Τεχνικα χαρακτηριστικα για xanadu

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
Προσωπικά η επόμενη αναβάθμιση που έχω αποφασίσει είναι η αλλαγή των μονάδων στα xanadu με
Δεν γίνεται αυτό.
Αντίθετα μπορείς να φτιάξεις ένα diy kit από την seas
 

GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
΄΄Απλα ολοι λενε απο 200watt και πανω και αρχιζω να το σκεφτομαι''


Ποιός σας στο είπε αυτό ;;;; Ακούτε τι σας λένε οι άσχετοι στα καφενεία ;;; ή εμάς που είχαμε το συγκεκριμένο ηχείο στην ιδιοκτησιά μας ;;;;
Εγώ σας είπα
τα οδηγούσα με ολοκληρωμένο έναν thule spirit ia-100 2x100 W στα 8Ω και το σύστημα έπαιζε μια χαρά .Θυμάμαι ένα βράδυ, που είχα και τους φίλους στο εξοχικό , ακούγαμε το συμφωνικό έργο
«νύχτα στο Ντουμπρόβνικ » και ακόμη και ο «δύστροπος » στο θέμα του ήχου φίλος ( ο οποίος παρεμπιμπτόντως ανέκαθεν ήταν και είναι αρνητικά προδιατεθειμένος προς τα ηχεία Α.S.) ,διαπίστωσαν - ομολόγησαν ότι αυτό που ακούσαμε ήταν τέλειο !
Για εμένα αυτό που έπασχε το xanadu ήταν το μπάσο του.
(To είχα δοκιμάσει με διαφόρων υψών βάσεις καθώς και με τους ενισχυτές των φίλων). Αλλά αυτό το γεγονός οφείλεται εν πολλοίς , στο ότι το ηχείο ήταν ηχείο βάσης. Περιμένεις ένα ηχείο βάσης να έχει το μπάσο του artemis π.χ. ή ακόμη καλύτερα το μπάσο των στουντιο 6 που έχουν 2 γούφερ των 200mm ;;;;
'Οτι και αναβαθμίσεις να κάνεις , το ηχείο βάσης δεν θα αποκτήσει τα χαρακτηριστικά των ηχείων δαπέδου . Είναι σαν να μου λες ότι θα καταφέρεις να κάνεις με αναβάθμιση ένα σκυλάκι κανίς να γίνει λυκόσκυλο .

Α .... και κάτι ακόμη αν μου επιτρέπεις . Λές ότι έχεις 4 τελικούς ! ( άρα θα έχεις και εναν ή δυό προενισχυτές ) και κάθεσαι κι ασχολείσε με ένα ηχείο του οποίου η αντικειμενική αξία αυτήν την στιγμή είναι στα 250 € ;;;;(τόσο θα έδωσα εγώ πρίν ενάμιση μήνα και τα δικά μου υπόψη ήταν σε υπεράριστη κατάσταση ).
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Μην λέμε συνεχώς τα ίδια...
Μιλάμε για εντελώς λάθος σκέψη, που όχι μόνο αναβάθμιση δεν είναι αλλά εντελώς υποβάθμιση.
Δεν υπάρχει συμβατότητα μεταξύ μεγαφώνων και καμπινών.
Το κάθε μεγάφωνο χρειάζεται συγκεκριμένη καμπίνα, με συγκεκριμένο κύκλωμα διαχωρισμού και δέσιμο με τις υπόλοιπες μονάδες.
Η καμπίνα του Xanadu είναι 30 λίτρα όταν το Seas excel θέλει 60+.
Η ίδια η SEAS δίνει τις συγκεκριμένες μονάδες στο κιτ TRYM με καμπίνες 34lt
http://www.seas.no/index.php?option...id=384:trym-seas-diy-kits&catid=66&Itemid=365
με διαστάσεις πάρα πολύ λοντά στις διαστάσεις του xanadu οπότε γιατί δεν γίνεται;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Η ίδια η SEAS δίνει τις συγκεκριμένες μονάδες στο κιτ TRYM με καμπίνες 34lt
http://www.seas.no/index.php?option...id=384:trym-seas-diy-kits&catid=66&Itemid=365
με διαστάσεις πάρα πολύ λοντά στις διαστάσεις του xanadu οπότε γιατί δεν γίνεται;
Η ίδια η Seas προτείνει στα χαρακτηριστικά του μεγαφώνου της, ως εφαρμογή, συντονισμένη καμπίνα 53 λίτρα...
http://www.seas.no/index.php?option...8s-w22ex001&catid=49:excel-woofers&Itemid=359
Μην επιμένεις καθότι είσαι εντελώς λάθος.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Η ίδια η Seas προτείνει στα χαρακτηριστικά του μεγαφώνου της, ως εφαρμογή, συντονισμένη καμπίνα 53 λίτρα...
http://www.seas.no/index.php?option...8s-w22ex001&catid=49:excel-woofers&Itemid=359
Μην επιμένεις καθότι είσαι εντελώς λάθος.
Δεν επιμένω απλά προσπαθώ να καταλάβω πρώτα για να μάθω μετά, αλλά γιατί η ίδια η SEAS πουλάει ένα κιτ το οποίο εσύ πιστεύεις ό,τι έχει λάθος αρχιτεκτονική;
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Γιατί είναι κιτ περισσότερο lifestyle άποψης, δηλαδή ένα δίδρομο περιορισμένων διαστάσεων μεν αλλά με 8ιντσο δε, και λιγότερο εκμεταλλεύομαι στο μέγιστο τις δυνατότητες του μεγαφώνου μου.
Γιαυτό και στα χαρακτηριστικά του μεγαφώνου λέει 53 για reflex και 34 για κλειστή καμπίνα.
 


GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
Ξανα άνοιξε η Audio Spectrum ?
Γιατί πότε έκλεισε ;;;;
Απόσπασμα απο σχολιό μου σε άλλο νήμα :

«Τώρα θα μπορούσε κάποιος να επικαλεστεί το ότι : Μα η spectrum electronics C.O. έχει κλείσει . Λάθος η εταιρεία δεν έχει κλείσει , βρίσκεται σε ένα ιδιότυπο καθεστώς, (δεν θα ήθελα να επεκταθώ σε λεπτομέρειες που ίσως δεν είναι ανακοινώσιμες ) και περιμένει κάποιες αποφάσεις που κατά τα αναμενόμενα θα είναι πολύ ευνοικές για την εταιρεία. Συνεπώς υπάρχει 90% πιθανότητα η εταιρεία να επανέλθει ΔΡΙΜΥΤΑΤΗ και ενδεχομένως το γεγονός αυτό θα συμβεί μέσα στο 2018.»
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Παίδες, δυστυχώς, η Audio Spectrum έχει κλείσει εδώ και αρκετά χρόνια και δεν πρόκειται να ανοίξει ξανά.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Πρώτα ήταν το φως.
Τι να κάνω ρε Κώστα έχω συνηθίσει στη ζωή μου να ψάχνω τα γιατί και το λόγο που είναι σωστά ή λάθος κάποια πράγματα.
 

GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
Παίδες, δυστυχώς, η Audio Spectrum έχει κλείσει εδώ και αρκετά χρόνια και δεν πρόκειται να ανοίξει ξανά.
επειδή μετά από το παραπάνω σχόλιο μου ( στο άλλο νήμα ), έλαβα την ακόλουθη απάντηση:

upload_2018-3-21_15-55-11.png


σκέφτηκα να κάνω μία σχετική έρευνα .Έτσι « τσίμπησα» εναν διαθέσιμο φίλο και πήγαμε στο κατάστημα ω......... που προανάφερε ο περαστικός πρίν .

Εκεί έλαβαν χώρα τα εξής γεγονότα :

«Την Πέμπτη νωρίς το απόγευμα ,βρέθηκα στο κατάστημα Ω.......... με φίλο μου τον οποίο, τον έπεισα να βάλει στο «μενού» των επιλογών του και το Αudio Spectrum studo 6 RT. Εκεί προς μεγάλη μου έκπληξη και χαρά παράλληλα , διαπίστωσα ότι ο καταστηματάρχης δεν τα έιχε σε στόκ άρα και άμεσα διαθέσιμα , όπως αρχικά είχα την εντύπωση , αλλά μόνο κατόπιν παραγγελίας !!;;; Να τα παραγγείλει από πού όμως ;;; Μα απο την Audio Spectrum. Mάλιστα μπροστά μας πήρε τηλ. υπάλληλο της Α.S. o οποίος τον ενημέρωσε ότι το συγκεκριμένο μοντέλο σε χρώμμα cherry (που ενδιάφερε τον φίλο μου ), θα μπορέσουν να το έχουν έτοιμο σε 10-15 ημέρες από την στιγμή της παραγγελίας !!
Στην συζήτηση που ακολούθησε ο καταστηματάρχης μας πληροφόρησε ότι ο Γ. Πετρόπουλος αυτή την στιγμή βρίσκεται στο στάδιο των πειραματισμών - δοκιμών, ώστε στο άμεσο μέλλον να κυκλοφορήσει , το εξαρχής νέο μοντέλο, ηχείο δαπέδου ΑRTEMIS»

Bέβαια επειδή εμένα μου αρέσει η έρευνα ,συνέχισα την σχετική ερευνά μου.

Τις τελικές διαπιστώσεις μου δεν θα τις ανακοινώσω δημόσια .

Το μόνο που έχω να πω είναι ότι ο συγκεκριμένος καταστηματάρχης μάλλον ψεύδεται για το ότι έχει τα ηχεία διαθέσιμα κατόπιν παραγγελίας , παρότι έχει πράγματι διαθέσιμα προς πώληση ορισμένα φθηνά μοντέλα A.S .
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Δεν χρειάζεται να μπω σε λεπτομέρειες...
Χτες το μεσημέρι μιλούσα με τον Γιώργο Πετρόπουλο.
Γιαυτό που λέω είμαι σίγουρος.
 

GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
Δεν χρειάζεται να μπω σε λεπτομέρειες...
Χτες το μεσημέρι μιλούσα με τον Γιώργο Πετρόπουλο.
Γιαυτό που λέω είμαι σίγουρος.
O.K. Mόλις έκανα παραγγελία στο κατάστημα.
upload_2018-3-21_17-14-45.png


Δύο πράγματα μπορούν να συμβούν :

ή θα κλείσω μέσα τον καταστηματάρχη, (ως δικηγόρος θα σε πληροφορήσω ότι ο νόμος είναι πολύ αυστηρός για τα e-shop και την παραπλάνηση που επιχειρούν εις βάρος των πελατών ) ,

ή σε λίγες ημέρες θα έχω και ένα δεύτερο ζεύγος (καινούργιων) Α.S. στο σαλόνι μου .
 


Μηνύματα
165
Reaction score
138
O.K. Mόλις έκανα παραγγελία στο κατάστημα.
View attachment 92496

Δύο πράγματα μπορούν να συμβούν :

ή θα κλείσω μέσα τον καταστηματάρχη, (ως δικηγόρος θα σε πληροφορήσω ότι ο νόμος είναι πολύ αυστηρός για τα e-shop και την παραπλάνηση που επιχειρούν εις βάρος των πελατών ) ,

ή σε λίγες ημέρες θα έχω και ένα δεύτερο ζεύγος (καινούργιων) Α.S. στο σαλόνι μου .
Φίλε (και συνάδελφε) GKZ. Απ΄ όσο γνωρίζω η A.S. δεν κάνει πλέον παραγωγή. Από διάφορες πηγές επίσης έχω πληροφορηθεί ότι ο κ. Πετρόπουλος δεν είναι απατεώνας. Τσέκαρε μήπως είναι stock, οπότε όλοι (εκτός του καταστηματάρχη μάλλον) έχετε δίκιο. Ερώτηση: Το τίμημα είναι προκαταβλητέο ή αντικαταβολή?
Σε κάθε περίπτωση ενημέρωσέ μας. Για να μου φύγει η περιέργεια δηλαδή.
 

GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
Φίλε (και συνάδελφε) GKZ. Απ΄ όσο γνωρίζω η A.S. δεν κάνει πλέον παραγωγή. Από διάφορες πηγές επίσης έχω πληροφορηθεί ότι ο κ. Πετρόπουλος δεν είναι απατεώνας. Τσέκαρε μήπως είναι stock, οπότε όλοι (εκτός του καταστηματάρχη μάλλον) έχετε δίκιο. Ερώτηση: Το τίμημα είναι προκαταβλητέο ή αντικαταβολή?
Σε κάθε περίπτωση ενημέρωσέ μας. Για να μου φύγει η περιέργεια δηλαδή.
θα ενημερώσω σχετικά όταν είμαι έτοιμος.
Επ ουδενί δεν υπονόησα εγώ ότι :ο καλύτερος μηχανικός ήχου στην Ελλάδα (και όχι μόνο στην Ελλάδα ), είναι απατεώνας .

Τώρα για το αν κάνει πλέον παραγωγή ή όχι ή για αν έχει ή δεν έχει κάποια κομμάτια διαθέσιμα σε δικό του αποθηκευτικό χώρο , εγώ έχω σχηματίσει ( προσωπική ) άποψη .
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Τώρα για το αν κάνει πλέον παραγωγή ή όχι ή για αν έχει ή δεν έχει κάποια κομμάτια διαθέσιμα σε δικό του αποθηκευτικό χώρο , εγώ έχω σχηματίσει ( προσωπική ) άποψη .
Εν αναμονή νεότερων.
 

GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
Εν αναμονή νεότερων.
Αλήθεια γιατί δεν παραγγέλνετε και εσείς ένα ζευγάρι ηχεία Α.S. (όπως έκανα εγώ) ,ώστε να διαπιστώσετε ιδίοις όμμασι , τι πραγματικά συμβαίνει .

Δεν είναι ανάγκη να παραγγείλετε ένα ακριβό μοντέλο όπως το ερμής π.χ.
(παρενθετικά θα αναφέρω ότι το ω.... δεν είναι το μοναδικό e-shop κατάστημα που υπαινίσεται ότι διαθέτει ηχεία της A.S. και μάλιστα διαθέτει εντελώς διαφορετικά μοντέλα ! από αυτά που διαθέτουν οι ω....) , ή το studio 6 rt που παράγγειλα εγώ .
Μπορέιτε να παραγγείλετε το Α.S . studio 2 το οποίο διατίθεται στα 330 € ,ή το A.S. MONITOR CENTER το οποίο διατίθεται στα 158 € μόνο.
Δικηγόρος είστε δεν σας περισεύουν 158 € ;;;;;

Εάν οι καταστηματάρχες ψεύδονται ......θα τους περιποιηθούμε καταλλήλως .
Εάν δεν ψεύδονται το πολύ -πολύ να βρεθείτε με ένα επιπλέον μόνιτορ στο σαλόνι σας , γεγονός που θα συνδράμει στην στήριξη των εγχώριων προιόντων και της ελληνικής οικονομίας έν γένει.
Μπορείτε να το δείτε, ως πράξη αλληλεγγύης .
 
Last edited:

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Αλήθεια γιατί δεν παραγγέλνετε και εσείς ένα ζευγάρι ηχεία Α.S. (όπως έκανα εγώ) ,ώστε να διαπιστώσετε ιδίοις όμμασι , τι πραγματικά συμβαίνει .

Δεν είναι ανάγκη να παραγγείλετε ένα ακριβό μοντέλο όπως το ερμής π.χ.
(παρεμπιμπτόντως το ω.... δεν είναι το μοναδικό e-shop κατάστημα που υπαινίσεται ότι διαθέτει ηχεία της A.S. και μάλιστα εντελώς διαφορετικά μοντέλα από αυτά που διαθέτουν οι ω....) , ή το studio 6 που παράγγειλα εγώ .
Μπορέιτε να παραγγείλετε το Α.S . studio 2 το οποίο διατίθεται στα 330 € ,ή το A.S. MONITOR CENTER το οποίο διατίθεται στα 158 € μόνο.
Δικηγόρος είστε δεν σας περισεύουν 158 € ;;;;;

Εάν οι καταστηματάρχες ψεύδονται ......θα τους περιποιηθούμε καταλλήλως .
Εάν δεν ψεύδονται το πολύ -πολύ να βρεθείτε με ένα επιπλέον μόνιτορ στο σαλόνι σας , γεγονός που θα συνδράμει στην στήριξη των εγχώριων προιόντων και της ελληνικής οικονομίας έν γένει.
Μπορείτε να δείτε ως πράξη αλληλεγγύης .
Λέτε να μη μου περισσεύουν 158 €? 158 € στοίχιζαν μόνο οι τελεστικοί που είχα αλλάξει στον προενισχυτή μου. Δεν καίγομαι όμως φίλε μου. Αλήθεια...
Γιατί να κάνω πειράματα?
Όσο για την... αλληλεγγύη αρκεί η εισφορά αλληλεγγύης που πληρώνω !!! Αντιλαμβάνεσαι τι εννοώ.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.230
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top