Τελικά, υπάρχει hi-fi σήμερα;

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Το μέλλον ειναι μια ντουζίνα τέτοια σπαρμένα στο σαλόνι,

1663086659879.png


καθώς και μισή ντουζίνα σαμπς απο αυτά:

1663086785710.png


Αν είσαι μερακλής το μισή το κανεις μια !

Ολα ασύρματα, ικανά να παιζουν οτι major πρότυπο ήχου κυκλοφορεί. Ενα application για έλεγχο όλων. Target curves, ευθυγραμμιση, ζυγοστάθμιση, σεα, μεα.

Οχι αυτά, ΣΑΝ αυτά.

Οσο για το παλιο το hifi το ορθόδοξο, αν και θα πεθάνει μαζί με τους πουρειτζερς που έχουν απομείνει να το στηρίζουν. Θα εχει πάντα θέση στα φιλμ νουάρ των επόμενων 40-50 ετών.

Η δικαιολογία τέλος ότι ειναι ακριβό για τους νέους, συγγνώμη αλλά δεν στέκει. Μαλακία είναι, ξεκαθαρa πεταμένα λεφτά.

Προφανώς εκτός της συζήτησης κάτι κατοσταχίλιαρα, μιας και κει η μαλακία βρίσκεται στη στρατόσφαιρα.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Hi-fi υπάρχει, δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος, χρήμα και κυρίως άτομα που να γνωρίζουν, αλλά και να ακούν μουσική, που χρειάζεται hi-fi για να την ακούσεις σωστά. Η τεχνολογία των συσκευών ήχου σήμερα, μπορεί να προσφέρει πολύ καλή αναπαραγωγή υλικού, με λογικά χρήματα, αλλά δυστυχώς, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και στο υλικό και κυρίως στους ακροατές. Ειδικά στην χώρα μας και στις νεότερες ηλικίες, η κατάσταση είναι απελπιστικά τραγική.
 

Μηνύματα
7.022
Reaction score
6.051
Το μέλλον ειναι μια ντουζίνα τέτοια σπαρμένα στο σαλόνι,

View attachment 263300

καθώς και μισή ντουζίνα σαμπς απο αυτά:

View attachment 263302

Αν είσαι μερακλής το μισή το κανεις μια !

Ολα ασύρματα, ικανά να παιζουν οτι major πρότυπο ήχου κυκλοφορεί. Ενα application για έλεγχο όλων. Target curves, ευθυγραμμιση, ζυγοστάθμιση, σεα, μεα.

Οχι αυτά, ΣΑΝ αυτά.

Οσο για το παλιο το hifi το ορθόδοξο, αν και θα πεθάνει μαζί με τους πουρειτζερς που έχουν απομείνει να το στηρίζουν. Θα εχει πάντα θέση στα φιλμ νουάρ των επόμενων 40-50 ετών.

Η δικαιολογία τέλος ότι ειναι ακριβό για τους νέους, συγγνώμη αλλά δεν στέκει. Μαλακία είναι, ξεκαθαρa πεταμένα λεφτά.

Προφανώς εκτός της συζήτησης κάτι κατοσταχίλιαρα, μιας και κει η μαλακία βρίσκεται στη στρατόσφαιρα.
Πιθανόν να είναι κάπως έτσι το μέλλον...τουλάχιστον για την πλειονότητα...(σίγουρα δεν είμαι ο κατάλληλος ούτε ο ενδιαφερόμενος για το τι θα συμβεί στο μέλλον, όντας αρκετά μεγάλος πια).
Πάντως, για τους όχι και τόσο λίγους που κάνουμε "συναυλιακή" ακρόαση (πρωτίστως Κλασικής Μουσικής) στο σπίτι, δεν πρόκειται ποτέ να εγκαταλείψουμε τα hi-end συστήματά μας. Περιέργως πως υπάρχουν ακόμα κατασκευαστές που επιδίδονται σε (if and when money is not an issue) κορυφαία μηχανήματα αναπαραγωγής του ήχου (π.χ. Wilson Audio, Focal, Burmester, Plinius, Nordost, Krell, Β&W, Classe' audio και ουκ ολίγοι άλλοι).
Το κύριο ερώτημα είναι ποιοι και πόσοι πραγματικά ενδιαφέρονται να ακούσουν (to listen) μουσική από το να την έχουν για οιαδήποτε άλλη χρήση (to hear the music). Όσο το ποσοστό των πρώτων θα μειώνεται τόσο τα μηχανήματα υψηλής πιστότητας για ακρόαση θα μειώνονται σε βαθμό να καταστούν...στο μέλλον...obsolete...
 


Μηνύματα
349
Reaction score
891
Το σίγουρο είναι είναι πως σήμερα με πολύ λίγα χρήματα (πχ μια συνδρομή tidal) αποκτάς απεριόριστη πρόσβαση σε ηχογραφήσεις στην καλύτερη δυνατή ποιότητα. Εκεί βέβαια ελοχευει ο κίνδυνος της "απληστίας" και της επιφανειακής προσέγγισης των έργων
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.817
Το HIFI υπάρχει, όσο υπάρχουν και οι ακροατές που θέλουν να ακούν μουσική, πιστά.
Μουσική.
Οι ακροατές αυτοί όμως τείνουν να εξαφανιστούν, διότι η νέα γενιά κατά πρώτον δεν ακούει μουσική.
Ακούει συνήθως κάτι μ@λ@κίες ραπ και τραπ και κραπ τύπου σνικ και τρανός.
Αυτό δεν είναι μουσική για μένα, αλλά είναι για τους νέους που την ακούν και την θεωρούν μουσική.
Απορώ υπάρχει σε αυτά τα "τραγούδια" παρτιτούρα με νότες;
Δεν νομίζω.
Απλά απαγγέλουν ένα ποίημα που έγραψαν με βρισιές και μαλ@κίες έχοντας από κάτω ένα ρυθμικό ντουπ ντουπ, μια υπόκρουση.
Χρειάζεται καλό σύστημα και ακριβά μηχανήματα για να ακούσεις κάτι τέτοιο;
Όχι βέβαια και γι΄ αυτό η νέα γενιά κυκλοφορεί με ακουστικά ή φορητά ηχειάκια bluetooth, συνήθως φτηνά και έχει σαν πηγή το κινητό.
Και είναι ευχαριστημένοι με αυτό που ακούνε.
Διότι οι περισσότεροι δεν έχουν ακούσει μουσική σε καλό σύστημα.
Bλέπω ότι δεν έχουν ιδέα από κλασσική μουσική, τζαζ, ροκ κ.λ.π.
Δεν ξέρουν π.χ. τους PINK FLOYD, QUEEN, LED ZEPPELIN, ROLLING STONES, BOB DYLAN, TOTO, POLICE, ACDC, DEEP PURPLE και άλλα πολλά ονόματα.
Ξέρουν τον Michael Jackson όμως και αρκετά τραγούδια του.
Δεν έχουν ιδέα για Μπετόβεν, Μπαχ, Μότσαρτ, Σούμπερτ, Τσαϊκόφσκι, Βιβάλντι, όμως έχουν ακούσει πολλά από τα πολύ γνωστά κομμάτια τους όπως η αρχή της 5ης συμφωνίας του Μπετόβεν τα τρία μι κι ένα ντο.
Το γνωρίζουν σαν άκουσμα, αλλά δεν έχουν ιδέα ποιανού είναι.
Εξαιρούνται οι νέοι που πηγαίνουν σε ωδείο και μαθαίνουν μουσική.
Εμείς οι παλιότεροι που ζήσαμε την εποχή του πικάπ γινόμαστε όλο και λιγότεροι.
Πάρτε το χαμπάρι, γεράσαμε. :biggrin:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.976
Δεν ξέρουν π.χ. τους PINK FLOYD, QUEEN, LED ZEPPELIN, ROLLING STONES, BOB DYLAN, TOTO, POLICE, ACDC, DEEP PURPLE και άλλα πολλά ονόματα.
Όποια παίζουν σε ασανσέρ δεν θα πεθάνουν ποτέ.. :p

:lolsign:
 


Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.655
Καθόσον το προιόν που θα ακούσω από το σύστημά μου είναι το αποτέλεσμα μιας δεδομένης διαδικασίας καταγραφής (CD, SACD, Blu-ray, streaming), προσωπικά με ενδιαφέρει αφενός να έχω το καλλίτερο δυνατόν προιόν και να το ακούσω στην πλέον πιστή αναπαραγωγή του. Με αυτόν τον τρόπο, έχω γνωρίσει και αγαπήσει έργα που, με κατώτερης ποιότητας μηχανήματα, με είχαν αφήσει αδιάφορο.
Η κατά το δυνατόν πιστή αναπαραγωγή από την καταγραφή (ως το τελικό αποτέλεσμα) έως την απόδοση από το ηχητικό σύστημα ενδυναμώνει την αξία του μουσικού έργου, ως το πλέον αληθοφανές, αν όχι αληθινό (για αναπαραγωγή) αποτέλεσμα.
Το ίδιο ακριβώς συνέβη και σε εμένα. (επίσης συμφωνώ και με όλα τα άλλα πόστ σου).
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Το ίδιο ακριβώς συνέβη και σε εμένα. (επίσης συμφωνώ και με όλα τα άλλα πόστ σου).
Είμαι βέβαιος ότι σ'εσένα ειδικά πρέπει να έχουν συμβεί και...άλλα περισσότερα.:biggrin:
Πιθανόν να είναι κάπως έτσι το μέλλον...τουλάχιστον για την πλειονότητα...(σίγουρα δεν είμαι ο κατάλληλος ούτε ο ενδιαφερόμενος για το τι θα συμβεί στο μέλλον, όντας αρκετά μεγάλος πια).
...
Το κύριο ερώτημα είναι ποιοι και πόσοι πραγματικά ενδιαφέρονται να ακούσουν (to listen) μουσική από το να την έχουν για οιαδήποτε άλλη χρήση (to hear the music). Όσο το ποσοστό των πρώτων θα μειώνεται τόσο τα μηχανήματα υψηλής πιστότητας για ακρόαση θα μειώνονται σε βαθμό να καταστούν...στο μέλλον...obsolete...
Κανένας και καμία συνθήκη δεν μπορούν να μας καταστήσουν παρωχημένους χωρίς...δική μας συναίνεση και σύμπραξη.
 

Μηνύματα
7.022
Reaction score
6.051
Είμαι βέβαιος ότι σ'εσένα ειδικά πρέπει να έχουν συμβεί και...άλλα περισσότερα.:biggrin:

Κανένας και καμία συνθήκη δεν μπορούν να μας καταστήσουν παρωχημένους χωρίς...δική μας συναίνεση και σύμπραξη.
Μακάρι να είναι έτσι. Απλά δεν θα είμαστε για πάντα στον πλανήτη αυτόν και δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο οι επίγονοί μας θα συνεχίσουν να σκέπτονται όπως εμείς...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.976
Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμη τι σημασία έχει πως και από τι συσκευές θα ακούνε μουσική οι επόμενες γενιές..
Χ@στηκ' η φοράδα στ' αλώνι δηλαδή.. :whistling:

Μια χαρά είναι τα ακουστικά ''ψείρες'' και τα μικρά φορητά ηχειάκια, να κάνουν και τις καγκουριές τους έξω, όχι να αραχνιάζουν στον καναπέ..

Eγώ που στα 100 μέτρα ανοίγω καρεκλάκι να ξαποστάσω.. :rofl:
Ναι, να κάτσω καναπέ..
 
Last edited:


Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.655
Είμαι βέβαιος ότι σ'εσένα ειδικά πρέπει να έχουν συμβεί και...άλλα περισσότερα.:biggrin:

Κανένας και καμία συνθήκη δεν μπορούν να μας καταστήσουν παρωχημένους χωρίς...δική μας συναίνεση και σύμπραξη.
Χα χα ναι. Αλλά όχι τόσο στη ζωή, αλλά στο Χαι Φαι ναι. ¨Εχω να σου πω γνώμες και ¨οπτικές" ένα σωρό. Απλώς αυτό που είπε ο Prince το θεωρώ (ένα απο τους) σημαντικό "δείκτη" στο να καταλάβεις ότι είσαι στο "σωστό" δρόμο και για αυτό επιβεβαίωσα. Εαν πεί (ο ίδιος ή κάποιος άλλος) και άλλους δείκτες, θα επιβεβαιώσω και για αυτούς. Εγω δεν λέω γιατί θα τους πώ συνήθως όλους μαζί χύμα (είναι η φύση μου τέτοια) και θα προκαλέσω ίσως "αντιδράσεις" χα χα. Μπορεί να αρχίσω να τους λέω και εγω έναν έναν.

+ Κανένας και καμία συνθήκη δεν μπορούν να μας καταστήσουν παρωχημένους χωρίς...δική μας συναίνεση και σύμπραξη. +

Αυτά τα λες γατί είσαι ακόμη νέος (ή έχεις παραμείνει νέος) ή είσαι εκ γεννητής αισιόδοξη φύση ή έχεις αναπτύξει φιλοσοφία που πιστεύεις πολύ στον άνθρωπο.

Δεν είναι κακό αυτό κοινωνικά αλλά το Χαι Φαι και η ανάγκη γενικότερα για τέχνη και κατανόηση της, προέρχεται απο άνθρώπους που δεν έχουν αυτό το χαρακτηριστικό. :D Αυτά όλα θα "διορθωθούν" χα χα εαν έρθεις να ζήσεις στην Ελλάδα. One of us, one of us.:D

Υ.Γ : Βέβαια το ψυχολογικό σου προφίλ , απο ότι το έχω μελετήσει δεν δείχνει κάτι τέτοιο (ακριβώς το αντίθετο) και για αυτό αποτελείς ενα μυστήριο για εμένα και έχεις ενδιαφέρον. Απο την άλλη μπορεί απλώς να είναι κάτι που πιστεύεις ο ίδιος για τον εαυτό σου και άρα να επηρρεάζεις και την κρίση μου ή μηχανισμός άμυνας για τα social media όποτε καλά κάνεις χα χα. Εγω νόμίζω ότι απλώς δεν έχεις καταλάβει ότι η "τελειότητα" και το κυνήγι της (πέρα από ένα "υγιή" βαθμό) πάει χέρι χέρι με τον κομφορμισμό και άρα την βαρεμάρα και ομοιογένεια. (και αυτό ισχύει και για τον ήχο σήμερα και κυρίως για αυτόν, στο στάδιο που είναι τα πράγματα τώρα.). Θα είχες δίκιο και θα ήμουν και εγω αισιόδοξος για το εγγύς μέλλον, εαν θεωρούσα όπως εσυ ότι υπάρχει "εξέλιξη" στον ήχο. Απλώς υπάρχει εξέλιξη απο άποψη διαθέσιμότητας και ποιότητας σε ενα βαθμό αυτής σε ευρύτερο ποσοστό του πληθυσμού και σε καλύτερες τιμές απο παλιότερα. Και αυτός είναι πλέον ο στόχος της βιομηχανίας. Μπορεί πιθανώς να υπάρχουν και κάποιοι ιδεολογικοί λόγοι, που τους καταλάβαίνω απόλυτα , μη νομίζεις, απο όλα έχουμε περάσει οι γέροι χα χα, αλλά η πραγματικότητα δυστυχώς δεν είναι αυτή (αυτή που έχω εγω τουλάχιστον βιώσει). Και πλέον στα γεράματα κάποιοι άνθρωποι την αλήθεια την βάζουν πάνω απο όλα και μαθαίνουν να κάνουν σωστές επιλογές άσχετα με το άσχημο πολλές φορές πρόσωπό της. Είναι μια καθημερινή πάλη. Κάποιοι δεν έχουν το ψυχικό θάρρος και δύναμη να αντέξουν αυτό το πράγμα. Η κυνικότηττα πάντως πρέπει να αποφευχθεί πάση θυσία να χτυπήσει υπερβολικά επίπεδα (τουλάχιστον στο βάθος της) και να χρησιμοποιείται μόνο σαν όπλο άμυνας απέναντι σε καφροκανίβαλους. χα χα. Μεταξύ ολοκληρωμένων και δοκιμασμένων προσωπικοτήτων αυτά δεν έχουν θέση.

103 -82 χάνουμε, ευτυχώς το προέβλεψα και δεν είχα υψηλές προσδοκίες ώστε να απογοητευθώ πολύ.
 
Last edited:



Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.655
Χα χα ναι. Αλλά όχι τόσο στη ζωή, αλλά στο Χαι Φαι ναι. ¨Εχω να σου πω γνώμες και ¨οπτικές" ένα σωρό. Απλώς αυτό που είπε ο Prince το θεωρώ (ένα απο τους) σημαντικό "δείκτη" στο να καταλάβεις ότι είσαι στο "σωστό" δρόμο και για αυτό επιβεβαίωσα. Εαν πεί (ο ίδιος ή κάποιος άλλος) και άλλους δείκτες, θα επιβεβαιώσω και για αυτούς. Εγω δεν λέω γιατί θα τους πώ συνήθως όλους μαζί χύμα (είναι η φύση μου τέτοια) και θα προκαλέσω ίσως "αντιδράσεις" χα χα. Μπορεί να αρχίσω να τους λέω και εγω έναν έναν.

+ Κανένας και καμία συνθήκη δεν μπορούν να μας καταστήσουν παρωχημένους χωρίς...δική μας συναίνεση και σύμπραξη. +

Αυτά τα λες γατί είσαι ακόμη νέος (ή έχεις παραμείνει νέος) ή είσαι εκ γεννητής αισιόδοξη φύση ή έχεις αναπτύξει φιλοσοφία που πιστεύεις πολύ στον άνθρωπο.

Δεν είναι κακό αυτό κοινωνικά αλλά το Χαι Φαι και η ανάγκη γενικότερα για τέχνη και κατανόηση της, προέρχεται απο άνθρώπους που δεν έχουν αυτό το χαρακτηριστικό. :D Αυτά όλα θα "διορθωθούν" χα χα εαν έρθεις να ζήσεις στην Ελλάδα. One of us, one of us.:D

Υ.Γ : Βέβαια το ψυχολογικό σου προφίλ , απο ότι το έχω μελετήσει δεν δείχνει κάτι τέτοιο (ακριβώς το αντίθετο) και για αυτό αποτελείς ενα μυστήριο για εμένα και έχεις ενδιαφέρον. Απο την άλλη μπορεί απλώς να είναι κάτι που πιστεύεις ο ίδιος για τον εαυτό σου και άρα να επηρρεάζεις και την κρίση μου ή μηχανισμός άμυνας για τα social media όποτε καλά κάνεις χα χα. Εγω νόμίζω ότι απλώς δεν έχεις καταλάβει ότι η "τελειότητα" και το κυνήγι της (πέρα από ένα "υγιή" βαθμό) πάει χέρι χέρι με τον κομφορμισμό και άρα την βαρεμάρα και ομοιογένεια. (και αυτό ισχύει και για τον ήχο σήμερα και κυρίως για αυτόν, στο στάδιο που είναι τα πράγματα τώρα.). Θα είχες δίκιο και θα ήμουν και εγω αισιόδοξος για το εγγύς μέλλον, εαν θεωρούσα όπως εσυ ότι υπάρχει "εξέλιξη" στον ήχο. Απλώς υπάρχει εξέλιξη απο άποψη διαθέσιμότητας και ποιότητας σε ενα βαθμό αυτής σε ευρύτερο ποσοστό του πληθυσμού και σε καλύτερες τιμές απο παλιότερα. Και αυτός είναι πλέον ο στόχος της βιομηχανίας. Μπορεί πιθανώς να υπάρχουν και κάποιοι ιδεολογικοί λόγοι, που τους καταλάβαίνω απόλυτα , μη νομίζεις, απο όλα έχουμε περάσει οι γέροι χα χα, αλλά η πραγματικότητα δυστυχώς δεν είναι αυτή (αυτή που έχω εγω τουλάχιστον βιώσει). Και πλέον στα γεράματα κάποιοι άνθρωποι την αλήθεια την βάζουν πάνω απο όλα και μαθαίνουν να κάνουν σωστές επιλογές άσχετα με το άσχημο πολλές φορές πρόσωπό της. Είναι μια καθημερινή πάλη. Κάποιοι δεν έχουν το ψυχικό θάρρος και δύναμη να αντέξουν αυτό το πράγμα. Η κυνικότηττα πάντως πρέπει να αποφευχθεί πάση θυσία να χτυπήσει υπερβολικά επίπεδα (τουλάχιστον στο βάθος της) και να χρησιμοποιείται μόνο σαν όπλο άμυνας απέναντι σε καφροκανίβαλους. χα χα. Μεταξύ ολοκληρωμένων και δοκιμασμένων προσωπικοτήτων αυτά δεν έχουν θέση.

103 -82 χάνουμε, ευτυχώς το προέβλεψα και δεν είχα υψηλές προσδοκίες ώστε να απογοητευθώ πολύ.
Να διευκρινίσω ότι δεν είναι η "τελειότητα" αυτή καθαυτή που δημιουργεί το πρόβλημα του κομοφορμισμού κλπ που ανέφερα. Περισσότερο είναι αυτοί που την κυνηγάνε θρησκευτικά χωρίς αυτή να είναι επιτεύξιμη σε δεδομένο χρόνο. Καταλήγουν τις πιο πολλές φορές την ομοιογένεια να την ερμηνεύουν σαν τελειότητα ή πλησίασμα σε αυτήν και να την ταυτίζουν. Είναι μια λούμπα, εύκολη να πέσεις, εαν δεν έχει κάποιο σοβαρό φιλοσοφικό υπόβαθρό. Ανήκει και στην ομάδα του redefine που έχουμε "ασχοληθεί" και μας προβληματίσε παλαιότερα. Εαν είναι να τα κάνεις όλα ίδια και αρα να "ορίσεις" σαν τελειότητα αυτό, είσαι σε λάθος δρόμο και δεν αφήνεις και το περιθώριο να καταλάβεις εαν αυτή είναι πραγματική εξέλιξη. Η τελειότητα είναι πάντα ο στόχος για την ανθρώπινη φύση , όχι όμως κάτι που μπορεί να επιτευχθεί. Αυτό είναι και η δραματικότητα όλων των δραστηριότητων μας. Είναι της μόδας που λες το κόλπο αυτό, εφαρμόζεται βλέπω παντού (κοινωνικά και οικονομικόπολιτικά είναι γνωστό εδω και δεκαετίςε) , αλλά στην επιστήμη είναι σχετικά καινουργια η "επιχείρηση" και για αυτό γκρινιάζα για αυτό πολυ , ιδίως και δεν καταλάβαινει ο κόσμος γιατί γκρινιάζω. Οι όρισμοί είναι ακόμη σημαντικοί και μετατοπίζοντας τους βγάζουμε λάθος συμπεράσματα για τους στόχους μας, τους σκοπούς μας, την άποψη μας τι θεωρούμε εξέλιξη και πολλά άλλα λάθη ακολουθούν.
 
Last edited:

D

Deleted member 50795

Guest
Κανένας και καμία συνθήκη δεν μπορούν να μας καταστήσουν παρωχημένους χωρίς...δική μας συναίνεση και σύμπραξη.
:hi:
σε μιάμιση σειρά , είπες τόσα όσα θέλει κάποιος να ακούσει για μια ατομική δικαίωση , ή μια δικαιολογία για μια ατομική απαξίωση , από τον ίδιο του τον εαυτό.:confused:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.090
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top