Τι είδαμε, τι θα δούμε


Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
Nomadland 2020

7,5/10


879DFD18-5245-4F4D-AC4D-C417CEB6195A.jpeg


„Nomadland – is about a new phenomenon: America’s 60- and 70-something generation whose economic future was shattered by the 2008 crash.

They are grey-haired middle-class strivers reduced to poverty who can’t afford to retire but can’t afford to work while maintaining a home. So they have become nomads, a new American tribe roaming the country in camper vans in which they sleep, looking for seasonal work in bars, restaurants and – in this film – in a gigantic Amazon warehouse in Nevada, which takes the place of the agricultural work searched for by itinerant workers in stories such as The Grapes of Wrath. Zhao was even allowed to film inside one of Amazon’s eerie service-industry cathedrals.“






Η ταινία αυτή ήρθε ν απαντήσει σε μερικά ερωτήματα που με ταλάνιζαν ( ναι!:tongue: ) τους τελευταίους μήνες... H αφορμή ήταν η χριστουγεννιάτικη συνταγή για Plum Pudding - έτσι την διαβασα σ ένα βιβλίο της Πατρισια Σω,η αλλιώς Yorkshire Pudding και ξεκίνήσα να βλέπω ό,τι συνταγή υπήρχε σχεδόν σε αγγλόφωνο καναλι Στο Υ.Τ.
Αγόρασα και το ειδικό σκεύος ,πουτίγκα όμως δεν έκανα.

Την έκανε ο Ντένις τόσο καλά που τον θαύμαζα να Την μαγειρευει σε επαναληψη στα τέσσερα τετραγωνικά που είχε στη διάθεση του:


Mobile Home Gourmet

Θα ήθελα πολύ να τον ρωτήσω γιατί αποφασισε να ζει σε τροχόσπιτο η αυτοκινούμενο τα τελευταία έξι - επτά χρόνια .
 










Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
1610270097242.png


8+/10 Διαμάντι απο την Κορέα..

"Λίγο μετά τον οσκαρικό θρίαμβο του Μπονγκ Τζουν-χο με τα «Παράσιτα», ευκαιρία να δούμε και το «Μνήμες Εγκλημάτων» (2003), μία από τις πιο πολυσυζητημένες ταινίες της φιλμογραφίας του συμπαθέστατου σκηνοθέτη και ταυτόχρονα μία από τις καλύτερες της 20ετίας σύμφωνα με τον φανατικό θαυμαστή της, Κουέντιν Ταραντίνο. "
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Λιγα πραγματα........,απλως,καλες ερμηνειες.
Τελικά το είδα χθες, δε μπορώ να πω ότι δε μου άρεσε, όντως οι δύο πρωταγωνίστριες ήταν καλές, και ενδιαφέρον σενάριο, σίγουρα βαθμολογία πάνω από το +5
 




rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Έτερος Εγώ: Κάθαρσις



Του στέρησε μια μονάδα η υπερβολή στην "πρωτοτυπία" φυλακών και φυλάκων, που σε αποσυντονίζει από την έξοχη μυθοπλασία της σειράς.
8/10

Διαβάζω και το μεταφέρω με επιφύλαξη για την πιθανότητα να ανέβει η σειρά στο Netflix. Δεν ξέρω άλλη ελληνική σειρά που θα άξιζε, αυτή πάντως νομίζω ότι μπορεί.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
The Notebook (2004)

Πάρα πολύ καλή και συγκινητική ταινία. Οπωσδήποτε να τη δείτε.

The Brand New Testament (2015)

Καλή ταινία, με το γνωστό γαλλικό χιούμορ. Λίγο περίεργη βέβαια αλλά είναι φαντασίας. Την προτείνω για ένα χαλαρό 2ωρο, χωρίς έγνοιες.
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
Έτερος Εγώ: Κάθαρσις



Του στέρησε μια μονάδα η υπερβολή στην "πρωτοτυπία" φυλακών και φυλάκων, που σε αποσυντονίζει από την έξοχη μυθοπλασία της σειράς.
8/10

Διαβάζω και το μεταφέρω με επιφύλαξη για την πιθανότητα να ανέβει η σειρά στο Netflix. Δεν ξέρω άλλη ελληνική σειρά που θα άξιζε, αυτή πάντως νομίζω ότι μπορεί.
Τους το εύχομαι Πραγματικά!

Ειχα ενθουσιαστεί όταν «κατά τύχη« είχα παρακολουθησει το πρώτο « Έτερος εγώ «.

Προτείνω και το «chevalier« της Αθήνας Τσαγκάρη : Κατακαλόκαιρο στο καταχείμωνο!:roflmao:



Το Feuilleton της Φρανκφούρτερ Αλγκεμαινε Frankfurter Allgemeine χαρακτηριζει την ταινία σαν κωμωδία

και της δίνει τον τίτλο « Κοκορομαχίες των ματαιοδοξιών «




Έτερος εγώ 7/10


.......

Μετά το Chevalier 8/10 της Τσαγκαρη ( το είχα δει απανωτά 3 φορές ) άλλες δυο ελληνικές παραγωγές που με εξέπληξαν θετικά.

Ο Δαδακαρίδης μου είχε προκαλεσει το ενδιαφέρον σαν νεοεμφανιζομενος ηθοποιός για πρώτη φορά πριν 20 σχεδόν χρόνια και με αφορμή το όνομα του: Πυγμαλίων !Πολυ καλός στους ρόλους του,για μένα.
Έτερος εγώ - Χαμένες ψυχές 2019

8/10



Η πρώτη προσπαθεια του Cosmote TV στη μυθοπλασία ήταν εξαιρετική για μένα.Σχεδον απνευστί είδα και τα οχτώ επεισόδια .(Αυτος είναι ο λόγος που δεν θέλω να βλέπω καλές σειρές,αν δεν είναι ολοκληρωμένες.)

Υψηλού επιπέδου παραγωγή για τα ελληνικά δεδομένα.Εκτος από τον Θαυμάσιο Δαδακαρίδη, με εξέπληξε θετικά και ο κύριος Βακούσης που μέχρι στιγμής δεν έτυχε να τον δω να παίζει κάπου.

Πρωταγωνιστούν : Πυγμαλίων Δαδακαρίδης, Μάνος Βακούσης, Πέτρος Λαγούτης Άκης Σακελλαρίου, Βίκυ Παπαδοπούλου, Κατερίνα Διδασκάλου, Οδυσσέας Παπασπηλιόπουλος, Κωνσταντίνος Μαρκουλάκης, Βασίλης Ρίσβας, και Σπύρος Παπαδόπουλος.

 

Attachments



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.049
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top