Τελικα ποιοι AV κανουν upscaling εικονας με HDMI

Μηνύματα
120
Reaction score
0
Για τον Onkyo 875E απο τον ξενο τυπο εχω διαβασει τα καλυτερα. Αλλα στην Ελλαδα ειναι ολιγον τι "τσουχτερος". (Στην Αγγλια κοστιζει ακριβως οσο και ο LX-70 = 1000 λιρες)
Απο την αλλη δεν διαθετει θυρα ethernet που διαθετει ο LX-70 αλλα ουτε και wi-fi που διαθετει ο Denon 4308 (που ειναι και στα ιδια λεφτα = 2000)
Για μενα η ψαλιδα εχει αρχισει και γερνει προς τον Denon που εκτος οτι κανει τα upscaling που συζηταμε , υποστηριζει ολα τα νεα format ηχου , εχει και μια εξαιρετικη λειτουργια η οποια λεγεται "Audio Restorer" και συμφωνα με το manual , αλλα και με δοκιμες απο παιδια που εχουν τον 4308 κανει πολυ καλη δουλεια - αναβαθμιση στην ποιοτητα των mp3 που εχουμε στα Pc μας.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Κι εγώ άρχισα να καλοβλέπω τον 3808.Ήμουν ένα τσακ να παραγγείλω τον 875 από εξωτερικό που είναι φοβερό μηχάνημα,αλλά σε άλλο forum ένας που τον παρήγγειλε μετά από 3 ώρες έβγαζε καπνούς και τώρα πρέπει να τον γυρίσει Γερμανία.Καμμιά πρόταση για ηχεία 5.1 γύρω στα 1000 - 1300 € έχετε?Να πάω για τα b&w-mt20 ή σε κάποιο συνδυασμό του στυλ Diamond 9.6 μπροστά,9.2 πίσω,9CS κεντρικό,sw150 subwoofer?
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Πραγματικά είμαι εντελώς άσχετος και το ποσό που θα δαπανήσω δεν το θεωρώ καθόλου ευκαταφρόνητο.Να πάρω κάτι που να με αποζημιώσει ηχητικά και στη μουσική και στο home cinema.
 

Μηνύματα
120
Reaction score
0
Για Home Cinema τα MT-20 ειναι παρα πολυ καλα... μια και ακριβως αυτη ειναι η φιλοσοφια τους. Για μουσικη ομως ..... Η επιλογη ειναι δικη σου.
Να ξερεις ομως ο κρικος της ηχητικης αλυσιδας ξεκιναει παντα απο τα Ηχεια.
Αν θελουμε ηχεια μονο για Home theatre παιρνουμε ηχεια 5.1 που προτεινουν πολλες εταιριες στον χωρο που εχουν και το προτερημα του μικρου μεγεθους. Αν θελουμε Μουσικη παμε σε Hi-Fi ηχεια. Αν θελουμε και τα δυο παμε παλι στην δευτερη επιλογη. Εδω καλο ειναι τα στερεο και το κεντρικο να ειναι ομοσταυλα. Στα surround υπαρχει καποια ευελιξια. Παντα βεβαια σε ολα αυτα εχουμε και εναν περιοριστικο κανονα που λεγεται Budget.
 

Μηνύματα
423
Reaction score
39
Πραγματικά είμαι εντελώς άσχετος και το ποσό που θα δαπανήσω δεν το θεωρώ καθόλου ευκαταφρόνητο.Να πάρω κάτι που να με αποζημιώσει ηχητικά και στη μουσική και στο home cinema.
Φίλε lynyrd και εγώ είμαι ένας από τους άσχετους για τους οποίους μιλάς, αλλά έχοντας ρίξει πολυυυυυυυύ διάβασμα στα διάφορα και αναρίθμητα threads , έχω την εντύπωση πως δεν χωρούν 2 καρπούζια στην ίδια μασχάλη... Είναι τόσο βαθύ το θέμα της εικόνας και άλλο τόσο είναι του ήχου. Όσοι δεν κατέχουμε το θέμα , ξυπνάμε μια μέρα και θέλουμε να βρούμε το τέλειο σύστημα , με σχετικά λίγα χρήματα που να ικανοποιούν , όλες μας τις ανάγκες. Μάλλον αυτό δεν μπορεί να συμβεί. Εμπίπτω στην ίδια κατηγορία με εσένα μαλλον... και αφου έψαξα αρκετά , χωρίς όμως να καταφέρω να ακούσω και αντίστοιχα, αποφάσισα ότι πρέπει να βάλω προτεραιότητες. Νομίζω πως μια θεωρητικά καλή ενίσχυση με ένα αξιοπρεπές 5.1 είναι μια αρχή, που δεν θα μας απογοητεύσει σε audio κατάσταση, αλλά σίγουρα δε θα μας απογειώσει κιόλας... Εφόσον όμως συνεχίσουμε να αναζητούμε το καλύτερο , σιγά-σιγά θα μεγαλώσουμε και εμείς (ηχητικά) όπως ένας φοιτητής στη σχολή του. Το αν θα πάρουμε πτυχίο τώρα... δεν το γνωρίζω, μιας και στο συγκεκριμενο hobby οι περισσότεροι μένουν αιώνιοι φοιτητές...
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Δεν διαφωνώ μ'αυτά που λες αλλά ούτε ψάχνω και το τέλειο, (που ούτως ή άλλος το σημερινό τέλειο σε 6 μήνες θα είναι απλά πολύ καλό), αλλά επειδή ρωτώντας πας στην πόλη, προσπαθώ να αγοράσω με τα χρήματα που διαθέτω την καλύτερη, για μένα, επιλογή ώστε όταν με το καλό γίνει η αγορά να μπορώ να την απολαύσω και να μην κλαίω τα λεφτά μου.Είναι σαν να πηγαίνεις για φαγητό και να μην το ευχαριστιέσαι.Τα πέταξες τα λεφτά σου.Γι' αυτό κι εγώ ξεκίνησα με budget 1000 ευρώ και κατέληξα στα 2500-2700 (μαζί με ενισχυτή φυσικά)
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Για Home Cinema τα MT-20 ειναι παρα πολυ καλα... μια και ακριβως αυτη ειναι η φιλοσοφια τους. Για μουσικη ομως ..... Η επιλογη ειναι δικη σου.
Να ξερεις ομως ο κρικος της ηχητικης αλυσιδας ξεκιναει παντα απο τα Ηχεια.
Αν θελουμε ηχεια μονο για Home theatre παιρνουμε ηχεια 5.1 που προτεινουν πολλες εταιριες στον χωρο που εχουν και το προτερημα του μικρου μεγεθους. Αν θελουμε Μουσικη παμε σε Hi-Fi ηχεια. Αν θελουμε και τα δυο παμε παλι στην δευτερη επιλογη. Εδω καλο ειναι τα στερεο και το κεντρικο να ειναι ομοσταυλα. Στα surround υπαρχει καποια ευελιξια. Παντα βεβαια σε ολα αυτα εχουμε και εναν περιοριστικο κανονα που λεγεται Budget.
Η δική σου η πρόταση ποια είναι?
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Για πες μας, πόσο μεγάλος είναι ο χώρος που θ' ακούς;

Με το ποσό που διαθέτεις πάντως σίγουρα κάνεις αξιόλογη αγορά. Στη θέση σου θα έριχνα αρκετό βάρος στα ηχεία, γιατί ως γνωστόν οι ενισχυτές αλλάζουν, τα ηχεία πιο δύσκολα. Επίσης, ίσως μια καλή ιδέα θα ήταν να μη βάλεις sub γι' αρχή. Καλά, πες μας το χώρο σου πρώτα και βλέπουμε πιο συγκεκριμένα.

Απ' όσο καταλαβαίνω από ενισχυτές προσανατολίζεσαι σε τιμολογιακό επίπεδο του 3808; Πόσο πάει αυτός περίπου;

Πάντως έχε και κάτι άλλο υπόψη σου: αυτό που λες ότι το τέλειο σήμερα (καλά τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει) γίνεται απλά καλό σε έξι μήνες δεν ισχύει. Μην παραμυθιάζεσαι απ' την εναλλαγή των ενισχυτών. Σε ηχητική απόδοση (που παίζει το βασικό ρόλο κι ας μην το συζητάμε τόσο συχνά) ελάχιστες διαφορές θα δεις σήμερα σε σχέση με το παρελθόν για ίδιο επίπεδο ενισχυτών. Καλά για ηχεία δεν το συζητάμε καν... ακόμα μικρότερες διαφορές. Αυτά που θ' αλλάξουν είναι οι λεπτομέρειες που μη νομίζεις ότι θα τις χρησιμοποιήσεις και στο έπακρο. Δε λέω ότι δεν επέρχονται και σημαντικές αλλαγές (π.χ. νέα format ήχου) αλλά αυτά συμβαίνουν αραιά και πού και φυσικά επηρεάζουν μόνο τον πολυκάναλο και όχι το δικάναλο ήχο.

Τέσπα, απλά εννοώ ότι τα χρήματα που θες να δώσεις δε θα πάνε χαμένα ούτε θα τα δώσεις για κάτι που μετά από δυο χρόνια δε θ' αξίζει.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Ο χώρος μου είναι γύρω στα 20 τ.μ. 5,5 χ 3,5.Σε ενισχυτή είμαι ανάμεσα σε denon 3808 και pioneer lx70.Η τιμή τους είναι γύρω στα 1450 €,οπότε μένουν άλλα 1100 - 1300 για ηχεία.Προσανατολίζομαι για τα b&w mt20,αλλά όπως είπα και παραπάνω προβληματίζομαι (λόγω άγνοιας) μήπως πρέπει να πάω σε κάποιο συνδυασμό ηχείων βάσης,δαπέδου,κεντρικού και υπογούφερ.Η χρήση θα είναι 70% home cinema και 30% μουσική.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
0
Σχετικά με το αρχικό ερώτημα, οι Denon 3808 και 4308, καθώς και οι Onkyo 875 και 905 κάνουν upscaling από HDMI σε HDMI.

Τώρα, σε ότι αφορά τους φίλους που γράφουν ότι και τα DVD players κάνουν upscaling, οπότε δεν είναι σημαντικό να το κάνει ο ενισχυτής έχω να πώ ότι σε πολλές περιπτώσεις είναι προτιμώτερο να χρησιμοποιήσεις το upscaling του ενισχυτή. Συγκεκριμένα, δοκίμασα το upscaling του DVD player που έχω (Pioneer DV-490) και του Denon 3808 μου με το Silicon Optix HQV Benchmark DVD και πρέπει να πω ότι το scaling από τον Denon ήταν πολύ καλύτερο, καθώς πέρασε όλα τα τεστ (jaggies, σημαία, 3:2 pulldown, assorted cadences). Το Pioneer είχε σοβαρά προβλήματα με τα περισσότερα από αυτά. Το bοttom line είναι το εξής: Αν έχεις κάποιο καλό player με Faroudja ή Reon/Realta chip, τότε είσαι ΟΚ και δεν έχεις ανάγκη τον ενισχυτή για upscaling. Αν όμως το player σου είναι πιο απλό με Mediatek chip, τότε είτε οι Denon είτε οι Onkyo θα είναι μεγάλη βελτίωση.

Σε σχέση με τα ηχεία τώρα, κοιτούσα κι εγώ τα ΜΤ-20, αλλά τελικά κατέληξα στα KEF 3005SE, τα οποία από τον ειδικό τύπο έχουν πάρει γενικά καλύτερα reviews από τα MT-20
 

Μηνύματα
120
Reaction score
0
Μtsag thanx gia την απαντηση περι ενισχυτων γιατι ειναι και τεχνικα πιο τεκμηριωμενη και καλυπτεις ακριβως το ερωτημα για το οποιο ανοιξα αυτο το thread. Απο τους AV που αναφερεις (Denon 3808 , 4308 kai Onkyo 805 , 905 ... εχεις καποια συγκεκριμενη προτιμιση , μια και φενεται οτι τους εχεις δει "εν δραση" ??
Φιλε lynyrd μια και ρωτας για την δικη μου προταση ... αυτη ειναι να πας σε ηχεια που θα καλυπτουν καλα και τις δυο περιπτωσεις (και μουσικη και Home Theater) . Και στο λεω αυτο ακριβως επειδη ο χωρος σου ειναι σχετικα μετριος προς μικρος. Με μια καλη λοιπον υλοποιηση ηχειων βασης, θα καλυψει σιγουρα αυτο το 70% που ζητας για ταινιες και επισης θα εισαι απολυτα καλυμενος και στο επιπεδο της μουσικης χωρις σε λιγο καιρο να ψαχνεις να προσθεσεις +2 στερεο ηχεια. Αυτο στο λεω επειδη δυστυχως προσωπικα μου εχει συμβει.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Μπορείς να μου προτείνεις συγκεκριμένα μοντέλα?Εκτός από τα b&w mt20,με βάση το κόστος έχω κάνει τους παρακάτω συνδυασμούς :
1. ΜΠΡΟΣΤΑ Wharfedale DIAMOND 9.6, ΠΙΣΩ Wharfedale DIAMOND 9.3, ΚΕΝΤΡΙΚΟ Wharfedale DIAMOND 9 CΜ, ΥΠΟΓΟΥΦΕΡ Wharfedale SW150
2. ΜΠΡΟΣΤΑ ΥΑΜΑΗΑ NS-525F, ΠΙΣΩ ΥΑΜΑΗΑ NS-M525, ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΥΑΜΑΗΑ NS-C525, ΥΠΟΓΟΥΦΕΡ ΥΑΜΑΗΑ YST-SW515
3. ΜΠΡΟΣΤΑ DALI CONCEPT 6, ΠΙΣΩ DALI CONCEPT 2, ΚΕΝΤΡΙΚΟ DALI CONCEPT CENTER, ΥΠΟΓΟΥΦΕΡ DALI CONCEPT SUB
4. ΜΠΡΟΣΤΑ KLIPSCH RF-10, ΠΙΣΩ KLIPSCH RB-51, ΚΕΝΤΡΙΚΟ KLIPSCH RC-10, ΥΠΟΓΟΥΦΕΡ KLIPSCH RPW-10
5. ΜΠΡΟΣΤΑ MONITOR AUDIO BR-5, ΠΙΣΩ MONITOR AUDIO BR-1, ΚΕΝΤΡΙΚΟ MONITOR AUDIO BR-LCR, ΥΠΟΓΟΥΦΕΡ, MONITOR AUDIO BR-10
Οποιοσδήποτε άλλος συνδυασμός μέχρι 1300 €,ευπρόσδεκτος
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Εγώ απ' τις παραπάνω προτάσεις διστακτικός θα ήμουν μόνο με τα Yamaha (εκτός από sub). Οι υπόλοιποι συνδυασμοί είναι μια χαρά κατά τη γνώμη μου. Όμως αυτό που βλέπω είναι ότι κάπου έχεις καταλήξει. Άρα το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πας ν' ακούσεις και ν' αποφασίσεις. Άλλωστε και να σου πω εγώ ότι μ' αρέσει η πρόταση τάδε, δε νομίζω να πας να το πάρεις χωρίς να το ακούσεις μόνο και μόνο επειδή στο είπα. Είσαι σε καλό δρόμο, άρα ξεκίνα ακροάσεις και αποφάσισε ανάλογα.

Δυο πράγματα μόνο: αφενώς θα μπορούσες να μην πάρεις sub καθόλου και να ρίξεις βάρος στα υπόλοιπα, αφετέρου, αν πας και για sub, δεν είναι ανάγκη να πάρεις της ίδιας εταιρίας. Θέλω να πω, αν βρεις κάποια καλή οικονομική πρόταση σε sub συγκεκριμένα μη φοβηθείς να το συνδυάσεις με ηχεία άλλης εταιρίας. Το Yamaha π.χ. για budget πρόταση είναι ok.

Σχετικά με το upscaling που αναφέρθηκε: εξ' αρχής είπαμε ότι στο upscaling του ενισχυτή δε χρειάζεται να δώσουμε βάρος εφόσον έχουμε καλύτερο player στον τομέα αυτό, κάτι το οποίο είναι αρκετά συνήθης περίπτωση. Δεν είναι όμως και η μόνη. Αν λοιπόν ο scaler του ενισχυτή είναι καλύτερος τότε προφανώς κι έχει σημασία και το κομμάτι αυτό. Δε λέει κανείς ότι είναι αμελητέο χαρακτηριστικό...
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Εδώ είναι το μεγάλο πρόβλημα.Που θα τ'ακούσω?Εδώ στη Θεσ/νίκη δεν ξέρω κάποιο μαγαζί εξειδικευμένο σε ήχο (μόνο τον Νάκα αλλά αυτός έχει yamaha).Όλες οι γνωστές αλυσίδες έχουν στημένα κάποια υποτυπώδη συστήματα κι αν θέλεις κάτι καλύτερο μόνο πώληση κατόπιν παραγγελίας.Μπορείτε να μου απαντήστε τι είναι προτιμότερο μια λύση τύπου b&w-mt20 ή μια λύση από τους συνδυασμούς 1-5 που ανέφερα παραπάνω.Και κάτι ακόμα,πειράζει να βάλω για μπροστινά τυπου βιβλιοθήκης και για πίσω δαπέδου?
 

Μηνύματα
12
Reaction score
0
Μtsag thanx gia την απαντηση περι ενισχυτων γιατι ειναι και τεχνικα πιο τεκμηριωμενη και καλυπτεις ακριβως το ερωτημα για το οποιο ανοιξα αυτο το thread. Απο τους AV που αναφερεις (Denon 3808 , 4308 kai Onkyo 805 , 905 ... εχεις καποια συγκεκριμενη προτιμιση , μια και φενεται οτι τους εχεις δει "εν δραση" ??
tigerxxx, εν δράσει έχω δει μόνον τον Denon 3808, τον οποίο έχω. Το ίδιο chip (Faroudja) έχει και ο 4308, οπότε δεν αναμένονται διαφορές σε σχέση με το upscaling. Είναι σαφές ότι το Reon chip που έχουν οι Onkyo είναι καλύτερο, αλλά δεν πιστεύω ότι οι διαφορές είναι και τεράστιες, ειδικά σε κανονικές συνθήκες θεάσης.

Θα προσπαθήσω λοιπόν να πω τη γνώμη μου για το Denon vs. Onkyo όσο πιο αμερόληπτα μπορώ και να εξηγήω τον λόγο που εγώ προτίμησα τελικά τον Denon.

Κατ' αρχήν ένα βασικό κριτήριο είναι η τιμή, και εδώ είναι που το πράγμα μπλέκει αρκετά. Στο εξωτερικό, ο Onkyo 875 είναι φθηνότερος από τον 3808, και φαίνεται μια πάρα πολύ καλή αγορά. Αυτό ισχύει ακόμα περισσότερο αν δε ενδιαφέρει το networking, δηλαδή οι δυνατότητες που σου προσφέρει ο Denon για internet radio (χωρίς να χρειάζεται να είναι κάποιο PC ακοικτό), music streaming από το PC σου, καθώς και playback από USB συσκευές. Ηχητικά ο 875 είναι τουλάχιστον ισάξιος με τον 3808 και σε θέματα upscaling είναι καλύτερος, καθώς χρησιμοποιεί το Reon chip της Silicon Optix. Μπορεί το upscaling να μην αποτελεί απόλυτο κριτήριο αγοράς , με την έννοια ότι αργά ή γρήγορα όλοι θα χρησιμοποιούμε bluray που δε χρειάζεται upscaling, αλλά όπως και να το κάνουμε αυτή τη στιγμή είναι ένα χρήσιμο στοιχείο ενός ενισχυτή.

Που είναι λοιπόν το μπλέξιμο; Ότι στην Ελλάδα ο 875 στοιχίζει 500-600 ευρώ ακριβότερος απ' ότι τον 3808. Αν λοιπόν σε ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα (για την εγγύηση κτλ.) τότε για μένα ο 3808 είναι σαφώς καλύτερη αγορά από τον Onkyo. Μάλιστα, αν είναι να ανέβεις στα 2100 ευρώ που κάνει ο 875, δίνεις και άλλα 150 και παίρνεις τον 4308 :D.

Οπότε το ζήτημα είναι από που και σε ποια τιμή θα τον αγοράσεις. Ο 875 από Γερμανία στοιχίζει 1200 ευρώ και είναι ιδιαίτερα δελεαστικός. Και εγώ είχα σκεφτεί σοβαρά να τον αγοράσω. Κατέληξα στον Denon επειδή: α) Με ενδιέφερε πολύ το networking καθώς όλη σχεδόν η μουσική μου είναι σε mp3 στο PC μου, και β) τα πλεονεκτήματα του Onkyo (καλύτερο upscaling, πιο δυνατός ενισχυτής) δεν ήταν αρκετά για να ρισκάρω αγορά από Γερμανία και ούτε φυσικά για να δώσω 600 ευρώ παραπάνω εδώ.

Θεωρώ ότι η υποστήριξη και η εγγύηση (αχρείαστα να είναι) είναι σημαντικά στοιχεία σε μια τέτοια αγορά. Πραγματικά λυπάμαι για την πολιτική τιμών την Onkyo Hellas, διότι στερεί σε πολλούς από εμάς μια πολύ δυνατή και αξιόλογη επιλογή.

Φιλικά,
Μ.
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Και κάτι ακόμα,πειράζει να βάλω για μπροστινά τυπου βιβλιοθήκης και για πίσω δαπέδου?
Για ποιο λόγο να το κάνεις αυτό; Φαντάζομαι θα έχεις κάποιο χωροταξικό πρόβλημα που σ' εμποδίζει να βάλεις δαπέδου μπροστά, αλλά αν είναι έτσι μη βάλεις και πίσω! Τι να τα κάνεις τα δαπέδου πίσω; Για τους surround ήχους; Πεταμένα λεφτά... Αν βέβαια θες ντε και καλά κακό δεν είναι, απλά πρέπει να προσέξεις την οδήγησή τους. Λογικά θα θέλουν πιο πολύ ρεύμα από τα βιβλιοθήκης.

Τώρα, για τα ηχεία: σεβαστό το ότι δεν μπορείς να τ' ακούσεις κάπου. Μήπως να κατέβαινες μια βόλτα Αθήνα; Με κανονισμένα ραντεβού εννοείται για να τα περάσεις όλα σε μια μέρα. Πάντως αν θες την προσωπική μου άποψη εγώ θα κοίταγα για τα Monitor Autio ή τα Klipsch, τα οποία όμως είναι λίγο πιο προσανατολισμένα σε home cinema (αλλά μη σε φοβίζει αυτό). Για sub και το Yamaha μια χαρά είναι. Να σημειώσω ότι δεν έχω ακούσει τα Wharfedale της σειράς 9 οπότε δεν έχω άποψη για τα συγκεκριμένα. Όμως μια και έχεις ΝΑΚΑ κοντά σου όμως μπορείς να πας να τ' ακούσεις. Να επαναλάβω ότι τα παραπάνω είναι (προφανώς) υποκειμενική άποψη.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
tigerxxx, εν δράσει έχω δει μόνον τον Denon 3808, τον οποίο έχω. Το ίδιο chip (Faroudja) έχει και ο 4308, οπότε δεν αναμένονται διαφορές σε σχέση με το upscaling. Είναι σαφές ότι το Reon chip που έχουν οι Onkyo είναι καλύτερο, αλλά δεν πιστεύω ότι οι διαφορές είναι και τεράστιες, ειδικά σε κανονικές συνθήκες θεάσης.

Θα προσπαθήσω λοιπόν να πω τη γνώμη μου για το Denon vs. Onkyo όσο πιο αμερόληπτα μπορώ και να εξηγήω τον λόγο που εγώ προτίμησα τελικά τον Denon.

Κατ' αρχήν ένα βασικό κριτήριο είναι η τιμή, και εδώ είναι που το πράγμα μπλέκει αρκετά. Στο εξωτερικό, ο Onkyo 875 είναι φθηνότερος από τον 3808, και φαίνεται μια πάρα πολύ καλή αγορά. Αυτό ισχύει ακόμα περισσότερο αν δε ενδιαφέρει το networking, δηλαδή οι δυνατότητες που σου προσφέρει ο Denon για internet radio (χωρίς να χρειάζεται να είναι κάποιο PC ακοικτό), music streaming από το PC σου, καθώς και playback από USB συσκευές. Ηχητικά ο 875 είναι τουλάχιστον ισάξιος με τον 3808 και σε θέματα upscaling είναι καλύτερος, καθώς χρησιμοποιεί το Reon chip της Silicon Optix. Μπορεί το upscaling να μην αποτελεί απόλυτο κριτήριο αγοράς , με την έννοια ότι αργά ή γρήγορα όλοι θα χρησιμοποιούμε bluray που δε χρειάζεται upscaling, αλλά όπως και να το κάνουμε αυτή τη στιγμή είναι ένα χρήσιμο στοιχείο ενός ενισχυτή.

Που είναι λοιπόν το μπλέξιμο; Ότι στην Ελλάδα ο 875 στοιχίζει 500-600 ευρώ ακριβότερος απ' ότι τον 3808. Αν λοιπόν σε ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα (για την εγγύηση κτλ.) τότε για μένα ο 3808 είναι σαφώς καλύτερη αγορά από τον Onkyo. Μάλιστα, αν είναι να ανέβεις στα 2100 ευρώ που κάνει ο 875, δίνεις και άλλα 150 και παίρνεις τον 4308 :D.

Οπότε το ζήτημα είναι από που και σε ποια τιμή θα τον αγοράσεις. Ο 875 από Γερμανία στοιχίζει 1200 ευρώ και είναι ιδιαίτερα δελεαστικός. Και εγώ είχα σκεφτεί σοβαρά να τον αγοράσω. Κατέληξα στον Denon επειδή: α) Με ενδιέφερε πολύ το networking καθώς όλη σχεδόν η μουσική μου είναι σε mp3 στο PC μου, και β) τα πλεονεκτήματα του Onkyo (καλύτερο upscaling, πιο δυνατός ενισχυτής) δεν ήταν αρκετά για να ρισκάρω αγορά από Γερμανία και ούτε φυσικά για να δώσω 600 ευρώ παραπάνω εδώ.

Θεωρώ ότι η υποστήριξη και η εγγύηση (αχρείαστα να είναι) είναι σημαντικά στοιχεία σε μια τέτοια αγορά. Πραγματικά λυπάμαι για την πολιτική τιμών την Onkyo Hellas, διότι στερεί σε πολλούς από εμάς μια πολύ δυνατή και αξιόλογη επιλογή.

Φιλικά,
Μ.
Συμφωνώ απόλυτα, γι' αυτό κι εγώ κατέληξα σε denon 3808.Αλήθεια πόσο τον πήρες?
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Για ποιο λόγο να το κάνεις αυτό; Φαντάζομαι θα έχεις κάποιο χωροταξικό πρόβλημα που σ' εμποδίζει να βάλεις δαπέδου μπροστά, αλλά αν είναι έτσι μη βάλεις και πίσω! Τι να τα κάνεις τα δαπέδου πίσω; Για τους surround ήχους; Πεταμένα λεφτά... Αν βέβαια θες ντε και καλά κακό δεν είναι, απλά πρέπει να προσέξεις την οδήγησή τους. Λογικά θα θέλουν πιο πολύ ρεύμα από τα βιβλιοθήκης.

Τώρα, για τα ηχεία: σεβαστό το ότι δεν μπορείς να τ' ακούσεις κάπου. Μήπως να κατέβαινες μια βόλτα Αθήνα; Με κανονισμένα ραντεβού εννοείται για να τα περάσεις όλα σε μια μέρα. Πάντως αν θες την προσωπική μου άποψη εγώ θα κοίταγα για τα Monitor Autio ή τα Klipsch, τα οποία όμως είναι λίγο πιο προσανατολισμένα σε home cinema (αλλά μη σε φοβίζει αυτό). Για sub και το Yamaha μια χαρά είναι. Να σημειώσω ότι δεν έχω ακούσει τα Wharfedale της σειράς 9 οπότε δεν έχω άποψη για τα συγκεκριμένα. Όμως μια και έχεις ΝΑΚΑ κοντά σου όμως μπορείς να πας να τ' ακούσεις. Να επαναλάβω ότι τα παραπάνω είναι (προφανώς) υποκειμενική άποψη.
Ακριβώς,ο λόγος είναι χωροταξικός.Έχεις δίκιο για τον Νάκα,έχει και wharfedale,θα περάσω να τ'ακούσω.Για να κατέβω Αθήνα δυστυχώς προς το παρόν λόγω δουλειάς μου είναι αδύνατον.Πάντως σ'ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
0
Συμφωνώ απόλυτα, γι' αυτό κι εγώ κατέληξα σε denon 3808.Αλήθεια πόσο τον πήρες?
Τον πήρα 1540 ευρώ, αν και τον βρίσκεις γύρω στα 1450 από μαγαζιά στην Αθήνα. Απλά εγώ (λόγω της υποστήριξης που προανέφερα) προτίμησα να αγοράσω από την πόλη μου και να δώσω 100 ευρώ παραπάνω.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.685
Μηνύματα
2.869.913
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top