Τι είδαμε, τι θα δούμε

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182

8+/10

Το + για την παρακάτω στιχομυθία.

-Δικέ μου...τρελαίνομαι.
Θέλω να τσακωθώ
με τον κόσμο όλο.
Έχεις ιδέα πώς είναι
αυτό το αίσθημα;

-Ναι, ξέρω. Αλλά το πολέμησα
μέχρι να φύγει.
Γιατί κάτι μου έλεγε
ότι ο κόσμος θα κέρδιζε.
[DOUBLEPOST=1510079837][/DOUBLEPOST]



7.5 /10

Αρκετά καλό με καλές ερμηνείες. Βασισμένο σε πραγματική ιστορία
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Τα κομματια που επαιζαν στην ταινια σαν μουσικες μου αρεσαν ολα... Με εβγαζαν ομως στις περισσοτερες σκηνες απο το κλιμα... το timing? δεν ξερω.. Το ενιωσε και καποιος αλλος η' ημουν εγω σε κακη μερα? Μηπως να το ξαναδω?
Φταίει η Σαρλίζ, φταίει η μουσική, φταίει το DTS:X; Την βρήκα εξαιρετική!
8,5/10
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Ο Zimmer έχει αφήσει αφήσει ανεξίτηλο το στίγμα του στον κινηματογράφο. Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, το Live in Prague, ήταν καθηλωτικό!

Όσοι έχετε Atmos, θα έχετε έναν λόγο παραπάνω για να το απολαύσετε!
10/10
 











Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Έτσι την πάτησα και το είδα χωρίς DTS:X, άντε πάλι να ξαναβλέπω τη μετριότητα. :p
 



Μηνύματα
833
Reaction score
776
Wind River (2017)
http://www.imdb.com/title/tt5362988/?ref_=nv_sr_1

9/10

Καταπληκτικό! Φοβερή ατμόσφαιρα μυστηρίου, πολύ καλοί διάλογοι και καθόλου προβλέψιμο. Καλές ερμηνίες και ωραίοι χαρακτήρες. Φωτογραφία πολύ καλή και καταπληκτική μουσική απο τον Nick Cave!

Πραγματικά το απόλαυσα!

(Το soundtrack το έχω ακούσει 4-5 φορές και πάμε για άλλες τόσες)
 
Last edited:


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Σαφώς επηρεασμένο από τη σκανδιναβική τάση στην οποία κυριαρχεί η νωχελικότητα, η μουντίλα, η αποτύπωση ασυνήθιστων τοπίων και η εστίαση στις ιδιαίτερες συνθήκες των κλειστών τοπικών κοινωνιών με τις ιδιαιτερότητές τους. Φυσικά, δεν λείπει το πλέον αποκρουστικό (για μένα) στοιχείο στον κινηματογράφο: η προβληματική οικογενειακή ζωή των πρωταγωνιστών που θεωρείται απαραίτητη για την κορύφωση των συναισθημάτων του θεατή. Συν το άλλο βαρετό κλισέ με τις μειονότητες και τα θέματα που υπάρχουν με τους "κακούς" άσπρους.

Με λίγα λόγια, έχουμε ένα εγκληματικό συμβάν, και μέχρι να φτάσουμε στη διαλεύκανση του, πρέπει να μάθουμε το δράμα που ζει ένας ιχνηλάτης, την καθημερινότητα των ινδιάνων του Wyoming και τις ευθύνες της δόλιας κοινωνίας...

4/10


Υ.Γ. Έχω επισκεφτεί τις περιοχές αυτές και πέρα από τον εντυπωσιασμό που προκαλούν είναι εντελώς αφιλόξενες, κυριολεκτικά και μεταφορικά. Θα τις παρομοίαζα με επαρχιακό γκέτο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Σαφώς επηρεασμένο από τη σκανδιναβική τάση στην οποία κυριαρχεί η νωχελικότητα, η μουντίλα, η αποτύπωση ασυνήθιστων τοπίων και η εστίαση στις ιδιαίτερες συνθήκες των κλειστών τοπικών κοινωνιών με τις ιδιαιτερότητές τους. Φυσικά, δεν λείπει το πλέον αποκρουστικό (για μένα) στοιχείο στον κινηματογράφο: η προβληματική οικογενειακή ζωή των πρωταγωνιστών που θεωρείται απαραίτητη για την κορύφωση των συναισθημάτων του θεατή. Συν το άλλο βαρετό κλισέ με τις μειονότητες και τα θέματα που υπάρχουν με τους "κακούς" άσπρους.

Με λίγα λόγια, έχουμε ένα εγκληματικό συμβάν, και μέχρι να φτάσουμε στη διαλεύκανση του, πρέπει να μάθουμε το δράμα που ζει ένας ιχνηλάτης, την καθημερινότητα των ινδιάνων του Wyoming και τις ευθύνες της δόλιας κοινωνίας...

4/10


Υ.Γ. Έχω επισκεφτεί τις περιοχές αυτές και πέρα από τον εντυπωσιασμό που προκαλούν είναι εντελώς αφιλόξενες, κυριολεκτικά και μεταφορικά. Θα τις παρομοίαζα με επαρχιακό γκέτο.
Είσαι καταφανώς, πλήρως προκατειλημμένος. Πλήρως. Πουθενά, ούτε καν ως νύξη, το σενάριο δεν θέτει θέμα μειονότητας και κακών λευκών. Αντιθέτως, και προς απογοήτευση του κάθε παπάρα φιλελεύθερου και της κάθε προοδευτικιάς ταγαρογκόμενας που κατακεραυνώνουν τους άλλους για να δείξουν αυτοί πόσο ανθρωπιστές και προοδευτικοί είναι, το σενάριο και ο σκηνοθέτης παρουσιάζουν τους λευκούς και τους γηγενείς αμερικανούς πλήρως εντεταγμένους μεταξύ των σε ενιαία κοινωνία - άλλωστε, το θύμα με λευκό τα είχε - ενώ το απολογητήριο των ενόχων προέβαλε ως δικαιολογία αυτήν ακριβώς την ερημιά και μόνον, παντού χιόνι και σιωπή, όπως είπε χαρακτηριστικά ο τελευταίος απ' αυτούς. Βεβαίως, το σενάριο είναι σχετικά αδειανό, και είναι εμφανής η προσπάθεια του σκηνοθέτου, να τεντώσει την πλοκή για να φθάσει το φιλμ σε "κανονική" διάρκεια, αλλ' αυτό είναι άλλο θέμα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top