Τι είδαμε, τι θα δούμε

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- το κλασικό πλέον ( αν όχι αριστούργημα . . . σταθμός ) , ιδωμένο ή μάλλον ακουόμενο κάπως διαφορετικά . . .

1579079483649.png


Με αφορμή τα 100 χρόνια κυκλοφορίας της ταινίας, Το εργαστήρι του Δόκτορα Καλιγκάρι (1920) έρχεται με ζωντανή μουσική (και σύνθεση) από τους THE PREFABRICATED QUARTET


1579079639117.png

Συντελεστές:
Σκηνοθεσία: Ρόμπερτ Βίνε
Σενάριο: Χανς Γιάνοβιτς, Καρλ Μάγιερ
Πρωταγωνιστούν: Βέρνερ Κράους (δρ. Καλιγκάρι), Κόνραντ Φάιτ (Τσέζαρε), Φρίντριχ Φέερ (Φράνσις), Λίλ Ντάγκοβερ (Τζέην Όλσεν)

Live Μουσική, σύνθεση – εκτέλεση:
Μιχάλης Σιώνας: φωνή & μπάσο
Θοδωρής Παπαδημητρίου: τσέλο
Χρήστος Γούσιος: ηλεκτρική κιθάρα
Αλέξανδρος Γεωργελής: τύμπανα

Παραγωγή Εκδήλωσης: Underdog Entertainment, κατόπιν συμφωνίας με το ίδρυμα FW Monrau




 

thunderace

Επαγγελματίας
Μηνύματα
176
Reaction score
22
Συμφωνώ ως προς το Bohemian Rhapsody.
Βασικά το point μου είναι πως δεν είχα την εικόνα του μεγέθους του καλλιτέχνη όπως παρουσιάστηκε στην ταινία από τις παραστάσεις που είχα για αυτόν από την αποδοχή του στην Ελλάδα.
Σε μια δεύτερη σκέψη μάλλον εξηγείται η μη δημοφιλία του στην Ελλάδα. Τις δεκαετίες 70 και 80 ήταν too much για την επαναστατημένη ελληνική νεολαία να "αγαπήσουν" ένα τόσο ανοικτά γκέϊ καλλιτέχνη. Η μαγκιά εξαντλούνταν στους μακρυμάλληδες χεβυμεταλλάδες, και στην πιο εξτριμ έκφραση τους σε κανά μοϊκάνο πανκιό (βασικά μέχρι sex pistols οι περισσότεροι), ενώ οι πιο "φλώροι" μόλις το 82-83 σιγοτραγουδούσαν, με κάποια ενοχή, το do you really want to heart me.
χαχαχα....πιο σωστα δεν θα μπορουσες να τα πεις!!!!!
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
<<Τις δεκαετίες 70 και 80 ήταν too much για την επαναστατημένη ελληνική νεολαία να "αγαπήσουν" ένα τόσο ανοικτά γκέϊ καλλιτέχνη >>
Ενώ σήμερα, που η ''Ελληνική νεολαία'' είναι αρκούντως ''προχωρημένη'' έ?
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Είδα το Gemini Man και μ΄άρεσε πολύ.
Τι εικόνα είναι αυτή;
Τι εικονάρα!
Και ο ήχος καλός, δε λέω.
Και τα δύο μαζί, συν τους πυροβολισμούς, τα κυνηγητά κ.λ.π. είναι ότι πρέπει για να περάσεις ένα ωραίο βράδυ.
Ο Γουίλ Σμιθ γενικά δεν μ΄αρέσει, αλλά έχει παίξει σε μερικές πολύ καλές ταινίες.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Συμφωνώ ως προς το Bohemian Rhapsody.
Βασικά το point μου είναι πως δεν είχα την εικόνα του μεγέθους του καλλιτέχνη όπως παρουσιάστηκε στην ταινία από τις παραστάσεις που είχα για αυτόν από την αποδοχή του στην Ελλάδα.
Σε μια δεύτερη σκέψη μάλλον εξηγείται η μη δημοφιλία του στην Ελλάδα. Τις δεκαετίες 70 και 80 ήταν too much για την επαναστατημένη ελληνική νεολαία να "αγαπήσουν" ένα τόσο ανοικτά γκέϊ καλλιτέχνη. Η μαγκιά εξαντλούνταν στους μακρυμάλληδες χεβυμεταλλάδες, και στην πιο εξτριμ έκφραση τους σε κανά μοϊκάνο πανκιό (βασικά μέχρι sex pistols οι περισσότεροι), ενώ οι πιο "φλώροι" μόλις το 82-83 σιγοτραγουδούσαν, με κάποια ενοχή, το do you really want to heart me.
Συμφωνώ ως προς το Bohemian Rhapsody.
Βασικά το point μου είναι πως δεν είχα την εικόνα του μεγέθους του καλλιτέχνη όπως παρουσιάστηκε στην ταινία από τις παραστάσεις που είχα για αυτόν από την αποδοχή του στην Ελλάδα.
Σε μια δεύτερη σκέψη μάλλον εξηγείται η μη δημοφιλία του στην Ελλάδα. Τις δεκαετίες 70 και 80 ήταν too much για την επαναστατημένη ελληνική νεολαία να "αγαπήσουν" ένα τόσο ανοικτά γκέϊ καλλιτέχνη. Η μαγκιά εξαντλούνταν στους μακρυμάλληδες χεβυμεταλλάδες, και στην πιο εξτριμ έκφραση τους σε κανά μοϊκάνο πανκιό (βασικά μέχρι sex pistols οι περισσότεροι), ενώ οι πιο "φλώροι" μόλις το 82-83 σιγοτραγουδούσαν, με κάποια ενοχή, το do you really want to heart me.


Νομίζω ότι απλά δεν άγγιξε την τότε νεολαία γιατί ήταν πολύ χλιαρός δεν είχε κάτι να εντυπωσιάσει να αγγίξει τους νέους όπως π.χ. ο David Bowie με την περσόνα του Ziggy Stardust που είχε λανσάρει, ακόμη και σήμερα ξέρω δύο κοπέλες η μια 22 και οι άλλη 27 χρόνων που γνωρίζουν απ'έξω κάθε κομμάτι του Bowie, μιλάμε άρρωστες τελείως, μάλιστα η μία όταν πέθανε στεναχωρήθηκε πάρα πολύ, τόσο βλαμμένη είναι. :geek:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
<<Τις δεκαετίες 70 και 80 ήταν too much για την επαναστατημένη ελληνική νεολαία να "αγαπήσουν" ένα τόσο ανοικτά γκέϊ καλλιτέχνη >>
Ενώ σήμερα, που η ''Ελληνική νεολαία'' είναι αρκούντως ''προχωρημένη'' έ?
Στεναχωριέσαι που γέρασες και δεν είσαι πια νεολαία για να μπορείς να "προχωρήσεις"; ποτέ δεν είναι αργά, σκέψου το.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
David Bowie: Unseen footage released by De Montfort University

The 30 minutes of experimental film was shot by friend and collaborator Prof Martin Richardson to create a hologram.




"He... started to do this set of amazing iconic movements that he was famous for and all his fans would recognise", Prof Richardson said.





1579260293655.png
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Νομίζω ότι απλά δεν άγγιξε την τότε νεολαία γιατί ήταν πολύ χλιαρός δεν είχε κάτι να εντυπωσιάσει να αγγίξει τους νέους όπως π.χ. ο David Bowie με την περσόνα του Ziggy Stardust που είχε λανσάρει, ακόμη και σήμερα ξέρω δύο κοπέλες η μια 22 και οι άλλη 27 χρόνων που γνωρίζουν απ'έξω κάθε κομμάτι του Bowie, μιλάμε άρρωστες τελείως, μάλιστα η μία όταν πέθανε στεναχωρήθηκε πάρα πολύ, τόσο βλαμμένη είναι. :geek:
.... α στο καλο υπαρχουν ακομα κοριτσια για μενα ?!
και για να επανελθω στο θεμα

εντος των ημερων θα δω το παραπανω dvd..
 





Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Δυστηχώς όταν έχεις μεγαλώσει με original terminator swartz μπράτσα μάτσο και λοιπά είναι πολύ δύσκολο να το παρακολουθήσεις και να το αποδεχτείς ....Κατάθλιψη μας έπιασε βλέποντας την Σάρα....Έτσι θα γίνουμε και εμείς λέγαμε με την γυναίκα μου ??
Σήμερα η συνεχεια.,χτες μας πήρε ο ύπνος στη μέση .
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Οι Σκιές του Μπρούκλιν (Motherless Brooklyn) (2019)​

1579422232366.png


In 1950s New York, a lonely private detective afflicted with Tourette's Syndrome ventures to solve the murder of his mentor and only friend.////
Νέα Υόρκη, 1957. Ο Λάιονελ Έσρογκ (Έντουαρντ Νόρτον), ένας μοναχικός ιδιωτικός ντετέκτιβ με σύνδρομο Τουρέτ, αναλαμβάνει να διαλευκάνει τον φόνο του μέντορα και μοναδικού φίλου του, Φρανκ Μίνα (Μπρους Γουίλις). Έχοντας λιγοστά στοιχεία και ένα ψυχαναγκαστικό μυαλό στη διάθεση του, ο Λάιονελ ανακαλύπτει τα καλά φυλαγμένα μυστικά που κρατούν σε ισορροπία τη μοίρα ολόκληρης της πόλης. Σε μία μυστηριώδη διαδρομή από τα ποτισμένα με τζιν τζαζ κλαμπ του Χάρλεμ ως τις σκληρές φτωχογειτονιές του Μπρούκλιν και τα πολυτελή σαλόνια των εμπόρων εξουσίας, ο Λάιονελ έρχεται αντιμέτωπος με κακοποιούς, διαφθορά και τον πιο επικίνδυνο άνδρα της πόλης για να τιμήσει τη μνήμη του φίλου του και να σώσει τη γυναίκα που μπορεί να αποδειχτεί σωτήρας του.

Director:
Edward Norton
Writers:
Jonathan Lethem (based on the novel by), Edward Norton (screenplay)
Stars:
Edward Norton, Gugu Mbatha-Raw, Alec Baldwin | See full cast & crew »

8/10

Ταινιαρα...Απλα δειτε την!

Edward Norton πρωταγωνιστης αλλα και παραγωγος σε εναν ρολο που παρομοιο του εχει υποδυθει ξανα και επισης παρα πολυ επιτυχημενα
Ο καλυτερος ισως undervalued ηθοποιος του Hollywood
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Με την παρέα μου πάντως δυνατοτραγουδούσαμε τέλη δεκαετίας 70 αυτό: :)

Εγώ έμαθα την (τον) sylvester από την παρακάτω ταινία και γουστάρω υπερβολικά disco ρυθμό αν και είμαι το 1980 γεννημένος...


--------------------------------------------------------------------

Πολύ καλή ταινία η χθεσινή...7/10
Θρίλερ,αληθινή ιστορία...

 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Δυστηχώς όταν έχεις μεγαλώσει με original terminator swartz μπράτσα μάτσο και λοιπά είναι πολύ δύσκολο να το παρακολουθήσεις και να το αποδεχτείς ....Κατάθλιψη μας έπιασε βλέποντας την Σάρα....Έτσι θα γίνουμε και εμείς λέγαμε με την γυναίκα μου ??
Σήμερα η συνεχεια.,χτες μας πήρε ο ύπνος στη μέση .


Δεν φταίει ο καημένος ο Άρνι, οι εταιρείες παραγωγής φταίνε που τον κυνηγούσαν για να κάνει τη συνέχεια του Terminator αντί να τον αφήσουν ήσυχο να χαρεί τα λεφτά που έχει βγάλει τόσα χρόνια με τα ακριβά χόμπι του ή να τα ξοδεύει κάνοντας διακοπές σε εξωτικά νησιά ή στη χειρότερη περίπτωση μέσα σε κάποιο υπερπολυτελές ΚΑΠΗ στο Beverly Hills. :bigboss:
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Terminator Dark Fate και μαυρο φίδι που σας έφαγε.
Βγήκε ο Swartz και έσωσε λίγο την ταινία και την ανθρωπότητα ξανά.
Ενα δάκρυ κύλισε όταν ειπε I WILL NEVER COME BACK....
Βλέπεται ευκολα και ευχαριστα χωρίς πολλά πολλά .
6 στα 10 και εγώ μονο και μόνο για χάρη του original terminator t-101.
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202

Αν και από το τρέιλερ περίμενα να δω και γ@μώ τις υποθέσεις,τελικά ήταν ένα μέτριο προς βαρετό εργάκι με πολύ διάλογο, μπλα μπαλα και δικαστήρια

3/10
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Ένα Ψηλό Κορίτσι του Κάντεμιρ Μπαλάγκοφ, βασισμένο σε βιβλίο της Αλεξίεβιτς, η οποία έγινε περισσότερο γνωστή από το τηλεοπτικό Τσέρνομπιλ, παρά από το Νόμπελ το 2015. Σημεία των καιρών...

Πώς επιστρέφεις στην κανονικότητα μετά τη φρίκη του Β' Π.Π.? Απλά δεν επιστρέφεις...

Σκηνοθεσία, φωτογραφία, αναπαράσταση εποχής, χρώματα και ερμηνείες συγκροτούν ένα μοναδικό καλλιτεχνικό και ερεβώδες επίτευγμα.

Στην παράδοση της μεγάλης Ρωσικής Σχολής η οποία εξακολουθεί να δίνει εξαιρετικές ταινίες τα τελευταία χρόνια. Ο πεσιμισμός κυλάει στο αίμα των Σλάβων.

Από κει και πέρα, η σχετικά μεγάλη διάρκεια και οι αργοί ρυθμοί "στενεύουν" το target group της ταινίας.

 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top