Τεχνικα χαρακτηριστικα για xanadu

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Γιατί είναι κιτ περισσότερο lifestyle άποψης, δηλαδή ένα δίδρομο περιορισμένων διαστάσεων μεν αλλά με 8ιντσο δε, και λιγότερο εκμεταλλεύομαι στο μέγιστο τις δυνατότητες του μεγαφώνου μου.
Γιαυτό και στα χαρακτηριστικά του μεγαφώνου λέει 53 για reflex και 34 για κλειστή καμπίνα.
Τελικά έχεις δίκιο κι ευχαριστώ που το ανέφερες καθώς με γλύτωσες από πολλά προβλήματα, έκανα υπολογισμούς με μερικές διαφορετικές εφαρμογές που υπάρχουν στο net για υπολογισμό όγκου καμπίνας για το W22EX001
της SEAS κι όλες μου έβγαζαν σαν ιδανικό μέγεθος από 60lt έως και 100+lt οπότε συμπεραίνω η SEAS μάλλον για λόγους marketing έβγαλέ το συγκεκριμένο κιτ και κακώς φόρεσε αυτό το woofer σε τόσο μικρή καμπίνα, ευχαριστώ πολύ που μου άνοιξες τα μάτια. Καιρός να ψαχτώ για άλλες μονάδες αν θέλω να προχωρήσω την αναβάθμιση των xanadu.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Τελικά έχεις δίκιο κι ευχαριστώ που το ανέφερες καθώς με γλύτωσες από πολλά προβλήματα, έκανα υπολογισμούς με μερικές διαφορετικές εφαρμογές που υπάρχουν στο net για υπολογισμό όγκου καμπίνας για το W22EX001
της SEAS κι όλες μου έβγαζαν σαν ιδανικό μέγεθος από 60lt έως και 100+lt οπότε συμπεραίνω η SEAS μάλλον για λόγους marketing έβγαλέ το συγκεκριμένο κιτ και κακώς φόρεσε αυτό το woofer σε τόσο μικρή καμπίνα, ευχαριστώ πολύ που μου άνοιξες τα μάτια. Καιρός να ψαχτώ για άλλες μονάδες αν θέλω να προχωρήσω την αναβάθμιση των xanadu.
Με κάμποση δουλειά στο κύκλωμα διαχωρισμού μπορείς να αλλάξεις το tweeter με ένα καλύτερο.

Ο Κος Πετρόπουλος είχε κάνει παραγγελία τα συγκεκριμένα 8ιντσα, με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Με κάμποση δουλειά στο κύκλωμα διαχωρισμού μπορείς να αλλάξεις το tweeter με ένα καλύτερο.

Ο Κος Πετρόπουλος είχε κάνει παραγγελία τα συγκεκριμένα 8ιντσα, με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.
Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και βοήθεια:)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και βοήθεια:)
Δεν έχω να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο, καθότι δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο σε Xanadu.
Θεωρητικά η σειρά Excel της Seas είναι καλύτερη από την Prestige, που ανήκει το τωρινό του tweeter.
Βέβαια τα tweeter της Audio Spectrum είχαν διαφορές στον θόλο σε σχέση με της παραγωγής, αλλά πρακτικά στην σειρά Prestige ανήκουν.
Από την άλλη, ένα τέτοιο έξοδο, συν την όποια διαδικασία προσαρμογής του στο υπάρχων ηχείο, δεν είμαι σίγουρος πως αξίζει τον κόπο, το τρέξιμο και τα έξοδα.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Δεν έχω να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο, καθότι δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο σε Xanadu.
Θεωρητικά η σειρά Excel της Seas είναι καλύτερη από την Prestige, που ανήκει το τωρινό του tweeter.
Βέβαια τα tweeter της Audio Spectrum είχαν διαφορές στον θόλο σε σχέση με της παραγωγής, αλλά πρακτικά στην σειρά Prestige ανήκουν.
Από την άλλη, ένα τέτοιο έξοδο, συν την όποια διαδικασία προσαρμογής του στο υπάρχων ηχείο, δεν είμαι σίγουρος πως αξίζει τον κόπο, το τρέξιμο και τα έξοδα.
Μάλιστα αδιέξοδο λοιπόν, ίσως πρέπει να αναθεωρήσω και να σκεφθώ την αλλαγή τους ή να τα αφήσω ως είναι μια και κατά κάποιο περίεργο τρόπο τα βρίσκω διεστραμένα όμορφα:whistling: και νιώθω πολύ δεμένος μαζί τους, πραγματικά δε νομίζω ότι θέλω μετά από τόσα χρόνια συνύπαρξης να τα αποχωριστώ, πάραυτα σε ευχαριστώ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Να είσαι καλά.
Θα συμφωνήσω μαζί σου πως για να πάρεις κάτι καλύτερο σε ηχείο του σήμερα πρέπει να ανέβεις αρκετά ψηλά.

Από την άλλη το ηχείο είναι <<μαγειρική>>...
Ταίριασμα υλικών και σύνολο και όχι μεμονωμένα υλικά.
Με το να αλλάξεις κάτι, ακόμα και αν πας σε πολύ ακριβότερο, χωρίς την συνοχή του συνόλου, δεν είναι απαραίτητο πως θα σου αρέσει εξίσου.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ο δεύτερος ενισχυτής τώρα, χαλαρά και άνετα, αναπαράγει το σπουδαιότερο και μεγαλύτερο μέρος του φάσματος, χωρίς ίχνη κόπωσης (βλέπε παραμόρφωση), με τεράστια περιθώρια δυναμικών και λεπτομέρειας.
Εκτός αν ο ένας είναι Κράουν, ενκορ, ή κάνα τερατάκι ισχύος, κι ας είναι και φτηνό.
Ευχαριστω ! και οι δυο ειστε υπεροχοι !
1321804155522.gif

:drinks:
 

GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
Θα ήθελα να κάνω ένα τελευταίο σχόλιο ,εάν μου επιτρέπετε και να κλείσω τη συμμετοχή μου στην συγκεκριμένη συζήτηση , καθώς και στη συζήτηση «τεχνικά χαρακτηριστικά για xanadu» , επαναλαμβάνοντας κάποια πράγματα που έχω γράψει ξανά .


Δεν μπορώ να υποστηρίξω ότι είμαι «χαιφιντελάς», καθότι τα μηχανήματα που είχα πάντοτε στην κατοχή μου ήταν της χαμηλής-μεσαίας κατηγορίας τιμής ,( πάντοτε φρόντιζα για την αγορά των μηχανήματων ήχου, να διαθέτω το 3 έως 5% των διαθεσίμων μου).

Έχουν πάντως περάσει κάμποσα μηχανήματα από τα χέρια μου,

( αναφέρω ενδεικτικά μερικά που θυμάμαι:

ηχεία : τα 2 μοντέλα των src του Γιαρημούστα , 2 μοντέλα της ΝΜ-acoustiscs του Μενδρινού , τα 3 μοντέλα της Audio Spectrum

ενισχυτές : Μ.F. A1 , B-200, A-3.2 ,Cyrus 2 , ROTEL -ra 980, magnum ia-170 , thule spirit ia-100 κ.τ.λ.

πηγές ούτε που θυμάμαι πλέον το πόσες και ποιές- τώρα παίζει ένα sasd/dvd ns 900 v της sony),

συνεπώς έχω το δικαίωμα γνώμης για τα περί αναπαραγωγής του ήχου.

Το 1998 αγόρασα τα ηχεία A.S.Studio 6 , το 2005 τα A.S. xanadu και αρχές του 2007 τα Α.S. artemis v2 .

Επί 10 και παραπάνω χρόνια τα 3 συστήματα έπαιζαν παράλληλα σε 3 διαφορετικούς χώρους που απείχαν ελάχιστα μεταξύ τους .

Τι σημαίνει αυτό ;;;

Ότι είχα την δυνατότητα να μετακινώ ηχεία και να δοκιμάζω τα συστήματα στους 3 χώρους με όλους τους ολοκλ. ενισχυτές που είχα στην κατοχή μου - όχι μόνο τους δικούς μου , αλλά και τους ενισχυτές ενός φίλου .( Αξίζει να αναφερθεί ότι ο εν λόγω φίλος έχει αυτήν την στιγμή τουλάχιστον 10 ενισχυτές «αραχτούς» κάτω από το κρεβάτι του και άλλα τόσα ζευγάρια ηχείων να «κοιμούνται» πάνω στην σοφίτα του . Στήν δημιουργία αυτής της κατάστασης είχαν/ουν συμβάλει οι reviewers του ήχου και των σημερινών συναφών εντύπων - ο κόσμος «ξελογιάστηκε» και ξεπαραδιάστηκε για αγορές χωρίς νόημα , καλά λέει ο κ. Κώστας ο ear ).

Επομένως μπορώ να δηλώσω ότι έχω σχηματίσει μία ευρεία άποψη για τον ήχο που αναπαράγουν κάποια από τα προϊόντα της audio spectrum και ίσως η άποψή μου αυτή να είναι πιο ολοκληρωμένη από την άποψη πολλών ιδιοκτητών audio spectrum που γράφουν εδώ μέσα.

Επειδή η ζωή δεν τα φέρνει όμως όπως τα θέλουμε ,τελικά βρέθηκα να ζω σε έναν μόνο χώρο από τους τρεις και με τα δύο συστήματα εκ των τριών , έτσι έδωσα τα xanadu και όλους τους ενισχυτές.


Στο δια ταύτα .

Ακούστε λοιπόν παιδιά , εγώ νομική έχω τελειώσει και πρόσφατα πήρα πτυχίο από τον Ε.ΠΟ. του ΕΑΠ ,δεν έχω τελειώσει ΤΕΙ μηχανολογίας ήχου, ούτε έχω πάρει πτυχίο από το Ινστιτούτο Τεχνολογίας της Καλιφόρνιας.

Και δεν σκοπεύω να αφήσω τις δουλειές μου , τις οποίες θέλω να τις κάνωκαλά, για να πάω να πάρω μεταπτυχιακό πάνω στη φυσική του ήχου, ώστε να μάθω πώς να τροφοδοτώ σωστά τα xanadu ή πώς να βελτιώσω την αναπαραγωγή των μεσαίων - χαμηλών από τα Αrtemis κ.ο.κ.

Θέλω να γυρίζω στο σπίτι μου , να βάζω σε λειτουργία το στερεοφωνικό μου και στον λίγο ελεύθερο χρόνο που διαθέτω να ακούω τη μουσική μου Απερίσπαστα , χωρίς σκοτούρες ( αρκετά έχω στο κεφάλι μου κάθε μέρα ), όπως την θέλω εγώ, δυνατά με πολλά μπάσα και να αναπαράγονται σχετικά καλά , όλες οι λεπτομέρειες της μουσικής ,

(να αποδίδονται όλες οι συχνότητες του ακουστικού φάσματος «ισότιμα» όπως θα λέγατε και εσείς οι εξπερτ).

Ζητάω πολλά ;;;;;;

Από τα τρία ζευγάρια της audio spectrum , μόνο το studio 6 ,μπορώ να πω ότι ανταποκρίθηκε ας πούμε σχετικά καλά ...στα ζητούμενα-προαπαιτούμενα από εμένα .

Όμως σε αντίθεση με όσα υποστηρίζει ο Πετρόπουλος εγώ αντιλαμβάνομαι ότι τα ηχεία αυτά έχουν πλέον «τελειώσει» .

Τώρα που μιλάμε ακούω yo -yo ma και διάολε τριζοβολάνε .


Τι θα πρέπει να κάνω δηλαδή ;;;

Να μπω σε διαδικασία επισκευής ενός ηχείου 20 ετών, ή να μπλέξω στην περιπέτεια έυρεση - αγορά κάποιου «μουσειακού χαρακτήρα» προϊόντος της Audio spectrum;;;

Εγώ θέλοντας να μείνω πιστός στα λόγια μου ,προσπάθησα να «ξεπαγώσω» τη γραμμή παραγωγής της βερικοκιάς 1…... αλλά στο φινάλε δεν θα κάτσω να σπάσω το κεφάλι μου…. τη στιγμή που στην αγορά με τα χρήματα αυτά βρίσκει κανείς πολύ αξιόλογα προϊόντα .

Έτσι αποφάσισα να προβώ στην αγορά ενός εισαγόμενου προϊόντος, του Q acoustics 3050.

Με γνώμονα την υποκειμενική ακουστική μου αντίληψη ,το συγκεκριμένο ηχείο ακούγεται πολύ καλύτερα και από τα τρία μοντέλα της audio spectrum που είχα στην κατοχή μου.

Επαναλαμβάνω για τα απαιτούμενα τα οποία έχω εγώ θέσει ως τέτοια από ένα σύστημα αναπαραγωγής .

Και δεν ζητάω μάλλον και πολλά .

Όμως αυτά μέχρι εχτές το βράδυ , διότι άλλαξα γνώμη .


Όχι δεν άλλαξα γνώμη επειδή ο κ. PeterMeni ανάφερε για την q-acoustics: ότι μπορεί να πρόκειται περί «αμφιβόλου προέλευσης» εταιρεία.

(Υπάρχει , πράγματι , μεγάλη πιθανότητα να έχει δίκιο ο κύριος Πέτρος - και εδώ θα ανοίξω μια δεύτερη παρένθεση για να απαντήσω ο ίδιος στις ερωτήσεις που έθεσα στον κ. Πέτρο.



Δηλαδή οι reviewrs του hi-fi choice και του whats hi-fi δεν ξέρουν τι τους γίνεται;;;


Ναι υπάρχει 95% πιθανότητα να μήν ξέρουν τι τους γίνεται .

Εαν μπείτε στον κόπο και διαβάσετε το βιβλίο

«τα βήματα του μεθυσμένου» του leonard Mlodinow (ναι αυτός που έγγραψε μαζι με τον Ηawking «το συντομότερο χρονικό του χρόνου» και «το μεγάλο σχέδιο»), θα πειστείτε ότι όλοι οι reviewers και όλοι οι παντώς είδους - υλικού πράγματος κριτικοί ,(όχι οι κρητικοί oldy ),

υπάρχει 95% πιθανότητα να κάνουν λάθος.

Τι λέει η σύγχρονη στατιστική ;;;;

Ότι το δείγμα θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 1000 άτομα, έτσι ώστε να έχουμε πιθανότητα σφάλματος 3% ,δηλαδή το αποτέλεσμα που θα πάρουμε να αποκλίνει λίγο από την αληθή τιμή - να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα .

Με άλλα λόγια θα πρέπει να έχουμε κριτικές από 1000 τουλάχιστον reviewers , (όχι μόνο από τους 2 φλούφληδες του whats hi-fi ) για ένα συγκεκριμένο προιόν (και για κάθε προιόν ), έτσι ώστε να μπορούμε να πούμε ότι τα αποτέλεσματα που θα λάβουμε ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα κατά 95% .


Θα έκανε λάθος η Κινοτεχνική ;;

Θα πρότεινε ποτέ ο ken το προιόν μιάς αμφιβόλου υπάρξεως εταιρείας γιά «δέσιμο» με το κομψοτέχνημα της marantz ;;


Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κάνουν λάθος .


όπως θα σας πείσει το παραπάνω βιβλίο , η τωρινή θέση και κατάσταση μιάς εταιρείας ή ενός ατόμου μπορεί να μην οφείλονται στις δυνατότητες της εταιρείας ή τις ικανότητες του ατόμου αντίστοιχα …..αλλά στην τύχη.

κλείνει η παρένθεση)

Δεν άλλαξα γνώμη έλεγα επειδή ο κ. Πέτρος έθεσε υπόψη μας αυτήν την υποψία του ,αλλά διότι με έπεισε ο κ . Κώστας Εar να «ψαχτώ» και να στραφώ στην αγορά Ενεργών ηχείων .


Αυτά προς το παρόν συγνώμη αν σας κούρασα .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.434
Reaction score
125.819
Υπάρχουν διάφορα επίπεδα κακοσχεδιασμού σε ένα ηχείο.

Κάποια έχουν καμπίνες της πλάκας, ψαροκασέλες (ονόματα δε λέμε). :p

Κάποια έχουν άλλα μειονεκτήματα, κι υπάρχουν πολλά, ένα εκ των οποίων είναι η δυσκολία οδήγησης, όπως λόγου χάριν τα μαγκνεπαν που έχω. :o

Αυτό, έχει ως συνέπεια οι 99 στους 100 χρήστες των εν λογω ηχείων, ποτέ να μην ακούσουν πως παίζουν τα ηχεία τους. :(

Σε πολλές δοκιμές περιοδικών, τα "δύσκολα" ηχεία, ακόμα και μικρού μεγέθους (σα το Xanadu) τα τεστάρουν με τον "ενισχυτή αναφοράς" τους, έναν στάνταρ δυνατό ενισχυτή που έχουν για κάθε ηχείο που πέφτει στα χέρια τους, ο οποιος τυπικά είναι πανάκριβος και φυσικά πολύ μεγάλης ισχύος, ικανός να οδηγήσει οτιδήποτε του δώσουν στην έξοδο. 8-)

Πόσο χρήσιμα συμπεράσματα βγαίνουν από κάτι τέτοιο; Ποιος χρήστης θα δώσει στην πραγματικότητα 1.000€ για ηχεία και 30.000€ για "ενισχυτή αναφοράς"; Κοροϊδιλίκια... >:(

Στις μέρες μας, ευτυχώς το θέμα οδήγησης έχει λυθεί, είτε με τα προϊόντα του μπρούνο, είτε με ice, είτε με άλλα οικονομικά διακοπτικά ενισχυτικά, όπως πχ της μεγάλης crown.8-)

Ωστόσο, δεν έχει λυθεί το θέμα των αγοραστών, που δυσκολεύονται να συνδυάσουν ένα ακριβό ηχείο, με κάποιον από τους οικονομικούς άνωθεν ενισχυτές, προφανώς για ψυχολογικούς λόγους.:p

Βεβαίως, υπό το καθεστώς ύπαρξης μεγάλης πληθώρας αξιόλογων ενεργών ηχείων στην αγορά, όπως και ενεργών σαμπ για κάθε βαλάντιο, εκτιμώ πως η ενασχόληση με παθητικά ηχειάκια και το ψάξιμο για ενισχυτές κατάλληλους για αυτά, δεν έχει νόημα, καθώς στην καλύτερη περίπτωση απλώς θα τα οδηγήσεις επαρκώς, (τυπικά όχι), και ποτέ δε θα καταφέρεις να απολαύσεις τα πλεονεκτήματα της ενεργής πολυενίσχυσης και της ψηφιακής ισοσταθμισης απόκρισης όσων σύγχρονων ενεργών διαθέτουν ενσωμάτωση DSP λειτουργιών. 8-)

Τα ρέστα, είναι συστήματα "παλαιού τύπου", όπως τα τηλέφωνα με καντράν, οι τηλεοράσεις καθοδικού σωλήνα, κλπ.:gotcha:
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω σκέφτομαι μεταξύ τον a.s.xanadu και τον b&w cdm1 κάποια γνώμη? διαφορά τιμής 50 ευρώ τα A.s. ποιό ακριβά
 


TGD

Μηνύματα
7.255
Reaction score
7.278
Χμμμ, κι εκείνες οι κορυφές στα 20Ω το κάνουν εύκολο; Αν έχεις 50W στα 8Ω, θα έχεις 25 στα 16 και ακόμα λιγότερα στα 20. Οπότε ξεκινάς από τα 85dB στο μέτρο, που σημαίνει ότι ο 50άρης θα έχει πρόβλημα να κρατήσει στάθμες στην περιοχή των 60Hz. Άρα θες ισχυρό ενισχυτή. Καλά τα λέω;
 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Χμμμ, κι εκείνες οι κορυφές στα 20Ω το κάνουν εύκολο; Αν έχεις 50W στα 8Ω, θα έχεις 25 στα 16 και ακόμα λιγότερα στα 20. Οπότε ξεκινάς από τα 85dB στο μέτρο, που σημαίνει ότι ο 50άρης θα έχει πρόβλημα να κρατήσει στάθμες στην περιοχή των 60Hz. Άρα θες ισχυρό ενισχυτή. Καλά τα λέω;
Και λίγα λες για ρώτα κι εμάς τους παλιούς κατόχους, το ηχείο αυτό θέλει/ήθελε Waaaaaatttt, και τα 150 λίγα του έπεφταν.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Χμμμ, κι εκείνες οι κορυφές στα 20Ω το κάνουν εύκολο; Αν έχεις 50W στα 8Ω, θα έχεις 25 στα 16 και ακόμα λιγότερα στα 20. Οπότε ξεκινάς από τα 85dB στο μέτρο, που σημαίνει ότι ο 50άρης θα έχει πρόβλημα να κρατήσει στάθμες στην περιοχή των 60Hz. Άρα θες ισχυρό ενισχυτή. Καλά τα λέω;
Όχι. Είναι σημεία συντονισμού, όπου όλη η ενέργεια καταναλώνεται επάνω στο μεγάφωνο.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.230
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top