Τηλεοραση oled η 4K;

Μηνύματα
176
Reaction score
10
Καληςπερα το τελευταίο διάστημα ειμαι στην διαδικασία αναζήτησης νέας τηλεόρασης .Η αποςταςη θέσης ειναι σχεδον στα 4μετρα εχω αποφασίσει για 55" μιας και στο χώρο υπαρχει και projector .Η νέα τηλεοραση θα αντικαταστήσει μια lg led 42".Σε μια βόλτα που εκανα στα μαγαζιά διαπίστωσα οτι οι 4κ εχουν πέσει πολυ όμως ειμαι διστακτικός λόγω ανυπαρξίας 4κ υλικού αλλα και δεν ξέρω κατα πόσο θα ειναι συμβατές στο μέλλον όταν τελικά βγει υλικό 4κ.Εντυπωση μου έκανε μια lg oled το τελευταίο μοντέλο αλλα ειναι αρκετά ακριβή και δεν ειναι 4κ.Ποια η γνώμη σας για αυτη τη τεχνολογία;Να κοιτάξω προς τα εκει η να πάρω καμία 55αρα HD που ειναι αρκετά φτηνότερα;Φυσικα με χαλάει οτι ειναι κυρτή γιατι δεν μπορούν όλοι στον καναπέ να κάθονται στο κέντρο και δεν ειναι και η τηλεοραςη στο κέντρο του καναπέ λόγω σχεδίου της επιπκοςυνθεςης Θελω να τονίσω οτι ειμαι λάτρης του μαύρου πράγμα που δεν τον εχω παρει στον projector
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Εαν εγω απο 3.8 μέτρα βλέπω 120 ιντσες δεν ξερω πόσες ιντσες τηλεόραση πρέπει να σου προτείνω ...
Με κάτω απο 3000 ευρω δεν πρόκειται να πάρεις μαύρο καλύτερο απο προβολεα ...
Καλη αναζητηση σε αυτό που ψάχνεις αλλο το κόβω χλωμό έως απίθανο .
Εντελώς φιλικά ...
[DOUBLEPOST=1449083288][/DOUBLEPOST]Μην ξεχάσεις να φωνάξεις κάποιον να σου καλιμπραρει την tv μπάς και πετύχεις αυτό που ζητάς , αλλιώς δεν υπαρχει περίπτωση να πάρεις το μέγιστο που αναζητάς ...
 

Μηνύματα
176
Reaction score
10
Αγαπητέ και Εγω βλέπω 106" απο 4 μετρα αλλα ο προβολέας δεν μπορει να αντικαταστήσει την τηλεοραση .Αν πρόσεξες το post μου μιλάω για oled η συγκεκριμένη τεχνολογία δίνει απόλυτο μαυρο
[DOUBLEPOST=1449083749][/DOUBLEPOST]Και συγκρίνεις προβολείς με τηλεοραση σε μαυρο ;μια lg 42" εχω και ρίχνει στον dlp στα αυτιά .Μη βγαίνεις εκτός θέματος δεν μιλάμε για προβολείς εδώ το μαυρο σε προβολείς σε jvc το παίρνεις

Και οςο αφορά το καλιμπραρίσμα που πολυ ντόρος γινετε δεν ειναι απόλυτο οτι μετα απο αυτο θα μου αρέσει Απόλυτα .Το καλιμπραρίσμα ειναι το πως πρεπει να παίζει σωςτς τα μάτια όμως και το γουστο του καθενός εινσι διαφορετικό
 
Last edited by a moderator:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.312
Reaction score
93.865
Οι oled LG στις 55" (910 ή 930) είναι στα 2.000€ και τις θεωρώ μια καλή αγορά. Για 4Κ προσωπικά θα πήγαινα σε περισσότερες ίντσες.

Έχεις δίκιο για τις κυρτές...
 

Μηνύματα
176
Reaction score
10
Οι κύριες ειναι λίγο παραμύθι και δεν ξέρω αν βολεύουν με τις αντανακλάσεις .Στο μαγαζί δεν ειδα αντανακλάσεις αλλα στο σαλονι μου εχω δεξιά παράθυρο και το σπίτι ειναι αρκετά φωτεινό .Στα 2000e δεν τις κες και φτηνές όταν μπορεις να πάρεις 55" HD στα 1000e.
 

Μηνύματα
176
Reaction score
10
Οι κύριες ειναι λίγο παραμύθι και δεν ξέρω αν βολεύουν με τις αντανακλάσεις .Στο μαγαζί δεν ειδα αντανακλάσεις αλλα στο σαλονι μου εχω δεξιά παράθυρο και το σπίτι ειναι αρκετά φωτεινό .Στα 2000e δεν τις κες και φτηνές όταν μπορεις να πάρεις 55" HD στα 1000e.
Τελικα αγόρασα oled
 


Μηνύματα
176
Reaction score
10
Καληςπερα με δυο λέξεις απλά τέλεια .την lg eg910v πήρα με 2 χρονια εγγυηση και δυνατότητα επέκτασης ,doa 14 ημερών στα 1980e με 36 άτοκες και δωροεπιταγή 200e.Aπο το 2006 έως τωρα εχω αλλάξει 4 τηλεορασεις και 2 projector .Οτι καλυτερο εχω δει σε τηλεοραση και γενικα σε εικονα .Ο απόλυτος συνδυασμός θα ειναι oled με 4κ προς το παρόν υπαρχει στις 65" και στα 7500e.Εγω στο YouTube που έβαλα βίντεο 4κ έπαιζε άριστα στους υπότιτλους καταλαβαίνεις τα pixels και στα λογότυπα των καναλιών .Φυσικα ολα αυτα ειναι πρώτη εντύπωση το μέλλον θα δείξει .Εγω ήμουν μεταξύ 4κ και oled η 4κ έβγαινε πολυ φτηνότερα σε οτι καταςτημα πήγα οι oled υπερτερούσαν έναντι των 4κ.Οι 4κ με το upscale χειρότερα την κάνουν την εικονα .Υλικο δεν υπερχει σε 4-5 χρονια το βλέπουμε
 

Μηνύματα
32
Reaction score
0
καλημερα σε ολους,
ευχομαι να τη ευχαριστηθείς!
κι εγω δεν κρατηθηκα και πηρα χθες την 910...
θα ηθελα την βοηθεια σας καθως εχω ενα βραχιονα με vesa 200*200 και ψαχνω adaptor για 400*400...
any ideas please?
 

Μηνύματα
176
Reaction score
10
Νομίζω οτι θελει ειδική βάση η οποία κάνει 100e έτσι μου είπαν απο δυο καταστήματα που είχα πάει να την δω πριν την αγοράσω .Επισης αν εχει κάνει διάφορες ρυθμισεις Εγω στην εικονα στο κανονικό την εχω πες μου
 

Μηνύματα
1.750
Reaction score
118
Τελικα αγόρασα oled
Καλά έκανες. Πολύ καλύτερη αυτή την στιγμή απο κάθε τι! Και σου μιλάω εγώ που μόλις αγόρασα 4Κ η οποία με έχει ενθουσιάσει. Μα εαν είχα την δύναμη θα αγόραζα OLED 4K 65".
 

Μηνύματα
43
Reaction score
3
Παιδια θα ηθελα τη βοηθεια σας, oled 4K ειναι πρωτη φουρνια αυτες που κυκλοφορούν τωρα? μημως να περιμενω λιγο καιρο και να πεσει λιγο η τιμη αφου θα βγουνε και σε αλλες εταιριες oled λογικά? μηπως ειναι λαθος να ξοδεψω τοσα χρηματα για να εχω μια tv που θα εναι σχεδον ιδια σε μεγεθος με αυτη που εχω απλα θα εχει καλυτερο μαυρο αλλα και μια αναλυση που δεν θα μπορω να την χαρω παρα μονο οταν θα βλεπω demo 4K απο usb? προσωπικά ενδιαφέρομαι για την LG 65 EC 970V
http://www.skroutz.gr/s/7364415/LG-65EC970V.html
τωρα εχω την LG LA60 620S... θα ηθελα πολυ τη γνωμη σας... και κατι τελευταιο... με χαλαει που ειναι με καμπύλη...
 

Μηνύματα
176
Reaction score
10
γεια σου ολα πέφτουν αλλα όταν πέσουν θα εχει βγει κατι αλλο .Η καμπύλη αν και ήμουν διστακτικός μια χαρά ειναι .4κ και oled γιατι ;που θα δει 4κ;στο YouTube ;η όταν θα νέο το 4κ δεν ξέρεις αν ηωτηλεοραση τα παίζει λόγω άλλης κωδικοποίησης .εγ εχω τον lg eg 910v και αυτα που έδωσα παλυ πολλα τα θεωρώ για τηλεοραση .η τεχνολογία αλλάζει μέρα με τη μερα
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Ενταξει, το UHD φορμάτ έχει κλειδώσει, οποτε ξέρεις τι να περιμένεις. Θες HDMI 2.0 Και ΗDCP 2.2 να έχει η τηλεορασή σου.
 



Μηνύματα
1.750
Reaction score
118
4Κ σε τηλεόραση είναι πεταμένα λεφτά. Μαρκετινίστηκες ιστορίες. OLED ναι.
ΟΧΙ, δεν είναι και τόσο πεταμένα. Μην το ισοπεδώνεις το θέμα. Είχα 55''full HD και τώρα έχω 65 4Κ και πραγματικά βλέπω πολύ μεγάλη ποιοτική διαφορά!!!!! Το μαύρο το οποίο δεν είναι σαν των OLED, μην νομίζεις οτι το αντιλαμβάνεσαι ιδιαίτερα. Σε σκοτεινές σκηνές ταινιών είναι που μπορεί κανείς να δει τις διαφορές μεταξύ των 2 τεχνολογιών. Και πάντα εξαρτάται κι απο την ποιότητα του υλικού που βλέπουμε. Όσο για το 4Κ υλικό, μην... "ορκίζεστε" πως ΔΕΝ υπάρχει!!! ;) :p
 

Y

Yiannis_B

Guest
ΟΧΙ, δεν είναι και τόσο πεταμένα. Μην το ισοπεδώνεις το θέμα. Είχα 55''full HD και τώρα έχω 65 4Κ και πραγματικά βλέπω πολύ μεγάλη ποιοτική διαφορά!!!!! Το μαύρο το οποίο δεν είναι σαν των OLED, μην νομίζεις οτι το αντιλαμβάνεσαι ιδιαίτερα. Σε σκοτεινές σκηνές ταινιών είναι που μπορεί κανείς να δει τις διαφορές μεταξύ των 2 τεχνολογιών. Και πάντα εξαρτάται κι απο την ποιότητα του υλικού που βλέπουμε. Όσο για το 4Κ υλικό, μην... "ορκίζεστε" πως ΔΕΝ υπάρχει!!! ;):p
Δεν αμφιβάλλω ότι έχεις καλύτερη εικόνα με την νέα σου τηλεόραση. Είναι όμως αποτέλεσμα των 4K, ή έχει σχέση με καλύτερο DSP, calibration και IPS panel?

-Επίσης το μαύρο κάνει μπαμ σε μένα, -γούστα είναι αυτά.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
176
Reaction score
10
Διαφωνούν το 4K ειναι που δεν αντιλαμβάνεσαι για να το καταλάβεις πρεπει να πας οχι στο 1 αλλα στο μισό μέτρο .Εγω με την oled βάζω video με 4κ και πάω στο μισό μέτρο για να δω τη διαφορά απο τα 3 μετρα νομίζεις οτι ειναι 4κ η τηλεοραση .Οσο αφορά το μαυρο μετα απο 5 τηλεορασεις και 2 προβολείς όταν την πήρα νόμιζα οτι είχε προβλημα .Δεν μιλάμε για μαυρο μιλάμε οτι αλλάζεις καναλι και η τηλεοραση στο μεςοδιαςτημα Που πέφτει το μαυρο νομίζεις οτι εχει κλειςει.Παιδια δεν υπαρχει αυτο το μαυρο και αυτα τα χρώματα Εγω πήγα στα μαγαζιά και έβλεπα τις 4K και δίπλα τις oled .οι oled ξεκάθαρα έδειχναν καλυτερα .Δεν το λέω επειδη την αγόρασα μπορούσα με τα μισά λεφτα να πάρω 4K αλλα έτσι ειναι.Αυτοι που θα πάρουν πάντως 4κ ας το ψάξουν με τις κωδικοποίησης και τα χρώματα και προσοχή γιατι οι φτηνές κατω απο 1500e δεν παίζουν καλα και δεν κάνουν καλο upscale .Ακομα οποία πάρει σε 4κ και oled συνδρομητική τηλεοραση με FHD καναλια και καλο υλικό .Αν την παρει για να βλέπει digea απλά πετάει τα λεφτα του
 

Μηνύματα
1.750
Reaction score
118
Δεν αμφιβάλλω ότι έχεις καλύτερη εικόνα με την νέα σου τηλεόραση. Είναι όμως αποτέλεσμα των 4K, ή έχει σχέση με καλύτερο DSP, calibration και IPS panel?

-Επίσης το μαύρο κάνει μπαμ σε μένα, -γούστα είναι αυτά.
Πακέτο όλα μαζί. Υπάρχουν σε όλα τα σημεία βελτιώσεις. Πάντως όταν βλέπεις 4Κ υλικό, πραγματικά σου φεύγει το σαγόνι. Νομίζεις πως βλέπεις κινούμενες φώτος!!!!!! Όσο για το μαύρο, όταν υπάρχει σκηνή ημέρας για παράδειγμα, δεν μπορεί να σε προβληματίσει το μαύρο. Στις βραδινές οκ αλλα οι βραδινές σκηνές έτσι κι αλλιώς δεν είναι και στην πραγματικότητα κατάμαυρες διότι εαν ήταν, δεν θα βλέπαμε μπροστά μας τίποτε. ;)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.730
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top