ενσωματωμένο τους dsp κατά το δοκούν.

Βγαίνουν και σε λευκό, είναι πολύ βολικό το μέγεθος, έχουν και σχετικά οικονομικά σαμπ (3κ το 12αρι).
Το σαμπ αυτό, έχει ενσωματωμένη διαχείριση πολυκαναλου σεταπ (μπας μάνατζμεντ) και το dsp της φίρμας (σαμ) λεν πως γ@μει και δέρνει άσχημα. Πολύ άσχημα μάλιστα.

Το λογικό της τιμής των ανωτέρω (3κ έκαστο τεμάχιο, είτε σαμπ είτε δορυφόρος) τα καθιστούν εξαιρετικές αγορές για πολύ κόσμο (προσιτά) και οι μετρήσεις τους δικαιολογούν τριπλάσιο κόστος τουλάχιστον.
Είναι πλήρη συστήματα, ψηφιακή είσοδος, εξελιγμένο dsp και στάθμες για δόνηση σπλάχνων, κι όλα αυτά πακέτο με μηδενικές τονικες αλλοιώσεις σε όλο το φάσμα, όπως φαίνεται από τις εξαιρετικές μετρήσεις τους.
Η δε ομοαξονική αρχιτεκτονική τους, τα καθιστά φιλικά σε μη φιλικούς χώρους, γεγονός που σε οικιακό περιβάλλον αποκτά τεράστια αξία.
Τα θεωρώ εξαιρετικές ευκαιρίες, αχτύπητα σε τούτες τις τιμές.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Αδερφέ νάσαι καλά, έχω ήδη στείλει τι αίτημα ;), αλλά ξαναλέω ότι είμαι επιφυλακτικός απέναντι τους..ήχους παίζαν αυτά, όχι μουσική.
Εγώ περίμενα να εισπράξω και την ομοαξονική τους κατασκευή, αλλά η μεσαία τους περιοχή έβγαινε (σταυτιά μου) ένα μασημένο πράμα.
Τυχαίος χώρος, τυχαία ακρόαση βέβαια.
Τέλος πάντων, πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα έρθουν στο καθιστικό μου και θα είμαι μεγαλόκαρδος μαζί τους.:)
Ή για να το πω αλλοιώς, αν μου αρέσουν θάναι μπόνους τσέπης για μένα.

Όσο για τα γομάρια της Φοκάλ, εννοείται ότι θα τα στήσω κάποια στιγμή! ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
έχω ήδη στείλει τι αίτημα
:drinks:

αν μου αρέσουν θάναι μπόνους τσέπης για μένα.
Αυτός είναι ο στόχος συμμετοχής μου στο φόρουμ. 8-)

Τον καλύτερο ήχο σε νορμάλ μπάτζετ.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Αφού μωρή άρρωστη σου αρέσουν οι πειραματισμοί και οι αλλαγές, γιατί δε κάνεις μια δοκιμή στο χώρο σου με αυτά που είναι στα 3κ το τεμάχιο;


Έτσι, για μια βδομάδα. Να δούμε αν θα τα επιστρέψεις μετά. :lol:
Δε τα'χει σε μια γωνιά ο Χρήστος να πιάνουν χώρο;
αναμένεται σύντομα και review στο ASR (αν έχει κάποια σημασία)
αλλά οι πειραματισμοί και οι αλλαγές έχουν άλλη ομορφιά
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
..............αλλά ξαναλέω ότι είμαι επιφυλακτικός απέναντι τους..ήχους παίζαν αυτά, όχι μουσική.
Εγώ περίμενα να εισπράξω και την ομοαξονική τους κατασκευή, αλλά η μεσαία τους περιοχή έβγαινε (σταυτιά μου) ένα μασημένο πράμα.
Τυχαίος χώρος, τυχαία ακρόαση βέβαια.
τιποτα δεν ειναι τυχαιο :lolsign:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Πως εξηγείται τεχνικά πως ένα ηχείο παίζει ήχους αλλά όχι μουσική;

Καμία ειρωνεία στο ερώτημα.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Πως εξηγείται τεχνικά πως ένα ηχείο παίζει ήχους αλλά όχι μουσική;

Καμία ειρωνεία στο ερώτημα.
Δεν είμαι τεχνικός. Ωστόσο, εάν θέλεις την γνώμη μου, ίσως μερικά Υπεραναλυτικα ηχεία για επαγγελματίες
είναι κατάλληλοτερα να ξεχωριζεις τις πηγές ήχου μεταξύ των. Πχ σε πρίμα με τα ριμπον Τουίτερ γνωστής επαγγελματικής φίρμας. η στα χαμηλά που κάποια επαγγελματικά ηχεία ειναι λιγότερο "θεαματικά" από κάποια άλλα και έτσι μας μένει η εντύπωση ότι δεν παίζουν μουσική. Νομίζω εν τέλει είναι τι ακούσματα και εμπειρία έχει ο καθένας μας και στο τι πιστεύει ότι είναι η μουσικη
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Πως εξηγείται τεχνικά πως ένα ηχείο παίζει ήχους αλλά όχι μουσική;

Καμία ειρωνεία στο ερώτημα.
Μακάρι νάξερα!!
Είναι και για μένα παράδοξο, ειδικά όταν αφορά σοβαρές-δυνατές εταιρείες όπως η Τζένελεκ.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
τιποτα δεν ειναι τυχαιο :lolsign:
Διαφωνώ νεαρέ!
Όταν σε χώρο ξένο ακούς σεταπ με άγνωστες μουσικές-παραγωγές-ηχογραφήσεις, εύκολα βγάζεις άκυρα συμπεράσματα.
Εγώ έχω συγκεκριμένα κολλήματα στις ακροάσεις και το μεγαλύτερο είναι η μεσαία περιοχή.
Μετά έρχεται το τουήτερ. Δε θέλω να ακούγεται. Θέλω να αισθάνομαι ότι οι ψηλές είναι συνέχεια των μεσουψηλων και όχι τσικι-τσικι.
Μετά οι καθαρές μέσο χαμηλές, να μη βρωμίζουν τις μεσαίες.
Μετά οι χαμηλές να έχουν περιγραφή και κίνηση.
Αυτά τα για πολλούς γραφικά, με κάνουν να αισθάνομαι ότι ένα σύστημα τα λέει.
Κάποια συστήματα το καταφέρνουν, κάποια όχι.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Αυτό που λες για το tweeter , ουσιαστικά είναι , να μην προεξέχει , όχι να μην ακούγεται.
Να υπάρχουν τα πρίμα αλλά να μην ενοχλούν.
Να μην προεξέχουν. Να είναι κανά δυό τρία db πιο κάτω ίσως και περισσότερο από τις μεσαίες.
Οι μεσοχαμηλές για να μην βρωμίζουν τις μεσαίες πρέπει να βγαίνουν από ικανό μεγάφωνο , όπως και ο χαμηλές.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Διαφωνώ νεαρέ!
Όταν σε χώρο ξένο ακούς σεταπ με άγνωστες μουσικές-παραγωγές-ηχογραφήσεις, εύκολα βγάζεις άκυρα συμπεράσματα.
Εγώ έχω συγκεκριμένα κολλήματα στις ακροάσεις και το μεγαλύτερο είναι η μεσαία περιοχή.
Μετά έρχεται το τουήτερ. Δε θέλω να ακούγεται. Θέλω να αισθάνομαι ότι οι ψηλές είναι συνέχεια των μεσουψηλων και όχι τσικι-τσικι.
Μετά οι καθαρές μέσο χαμηλές, να μη βρωμίζουν τις μεσαίες.
Μετά οι χαμηλές να έχουν περιγραφή και κίνηση.
Αυτά τα για πολλούς γραφικά, με κάνουν να αισθάνομαι ότι ένα σύστημα τα λέει.
Κάποια συστήματα το καταφέρνουν, κάποια όχι.
Αυτά που περιγράφεις είναι το πώς σού αρέσει να ακούς. Όχι πώς είναι πραγματικά η μουσική. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Να είναι κανά δυό τρία db πιο κάτω ίσως και παραπάνω από τις μεσαίες
Ταργκετ κερβ το λένε αυτό.

Και βεβαίως έχεις δίκιο, έτσι οφείλει να είναι το ταργκετ κερβ.

Τα "εντυπωσιακά" (για τις εκθέσεις) ηχεία, τυπικά έχουν το ανάποδο ταργκετ κερβ, αυτό του καγκουρα χαλιεντα που θέλει να ακούει κουδουνάκια και καμπανάκια, με λίγη ξυνη. Βεβαίως είναι χάλι μαύρο για μουσική..

Τυπικό χαρακτηριστικό του σωστού ταργκετ κερβ, είναι ότι σε ωθεί να ακούς σε πολύ υψηλές στάθμες, διότι απλώς δε σε ενοχλεί καθόλου.
Και τυπικό χαρακτηριστικό είναι ότι δεν αντιλαμβάνεται σε πόσο υψηλές στάθμες ακούς.

Ο δε σωστός χρονισμός μεταξύ των μονάδων ενός ηχείου, οδηγεί στην ενιαία από αυτά απόδοση της κρουστικής, πράγμα που γίνεται αντιληπτό ως "δε ξεχωρίζουν τα πρίμα" και "τα μεσαία ορίζουν τα μπάσα".

Συνολικά, μια σωστή κρουστική απόκριση με ένα άριστο ταργκετ κερβ, μπορεί ο καθένας να κάνει σε ένα σοβαρό ηχείο, με ένα ρημάδι Ντιράκ. Ή αν είσαι μπουτχιας, με ρι-φέιζ.

Σοβαρό ηχείο, σημαίνει σωστό δυναμικό εύρος και χαμηλές ολικες αρμονικες παραμορφωσεις, με ελάχιστες τονικες αλλοιώσεις τόσο ον αξις όσο και οφ αξις, εκεί τελειώνει η σοβαροτητα, και μετά αρχίζουν οι γελοιότητες.

Είναι πολύ απλό πράγμα ο ήχος, τίποτα το σπουδαίο. Μεθοδολογία θέλει, και κοινή λογική, πράμα σπάνιο στο χώρο του παραδοσιακού χαϊ ενδ γελοιογραφήματος.



ΥΓ. Και προτιμήστε έναν κουφό καλιμπρατορα, κατά προτίμηση να κάνει καλιμπράρισμα από απομακρισμενη τοποθεσία, μέσω Skype. Να λείπουν τα χρυσά αυτιά, προτιμήστε κουφούς που ξέρουν να διαβάζουν σχεδιαγράμματα.
Μείνετε μακριά από "απόψεις". Της πθωλής το χαβά μη τον ζητάτε, δεν κερδίζετε τίποτα.
 
Last edited:


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Παιδια , για να μη μπερδευεστε, οποιοι δεν τον γνωριζετε προφανως, μιλατε για τον Γιωργο, τον @geomiat , που εχει αλλαξει απειρα σεταπ, εχει πολλες γνωσεις και μεγαλη πορεια πολλα χρονια στο audio, δεν ειναι καποιος τυχαιος που δεν καταλαβαινει τι του γινεται, τι ακουει και πως να το περιγραψει.

Οσοι δεν γνωριζετε εχει ηδη τα Grimm με τα subs τους, και δεν μιλαμε για καποιον τυχαρπαστο ακροατη, απλα να το υπενθυμισω λιγο...
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Αυτό που λες για το tweeter , ουσιαστικά είναι , να μην προεξέχει , όχι να μην ακούγεται.
Να υπάρχουν τα πρίμα αλλά να μην ενοχλούν.

Να μην προεξέχουν. Να είναι κανά δυό τρία db πιο κάτω ίσως και περισσότερο από τις μεσαίες.
Οι μεσοχαμηλές για να μην βρωμίζουν τις μεσαίες πρέπει να βγαίνουν από ικανό μεγάφωνο , όπως και ο χαμηλές.
Σωστά!!! Πλησιάζεις ένα σετάπ σε μία επόδειξη και από τα 15μ ακούς τσικι-τσικι.
Κάτι δεν πάει καθόλου καλά!!!
Το τσίκι τσικι να το ακούς σωστό, όταν υπάρχει.
Θυμάμαι στο Μόναχο πολλά θηρία να τσικιτσικίζουν (Tidal, Wilson Beneκάτι κλπ) και να κάθονται εκστασιαζμένοι να τα ακούνε.
Τίποτε από μένα, Νάδα, μηδέν. Ή 3 δευτερόλεπτα ή 3 ώρες το ίδιο μου κάνει.
Στροφή και όξω!!
Πολλοί τόχουν τάμα στα ακριβά τους μοντέλα. Σου λέει θάρθει ο φραγκάτος εδώ μέσα, ας του γαργαλήσουμε ολίγον τα ωτικά του πτερύγια, να αναφωνήσει πω πω ανάλυση, μπας και τα χώσει.
Το σωστό σύστημα δεν έχει εύκολους εντυπωσιασμούς.
Θυμάμαι (όχι τη φίρμα γμτμου...) κάτι φουτουριστικά με χρώματα και χυτές καμπίνες....τι ωραίο , ισσοροπημένο ήχο (α, vivid αη θινκ) βγάζανε...κ@υλα όπου και να τα πετύχαινα!!!
Αυτά!!
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Παιδια , για να μη μπερδευεστε, οποιοι δεν τον γνωριζετε προφανως, μιλατε για τον Γιωργο, τον @geomiat , που εχει αλλαξει απειρα σεταπ, εχει πολλες γνωσεις και μεγαλη πορεια πολλα χρονια στο audio, δεν ειναι καποιος τυχαιος που δεν καταλαβαινει τι του γινεται, τι ακουει και πως να το περιγραψει.

Οσοι δεν γνωριζετε εχει ηδη τα Grimm με τα subs τους, και δεν μιλαμε για καποιον τυχαρπαστο ακροατη, απλα να το υπενθυμισω λιγο...
Τζώνυ μου σ' ευχαριστώ, δεν είχα άπειρα σετάπ, απλά έχω την τύχη να έχω ακούσει ισορροπημένα συστήματα στο στούντιο του Χρήστου.
Επίσης, στο να τον παρακολουθώ τι ακούει και πώς και τι προσπαθεί να διορθώσει και ταυτόχρονα να το εξηγεί σε τυχαίους χώρους σπιτιών.
Να γίνεται μαστεριγκ λάιβ, με τη μέτρικ, το αμάρα, το ρούν, κλπ, κλπ. Μπίγκ εμπειρία!!
Μεγάλο σχολείο, γιατί βλέπεις πόσο δύσκολο είναι σε κάποιες περιπτώσεις-μπαστούνια.
Πόσο λάθος μπορεί νάναι η αρχική σου εκτίμηση, πώς δεν έχεις πάντα την ικανότητα να βγάλεις σωστό αποτέλεσμα κλπ, κλπ.
Τονίζω δηλαδή το γεγονός ότι ψιλοάσχετος ακροατής είμαι, απ την άλλη όμως δεν εκπλήσσομαι με χρωματιστές χάντρες.8-)
Καλές ακροάσεις, ευχή Πασχαλινή προς άπαντας αρρώστους συμφορουμίτες! :drinks:
Α, και στο άσχετο, επειδή ήρθαν οι μνήμες από το δροσερό Μόναχο...ο Έλληνας κατασκευαστής με τις θηριώδεις κόρνες (πάλι δεν τον θυμάμαι γμτμου) οι οποίες με χωρούσαν (είμαι και παιδαράς:p) ΟΡΘΙΟ, τις είχε καταπληκτικά σεταρισμένες...τρελλό χάζι, σε ορισμένες παραγωγές έλεγες να μείνω δω για πάντα...250Κ!!!!!!!!(μόνο τα ηχεία).
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Α, και στο άσχετο, επειδή ήρθαν οι μνήμες από το δροσερό Μόναχο...ο Έλληνας κατασκευαστής με τις θηριώδεις κόρνες (πάλι δεν τον θυμάμαι γμτμου) οι οποίες με χωρούσαν (είμαι και παιδαράς:p) ΟΡΘΙΟ, τις είχε καταπληκτικά σεταρισμένες...τρελλό χάζι, σε ορισμένες παραγωγές έλεγες να μείνω δω για πάντα...250Κ!!!!!!!!(μόνο τα ηχεία).
Tune Audio ...
Έχε όμως υπ'όψιν ότι στο ατόπημα με τις υψηλές έχουν υποπέσει και Focal Utopia κατά την εκθεσιακή τους παρουσία...
(Δεν μνημονεύεται δια ευνόητους λόγους κάποια άλλη γνωστή εταιρεία...)
Ταργκετ κερβ το λένε αυτό.

Και βεβαίως έχεις δίκιο, έτσι οφείλει να είναι το ταργκετ κερβ.

Τα "εντυπωσιακά" (για τις εκθέσεις) ηχεία, τυπικά έχουν το ανάποδο ταργκετ κερβ, αυτό του καγκουρα χαλιεντα που θέλει να ακούει κουδουνάκια και καμπανάκια, με λίγη ξυνη. Βεβαίως είναι χάλι μαύρο για μουσική..
...
Συνολικά, μια σωστή κρουστική απόκριση με ένα άριστο ταργκετ κερβ, μπορεί ο καθένας να κάνει σε ένα σοβαρό ηχείο, με ένα ρημάδι Ντιράκ. Ή αν είσαι μπουτχιας, με ρι-φέιζ.
...
Ό,τι λογισμικό και να χρησιμοποιηθεί,ολοκληρωμένη δουλειά δεν γίνεται χωρίς κατάλληλη τοποθέτηση στις ηχειακές πηγές για ν'αποφεύγονταν από την αδιόρθωτη ήδη εκδοχή μεταπτώσεις κυρίως στις χαμηλές οκτάβες,χαρακτηριστικές ανισορροπίες ανάμεσα στα επιμέρους κανάλια και spectrogram με υπέρμετρες εξάρσεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Πως εξηγείται τεχνικά πως ένα ηχείο παίζει ήχους αλλά όχι μουσική;

Καμία ειρωνεία στο ερώτημα.
Το τεχνικο σκελος οπως αποκομμενα το αντιλαμβανονται
οι περισσοτεροι (πχ Amir και οι συν αυτω)
εξ ορισμου σχετιζεται με τους ηχους.
Και λεω οπως το αντιλαμβανονται γιατι φυσικα και υπαρχουν
οι τεχνικοι οροι που διεπουν την μουσικη.
Ειναι ομως οροι που:
Δεν αφορουν το monitoring μια πολυ συγκεκριμενη διαδικασια
για την πλειοψηφια των παραγωγων.
Δεν αφορουν την μαζικη παραγωγη των ηχειων (συνηθως).
Ειναι περισσοτερα τα ηχεια με αριστες μετρησεις
απ αυτα που παιζουν μουσικη.
Το δειχνει η πραξη.
Η κοστολογηση των δυο ειναι αλλο θεμα.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Tune Audio ...
Έχε όμως υπ'όψιν ότι στο ατόπημα με τις υψηλές έχουν υποπέσει και Focal Utopia κατά την εκθεσιακή τους παρουσία...
(Δεν μνημονεύεται δια ευνόητους λόγους κάποια άλλη γνωστή εταιρεία...)
Συμφωνώ σαφέστατα, αν και στο σετάπ με τα στεητμεντ, δεν με ενόχλησε τόσο το τουήτερ, ήταν σαφές ότι είχαμε να κάνουμε με ένα μεγαθήριο δυναμικών, αλλά τι άκαβλη σκληρή μουσική ήταν αυτή που επέλεξε ο υπεύθυνος του στησίμστος, θεέ μου!!!
Έπαιρνε σκάλπ το υπερφίαλο της υπόθεσης!!!:download:

Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος...μπα γιατί?? Έχεις κάπου μετοχές??:p:p
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top