Τι είδαμε, τι θα δούμε


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Έκατσα επιτέλους κι εγώ να δω το Once Upon a Time in Hollywood.
Από αυτά που άκουσα και διάβασα οι γνώμες για την ταινία ήταν 50 - 50
Για τους μισούς ήταν αριστούργημα και για τους άλλους μισούς μια αηδία και χάσιμο χρόνου.
Μπορεί η ιστορία που ξεδιπλώνεται στην οθόνη μας να είναι σημαντική για ηθοποιούς, σκηνοθέτες, ατζέντηδες και ανθρώπους του κινηματογράφου, αλλά και για αμερικανούς γενικά και να τους αγγίζει, αλλά για μένα ήταν αδιάφορη.
Δεν με συνεπήρε, δεν με συγκλόνισε.
Δεν μπορώ όμως να μην αναγνωρίσω την μαεστρία του Ταραντίνο σε αυτό που δίνει.
Αν και έχει ένα εντελώς διαφορετικό στυλ από αυτό που μας συνήθισε ως τώρα.
Ωραία πλάνα, προσεγμένα κάδρα, σκηνοθετικός ρυθμός γρήγορος, ωραίο μοντάζ.
Δεν είναι πνιγμένη στο αίμα, αλλά δεν λείπει κιόλας η βία.
Η ιστορία μ΄ αφήνει παντελώς αδιάφορο, αλλά η ταινία αυτή είναι για μένα και καλή και κακή.
Είχε δίκιο το 50% των θεατών.
 

jag

Μηνύματα
9.247
Reaction score
27.544
Έκατσα επιτέλους κι εγώ να δω το Once Upon a Time in Hollywood.
Από αυτά που άκουσα και διάβασα οι γνώμες για την ταινία ήταν 50 - 50
Για τους μισούς ήταν αριστούργημα και για τους άλλους μισούς μια αηδία και χάσιμο χρόνου.
Μπορεί η ιστορία που ξεδιπλώνεται στην οθόνη μας να είναι σημαντική για ηθοποιούς, σκηνοθέτες, ατζέντηδες και ανθρώπους του κινηματογράφου, αλλά και για αμερικανούς γενικά και να τους αγγίζει, αλλά για μένα ήταν αδιάφορη.
Δεν με συνεπήρε, δεν με συγκλόνισε.
Δεν μπορώ όμως να μην αναγνωρίσω την μαεστρία του Ταραντίνο σε αυτό που δίνει.
Αν και έχει ένα εντελώς διαφορετικό στυλ από αυτό που μας συνήθισε ως τώρα.
Ωραία πλάνα, προσεγμένα κάδρα, σκηνοθετικός ρυθμός γρήγορος, ωραίο μοντάζ.
Δεν είναι πνιγμένη στο αίμα, αλλά δεν λείπει κιόλας η βία.
Η ιστορία μ΄ αφήνει παντελώς αδιάφορο, αλλά η ταινία αυτή είναι για μένα και καλή και κακή.
Είχε δίκιο το 50% των θεατών.
Eχω προσπαθησει πολλες φορες και δεν καταφερα να τι δω παρα μονο μιση ωρα και κατι. Ειναι ακριβως οπως τα λες.. αν και μεγαλος φαν του ταραντινο οπως και πολλοι αλλοι, αμφιβαλω αν τι δω καποτε.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Eχω προσπαθησει πολλες φορες και δεν καταφερα να τι δω παρα μονο μιση ωρα και κατι. Ειναι ακριβως οπως τα λες.. αν και μεγαλος φαν του ταραντινο οπως και πολλοι αλλοι, αμφιβαλω αν τι δω καποτε.
Θεωρώ ότι πρέπει να την δεις μία φορά.
Μόνο.
Θα κάνεις λίγο κουράγιο, μικρές υποχωρήσεις, τόπο στην οργή, τσιμέντο να γίνει, αλλά να την δεις.
Απλά να είναι σούρουπο και αφού έχεις ρίξει ένα δίωρο ύπνο το απόγευμα.
 
  • Like
Reactions: jag

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.924
Reaction score
3.722
Από αυτά που άκουσα και διάβασα οι γνώμες για την ταινία ήταν 50 - 50
Για τους μισούς ήταν αριστούργημα και για τους άλλους μισούς μια αηδία και χάσιμο χρόνου.

Η ιστορία μ΄ αφήνει παντελώς αδιάφορο, αλλά η ταινία αυτή είναι για μένα και καλή και κακή.
Είχε δίκιο το 50% των θεατών.
Άρα είχε δίκιο το 100% των θεατών :p

Συμφωνώ ότι τεχνικά ήταν άρτια, αλλά νομίζω ότι είναι η λιγότερο διασκεδαστική ταινία του για εμένα...
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Άρα είχε δίκιο το 100% των θεατών :p

Συμφωνώ ότι τεχνικά ήταν άρτια, αλλά νομίζω ότι είναι η λιγότερο διασκεδαστική ταινία του για εμένα...
Ακριβώς.
Και για τα δύο που αναφέρεις.
 


Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Δεν ήθελε και πολλή σκέψη ποια ταινία θα δω με το άνοιγμα των κινηματογράφων.

Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς του Γιάννη Οικονομίδη.

Ιστορία έρωτα, απιστίας και ένα εκατομμύριο ευρώ με άγνωστο αποδέκτη με φόντο τα σκυλάδικα της Λαμίας και το βαθύ κράτος της ελληνικής επαρχίας.

Το εμμονοληπτικό υβρεολόγιο σε βαράει κατά κούτελο, όλοι οι χαρακτήρες είναι απεχθείς και ο Οικονομίδης επιμένει, στην πέμπτη ταινία του, να σκιαγραφεί τη νεοελληνική κοινωνία με τα μελανότερα χρώματα.

Αυτή τη φορά, όμως, οι φοβερές ατάκες και οι γενναίες χιουμοριστικές ενέσεις οδηγούν την ταινία στο φλερτ με τη μαύρη κωμωδία καταπραΰνοντας κάπως την αφόρητη ατμόσφαιρα.

Έξοχο το jazzy soundtrack που προσδίδει μια καλοδεχούμενη νεονουάρ ατμόσφαιρα.

Σταμουλακάτος Θεός!

Εξαιρετικό!
Αν σας αρέσει ο Οικονομίδης.
Αλλιώς μακρυά...

 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
The way back



8.5/10

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:
5/10 δεν εχω λογια....΄'ασυληπτο σεναριο,απιστευτοι διαλογοι,εξαιρετικες ερμηνιες'' ... :rolleyes:
Shirley 5/10 συνεχιζω για το ΄'τριο πεντε '' εδω για αλλους λογους ομως ακαταλαβιστικους o_O οπως ειπε και η κορη μου, μπαμπα μηπως δεν ειμαστε και τιποτε σπιρτα τελικα; :laugh:
Vivarium 5/10 ισως καποιες ταινιες να εχουν το κοινο τους ,εγω δεν ειμαι μεσα σε αυτους....ειχε καποιο ενδιαφερον στην αρχη παντως....
Οι αποκαλυψεις της χρονιας μεχρι στιγμης ειναι το The invisible Man και το Ι see you απο τις ταινιες που βλεπω τελευταιες στη λιστα οταν ξεμενω... η πρωτη μισο βαθμο καλυτερη απο τη δευτερη ,η οποια ομως ειχε ποιο υψηλοροπη κλιμακωση ...8/10 η πρωτη...
 






loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Ocean's eight

1591802627247.png


Η feminine έκδοση των ταινιών της σειράς. Ο χαρακτηρισμός "κακέκτυπο" είναι μάλλον άδικος, καθώς προσπαθεί και δίνει μια διασκεδαστική ιστορία.
Παρόμοιο γρήγορο τέμπο, ευρηματικές (αλλά πλέον καθόλου πρωτότυπες) ανατροπές.
Στερείται τη λάμψη των προηγούμενων ταινιών, αλλά πατάει πάνω σε γνωστή και πετυχημένη συνταγή.
6,5/10
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.442
Reaction score
50.535
Vynález zkázy - 1958

1591868417007.png



- η "Διαβολική Εφεύρεσις" του Ιουλίου Βέρν ,

- κινούμενα σχέδια υψηλής ραπτικής με ηθοποιούς . . . το αποτέλεσμα είναι ανεκτίμητο και μοναδικό

- μία βουτιά στα ανέμελα χρόνια




Vynález zkázy (1958) - trailer





. . . καλή θέαση . . . 9,0+/10 . . .




1591868614406.png



1591868664227.png
 





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top