Την σήμερον ημέρα..........

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Την σήμερον ημέρα..........

Ενα μονο η 2 η 3 οργανα LIVE... θα αναγνωρισεις οτι δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με 120 οργανα μαζι να παιζουν την ΙΕΡΟΤΕΛΕΣΤΙΑ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ η την ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ η την ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ...


θα ειναι και μεγαλη μου χαρα!
αρκει να υπαρχει καμια μπυρα διαθεσιμη! :)
ολα τα υπολοιπα, ειναι ...τριτευουσας σημασιας!
Οταν ειναι ναρθεις (εσυ την Αθηνα την εχεις απαγορευμενη πολη) πες μου να αδειασω το διπλανο SM και...... να διωξω και την οικογένεια.... :cautious:
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Έχω draft που παίρνει 2Χ 25 λιτρα μπύρα (ότι θες) και CO2 μπουκάλα τίγκα. Αν θέλετε να σας το δανείσω για την ακρόαση.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Re: Την σήμερον ημέρα..........

Έχω draft που παίρνει 2Χ 25 λιτρα μπύρα (ότι θες) και CO2 μπουκάλα τίγκα. Αν θέλετε να σας το δανείσω για την ακρόαση.
ΩΧΧΧΧΧΧ..... προβλέπω εκρηκτικες δυναμικες.......
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.450
Reaction score
125.908
Απάντηση: Re: Την σήμερον ημέρα..........

Έχω draft που παίρνει 2Χ 25 λιτρα μπύρα (ότι θες) και CO2 μπουκάλα τίγκα. Αν θέλετε να σας το δανείσω για την ακρόαση.
εισαι ΑΡΧΗΓΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Χρηστο, πανω απο 10 χρονια το λεω αυτο για τις μεγαλες συμφωνικες ορχηστρες, ιδιως αν θες να αναπαραγεις φυσικες σταθμες σε σχετικα κοντινη αποσταση απο τους παιχτες... Ειναι μαλλον αδυνατο να αναπαραχθει πιστα αυτο το κακουργημα στο σπιτι μας, με καποιες μικρες μονο επιφυλαξεις για σαλονι 350 τετραγωνικων και ηχεια τα μεγαλα Wisdom Audio, τα Grande, με 20 κιλοβατικους ενισχυτες. Αν καποιο ηχειο μπορει ισως να τα καταφερει, μονο αυτο ειναι:

http://www.wisdomaudio.com/products_grande.php
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Re: Την σήμερον ημέρα..........

Και κατι άλλο Κωστα για το συστημα σου.
Το ξερεις πολυ καλά οτι το εκτιμω (με πολυ πολυ αγαπη σου εφτιαξα και μια ιστοσελίδα...) σαν ένα τραβηγμένο από τα μαλλιά συστημα συμφωνα με την ΔΙΚΗ σου φιλοσοφία την οποια ΣΕΒΟΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ...





4 μετρα ηχειο στο υψος το Grande!!!! εννοειται ρε Κωστα αλλα και παλι θα χανεις αυτα που χανεις στην ηχογραφηση.... τωρα αν ειναι 80 η 70 η 60% δε ξερω......
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.450
Reaction score
125.908
Απάντηση: Την σήμερον ημέρα..........

το συστημα μου δε παυει να ειναι μια μπακατελα (αντικειμενικα) ασχετως αν παιζει τραγικα καλυτερα απο τα μαμα μαγνεπαν με απλη ενισχυση. ειναι ομως ενας σπουδαιος δρομος για να μαθεις πραγματα, να ξεστραβωθεις.

οταν (και αν) βαρεθω τα παιχνιδια, θα παρω ενα ζευγος ενεργων ηχειων (απο κλα-ιν μα-ιν μεχρι ανταμ, εγω διακρισεις δε κανω) και θα ακουσω οσο πιο πιστα γινεται την ηχογραφηση, παντα με τους περιορισμους του χρηματικου ποσου που θα μπορω να διαθεσω. Διοτι, αν ημουν σειχης με πετρελαιοπηγες, τα γουιζντομ θα ειχα παρει... :)

επι τοις ευκαιριας, τα γουιζντομ ειναι ΜΟΝΟ πολυενισχυομενα με ενεργο κρος, το οποιο ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ενεργη ισοσταθμιση χωρου. Τα ομορφουλια μου...
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Απάντηση: Την σήμερον ημέρα..........

Εντάξει, αλλά μουσική δεν είναι μόνο η συμφωνική των 120 ατόμων.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Την σήμερον ημέρα..........

Υπάρχουν και σύνολα δωματίου :smile:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Την σήμερον ημέρα..........

Εντάξει, αλλά μουσική δεν είναι μόνο η συμφωνική των 120 ατόμων.
Εννοειται, απλά αναφερθηκαμε σε extreme καταστασεις....
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.995
Reaction score
20.523
Απάντηση: Την σήμερον ημέρα..........

Συμφωνώ με τον zakman35. Γιατί, δηλαδή, τα παραδείγματα και οι συγκρίσεις "πρέπει" να γίνονται μόνο με σύνολα κλασσικής μουσικής; Τη σήμερον ημέρα, υπάρχουν τόσα πολλά ήδη μουσικής τα οποία μπορεί κάποιος να γουστάρει να ακούει, η αποκλειστική αναφορά σε σύνολα κλασσικής μουσικής καταντάει γραφική.

@skaloumbakas: Καμία αντίρρηση, αλλά γιατί θα πρέπει οι extreme καταστάσεις να αποτελούν το μόνο παράδειγμα. Δηλαδή, εάν συγκρίνω αυτά που άκουσα από τη συναυλία των Blues Wire στη Λευκωσία με το cd τους, θα κάνω κάτι λάθος;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.450
Reaction score
125.908
Απάντηση: Re: Την σήμερον ημέρα..........

4 μετρα ηχειο στο υψος το Grande!!!! εννοειται ρε Κωστα αλλα και παλι θα χανεις αυτα που χανεις στην ηχογραφηση.... τωρα αν ειναι 80 η 70 η 60% δε ξερω......
4 μετρα υψος, ναι, αλλα ειδες τι διασπορα εχουν οριζοντια και τι κατακορυφη; ξερεις πως ειναι τα μονα ηχεια που μπορουν να αναπαραξουν κεραυνο σε φυσικες σταθμες; χαχαχαχαχα, αστα, οσο μαθαινει κανεις γι΄αυτα τα ηχεια, τοσο ...κολλλλλλλλλαει!

Απο κει και περα, σου ειπα, ποσως με απασχολει τι χανεται στην ηχογραφηση, ειμαι αλλωστε απολυτα συμφιλιωμενος με το γεγονος πως διαφορετικες ηχογραφησεις απο διαφορετικες φιρμες διαφερουν μεταξυ τους τραγικα, οπως και με το γεγονος πως αυτα που μου αρεσει να ακουω εχουν πολυ κατω του μετριου ηχογραφησεις. Μου αρκει να ακουω οσο πιο πιστα γινεται την ηχογραφημενη πληροφορια, και αυτο, εκτος του οτι μου αρκει, τυχαινει και να μου ...αρεσει! αυτο που το πας; χαχαχαχαχαχα

και γω παντως, ακομα κι αν ειχα τα γουιζντομ ινφινιτ γκραντε, πινκ φλουντ θα ακουγα και φιλιπ γκλας και σαντανα και μπι μπι κινγκ και ερικ κλαπτον και τα συναφη. χεστηκα για τις μεγαλες συμφωνικες. βεβαια, αυτα τα λεω τωρα, μετα απο 30 χρονια που θα΄χω την ηλικια των παπουδων του φορουμ μας, δε ξερω τι μουσικες θα ακουω! χαχαχαχχαχαχαχαχαχαχα
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Την σήμερον ημέρα..........

Δεν θα ακούς τότε....................ασε που θα ξεχνάς τον ποστολένε που παίζει :smile:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Την σήμερον ημέρα..........

Ετσι ειναι (το 130 μοιρες ειναι οντως εντυπωσακό...), τα line source εχουν μεγαλη οριζοντια διασπορά και ελαχιστη κατακορυφη (γι αυτο και τα μεγαλα υψη)

Εσενα ποση διασπορα εχει? εμενα δεν ξερω.....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.450
Reaction score
125.908
Απάντηση: Την σήμερον ημέρα..........

Δεν θα ακούς τότε....................ασε που θα ξεχνάς τον ποστολένε που παίζει :smile:
U2 και στο καπάκι Ξυλούρη. Μετά οκ Bob Marley! Δε ξεχνάω ρε!
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Την σήμερον ημέρα..........

Κωστα, [ear] ακομα και με 4 μονο μεγαλα οργανα , τα αβιαστα δυναμικα δεν!!!!!!

ειμαστε πολυ μακρια !!!!!!!!!! αυτο τον ογκο με την πρηρωτητα του σωστου μεγεθους ουτε απ εξω δεν περναμε!!!!!το μονο που μπορουμε να καταφερουμε ειναι το βιολι να το κανουμε βιολα!!!
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Re: Την σήμερον ημέρα..........

κατακορυφη; ξερεις πως ειναι τα μονα ηχεια που μπορουν να αναπαραξουν κεραυνο σε φυσικες σταθμες; χαχαχαχαχα, αστα, οσο μαθαινει κανεις γι΄αυτα τα ηχεια, τοσο ...κολλλλλλλλλαει!
Ε όχι. Υπάρχουν ηχεία που παίζουν δυνατότερα. ΠΟΛΥ δυνατότερα. Ίσα με 300 μέτρα παρακάτω.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Απάντηση: Την σήμερον ημέρα..........

Eμενα παντως τα Wisdom μου τα χωραει το σπιτι μου..........οριζοντια ξαπλωτα ομως!!!!!!!!:rofl:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Την σήμερον ημέρα..........

Γενικως παντως ενα ονειρο παμε να πιασουμε που τελικα με τα σπιτικα που εχουμε δεν πιανεται με τιποτις ....τι να λεμε τωρα!!!!
μην ξεχναμε και τους παραδες βεβαιως βεβαιως!!!!!!!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Την σήμερον ημέρα..........

Δεν ξερω τι λετε εσεις......αλλα απο δυναμικα στο τσαρδι μου γινεται κολαση.......να ακουσετε σβησιμο απο κοντρα μπασο να σας φυγει το κλαπετο λεμεεεεε!!!!!!!!
Αστε που συντονιζουν τα δοκαρια και την ακουει ο πατερας μου στον κατω οροφο.....
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Την σήμερον ημέρα..........

Το μονο παντως που μπορω να κανω ειναι να βαλλω τα 802 επανω σε εναν ξυλινο ντακο και να τα κανω διμετρα......4 ομως με τιποτις Κωστακη μας γιατι θα πρεπει να βαλλω τα mids και τα τβιτερ στην κρεββατοκαμαρα του αδερφου μου ......στον πανω οροφο......:roflmao:
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.870.703
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top