Τι είδαμε, τι θα δούμε



Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Ο Θάνατος του Ιερού Ελαφιού του Γιώργου Λάνθιμου.

Δηλώνω εξ αρχής θαυμαστής της φιλμογραφίας του συγκεκριμένου σκηνοθέτη (δε θέλω ου).

Όλα τα τυπικά λανθιμικά στοιχεία - γιατί μπορούμε πλέον να μιλάμε για τον ιδιαίτερο κόσμο του Λάνθιμου - είναι παρόντα: η αυστηρή γεωμετρία του χώρου, το αποστειρωμένο περιβάλλον, ο αλλοπρόσαλλος τρόπος ομιλίας των ηρώων του, οι σουρεαλιστικές ατάκες, η διάχυτη αίσθηση του παραλόγου, το βιοτριολικό χιούμορ, το φινάλε που σου δένει κόμπο το στομάχι.

Αλλά υπάρχουν και στοιχεία που έχουν βελτιωθεί ή παρουσιάζονται για πρώτη φορά: η πλανοθεσία και οι λήψεις του βρίσκονται πλέον αλλού, η φωτογραφία του Θύμιου Μπακατάκη είναι υπέροχη, η υποδόρια μουσική σε στοιχειώνει, ενώ υπάρχει και ένα δειλό φλερτ με τις ταινίες τρόμου.

Ο Λάνθιμος έχει πλέον κατακτήσει τα εκφραστικά του μέσα και έχει προχωρήσει ένα βήμα παραπάνω σε θέματα τεχνικής. Δύσκολο να αμφισβητηθεί αυτό ακόμα και από τους πιο φανατικούς εχθρούς του. Η όποια γκρίνια ακολουθεί τις ταινίες του έχει κυρίως να κάνει με τα ανορθόδοξα σενάρια που συνυπογράφει με τον Ευθύμη Φιλίππου.

Οι οπαδοί θα το απολαύσουν.

Οι επικριτές θα επιμείνουν.

Η ταινία έχει ήδη διχάσει. Αναμενόμενο...

 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Τα κομματια που επαιζαν στην ταινια σαν μουσικες μου αρεσαν ολα... Με εβγαζαν ομως στις περισσοτερες σκηνες απο το κλιμα... το timing? δεν ξερω.. Το ενιωσε και καποιος αλλος η' ημουν εγω σε κακη μερα? Μηπως να το ξαναδω?
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
[DOUBLEPOST=1509758495][/DOUBLEPOST]7/10
Γιατι η ''ματια'' του Luc Besson είναι παντα ξεχωριστη.
Ο Βαλέριαν και... μπλά μπλά 7/10
Υπερφορτωμένη υπερπαραγωγή, κάθε σκηνή και LSD, χορταίνεις φαντασία !! Εντύπωση μου προκαλούν οι τόσο χαμηλές εισπράξεις, εντάξει δεν είναι και αριστούργημα άλλα δυο ώρες περνάνε ευχάριστα.

Dirty Grandpa -/10
Το είδα μέχρι την μέση, πολύ χοντροκομμένο για τα γούστα μου.

Going in Style 6/10
Αδύναμο και προβλεπόμενο σενάριο με τους πρωταγωνιστές να το σώζουν παίζοντας στο ρελαντί
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Ο Βαλέριαν και... μπλά μπλά 7/10
Υπερφορτωμένη υπερπαραγωγή, κάθε σκηνή και LSD, χορταίνεις φαντασία !! Εντύπωση μου προκαλούν οι τόσο χαμηλές εισπράξεις, εντάξει δεν είναι και αριστούργημα άλλα δυο ώρες περνάνε ευχάριστα.

Dirty Grandpa -/10
Το είδα μέχρι την μέση, πολύ χοντροκομμένο για τα γούστα μου.

Going in Style 6/10
Αδύναμο και προβλεπόμενο σενάριο με τους πρωταγωνιστές να το σώζουν παίζοντας στο ρελαντί
Και εκει που νομιζεις πως εχεις δει όλα οσα μπορει να σου δειξει η ταινια.... σκαει και το χορευτικο της Rihanna... :eek::eek::eek::eek::eek:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αtomic Blonde + Valerian επειδη τις ειδα κοντα τις δυο προηγουμενες μερες να πω οτι ειναι οτι αναμενει κανεις απο τον σκηνοθετη τους , τιποτε το παραξενο δηλαδη... η Ριανα αντικατεστησε την Ντιβα στην προκειμενη :wink: και απο μενα στο 7,5/10 και οι δυο τους...
 











abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.965

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
''rebecca 1940 ''



- κλασικό γοτθικό-ρομαντικό δράμα . . . αριστουργηματική κινηματογραφική μεταφορά από το επίσης έξοχο βιβλίο της Δάφνης Ντυ Μοριέ

- γοτθικό όχι με την έννοια του τρόμου αλλά εδώ του φόβου , όπου δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος ή προσωποποιημένος κίνδυνος , αλλά μία μία διάχυτη δυσοίωνη ατμόσφαιρα η οποία δρα βαθύτερα αποδομώντας χαρακτήρες και προσωπικότητες , και στέκομαι σ΄αυτό διότι εκεί είναι όλη η μαγεία του έργου

- ok , δεν λείπουν : η υπόθεση - το σασπένς - ηθοποιία - σκηνοθεσία - φωτογραφία που μαζί με την μουσική ή την επιτηδευμένη απουσία της κλιμακώνει την όλη αγωνία . . . εννοείται πως δεν περιμέναμε τίποτα λιγότερο με τέτοιο tour de force συμμετοχής συντελεστών


- ναι την έχουμε δεί αρκετές φορές , αλλά αυτό σημαίνει κλασικό













- καλή θέαση . . . 9+/10 . . .


Rebecca - Official Trailer (1940)








ΥΓ - η πρώτη ταινία που μ΄έβαλε σε δίλημμα ως προς την ''κόντρα'' βιβλίο vs κινηματόγραφος
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top